Kujtimet e Lubonjës për rrahjen e Edi Ramës

February 20, 2015 09:38

Kujtimet e Lubonjës për rrahjen e Edi Ramës

Ditën e djeshme, pas intervistës së kryeministrit Rama në televizionin italian “La 7” se ishte rrahur në ’97-n, është rikthyer debati për atë ngjarje të rëndë.

Sali Berisha tha se Rama u rrah për krim pasioni.

Por, Fatos Lubonja, që e ka shkruajtur në një libër këtë ngjarje, thotë se Rama me shumë mundësi është rrahur për motive politike.

Lubonja, që në libër i referohet vetes me emrin “Qorri”, thotë se u ngashërye kur e pa Ramën të rrahur.

 “Pse kishin zgjedhur Edi Ramën? Kush e kishte krye goditjen? Ishte akti spontan i ndonjë militanti fanatik të nxitur nga klima e urrejtjes apo urdhri i dikujt që e kishte programuar qëllimisht? Kësaj nuk mund t’i përgjigjej me siguri, por anonte nga kjo e dyta.

“Nuk ishte e lehtë të rezistoje para asaj fytyre të nxirë e të buhavitur, gjysma e së cilës ishte e mbuluar kryqazi me dy fasha të bardha që takoheshin të gjakosura mbi hundën e thyer…

Edi Rama diç tentoi t’i thoshte, por nuk mund të fliste.

Qorrin e pushtoi një ndjenjë e përzier nga ngashërimi, që i ndodhte shumë rrallë.

Edi Rama, pasi qe goditur, kishte kryer një akt që iu duk sa i çuditshëm, aq edhe një mrekulli për shtypin.

Ashtu siç kishte qenë, i shpërfytyruar nga goditja, me fytyrën të larë në gjak, nuk kishte pritur të vinte ambulanca, por kishte trokitur te dera e një komshiu të tij fotograf dhe i kishte kërkuar ta fotografonte…”, shkruan Lubonja.

 

 

 

February 20, 2015 09:38
Komento

9 Komente

 1. siciltechnoplus February 20, 09:49

  Opo nuk u lodhet duke folur pa asnje fuckin fakt o anal-iste jashteshqitjesh?!!!

  Reply to this comment
 2. beni February 20, 09:53

  Un personalisht po ta shifja veten keshtu ne pasqyre jo qe do tja leroja nene e bab sali qorit por do tja beja dermanin njelloj ashtu sic me beri mua!
  kjo esht drejtesi e jo hakmarje kush harin ta kuptoje!
  Sikur rama ti kish kuvellur lirine perseri ai ish i pa fajshem,sepse ajo e kerkoj vete e jo e perdhunuar prej rames!
  Ky esht maloko qe rama tia fut njeher ne goje qe ta mbyll halen njeher e pergjithmone!

  Reply to this comment
 3. santana February 20, 09:56

  Brutaliteti i krimit politik si nje nga format me te dukshme ne Shqiperi, viktime e se ciles ka qene edhe Rama.Nuk duhet haruar qe shume te tjere nuk jane me ne kete bote, dhe Ramen e ka ndihmuar vete Zoti.

  Reply to this comment
 4. kastriot February 20, 10:28

  Zoteria ne fjale qe eshte ngasheryer atehere i ka harruar lotet dhe ne nje forme a tjeter, me dashje pa dashje dhe atehere dhe tani i ka ndihmuar banditet ‘demokratike’.Asnjehere nuk ka kerkuar ndjese per perkrahjen qe u ka dhene banditeve’demokratike’ pavaresisht disa finteve mediatike qe pak i ndjekin a i kuptojne qofte dhe cektesisht .Dhe ne 97 kur u rishtrua sofra pushtetit nuk u be tribune e denimit te krimit shteteror.Dhe i jati beri nje veprim burreror ne nje moment te gjygjit te Ramiz Alise ,por fatkeqesisht mbrojti nje kauze jo te drejte.me dashje apa dashje.Koha 35 vjecare ka qene e mjaftueshme ti vertetoi keto.Ndoshta veprimet e Rames sot jane ndjese easaj kohe kur beri kauze me disa shqiptare qe se paku dhe shqipen nuk e flisnin mire e flisnin ne menyre vulgare apo dialektore madje dhe pas 25 vjetesh kur u eshte dhene mundesia te perpilojne akte zyrtare.

  Reply to this comment
 5. Laveri February 20, 10:47

  Me njeri tjetrin kokat honkshin , ose me mire keshtu ju pafsha gjithe jeten zoterinj politikan te majte apo te djathte,por puna eshte kur vrasin fukarenj dhe u ngelet familja mes kater rrugesh

  Reply to this comment
 6. ali asllani February 20, 10:59

  mir keni bere qe e postuat kete foton sps nuk eshte me ai EDI RAMA i koheve berishiste ,tani qe hipi ne kal i ka harruar cdo te thote njeri i thjeshte .
  nga i dhunuar eshte bere dhunues i te drejtave qe mbronte dikur..per fat te keq nuk ekziston me ai EDI RAMA …eshte bere me keq se berisha.

  Reply to this comment
 7. dealfa February 20, 11:44

  Vetem nje nazi-fashist ka mbetur ne Shqiperi dhe Ai quhet Sali Fasllic Sllavic Berishovic !!!!

  Reply to this comment
 8. Mark uk February 20, 15:31

  Faj ka edhe ai qe e sodhi me thonj te pa prer.Dikuj i ka ra ne qafe ky gjatoja se politikisht ky ne ate kohe nuk kishte gja ne dore.Duket Lubonja se eshte rritur bashk me Ramen ne bllok e per ket i vjen keq.Po ne 91 kush dreqin e rrahi Ramen,vetem goja e tij qe shkoj te selia e Pd dhe u tha:Ci shkoni mbrapa kti malokut.

  Reply to this comment
 9. SuloKapedani February 20, 21:52

  Kujtimet e lubonjes nuk vlejne per Edi Ramèn sepse janè shumè larg me njèri tjetrin.Lubonja nè shumè raste nuk di se ç’farè flet , e ka mendjen tè pèrzier si çorba qè bene sala nè politikè.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

mersin escort mersin bayan escort konya escort eskişehir escort

Njoftim

Njoftim