Ku ndodhet Gjiri i Gramatës

March 7, 2018 04:04

Ku ndodhet Gjiri i Gramatës

Gramata është një gji i vogël në anën perëndimore të Karaburunit në jug të Gjirit të Ariut.

Është përdorur që në antikitet si vendstrehim për anijet që kishin rrezik të përplaseshin e të shkatërroheshin në shkëmbinjtë e gadishullit.

Në faqet shkëmbore të gjirit ka shumë mbishkrime të gdhendura nga detarët.

Mbishkrimet e vjetra i shprehin mirënjohje Poseidonit, perëndisë së detit, që mbahej si mbrojtës i lundrimit nga stuhitë.

Mbishkrimet e para janë të shek.IV p.e.r dhe u përkasin detarëve me prejardhje të ndryshme nga Deti i Zi dhe të Mesdheut, midis tyre është një mbishkrim që i përket perandorit bizantin Manuel në rrugën për në Venedik.

b.m. / dita

March 7, 2018 04:04
Komento

6 Komente

 1. Hammerhaituri March 7, 09:34

  beni nje hotel me 8 kate ka lezet si ne Sarand

  Reply to this comment
 2. santiago March 7, 13:14

  kur ishim marinar i thoshim gjiri i Grahmes..ne vitin 80..ketu u kap nje motoskaf italian me emrin Axel, nqse ndonjeri qe ka qene marinar ne kete vit duhet ti kujtohet

  Reply to this comment
 3. Pellazgos March 7, 15:52

  Epiri ishte eshte dhe do jete Helene,pamvaresisht qe Albanistani i Sulejmaneve perpiqet ta heqe nga librat shkollore Epirin e Veriut!
  Te mohosh historine,Toponimet e te pareve tane dhe te vetequhesh shqipetare pir me identitet arabe,kjo eshte cmenduri.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*