Ku ndodhet Maja e Dritës?

April 1, 2015 13:19

Ku ndodhet Maja e Dritës?

I nderuar lexues! Maja e Dritës (Papingu) është maja më e lartë (2489 m) e malit të Nemërçkës dhe një nga majat më të larta të gjithë Shqipërisë. Gjendet në pjesën qendrore të Nemërçkës dhe ngrihet në formë piramidale. Përbëhet nga shkëmbinj gëlqerorë të kretakut. Maja e Dritës dallohet për shpate asimetrike dhe për praninë e cirqeve të mëdha, sidomos në pjesën lindore. Në pjesën më të madhe të vitit është e mbuluar me borë, çka e bën pikësynimin e ngjitjeve alpine.

April 1, 2015 13:19
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*