Ku ndodhet Shpella e Vanistrës?

May 24, 2019 19:05

Ku ndodhet Shpella e Vanistrës?

Shpella e Vanistrës gjendet në rrethin e Gjirokastrës, në këmbët e Malit të Gjerë pranë fshatit me të njejtin emër.

Shpella ka gjatësinë 113 m dhe gjerësinë nga 5 deri në 20 m.

Dyshemeja ndodhet nën nivelin e hyrjes.

Pjesa më e madhe e shpellës është e mbushur me ujë, që formon një liqen të përhershëm me thellësi 30-40 m.

Gjatë periudhës së lagët të vitit tërë fundi i shpellës zihet nga ujërat nëntokësore dhe në dimër niveli i ujit ngrihet aq shumë sa që derdhet me rrjedhje të lirë nga gryka e shpellës.

Uji i kësaj shpelle shfrytëzohet për të ujitur një pjesë të fushës së Dropullit.

Është një ndër shpellat më të mëdha karstike të vendit.

a.d. / dita

May 24, 2019 19:05
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*