Kukan në PPE: Pa konsensus politik, Shqipëria jo në BE

April 8, 2014 17:12

Kukan në PPE: Pa konsensus politik, Shqipëria jo në BE

Klasa politike në Shqipëri duhet të arrijë konsensus nëse duan që vendi të ecën përpara drejt BE-së, ka thënë kreu i delegacionit të Parlamentit Evropian për Evropën Juglindore, Eduard Kukan.

Ndërsa ka folur në konferencën “Ballkani Perëndimor dhe Integrimi Europian”, Kukan ka deklaruar se pa politikë konsensuale, pa vijimësi të një situate politike të qetë, nuk ka hapa përpara për statusin.

Ndërsa President i PPE-së Joseph Daul është shprehur se e ardhmja e rajonit është në Bashkimin Europian dhe në Europën e vlerave të përbashkëta të lirisë dhe demokracisë.

Në në konferencën e katërt “Ballkani Perëndimor: Nga stabilizimi në asociim”, e cila organizohet në Bruksel nga grupi parlamentar i PPE-së në Parlamentin Europan merr pjesë edhe kreu i PD-së Lulzim Basha

April 8, 2014 17:12
Komento

10 Komente

 1. Ajet Delaj April 8, 17:17

  INTEGRIMI PERTEJ PROPOGANDES

  E para gje qe duhet thene persa i perket integrimit eshte se shqiptaret ne ndryshim nga fqinjet ballkanike jane percaktuar per integrimin Euro-Atllantik qe 24 vjet te shkuara , qe atehere kur Shqiperia oshtinte nga veriu ne jug “E duam Shqiperine si gjithe Europa”.
  Mirpo klasa politike shqiptare per arsye me shume subjective e ka perdorur procesin e integrimit per propogande pasi realisht nuk e kane dashur integrimin duke preferuar te sundojne shqiptaret e lodhur te dale nga diktatura sesa te udheheqin drejt sistemit te vlerave e llogari dhenjes.
  Natyrshem qe kur kerkon te sundosh e jo te udheheqesh kerkon qe te pasurohesh ne menyre te padrejte mbi varferine e shumices se shqiptareve. Shenjat jane jo te mira edhe per kete mazhorance pa hyre ne detaje megjithate ka edhe tre kater muaj per tu rikonfirmuar ekzaktesisht rrugen qe deshiron te ndjeke.
  Megjithate shumica e gazetareve opinionisteve , komentuesve opozites madje edhe pozita qendrojne gjithnje tek roterika duke thene gabimet dhe premtimet me “do te” duke mos kaluar ne veprime konkrete qe do te bente te mundur shkurtimin e distances ndremjet BE e Shqiperise.
  Qe ne fillim do te kerkoja kompromisin e shqiptareve per dy gjera themelore ne procesin e integrimit te Shqiperise:
  Te mos vazhdoje propaganda politike e pozites e opozites mbi rendesine e madhe te marjes se statusit kandidat pasi deri ne antarsimin e plote mundet te jete ne mes nje gjysme shekulli pasi Turqia ka 38 vjet candidate pa u antarsuar akoma. Fakti qe klasa politike nuk guxon te kerkoje se bashku statusin kandidat dhe hapjen e negociatave per antarsim tregon se Shqiperia eshte shume larg BE.
  Institucionet shqiptare politike , shteterore e qeverisese duhet ta shohin procesin e integrimit e perafrimit me BE si nje process qe vjen e duhet te vije nga brenda e jo nga jashte. Me kete dua te them se politikanet, pushtetaret e shtetaret ti kursejne popullit shqiptar vizitat tursistike gjoja per “lobim” dhe ato para te kursyera ti kalojne ne projekte investimi e menaxhimi te brendeshem.
  Kur themi shkurtimin e distances duhet te kuptojme perafrimin e standarteve ligjore e zbatimin e tyre duke ndikuar drejteperdrejte ne cilsine e jetes se shqiptareve e perafrimin e natyrshem me standartin e jetes se popullit ne BE.
  Demokracia perendimore me ne krye Shtetet e Bashkuara te Amerikes kane treguar se progresi dhe zhvillimi vijne vetem nepermjet zbatimit dhe respektimit te lirive dhe te drejtave themelore te njeriut gje per te cilen BE ka ngritur edhe nje gjykate te nivelit te larte, Gjykaten e Strazburgut.
