Kujtesa e Holokaustit/ Rama merr çmim në Shtëpinë e Bardhë

March 5, 2018 22:22

Kujtesa e Holokaustit/ Rama merr çmim në Shtëpinë e Bardhë

Kryeministri Edi Rama ka publikuar një video në rrjetet sociale, ku shihet teksa merr një çmim në Shtëpinë e Bardhë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ku prej dy ditësh ndodhet për një vizitë.

Rama njofton se është vlerësuar me çmimin e Pluralizmit Kulturor për mbrojtjen e kujtesës së Holokaustit, çmim që ai e ndan me të gjithë shqiptarët.

Kryeministri njofton se ky vlerësim i është dorëzuar nga i emëruari i presidentit amerikan Donald Trump.

“Një surprizë e posaçme ceremonia e marrjes sot, në Shtëpinë e Bardhë, të ÇMIMIT PER PLURALIZMIN KULTUROR, dorëzuar nga i emëruari Presidentit Trump në krye të Komisionit për Mbrojtjen e Trashëgimisë Amerikane në Botë, Paul Packer.

Çmimi për angazhimin në ruajtjen e kujtesës së Holokaustit dhe mbrojtjen e të së vërtetës historike, një nder shumë i veçantë për mua, qeverinë tonë dhe pa diskutim Shqipërinë që rrezaton gjithnjë e kudo me shembullin e saj të mbrojtjes së popullit hebre gjatë orëve të zeza të Luftës së Dytë Botërore”, shkruan Rama në Facebook.

o.j/dita

March 5, 2018 22:22
Komento

8 Komente

 1. intelektuali March 5, 22:42

  O PARTIZANI i Enverit, Edi Rama po Enveri i vrau dhe i masakroi ata qe nuk dorezuan tek fashistet ebrenjte gjate Luftes,

  PO AMAN ME KETE PROPAGANDE PLOT ME MASHTRIME ENVERISTE!

  Reply to this comment
  • Arben March 6, 11:09

   U LEPIHET, QE TJA FALIN KETIJ EDHE

   NDONJE VIT JETE TE SHQIPETAREVE.

   FAJIN E KA POPULLI I PAAFTE, QE NUK

   VENDOS VETE PER FATET E TIJ,

   POR I LE NE DUART E CIFUTERISE.

   Reply to this comment
 2. alphade March 5, 23:39

  “Intelektual” ! Me gjithe respektin qe kam per bagazhin
  intelektual qe keni ne shume raste po tregoheni shume
  nihilist dhe subjektiv. Jo cdo gje duhet pare me syze te
  “zeza” Shqioeria e nje qind e ca vjeteve pavaresi. Nje
  deputet so u ngrit ne parlament dhe tha se ishte ” Kole
  Bib Miraka qe i dha pasaporta shqiptare hebrejve rezi-
  dente ne Shqiperi” por Ai nuk tha se cili ishte Kol Bib Mi-
  raka ? Dihet nga te gjithe se Kol Bib Miraka ishte Sekre-
  tar i Pergjutheshem i Partise Fashiste dhe dihet qendrimi
  i nazi-fashizmit kunder Hebrejve ?! Prandaj nuk mund te
  shtremberohet historia per interesat e cast. Objektiviteti
  ne fushen e historise eshte nje “conditio sin equanon” per
  te perballuar dallget e goditjet e rrymave te ndryshme te
  shoqerise njerezore. Kaq kisha ! Respekte !

  Reply to this comment
  • intelektuali March 6, 12:24

   Faleminderit per respektin, por edhe per repliken me etike qytetare, ashtu sic e kishin etiken dhe moralin evropian shqyptaret perpara se Enveri te mbillte MURTAJEN bolshevike, i beri shqyptaret si muzhiket e Stalinit, te pafe, krejt te huaj per Boten e Civiluar dhe te pazhvilluar shpirterisht per te perballuar sfidat e kohes si te gjithe popujt e tjere,

   prandaj:

   Po te tregoj nje histori te shkurter te nje vendi ballkanik afer nesh, Bullgaria gjate Luftes ishte Aleate me Gjermanine e Hitlerit, por Mbreti Car Borisi i 3-te gjithashtu nuk i dorrezoi ebrenjte tek gjermanet per t’i cuar ne Kampet e Punes dhe Hitleri e thirri ne audience ne Berlin dhe e helmoi me arsenik ne kafe, ne gusht te vitit 1943. Kjo gje ka ndodhur ne Hungari por edhe ne Poloni, ne Rumani jo si edhe ne Moldavi dhe Republikat Priballtike qe i u bashkuan me deshire Hitlerit ngaqe ishin masakruar nga Stalini vite me radhe perpara Luftes,

   prandaj:

   Edi Rama si Kryeminister i vendit ben mire qe ve ne dukje se edhe Shqypnia gjate Luftes nuk i dorrezoi ebrenjte tek gjermanet ne fund te 1943 se kjo ngre imazhin e vendit tone ne Bote,

   por:

   EDI RAMA NUK BEN MIRE QE KERKON TE PERVEHTESOJE MERITAT E SHQYPTAREVE TE TJERE, TE CILET ENVERI I VRAU DHE I MASAKROI PA PIKEN E MESHIRES,

   dhe:

   Nuk ka qene vetem Kol Bib Miraka qe ka mundesuar shpetimin e ebrenjve nga gjermanet, por shume burra shteti dhe patriote intelektuale shqyptare, te cilet historia i ka lene padrejtesisht ne heshtje.

   Reply to this comment
 3. Plaku Xhuxhumaku March 6, 01:31

  Haha, e paska marre fleten e lavderimit, si ato kur dilnim me te gjitha pesa ne shkollen fillore (para se te vendosesh sistemi me dhjete, kuptohet). Pastaj, ajo s’te takon fare ty mer shurraq, ajo u jepet atyre shqiptareve, qe atehere kur ti ishe akoma ne koqet e Kristaqit shpetuan hebrejte. Ti ketu je vetem ndermjetesi, ose si i thone ne Amerike ….middle man.

  Reply to this comment
 4. Kris 1 March 6, 03:22

  Ja hodhi trapit se e rregulloje me Trampin

  Reply to this comment
 5. U cmend BERISHA March 6, 09:45

  Edi Rama ka paguar per kete cmim ! Me parate e droges !
  Ha, ha, ha, ha,

  Reply to this comment
 6. Dodona mbi Tomorr March 6, 17:40

  Urime Edi Rama ! Edhe ne ndjehemi krenar kur Kryeministri Yne vleresohet nga keto forume nderkombetare, sepse keto nuk jane , institucione si ato llobet tona Ballisto-Zogiste te Amerikes: por ajo qe mua me duket e padrejte nga ky llobi Amerikano-Izraelit eshte se nuk ka nje vleresim per popullin Shqiptar ! Se ishte Populli ai qe i strehoi Ebrete gjate luftes se dyte boterore !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*