Ku ndodhet Shpella e Vanistrës?

August 19, 2014 14:00

Ku ndodhet Shpella e Vanistrës?

I nderuar lexues!

Shpella e Vanistrës gjendet në rrethin e Gjirokastrës, në këmbët e Malit të Gjerë pranë fshatit me të njejtin emër. Shpella ka gjatësinë 113 m dhe gjerësinë nga 5 deri në 20 m. Dyshemeja ndodhet nën nivelin e hyrjes. Pjesa më e madhe e shpellës është e mbushur me ujë, që formon një liqen të përhershëm me thellësi 30-40 m. Gjatë periudhës së lagët të vitit tërë fundi i shpellës zihet nga ujërat nëntokësore dhe në dimër niveli i ujit ngrihet aq shumë sa që derdhet me rrjedhje të lirë nga gryka e shpellës. Uji i kësaj shpelle shfrytëzohet për të ujitur një pjesë të fushës së Dropullit. Është një ndër shpellat më të mëdha karstike të vendit

August 19, 2014 14:00
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim