Ku ndodhet Konjaku?

January 8, 2016 14:53

Ku ndodhet Konjaku?

I nderuar lexues! Konjaku është mal në Bregdetin e Poshtëm mbi fshatrat Borsh e Piqeras duke arritur në majën e Piksës dhe atë të Lugjeve (1140 m dhe 1046 m). Pjesa e ulët e shpatit perëndimor përbëhet nga kodra të buta flishore, ku vende-vende veprimtaria gërryese e dallgëve të detit ka krijuar gremina 100-150 m të thella, si dhe një rrip të ngushtë plazhi zallor. Pjesa e lartë e Konjakut përbëhet nga shkëmbinj gëlqerorë të karstëzuar e pothuajse të zhveshur nga bimësia. Druri më i përhapur është valanidhi që formon pyje të rrallë, sidomos në faqen perëndimore.

January 8, 2016 14:53
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?