Ku ndodhet gryka e Skavicës?

August 20, 2015 09:25

Ku ndodhet gryka e Skavicës?

I nderuar lexues! Gryka e Skavicës ndodhet në luginën e Drinit të Zi, në rrethin e Kukësit, tek fshati me të njëjtin emër. Është formuar në gëlqerorët e triasit, të cilët kanë shkaktuar ngushtimin e menjëhershëm të luginës. Ka gjatësi afro 1 km (midis fshatrave Drajë e Skavicë), thellësi mbi 200 m dhe gjerësi të shtratit 5-8 m. Në të gjithë gjatësinë, gryka e Skavicës ka tiparet e një kanioni me shpate gëlqerore gati vertikale, me bimësi shumë të rrallë dushku.

August 20, 2015 09:25
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*