Ku ndodhet Mali i Shpatit?

August 20, 2016 11:49

Ku ndodhet Mali i Shpatit?

I nderuar lexues! Mali i Shpatit ndodhet në juglindje të rrethit të Elbasanit, në kufi me rrethin e Librazhdit. Shtrihet në drejtim veriperëndim-juglindje, me lartësinë më të madhe 1831 m (maja e Bukanikut), me gjatësi rreth 20 km dhe gjerësi 4-5 km. Është i përbërë nga shkëmbinj magmatikë ultrabazikë dhe dallohet për majat e shumta e format e relievit akullnajor (cirqe, lugje). Mali i Shpatit është i veshur dendur me pyje (ah, halorë), që shfrytëzohen.

 

August 20, 2016 11:49
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*