“Ku shkojnë lekët plako?”, Rama: Turqia bëri financimin, dërgon edhe punëtorët. Se shqiptarët ankohen për punë, por duan të bëhen doganiera

October 4, 2020 10:46

“Ku shkojnë lekët plako?”, Rama: Turqia bëri financimin, dërgon edhe punëtorët. Se shqiptarët ankohen për punë, por duan të bëhen doganiera

Kryeministri Edi Rama ishte dje në Thumanë, ku njoftoi nisjen e rindërtimit të shtëpive në një truall të shtrirë në rreth 12 hektarë.

Ai tha se përmbajtja kënetore e tokës u konsolidua tashmë me shtresa gurësh e rrjetash të posaçme stabilizuese.

“Nuk do të ketë asnjë lloj problemi mbas, as për tërmetet”,  tha njëri nga inxhinierët.

Ndërkohë që kreu i qeverisë kishte një përgjigje për ata që ngrenë pyetjen se ku shkuan mbi 1 miliard eurot e donatorëve të njoftuara me shumë bujë para disa muajsh.

“Ku shkuan lekët plako? Nuk shkuan asgjëkundi. Pasi donatorët nuk i hedhin lekët në prehrin e qeverisë, por i shpenzojnë vetë.

BE-ja, që në procedura ka marrë më shumë kohë se ne, fillon tani me shkollat e reja. Po ashtu Turqia në Laç, financimin e bën vetë, kompaninë e ka zgjedhur vetë, inxhinierët vetë.

Madje edhe punëtorë i ka sjellë vetë, meqë këtu ka shumë që thonë se nuk kemi punë, por kur u thua hajde, puno, thonë nuk është punë për mua. Se duan të shkojë në doganë, ose në rastin më të keq të bëhen policë, – tha kryeministri.

 

j.l./ dita

October 4, 2020 10:46
Komento

21 Komente

 1. Liu nga Wuhani October 4, 11:00

  Cfarë cinizmi!
  Ne cdo vend normal nje kryeminister me kete deklarate, nuk i mbushte 24 oret e ardhshme ne pushtet.
  Po atje eshte Zululand, keshtu qe mire ua bejne, se keta meritojme si popull

  Reply to this comment
  • Apapapa October 4, 14:06

   Lio rri në Havun se je më mir aqe

   Reply to this comment
  • Hajdari October 4, 17:08

   Po taj o FISNIKU me ket LIUN e ket MIRELIN futeni ke kategoria e KARAVE?pisa burra po qe se ini..sju kenoj goja i here!nuk osht lule ky…po ishte mir ai tjetri qe i qiu nonen shqiprise e vrau e dogji e shkaterroi…teshti ti biem kokes ketij?e bythqima burra!!!

   Reply to this comment
   • Endri Fuga October 4, 20:43

    Apapapa dhe Hajdari, neser ne oren 14 te vendi, te merrni sufllaqen.

    Reply to this comment
   • mirel October 4, 20:45

    Po ta ka qire nene ty o Hajdar, ne goje e ne bthe, kerme e mutit, nuk te paska dale ari i Berishes akoma, dhe nuk e ndjen fare kete te Ramutit.
    Y zgjebe e ndyre , do varur rraca juaj, po he, fjalet jane kot

    Reply to this comment
   • Fisniku October 4, 20:56

    Ke shume te drejte o Hajcar,se ti je nga ata njerez,qe gjykojne si ata femijet,qe kur zihen me njeri tjetrin perdorin shprehjen se,
    – “Dashnori i mamit tim eshte me i mire se dashnori i mamit tend”!

    Reply to this comment
  • Aliu nga Selenic October 4, 19:58

   C`fare te keqe ke ketu Kryeministri. Ata thirren per pune, por nuk shkojn. Kete ne e hasim cdoi dite.
   Atehere si t`ja bejem ti marrim me force.?
   Nuk ka ligj ta marresh me force se ne Kohen e Enverit te dergonte ne pune me force. !
   Tani disa e ken kuptuar demokracin si rehati dhe sikure do te pasurohesh duke mos punuar.
   Dita e mire duiket qe ne Mengjes thpte Popull.
   Kure filluam Demokracine ne menzin e 1992 Berisha u tha shqiptarve.
   Mjafte keni punuar pesdhjet vjet, Tani kan ndryshuar kohrat.dhe ja c`fare deklaron.” Ne drejtojem Bota ne ndihmon” me sa duket ende kjo parull rrenacake i ushqen shqiptaret.
   Pore mos Harroni.,Vertet tani Bota po na ndihmon duke na dhen fondet, pore keto fonde tanime i drejton vete ajo dhe nuk ja lejon askujte ne dore.!
   Prandaj i dashur puntore.! Shtergoi lleret dhe dile e puno se punen e ke ne der te shtepise. E ne se nuk del te punosh ata vijen nga Turqi dhe Evropa dhe ju fryni Syte.
   MOS E AKUZONI KRYEMINISTRIN.
   Po ka nje fa Kryeministri “Duhet te nxiret nje ligje qe ata qe nuk shkoj ne pune te shpallen parazite t`ju pritet edhe ndihma sociale.!

   Reply to this comment
 2. Hajdutet qe thone kapeni hajdutin October 4, 11:01

  Ku shkojn leket plako. Po te ishte ai merhumi leket do i
  kishte marr Zeni me valixhe që ti trasportonte me çarter. Kush i ndalonte kur ne aeroport ishin sherbetoret e Sales.

