Kujdes nga shenjat paralajmëruese të zemrës!

September 11, 2020 10:45

Kujdes nga shenjat paralajmëruese të zemrës!

Njerëzit mund ta konsiderojnë dhimbjen në gjoks si të parëndësishme, por ka tri shenja paralajmëruese që tregojnë se kjo dhimbje është serioze.

Fondacioni Britanik i Zemrës vuri në dukje se ekzistojnë tre rrethana kur rekomandohet të merrni situatën seriozisht.

Së pari, nëse dhimbja juaj në gjoks është e papritur, flisni me një mjek, i cili mund t’ju ndihmojë.

Së dyti, nëse dhimbja e gjoksit përhapet në pjesët e tjera të trupit, përkatësisht në krah, qafën e pasme ose nofull, atëherë thirrni shërbimet e urgjencës.

Së treti, nëse dhimbja e gjoksit ndihet e rëndë ose e ngushtë, atëherë është vërtetë serioze.

Mos u shqetësoni nëse nuk jeni 100 për qind i sigurt nëse simptomat tuaja janë një sulm në zemër – dhimbja e gjoksit kërkon kujdes mjekësor. Nëse mjeku sugjeron të thërrisni ambulancën, uluni dhe pushoni për të parandaluar dëmtimin e mëtejshëm të muskulit të zemrës. Nëse ndodh që të keni një aspirinë afër, merrni një, pasi hollon gjakun.
Toleranca e njerëzve ndaj dhimbjes është unike, kështu që atë që një person mund ta përshkruajë si dhimbje torturuese, një tjetër mund të mendoj se është diçka e vogël.

Gjithmonë, zgjidhja më e mirë është të bisedoni me mjekun tuaj.

a.t / dita

September 11, 2020 10:45
Komento

2 Komente

 1. ? September 12, 01:39

  …”qafen e pasme”…? Po pse mer ti ka “qafe te perparme”? Qafa eshte qafe dhe ndodhet prapa, ajo perpara quhet “gushe”?

  Reply to this comment
 2. Raimond vlonjati September 14, 03:55

  Ja te them une ca te beni kur keni probleme me zemren

  Nqs ke frike se mund te te bjere atak gjate dites, mbaj me vete nje aspirine nga ato te medhate,
  ose 4 aspirina te vogla
  Futi ne nje qese plastike dhe mbaji me vete,–Po qe se ndjen dhimbje ne anen e zemres, tip shtrengimi atehere direkt kafshoi ato aspirina dhe mpertypi por mbaji poshte gjuhes

  Duke i mbajtur aty asprina shkon drejt e ne gjak dhe ben hollimine e gjakut ,
  Kjo gje ben qe gjaku te kaloje pa probleme dhe ataku ne zemer te zbutet edhe te largohet pa prblem

  Ndersa, nqs ke frike se mund te te bejere atak ne zemer naten, qe esht dhe me i rezikeshmie

  Atehere para se te flesh pi nje aspirine te vogel, dhe je ne regull
  dmth mos e pertyp aspirinen ne kete rast por kaloje poshte

  Gjate nates aspirina hyn ne veprim me gjakun tend dhe ben hollimin e tij,
  keshtu qe edhe po te te godasi atak ne zemer gjate nates ,
  nuk te ndodh azgje, se nuk harin te zhvillohet ataku ne maksimum,
  por kalon me lehtesi, pasi gjaku eshte i holluar , dhe perhapet kudo ne kapilare e vena ..

  Keto qe thashe jane sipas Doktorit Amerikan Dr. Oz , qe ejep emisonin e tij ne tv kryesore Amerikane
  dhe e degjon gjithe Amerika

  Pra si perfundim, nqs e shikon qe ke probleme me zemren
  para se te flesh pi nje aspirine te vogel, ose 1/4 e asprines se madhe qe shitet ne Shqiperi,
  dhe je i mbrojtur nga reziiku per jeten

  Ndersa gjate dites mbaje ne xhep nje aspirine te madhe ,
  apo 4 aspriina te vogla, dhe nqs ndjen shqetesim te forte ne gjoks , nga ana e zemres ,
  kafshoji aspirinat dhe vendosi poshte gjuhes

  Beni keto qe thashe me siper dhe te mos kenni me asnje problem nga ataku ne zemer,
  sidomos ju qe jeni moshe e madhe dhe keni probleme me tensionin e Larte apo Tensionin eUlet,

  Ne te dyja rastet asprina para gjumit duhet te perdoret , qe te parandaloni rezikun

  Hajde shendet te keni !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim