Ku ndodhet Kulmaka

October 10, 2018 11:16

Ku ndodhet Kulmaka

Kulmaka (Mali i Zaloshnjës) është mal në rrethin e Skraparit, pjesë e vargmalit Tomor-Kulmakë-Miçan.

Majat më të larta janë: Kulmaka (2173 m), Ramia (2172 m) dhe Kakruka (2161m).

Relievi është i thyer me shpate të pjerrëta dhe shumë të thepisura në lindje dhe më të buta në perëndim.

Kurrizi i Kulmakës është i sheshtë, me plot forma karstike, gropa e hinka.

Vende-vende ka edhe sheshe e livadhe të pasura me kullota verore.

Bimësia drusore, mbi lartësinë 1700m është e varfër (dëllinjë e zezë, ah, lajthi).

k.a. / dita

October 10, 2018 11:16
Komento

7 Komente

 1. demo October 10, 16:06

  Une di qe quhet Kulmak.Teqja e Kulmakut.Ju e dini me mire.Ajo qe verej ne kete foto NJE MASAKER EROZIONI,qe ka perfshire kete zone si epidemi ,Shpatet e Tomorrit kane qene te njohura per pyjet me bredh e pisha,,Mire qe diktatura i pyllezonte me kooperativat,po tani kush do veje dore?

  Reply to this comment
 2. T. Voda October 10, 18:21

  –Ne lidhje me QAFEN E KULMAKUT.[ne drejtim te malit Tomorri]… — Nga banoret rreze malit Trebeshine dhe Dhembel [ne distance mbi 2 dite rrug ne kembe] , ne vecanti ne kohe vere , kur thatesirat pushtonin ato rajone , nga me te moshuarit shpesh ndegjoje shprehjen ;–
  — ” VETETIN NGA QAFA E KULMAKUT. SE SHPEJT
  DO TE KETE SHI..! ” ose
  — ”Te rrembnte era , si NE QAFEN E KULMAKUT. .”

  — Heren tjeter, do te deshironim qe gazeta te na tregonte ku bie Kakomeja dhe Kallandoja. Mbasi , po ne ato ane ndegjohej edhe kjo shprehje[— ” Vetetin ne KALLANDO , lere shargun , s’ke ce do” ose ” Vetetin ne KAKOME , mere shargun ku e ke” . [thone se jane ne drejtim te Gjirokastres ose Sarandes] – Thon se kete shprehje e perdornin VELLEHET kur shtegetonin me bagetin..

  Reply to this comment
 3. Xhoi October 10, 22:30

  quhet KULMAK dhe jo Kulmaka. Keto jane gabime te shume gazetareve qe nuk e njohin gjeografine e Shqiperise. Ka shume gazetare qe nuk dine shqiptimin apo edhe emertimin e plote te emrave te fshatrave dhe krahinave te vendit tone. Shume turp si per ta ashtu edhe per mediat ku sherbejne qe nuk kane kerkese llogarie.

  Reply to this comment
 4. Prisni se nuk keni pare akoma gje.... October 11, 01:19

  Nuk e paskemi ditur qe ne Shqiperi ka shkreterire me emrin Kulmak.
  Bemesi lesht e Monikes dhe sa per pyje vini ne pune imagjnaten.
  Nga ky vend ku pula ha mut dhe gur ka dale njeriu me i pasur i Shqiperise…. i lindur azmatik me bllok ne dore ne kasolle,i vetmi per gjobevenie, i vene President nga Ed Droga qe edhe e ka amnistuar ate se bashku me Sali Kar-axhic.

  Reply to this comment
  • ronaldo October 11, 15:52

   nga ai vend qe ti thua, eshte derdhur rreke gjaku per kete vend..po cfaj ka vendi per nje njeri qe mileti se pelqen

   Reply to this comment
 5. Onkezmi October 11, 04:53

  T.Voda.I respektuar po te shkruaj per Kakomen,qe eshte para se te vesh ne fshatin Nivice Bubari te Bregdetit,pra te rrethit te Sarandes.Mire e shkruan se;Vetetin ne Kakome.Gryka e Kakomes sjell gjithe ererat perendimore,pra herat detare dhe shiun.Po vetetiu atje ,prit shirat ne na Delvine.Pra dhe fjala Kakome vjen nga gerqishtja kako=e keqe,gryke e keqe.

  Reply to this comment
 6. cubi October 11, 08:21

  Nuk e kuptoj botimin e kesaj fotoje, apo autori do te shprehi shkaterrimin e natyres nga njeriu dhe erozioni i vazhdueshem i saj? Bukuri nuk shoh ketu.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*