Ku ndodhet Kulmaka?

December 24, 2017 03:15

Ku ndodhet Kulmaka?

Kulmaka është mal në rrethin e Skraparit pjesë e vargmalit Tomor – Kulmakë – Miçan.

Maja më e lartë është: Kulmaka (2161 m).

Relievi është i thyer me shpate të pjerrëta dhe shumë të thepisura në Lindje dhe më të buta në Perëndim.

Kurrizi i Kulmakës është i sheshtë me plot forma gropa e hinka.

Bimësia drusore mbi lartësinë 1700 m është e varfër (dëllinjë e zezë, ah dhe lajthi).

n.s. / dita

December 24, 2017 03:15
Komento

3 Komente

 1. demo December 24, 09:02

  Prej injorances,prej mosnjohjes,prej shtirjes,vijne edhe keto emra te shtremberuar,qe ju i botoni si enciklopedi gjeografike.
  Nuk eshte Kulmaka,mor gjeograf,eshte KULMAKU.E ke degjuar Teqene e Kulmakut,ku cdo vit zhvillohet nje pelegrinazh popullor ne varrin apokrif te Abaz Aliut?Kulmaku ndodhet ne Kulm te malit te Tomorrit,midis Gramshit dhe Skraparit.
  Populli edhe kur eshte i pashkolluar,perseri nuk e ndryshon gjinine e emrit.Kulm-Kulmi; Kulmak-Kulmaku,o te dhjefsha shkollen tende.
  Keta gazetare te ardhur nga hici,nga fshatarsia pa tradite shkruajne:Morin-Morini dhe jo Morine-Morina,sikunder shprehet populli i atyre aneve.

  Reply to this comment
 2. Shpatanji December 24, 19:31

  Kulmak-u, jo kulmaka
  Eshte vertete mbrekulli, do t’ja sygjeroja cdokujt per t’a vizituar

  Reply to this comment
 3. gjermani i fundit December 25, 23:29

  Kulmaku eshte ne Skrapar, Kulmaka do jete ne Kine

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*