  Pra njeriu i lire ka energji te pashterrshme energjish positive qe ndikon ne ecjen e shpejte perpara te krejt shoqerise ne njeren ane por kerkon gjithnje qe procesi i modernizimit e kontrollit me perfaqesues real ne te tera fushat e jetes te jete i pandalshem.
  Pra perafrimi i te tera sandarteve te shqiptarve me shoqerineEuro-Atllantike eshte nje process kompleks politik, ekonomik e shoqeror qe te marre se bashku duhet te realizojne ngritjen e nivelit e cilesise se jetes se popullit shqiptar.
  Per sa kohe ne shqiptaret jetojme ne nje nder trojet me te pasur per njesi te siperfaqes ne bote dhe jemi ne varferi te plote te krahasueshme me vendet e Afrikes , Namibine Zairene etj jo vetem nuk eshte nevoja te analizohen parametrat e tjere por as qe duhet propoganduar se jemi ne prag te BE pasi politika thjesht mashtron.
  Po a kemi potenciale njerzore , ekonomike e resourse natyrore qe kombi shqiptar te perafrohet realisht me vendet me te zhvilluara te perendimit. E them me te madhe e me siguri teper te larte PO.
  Kemi popullsine me moshen me te re ne Europe e nevel arsimi te krahasueshem me Europen pasi mjaft student shqiptare kane mbaruar e po mbarojne universitetet me prestigjoze te botes por duhet then se ne kontrast me ekonomine trashiguam nje nivel arsimimi te kenaqshem nga diktatura.
  Kemi pozicionin gjeografik me klimen me te mire ne bote e toke e nentoke nder me te basurat e botes me rezerva minerale e uje me shume se cdo vend i Europes per njesi te siperfaqes.
  Pra na mungon lidershipi dhe organizimi i brendeshem i shoqerise shqiptare tersisht ne doren tone dhe ne mundesine e organizimit te shoqerive perendimore.
  I bej thirrje klases politike shqiptare qe ti leri vazhdimin e demagogjise nekomuniste dhe ti perveshet veprimeve konkrete duke e persosur organizimin e brendeshem te shoqerise shqiptare si garanci e padiskutueshme per te arritur parametrat e Amerikes e BEse.
  Dua te shtoj pa u bere i besdishem ne moralizime se nese klasa politike shqiptare eshte e ndergjegjshme per reformat qe duhet te kryej duke e trasformuar se pari veten nga sundues ne lidere te jeni te bindur se suksesi i integrimit eshte i garantuar.
  Shqiptaret duhet ta dine se gjate fushates elektorale nga Presidenti i Amerikes ne zyre , sfidanti i tije e deri tek perfaqesuesi me i vogel i qeverisjes vendore shkojne pothuaj fshat me fshat se nuk po ze ne goje qytetet qe shkojne disa here per ti kerkuar voten elektoratit pra popullit Amerikan.
  A e dini se perse?
  Sepse VOTA eshte e paprekshme dhe vete fuqia e shtetit me te fuqishem te botes por dhe me tej perfaqesuesit legal te popullit jane “dora e Zotit” per popullin amerikan e zgjidhjen e problemeve te tije ne raport me administraten pasi asgje nuk eshte ne perfeksion .
  Pra ngritja dhe perafrimi me standartet e BE duhet te fillojne nga legjitimiteti i perfaqesuesve te pushtetit e shtetit ku ne themel te kete voten e lire e te ndershme te qytetarit shqiptar. Duhet filluar me ndergjegjsimin e rendesise se votes me qytetarin shqiptar por bashkengjitur me penalitete ekstreme per ata qe afrojne thase mielli, favore, para, apo presion ne emer te shtetit e pushteti.
  Shqiptare duhet te zgjoheni e te kuptoni se tere ata candidate qe ju afrojne favore personale per te marre voten tuaj nuk e kane ndermend te jene neser ne sherbim tuaj. Jeta eshte e gjate pasi neser mundet qe ju nevoitet mbeshtetja e perfaqesuesit tuaj ne emer te se drejtes e ligjit qe shkone mbase pertej jetes suaj e familjes tuaj qe nuk mundet te paguet me miljona dollar gjje qe nuk do ta keni nese e keni shitur paraprakisht voten tuaj.
