Ku ndodhet Kaptina e Martaneshit?

August 18, 2016 12:05

Ku ndodhet Kaptina e Martaneshit?

I nderuar lexues! Kaptina e Martaneshit është mal në malësinë e Martaneshit në kufirin midis rretheve: Librazhd , Dibër dhe Mat, me lartësi 1870 m. Përbëhet kryesisht nga flishi i paleogjenit. Ka trajtën e një piramide dhe është ujëndarëse midis Drinit të Zi (përroit të Okshtunit) në verilindje, Shkumbinit (Rrapunit) në jug dhe Matit në perëndim. Është i veshur me pyje të dendura ahu dhe pjesërisht me kullota alpine.

August 18, 2016 12:05
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*