Ku kalon vija ndarëse e 1913-s?

May 25, 2016 12:39

Ku kalon vija ndarëse e 1913-s?

I nderuar lexues!

Me vendimet e Konferencës së Ambasadorëve në Londër me 1913 (foto) ku u caktua kufiri i Shqipërisë, vija ndarëse takoi në Malësinë e Gjakovës.

Pjesa më e madhe e saj mbeti brenda kufinjve të Shqipërisë së pavarur, por pjesa tjetër e Malësisë vazhdon jashte kufirit aktual shtetëror të Republikës së Shqipërisë, në disa vendbanime afër Gjakovës dhe Junikut.

Në jug shtrihet deri në Liqenin e Fierzës. Brenda Malësisë së Gjakovës shtrihen bajraqet historike të Krasniqes, Gashit dhe Bytyçit.

Malësia e Gjakovës shtrihet në lindje të Alpeve Shqiptare. Në kufinjtë e sotëm administrativ të Shqipërisë kjo trevë i takon rrethit të Tropojës.

Malësia e Gjakovës shquhet nga lumenjtë e saj, më i rëndësishmi është lumi i Valbonës.

Në veriperëndim të saj mbizotëron relievi kryesisht kodrinor, relievi malor, gropat e fundosura, nga të cilat më e madhja është ajo e Tropojës.

Vendbanimi më i madh i sotëm është qyteti i Bajram Currit.

May 25, 2016 12:39
Komento

1 Koment

  1. filat cameria now in greece May 25, 13:37

    na kan dash shume keta amnasadoret ne gjithmone, nuk kemi c themi

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*