  Te nderuar bashkombas komuniti hebre si komuniteti me i organizuar ne Amerike e pse jo edhe ne bote edhe kreun e sinagoges pra kreun shpirteror te komunitetit e zgjedhin me vote komuniteti me kandidatura alternative . Deri ketu ka shkuar bota e qyteteruar .
  Zgjidhni perfaqesuesit tuaj te ndershem e me vision per nje jete ndryshe qe te keni mundesi neser te trokisni ne nje dere te hapur per te zgjidhur hallet tuaja te shumta.
  Shqiptare te jeni te bindur se tek zgjedhja e ndershme e perfaqesuesve tuaj real fillon zgjidhja e halleve te gjithsecilit duke cuar ne zgjidhjen e probleve te shoqerise shqiptare.
  Reforma territorjale e inicuar dhe paguar nga Shtetet e Bashkuara te Amerikes eshte rruga e duhur drejt pushtetit legjitim gje qe jo vetem i duhet bashkengjitur opozita por duhet zgjeruar me koncepte te reja e ndryshime mbi sistemin zgjedhor ne Shqiperi duke shkuar 100% drejt perfaqesuesve te dale direct nga vota e popullit . Me kete duhet kuptuar qe perfaqesuesit e popullit qe nga parlamenti e deri tek komuna te jene perfaqesues direct te popullit e jo sherbetore te kryetarit te partis e aq me keq sherbetor te nje klani criminal.
  Te reformohet tersisht KQZ duke e kthyer ate institucion te pesueshem per tere shqitaret duke gjetur mekanizma e perfaqesues dinjitoz te komuniteteve duke ingranuar edhe institucionet fetare me keshillat e tyre ne kontrollin e votes se popullit si institucione qe funksionojne e sherbejne ne emer te Zotit duke nxjerre rezultatin me se shumti 4 ore nga mbyllja e procesit.
  Kur te tera keto permirsime ligjore te arrihen me consensus te plote te nje spektri te gjere te politikes shqiptare duke ftuar edhe jasht parlamentit por edhe te grupeve te interest e OJFve e deri tek individe te spikatur atehere te kalohet ne zgjedhje parlamentare e locale se bashku ne vitin 2015.
  Nuk ka hap me domethenes ne rrugen e perafrimit te Shqiperise me perendimin Euro-Atllantik sesa vendosja e pushtetit e shtetit Shqiptar legjitim me vote te lire e te ndershme. Te tera te tjerat jane vazhdim i paster i demagogjise qe nuk kane per qellim perafrimin e Shqiperise me perendimin.
  Te tera problemet e tjera si ceshtja e sigurimit kombetar, pronsise, vendosjes se sundimit te ligjit e respektimit te vendimit te gjykatave e vete reformimin e sistemit te drejtesise ne Shqiperi respektivisht respektimin e zbatimin e lirive dhe te drejtave te qytetareve shqiptare zgjidhen e zbatohen hap mbas hapi nga perfaqesuesit legjitim te Pushtetit e Shtetit Shqiptar.
  Nese politika arrin te kuptoje apo shqiptaret ta detyrojne qe te kuptoje se pushteti ne demokraci nuk eshte i perjetshem se sistemi nuk mundet te ngrihet as konceptohet pa alternative e vlerave , ideve, resourseve njerzore ne nje ekonomi te lire konkuruese mbi ruallin privat qe njihet e respektohet nga shteti nuk mundet te kete as demokraci as integrim.
  Si perfundim dua te them se Integrimi arrihet me pune e hapa konkrete gjithnje ne interes te shoqerise e jo nisur nga interesa meskine e aq me keq kriminale. Nese ka politikan apo qytetare shqiptar qe e shikon ndryshe procesin e perafrimit me perendimin Euro-Atllantik eshte i lutur te ingranohet pasi filozofia ka thene se te keqijat kesaje bote nuk i vijne nga te keqijte pasi jane pak por nga indiferentet se ata jane shume.
  Ajet Delaj,
  New York

