Kumbaro: Teatri në gjendje emergjente, nuk i qëndron më kohës

July 5, 2018 11:03

Kumbaro: Teatri në gjendje emergjente, nuk i qëndron më kohës

 

Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro gjatë seancës së sotme mbi projektligjin për shembjen e teatrit aktual, tha se godina nuk i qëndron kohës.

“Nevoja për investime kulturore tek ne është ulëritëse. Teatri Kombëtar është prioritet, është në gjendje emergjente. Nuk i qëndron më kohës”, nisi fjalën e saj Kumbaro.

Më tej, ministrja shtoi se “kemi bërë në këto 4 vite jo pak ndërhyrje për të mbajtur në kufijtë e mbijetesës muret”, por theksoi se “çdo përpjekje për të përmirësuar është e kotë”.

“Sot gjetëm mundësi për të bërë një teatër dinjitoz”, theksoi Kumbaro.

“Propozimi i përcjellë nga Bashkia Tiranë është shqyrtuar me shumë kujdes për të gjetur procedurën ligjore të duhur. Propozimi synon që të merret më e mira e bashkëpunimit mes pronarëve privatë dhe publikë”, sqaroi Kumbaro.

l.h/ dita

July 5, 2018 11:03
Komento

10 Komente

 1. L.H July 5, 11:21

  IKE MOJ TRUPESHK,QDVINI DHE LULASHI TE RILINDIN KOMBIN QE I KANE HEQUR THEMELET SALIJA E LIKE FLORIJA PASTAJ TE MENDOJNE PER THEATER E ESTRADA KU TE ARGALISEN KALI I XENIT,MACET E SADIJES DHE NGJALAT E ARMINES E SUPERMBESES…..
  PO U QUAJKERKA TEATER KOMBETAR KU JANE KOMBETARET E PSE NUK PYETEN APO FLISNI ME TE VDEKURIT DHE BUSTIN E ZOGOLLIT NE MES TE KRYEQYTETIT TE KALIFATIT SI VEPER ARTI QE BEN HISTORI SI THOTE NJE KRYEMINISTER BOJAXHI……

  Reply to this comment
 2. Arben July 5, 11:52

  RROFSHIN KULLAT 60 KATESHE.

  RROFTE SHOKU EDVER

  Reply to this comment
 3. lili July 5, 13:14

  Qe nuk i qendron kohes se maskarenjve,ku beni pjese,kjo dihet.
  Po a do durojme me maskarenjte eshte pyetja?

  Reply to this comment
 4. Mati July 5, 13:23

  Atiste vertet jeni te mashtruar,Mashtruesi tashme po ju vije ne “ndihem”.Kjo nuk arsyeton protesten dhe kerkesat tuaja deri sot.teatri-Gremadha komuniste, nuk zjon ndjenje permallimi per askend qe kundershton Ndertimin e Teatrit te Ri moderrn e vigan.Kush do te eprmallohet per germadhen,kur te hyje ne sallat moderrne ne teatrin e ri.Kush do emocionohet, qe do kujton kohen e trisht, kur germadhe trishti rrenohet e zevemdesohet me ndertese moderrne.Po Baha nuk e ka per permallim,Kete mall Salihu mund ta kete,por Basha e Alibeja,Paloka e Vokshi jane te vone edhe ne komunizem e te prapambetur ne demokraci,Vetem per krime,vrasje e genjeshtra recidive jane ordiner.

  Reply to this comment
 5. albpetroli i shndruar ne rrumpall prej Rames July 5, 13:26