  Reply to this comment
 3. mirel October 4, 11:10

  Paguaji ata punetoret qe punojne e nuk.marrin rrogat ne Ballesh, po ashtu dhe minatoret ne Bulqize.
  O kerma Ramut, po shko merr dhe popullin nga Turqua, se kete popullin shqiptar nuk e duroke dot.
  Ose shko dhe beje si burrat, mbase te pranojne per kerminister atje ne Turqi.
  O kerma Ramut, qe nuk te pelqen fare ky populli jot dembel, nderroje kombesine dge beje turke, serbe, greke, italjone, cfaredo rrace kurve te duash ti. Ik!
  Vetem me ne mos u ngaterro me! Pis i qelbur.
  Kerme e ndyre. I ke hequr dorashkat, nuk te pelqejne shqiptaret. I do te punojne xhaba per surratin tend dhe te Saimir Manes. Turq ,serbe e greke, e italiane do i paguash sa frengu pulen. Dhe me arbitrazhe shperblim. Keshtu e kane keto pune. Ka shume buce e bushtra ky popull, se duhet te te kishte varur e Skenderbeu ne Tirane me kohe.

  Reply to this comment
  • Dori October 4, 19:55

   Mirel, punetoret e Ballshit duhet t’i paguaje Sali Berisha-ish-kryeministri qe ia dha falas “Armon” mikut te gruas se tij Taci Oillit.

   Reply to this comment
   • mirel October 5, 07:01

    Dori, Berishen nuk e fali Mireli, por Ramuti. A nuk ja beri hallall leket, dhe e uroji ti gezoje me nipa e mbesa?

    Reply to this comment
 4. Univers October 4, 11:11

  Beje pagen minimale 1000£ sic mer ai turku dhe do zihen per te gjetur ate vend pune po ti je shk………..

  Reply to this comment
  • Erhard October 4, 21:00

   Vendos “MINIMUMIN JETIK TE NJERIUT” o sharlatan dhe pastaj na derdellit se ku je!
   Por kete nuyk e ben dot se te del boja,prandaj ti rrit rrogen minimale,per te marre me shume kontribute per vete,ndersa Minimumi jetik te pjerdh te gjithe piramiden mashtruese te pagave e poensioneve!
   Percakto MINIMUMIN,qe te kuptohet se ku dallon njeriu nga kafsha!

   Reply to this comment
 5. Dori October 4, 12:44

  Pyetja ishte provokuese, pse hidheni perpjete kur Kryeministri Rama pergjigjet me te njeten menyre? Eshte fakt se njerezit ne Shqiperi jane ekzemplare te rralle ne bote qe rrine gjithe diten neper kafene duke bere llogje e thashetheme…

  Reply to this comment
  • mirel October 4, 16:22

   Moj Dori, nuk e di ku punon ti, po i thuaj Ramutit te paguaje naftetarer e minatoret qe futen nen dhe ne miniera per 300 mije leke. Ate bej. Shqipot punojne dhe per 150 mije ne muaj. Shko njehere ne hotelet e vendit, sidomos me jug. I mbajne punetoret e hotelit 24 ore si skllever. Ie di sa i paguajne? Pyeti mjehere.

   Reply to this comment
   • Zigur Qarri October 4, 20:26

    mirel gjithologu idiot, kerkoja Salikermes kete me Taci Oil-in e vet qe mori me qafe ne qafe gjithe industrine e naftes ne Shqiperi e jo vetem uzinen e Ballshit.

    Reply to this comment
    • mirel October 5, 06:59

     Pse nuk ja kerkon ti, kerme e mutit? Ti pushti i DUles qe je kerminister, ti kerkoja. Ti qe krijon OFLte per te grabitur parate e kontrabandisteve. Nisu dhe per naften e Tacit, se nuk eshte e Tacit, sic u nise per ata, plere e ndyre

     Reply to this comment
 6. Fredi October 4, 13:58

  I ke pyetur ku i kane femijet deputetet ministrat kryetaret e partive drejtoret kryetaret e bashkive prefektet apo sahanlepiresit e lsi dhe pd e ku kane lene gje per popull legenet e politikes por ske faj ke ardhur te perjudha e delirit

  Reply to this comment
 7. gjermani i fundit October 4, 14:37

  Te sillnin dhe nje kryeminister turqit, se ky qe kemi vdes per te bere gallate.

  Reply to this comment
 8. Fisniku October 4, 15:24

  Pergjigja e ketij armiku te popullit shqiptar eshte tmerruese!
  Ky nuyk eshte njeri,pastaj jo e jo politikan!
  Edhe pushtuesit e te gjitha kohrave,ndonese na kane vrare,djegur e shkaterruar,kurre nuk e kane sahprehur urrejtjen ndaj popullit tone sa e shpreh ky diktator i urryer!
  Mallkuar qofshi,o antare te PS-se,qe per nje vend pune mbani akoma ne krye te PS-se ketee perbindesh,qe edhe juve ju urren,por ju do vetem per diten e votimit!
  Ne se balklistet e zogistet do mbahen mend ne histori si bashkepuntore me pushtuesit edhe ju qe votoni per Ramen dhe PS-ne e tij sot po ashtu do mbaheni mend,si bashkepuntore me pushtuesin Rama!
  Mos kujtoni se nuk do t’i konsideroj te tille edhe votuesit e Berishes ,Bashes dhe Metes?
  Jeni BAGETI e jo njerez!
  Mjere SAhqiperia,qe ka patur keto 30 vjet nje brez njerezish ANTISHQIPTARE!

  Reply to this comment
 9. Gzim Kulufi October 4, 16:08

  Ne fjalet e fundit -ndonese pa deshire- une i jap te drejte kryeministrit! Brezi i ri i shqiptarve kane alergji nga puna fizike! Kjo duhet te hyje program ne shkolla, ne te kundert u shuajtem si komb!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim