Ku ndodhet mali i Lucës?

November 5, 2015 18:14

Ku ndodhet mali i Lucës?

I nderuar lexues! Mali i Lucës ndodhet në skajin verior të pellgut të Delvinës (rrethi i Sarandës), në kufi me rrethin e Gjirokastrës, me një nga majat më të larta (1833 m) të pjesës jugperëndimore të Shqipërisë. Maja piramidale e Lucës mbizotëron mbi viset rreth e rrotull, është e mbushur me borë deri në fillim të verës. Në këmbët perëndimore dhe lindore dalin burime të shumta karstike, më i madhi prej të cilëve është burimi i Tatzatit, ushqyesi kryesor i lumit të Kalasës. Faqet e malit të Lucës janë të veshura me shkurre mesdhetare e ilqe në pjesën e ulët dhe pjesërisht me bredh në anën verilindore. Ka kullota të pasura.

November 5, 2015 18:14
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?