  Pashe ne TV, nga fillimi i punimeve te Kuvendit, Mirela Kumbaron, me sa “egersi” dhe kembengulje mori fjalen dhe foli, per te bere realitet aventuren e rradhes te Edi Rames – kumbares se Mireles per postin qe ajo mban !!
  Eshte vertet e pabesueshme se si transformohet personi kur hipen ne nje post !
  Te pakten te respektoje shumicen qe i besoi kesaj Qeverie, duke pase shume – shume pengje dhe plage nga qeverite e meparme. Kjo shumice ka shume gjera dhe ceshtje te shenjta, por prej ketyre te shenjtave jane edhe trojet qe i perkasin asaj, te cilat zene nje vend teper te rendesishem. Te cenosh trojet eshte njesoj sikur ke hapur lufte me kete shumice, sepse e ke mosperfillur ate. Nuk ka pse tolerohen keto veprime te Qeverise Rama !
  Nje dicka e ngjashme po ndodh edhe me vend-burimet e pasura te naftes, ne ate te Ballshit, Drenoves dhe Mollasit. Keto vendburime te naftes, strategjike per Shtetin Tone, jetike per Popullin Tone, te krijuara me sakrifica dhe perkushtim te jashtezakonshem te naftetareve sidomos ne periudhen e Pushtetit Popullor nen udheheqjen dhe perkujdesjen direkt te Udheheqsit Enver HOXHA, tashme po trajtohen sikur te jene cifliqe te qeverive Nano-Bufi, Meta, Berisha-Ruli, Rama-Gjiknuri. Dhe keta pa asnje ndroje dhe pike frenimi karshi Armates se Naftetareve, vlerave qe Vepra e tyre mbart per fatet e Shtetit dhe Kombit tone, e tjetersuan dhe vahdojne ta tjetersojne duke ia bere dhurate individeve anonime, qe nuk kane sikur nje molekule kontribut per Naften e Shqiperise, por qe kane vetem nje dicka te perbashket : Jane persona teper te besuar te Kryeministrave te pas 90-es. I besuari i Kryemistrit te rradhes eshte Alban Peza, “pronari” i AN-Oil qe se bashku me Transoilin e Berishes me “pronar” Shefqet Dizdarin do te jene pronaret e Vendburimit Ballsh-Drenove-Mollas. Naftetaret, deri tani koke-ulur me te gjitha qeverite, jane duke mare grushtin e nok-dawn. Shpresoj dhe uroj t’i permendi per te reaguar ashtu sic po reagojne artistet per fatet e Godines se tyre.
  Edhe dicka tjeter, per Ju te gazetes dhe nepermjet jush per deputetet e PS, te cilet parfaqsojne shumicen e votuesve shqiptare: Reagoni ndaj Qeverise Rama, me kembe ne toke, karshi veprimeve mosperfillese te Saj ne dem te interesave te Popullit dhe Shtetit te Tij.
  Ju lutem !

  Reply to this comment
 6. Une July 5, 14:51

  Po cfare eshte egersia e ministres ne krahasim me drurin qe kemi ngrene nga Saliu, qe na detyroi te emigrojme! Vjedhjet, firmat piramidale,vrasjet e bejne Saliun kriminelin me te madh te historise se kombit shqiptar! “Naivet” dhe militantet nuk jane vecse disa te mjere qe u ka ngelur koha ne vend..! Deputetet jane te kllonuar ..!

  Reply to this comment
  • Ilir July 5, 17:54

   Nga komenti qe rri mbi komentin “Une”, nuk lexova gjekund mburka per Saliun. Cuditshem konstatohet se cdo kritike ndaj Qeverise Rama, ndaj vete Rames dhe ministrave te tij, shihet e bere nga pro-Salinjte. Shihet fare qarte se kritika drejtohet ndaj fenomenit te imponimit te tipit SALI, pra perdhunshem te bere duke cfrytezuar pushtetin qe te jep karrikja kryeministrore, te rolit te paprincipte te besnikeve te Tij, ndryshe “bashkepuntoret” me te afert. Komentuesi “une”, besoj se nuk ka per ta pranuar ta largojne nga prona e perbashket, nga resurset e perbashketa me kolektivin e punes, nga vete puna qe ka, me te vetmin motiv se tani kjo pune, keto resurse dhe prona nuk jane me tuajat por te miat, ndaj zhdukuni qe ketej nga ky territor, tashme jam UNE, jo juve komentuesi “Une”, ai qe komandoj dhe vendos. Do ta deshe kete ?? Besoj kurre ! Shikoji fenomenet me syte e femijve te tu, te femijve te femijve te tu, pastaj besoj se do te shkruani : Poshte Saliu, Fatosi dhje Rama !

   Reply to this comment
 7. intelektuali July 5, 14:52

  PO PSE NUK E RIPARON?

  kur:

  Per kete pune te paguajne te gjithe shqyptaret, nese nuk di si behet shko ne Milano dhe meso u riparua Teatri Famoz La Scala.

  Reply to this comment
 8. intelektuali July 5, 14:52

  PO PSE NUK E RIPARON?

  kur:

  Per kete pune te paguajne te gjithe shqyptaret, nese nuk di si behet shko ne Milano dhe meso si u riparua Teatri Famoz La Scala.

  Reply to this comment
 9. Ilir July 5, 17:23

  Kjo eshte ajo qe mohonte ngritjen e kulave?!
  Kjo nuk e ka e per turp qe trajtohet si kukull.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim