Ku shtrihet Malësia e Gjakovës

December 16, 2018 03:21

Ku shtrihet Malësia e Gjakovës

Me vendimet e Konferencës së Ambasadorëve në Londër me 1913 ku u caktua kufiri i Shqipërisë, vija ndarëse takoi në Malësinë e Gjakovës.

Pjesa më e madhe e saj mbeti brenda kufijve të sotëm të Shqipërisë, por pjesa tjetër vazhdon jashte kufirit, në disa vendbanime afër Gjakovës dhe Junikut.

Në jug shtrihet deri në Liqenin e Fierzës. Brenda Malësisë së Gjakovës shtrihen bajraqet e Krasniqes, Gashit dhe Bytyçit.

Në kufijtë e sotëm administrativë kjo trevë i takon rrethit të Tropojës.

Malësia e Gjakovës shquhet nga lumenjtë e saj, më i rëndësishmi është lumi i Valbonës.

Në veriperëndim të saj mbizotëron relievi kryesisht kodrinor, relievi malor, gropat e fundosura, nga të cilat më e madhja është ajo e Tropojës.

k.a. / dita

December 16, 2018 03:21
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*