Kufiri detar, Meta takim me Ramën në Presidencë

March 7, 2018 16:18

Kufiri detar, Meta takim me Ramën në Presidencë

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar për rreth 60 minuta një takim në Presidencë me kreun e shtetit Ilir Meta. Qëllimi i vizitës së kreut të qeverisë në Presidencë mësohet të ketë qenë pakti detar me Greqinë dhe çështjet e pazgjidhura të cilat kanë mbajtur larg dy vendet 70 vitet e fundit.

Marrëveshjet pritet të konkretizohen këtë pranverë pas dakordësive Bushati-Kotzias nga takimi i Kretës dhe Korçës, ndërsa në muajin prill është planifikuar edhe një vizitë në Tiranë nga kryeministri grek Aleksis Tsipras.

Presidenti Meta ende nuk i ka dhënë autorizimin ministrit të Punëve të Jashtme, Ditmir Bushati, në mënyrë që ky i fundit të lëshojë plotfuqishmërinë për nisjen e negociatave me fqinjin jugor.

Presidenti i ka kërkuar dy herë informacion shtesë ministrit të Jashtëm si për termat e marrëveshjes ashtu edhe për ekipin negociator. Por i pyetur edhe sot se kur do t’i japë autorizimin Bushatit, Meta nuk dha një përgjigje të qartë, duke shtuar: “çdo gjë në kohën e duhur”.

a.s/dita

March 7, 2018 16:18
Komento

9 Komente

 1. salem March 7, 16:21

  Pazari i radhes.Te dy jane “tregetar te ndershem”?!

  Reply to this comment
 2. arian March 7, 17:19

  Fjalen e dhene grekut duhet mbajtur…

  Reply to this comment
 3. valentina March 7, 19:06

  Po cfare deti shkruani,marreveshja per detin midis ramutit dhe ilir hajdutit eshte bere qe diten e propozimit te urangutangut president,jo ore jo qellimi i takimit ka qene per marreveshjen dhe aleance per zgjedhjet e ardheshme meqenese e kemi shume largpames kete fare kryeminister qe na u be peshqesh,nuk mund te presesh asgje te mire nga nje bajge e ndare ne kater pjese si sali berisha.edi rama, ilir meta,dhe lulzim basha.

  Reply to this comment
 4. rudi March 7, 20:53

  I DETYRUAR DO APO NUK DO LIGJI E DETYRON TE BISEDOJE ME KRYE HAJDUTIN E DO PUNA TI THOT DERRIT DAJE POR VILA E LALSIT NUK MBULOHET DOT ME SHURE SE BEN MUUUUUUUUUUUUU BANJA LLUKSOZE E MACES SE MONES ESHT ATY ESHT NE DOSJE ESHT NE NDJEKJE MALLKIMI POPULLOR PO BEN PUNEN E VET ME DASHURI E URTESI BURGU I RI DO MBUSHET DROGA E KAPUR RENDOI XHEPAT E KOLUMBJANVE POR JO PAK E TE LIKES POR URT E BUT URT E BUT E BURGU PLOT

  Reply to this comment
  • mirel March 7, 22:05

   O jo rudi, derrin Ramuti e kish daje ne te vertete qe kur e beri haleat ne zgjedhje.
   Nga krietar parlamenti e coi president, thjesht per pazare.
   dhe ja ku jane, dy shembelltyrat e pisllekut.
   Te dy qeshin, se po sheshin Shqiperine.
   Po me shitje me te mire nga Saliu kuptohet.
   Kur i jep Saliu 12 milje Greqise sikur bie pak rende,,kur ja jep Ramuti, eshte fitore e madhe more.
   Ja, te gjithe ndihemi me te lumtur sot. Qeshin keta, qesh dhe populli.
   Le te gezoje dhe greku,,se ka vuajtur i shkreti grek.
   U kemi rene ne qafe ne fakt…
   Per shume vite,, ata e dine cfare kane hequr nga ne..
   Camet hoqen,,,pune e madhe ore,,camet te bejne gjemen,,pavaresisht se ishin camet qe u dogjenn dhe u vrane ne bark te nenes, po ato bebet e palindura ishin shume te rrezikshme.
   Keshtu qe beme cbeme, ja hoqem qafe grekut, bile dhe te renet po jua nderojme ketu ne shtepine tone.
   Dhe do jua kthejme dhe token ne toke greke.
   Per te miren e perbashket ore..se ka ardhur koha qe ti veme gjerat ne vend.
   Boll kane hequr nga ne ushtaret dhe oficeret greke qe kane vrare shqiptare.
   Shqiptaret duhet te ishin vrare vete.
   Nuk kish pse tja linin grekut kete detyre kaq te veshtire.
   Ka ndjenja njeriu ore..mbase nuk ka deshire te vrase..
   Pse e detyroni tjetrin te vije te te vrase,,kur me mire vdisnit vete.
   Tani, prandaj dhe Berisha vrau ca, qe te mos lodhen bota shume me ne. Dhe ca te tjere po i vret Ramiu ne heshjte.
   Psh, At Stath Melanin e vrau Ramiu. Jo ate te vdekurin, se ate e vrau ish sherbetori i Janulles, po ate te gjallin. Heroin e patriotizmit shqiptar, ate vrau Ramuti.
   Per hir te paqes, kuptohet.
   Dhe detin, per hir te paqes. Per koke te mamase se Ramutit, se e ka dhe dere patriotesh nga Vunoi.
   Thone qe daja i tij ka vrare me qindra greke.
   Ndaj po i hap varret greke Ramuti. Jane viktima.
   Duhen lare gabimet.

   Reply to this comment
 5. FORSTER March 7, 22:24

  E thone qe vjedh Ilir -Meta por,po t’ia varesh “melcite “ujkut ne qafe detyrimisht qe ai do ti haje.

  Reply to this comment
 6. anticensurë25642654 March 8, 10:21

  shpresoj që të jetë mbajtur një protokoll dhe të ketë pasur dëshmitar!
  në të kundërtën do të kemi një sozie të 19 majit me buzkuqe bashën!!një premtim,të shprehur në mënyrën më të bukur letrare nga petulla majko”mavija është bashkimi i të kuqes me blunë”,dhe një hedhje,pothuajse në plehëra pas fitores!
  dhe ky president skrapari i zgjedhur prej ramës,do të pësojë të njëjtin fat të denoncuesit të tij dritan prifti,që pasi u shtrydh deri në palcë,u hodh në koshin e plehërave!!
  çfardo që të ndodhë mes politikës së ndyrë,ne kemi një manifest!më mirë të themi 2 manifeste!
  vendimin e gjykatës kushtetuese dhe 10 pikat e kseno krisafit!!
  ne si popull duhet tu kërkojmë llogari për këto,dhe jo tu shkojmë pas!!

  Reply to this comment
 7. Like sheiku i skraparit March 8, 13:36

  Kryehajduti i Leshelise Meta do i jape autorizimin Bushatit per marreveshjen ne fjale vetem kur ti thote Miku i tij per koke,kryekrimineli i shqiperise,Salihu i tmerrshem.Me perpara eshte e pamundur,sepse deri atehere lamashi president eshte i zene me
  “biznese”te tjera…Pune batakcinjsh…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*