Kufjet e së ardhmes

August 8, 2018 22:11

Kufjet e së ardhmes

Kufjet do të zëvendësohen së shpejti nga një lekoplast inteligjent që do të riprodhojë e regjistrojë tinguj e zëra në sinjale elektrike, duke zëvendësuar kështu autoparlantët dhe mikrofonët.

Revista shkencore “Science Advances” ka përshkruar ndërtimin e tyre, që do të jetë nga nanomembrana transparente dhe fleksibël, e krijuar aktualisht në laboratorët e Institutit Kombëtar të Shkencës dhe Teknologjisë në Ulsan të Koresë së Jugut.

Membrana high-tech do të jetë më e hollë se një tatuazh i përkohshëm dhe në brendësi do të ketë fije argjendi dhe polimere, të aftë për të përçuar sinjale akustike.

s.a/dita

August 8, 2018 22:11
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Nëse në Tiranë kandidati i PS+Rilindjes, Erion Veliaj do kishte përballë si kandidat të PD, Lulzim Bashën, për kë do votonit:

Shiko rezultatin