Ku ndodhet Gruemira

July 10, 2018 08:55

Ku ndodhet Gruemira

Gruemira (fshat i rrethit të Shkodrës, në të djathtë të rrugës Shkodër-Koplik) është fshat i vjetër që përmendet që në shek.XIV.

Në fshat janë gjetur çekanë të lëmuar e të brimuar të periudhës së neolitit të vonë, rreth 3000-2000 vjet p.e.s. si dhe stoli bronzi të periudhës romake, që ruhen në muzeun e qytetit të Shkodrës.

Gruemirasit kanë marrë pjesë në luftën kundër osmanëve në vitet 1447-1448, në luftën për pavarësi kundër malazezve para shpalljes së Pavarësisë, si dhe në LANÇ.

Përpara viteve ’90 kishte drejtim kryesor prodhimin e duhanit.

b.m. / dita

July 10, 2018 08:55
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*