  Reply to this comment
 2. klodi April 8, 17:30

  sa here eshte lodhur Kukan me keto fjale, arriti deri ne 5 kritere te arsyeshme por Berisha nuk jep konsensus per reformen territoriale dhe gjyqesorin, ndofta duhet te vijne te huajt dhe t’i bejne keto dy reforma qe kane ngelur ne Shqiperi per te zgjidhur konsensusin dhe integrimin ndryshe shqiptaret ngelen emigrante te integruar per gjithe jeten

  Reply to this comment
 3. info analitike April 8, 17:46

  Ky eshte versioni i fundit qe na serviret nga mediat ne lidhje me ceshtjen e statusit. Tani ngelet te zgjedhim se kush flet kot, Bushati dhe Rama apo Fule dhe Kukan.

  Reply to this comment
 4. Arben April 8, 18:35

  BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA

  KENI 20 VITE QE TALLENI ME SHQIPETARET.

  NE NUK JEMI NJEREZ ME BISHT, NE RAST SE DIKUSH NA SHIKON TE TILLE, ESHTE PROBLEMI I TIJ, LE TE VERE SYZE +10.

  Reply to this comment
 5. inf April 8, 18:48

  E ka fru lul krimineli ket Kukanin e saliut
  i mbushi thaset ky delenxhi per 8 vjet dhe tani
  hedh shqelma si gomar .
  po kush te pyt ty o fundrrine e saliut kshu i mesoi ai
  kta horra para vila sexs e gjithçka i dha armiku salih
  Statusi do merret Gjermania eshte NANA E BE pik.

  Reply to this comment
 6. LORA April 8, 19:24

  Qofte i shenjteruar verdikti i 23 qershorit ,qe ja futi mu ne sume vaterlone e dr.mortjes edhe nahijes se kukan-eve dhe daul-eve.
  Keta qelbanike,tash e 23 vjet ne xhepin e shqiptareve me mender-lobimet e dhjeramanit te historise,kane te “drejte” te cpojne e rremojne per cfaredo alibie ku mund te mbeshteten per mbajtjen gjalle te kararit te kuserimit dhe turperimit te intelektit te shqiptareve.
  U DHJEFSHA SOJIN kukan-eve ,daul-eve,pack-eve,grossruck-eve,,,,,,,,,e pordhi kali.

  Reply to this comment
 7. shaban April 8, 19:38

  Per politikanet eshte nje gje mese normale dhe per te mire te tyreqe shqiperia te mos futet ne europe,nje here bllokon njeri e nje here tjetri por mjer ne ku i mbajme shpresat.

  Reply to this comment
 8. fat man April 8, 21:17

  Nga prezenca e Lulezimes eshte e qarte perbatja qe do ti behet qeverise Rama dhe punet e “mira” qe ben Sali C4, qe Shqiperia ne ne asnje menyre te mos e marr statusin jo ne qershor por edhe ne dhjetor te ketij viti. Kukan eshte nje lindor sllovak dhe aspak fisnik apo i ditur, eshte misherimi i nje fshatari e politikani medioker, te jep pershtypjen e nje dawn-i, nga ish vendet e bllokut komunist ku i gezohet rroges se majme dhe privilefjeve me postin e pamerituar qe ka ne BE.

  Reply to this comment
 9. fat man April 9, 02:08

  Jam i detyruar te nderhyj per here te dyte per brockullen e Kukan qe thote: Pa konsensus politik, Shqiperia jo ne BE. Konsensusin Kuk-ani ta kerkoje tek Sali C4 qe ka per mision terheqjen zvare te Shqiperise sipas skenar serb agjent i te cilit eshte, ku lidhjet sic e thote edhe vete i mban me Damir Fazllic, qe ka per hotel ne Tirane shtepine e Berishes e te femijeve te tij. Kukan nuk mund te jete asnjehere me Europian se shqipetaret te cilet historikisht kane qene pjese e saj dhe jo e pansllavizmit te Sllovakise nga ku vjen ky bari malesh sllav. Cfare kerkon ky Kukan qe Sali C4 kur ishte ne pushtet shpesh here e ka abandonuar dhe nuk e ka pritur duke nxjerre ne takim njerez te skalionit te dyte. Kukan kane votuar shqipetaret per Edin dhe jo sllovaket, pergjegjesine kryesore e ka perpara votuesve te tij dhe jo te bej bashkekryeminister Lulezime Berishen, besoj se je i qarte. Kukan te japim te drejten te perfeksionosh gjuhen angleze ne Shqiperi, se qe ne theks je shume i cale e dukesh shume provincial, njesoj si anglishtja me theks molokesh e Sali C4.

  Reply to this comment
 10. t April 9, 02:32

  fat man i ke ven piken

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*