Ku ndodhet Sjolla?

October 28, 2018 02:03

Ku ndodhet Sjolla?

Vendi i quajtur Sjolla ndodhet në afërsi të fshatit Erind në jug të vendit.

Në këtë vend janë gjetur gjurmë të antikitetit (furrë pjekje për enë balte).  Fshati Erind ndodhet në rrethin e Gjirokastrës (verilindje) në rrugën Gjirokastër – Çajup në shpatin perëndimor të malit të Lunxhërisë.

Ai është qendër e fshatit të bashkuar që përfshin fshatrat: Nokovë, Mingul, Gjat dhe Kakoz.

Vetë Erindi është vendbanim i vjetër dhe Sjolla që ju përmendni me gjurmët e gjetura të antikitetit e provojnë këtë.

Sipas historisë arkeologjike për këtë zonë, në shekullin 18-19 Erindi shtrihej poshtë në luginë.

k.a. / dita

October 28, 2018 02:03
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*