Kujdes, rreziku që ju kanoset nëse konsumoni drithëra me qumësht për mëngjes

August 2, 2018 11:43

Kujdes, rreziku që ju kanoset nëse konsumoni drithëra me qumësht për mëngjes

 

Mëngjesi është vakti kryesor i ditës, i cili nuk duhet kapërcyer asnjëherë, por duhet treguar kujdes lidhur me atë që konsumohet.

Edhe ato ushqime që duken të lehta dhe të shëndetshme, mund të fshehin dëme që nuk i dinim për shëndetin, duke shkaktuar për shembull, rritje të ndjeshme të sheqerit në gjak.

Alarmi vjen nga një studim amerikan i Stanford University School of Medicine, i cili ka ndjekur për dy javë një kampion prej 57 personash, që të gjithë në gjendje të mirë shëndetësore, duke monitoruar vazhdimisht nivelin e tyre të glukozës.

Më konkretisht studiuesit monitoruan tre lloje të ndryshme mëngjesesh, qumësht me cornflakes (drithëra), një sanduiç me gjalpë dhe një çokollatë me proteina.

Rezultatet ishin befasuese, 80% e pjesëmarrësve patën një rritje të ndjeshme të glicemisë, pasi kishin ngrënë mëngjes me drithëra dhe qumësht shkruan noa.

Sipas Michael Snyder, profesor i gjenetikës në Stanford dhe autor kryesor i studimit, “ka shumë persona që kanë ngritje të ndjeshme të nivelit të glukozës dhe as që e dinë”.

l.h/ dita

August 2, 2018 11:43
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim