Ku ndodhet mali i Polisit?

October 5, 2015 15:00

Ku ndodhet mali i Polisit?

I nderuar lexues! Mali i Polisit ndodhet në rrethin e Librazhdit, me lartësi 1974 m (Faqja e Madhe). Është i ndërtuar kryesisht nga gëlqerorë dhe pjesërisht nga shkëmbinj ultrabazikë. Ka formën e një kubeje me shpate të thepisura. Pjesa e sipërme përbëhet nga forma të relievit akullnajor e karstik (kreshta, lugje, cirqe, gropa, hinka etj.). Në anët e tij dalin burime të shumta që ushqejnë lumin Shkumbin. Është i veshur me pyje dushku dhe ahu, kurse në lartësi ka kullota verore alpine. Mali i Polisit dallohet për bimësinë endemike.

 

October 5, 2015 15:00
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*