Ku ndodhet Lëpusha?

June 20, 2018 09:56

Ku ndodhet Lëpusha?

Sipas Enciklopedisë Shqiptare, botim i akademisë së Shkencave të vitit 1984, së cilës i referohemi shpesh në rubrikën tonë, Lëpusha është fshat në rrethin e Shkodrës, në pjesën verilindore të zonës së Kelmendit.

Bën pjesë në fshatin e bashkuar Tamarë. Banesat e para janë ngritur rreth viteve 1900.

Është fshat me bukuri të rrallë natyrore. Ndodhet në lartësinë Bjeshkët e Namuna.

Përshkohet nga një lumë i vogël i quajtur Sheu i Lëpushës, që dikur shfrytëzohej për ujitje dhe për sharrat e drurit.

Përpara viteve ‘90 ka pasur si drejtim kryesor blegtorinë.

b.m. / dita

June 20, 2018 09:56
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*