“Ndryshimet kushtetuese duhen bërë me referendum”

November 25, 2013 09:30

“Ndryshimet kushtetuese duhen bërë me referendum”

Kushtetuta nuk duhet të jetë një produkt politik, ndërhyrjet në të duhet të jenë tërësore dhe të konsultuara gjerësisht me ekspertët dhe grupet e interesit me qëllim dhënien e garancive për një jetëgjatësi të saj në kohë. Ky është qëndrimi i juristit, Kristaq Kume, ku sipas tij ndryshimet duhet të reflektojnë nevojat reale dhe jo interesat politike, duke hequr dore nga praktikat e mëparshme, ku Kushtetuta u ndryshua në vetëm 24 orë. Sipas Kumes, është mirë që ndryshimet e Kushtetutës, të miratohen me referendum popullor, ashtu dhe si ligji themeltar i shtetit mori jetë. Rishikimi i Kushtetutës u pa si nevojë në 15- vjetorin e krijimit të këtij dokumenti themeltar të shtetit. Një vëmendje të veçantë përmirësimit të Kushtetutës dhe rolit të saj në ndarjen e pushteteve i kushton dhe progres-raporti i fundit i Bashkimit Europian.

 

November 25, 2013 09:30
Komento

5 Komente

 1. Arbri November 25, 16:49

  Na vjen mire kur flasin edhe specialistet per ceshtjet qe u perkasin fushes se tyre dhe jo “analistet” fytyrat e te cileve i gjen ne cdo televizion, ne cdo kohe dhe pa kufizim kohe. Duket qe paguhen mire nga partite qe te percojne idete e politikat e partive te tyre.

  Kushtetuta i perket popullit dhe ndryshimet duhen bere me referendum, e jo me vendimin e Sales e Rames qe te kontrollojne kedo qe ata duan, te vendosin cilindo deputet ata duan, PAVARESISHT se cfare don e cfare mendon votuesi.

  Reply to this comment
  • raimondi Vlonjati November 25, 22:16

   Kushtetuta ne pergjithesi eshte mire , dhe nuk ka nevoje per ndryshime, sepse edhe kushtetuta me e mire ne bote nuk ka ca ben nqs ka armiqesi dhe mos respektim te se drejtes se kundershtarit politik

   Porse kushtetuta jone duhet patjeter te ndryshoje tek Neni 10 me duket, qe eshte neni per Institucionet fetare

   Aty eshte bere nje gabim i rezikshem per jeten e vendit tone , dhe per harmoninne e shoqerise shqiptare
   kur eshte thene qe :..Feja eshte e ndare nga shteti…

   Absolutisht feja nuk duhet te ndahet nga shteti, por te jete nen mbikqyrejn e shteti shqiptar ,
   sic eshte edhe ne Greqi , edhe ne Serbi etj ,

   Ndaj edhe ne duhet ta kemi Fene te ndervarur nga shteti, sepse jetojme ne nje Rajon te tille,

   Ne nuk jetojme ne Europen veriore ku shtetet kane nje kulture moderne civilizimi, ne jetojme ne Ballkan qe ka qene gjithmone fuci baruti mbi shpinen tone
   per shkak te politikave agresive te Greqise dhe Serbise
   Duhet ti themi gjerat sic jane, dhe jo te flasim duke genjyer vet veten se na marin per budallenj

   Ne fakt , meqense jemi Republike Parlamentare Institucionet tona fetare duhet te kene varesi nga Parlamenti Shqiptar

   Kjo gje ka shume rendesi sepse ne kemi 3 lloj fe , dhe keto lloj Besime fetare nqs lejohen
   te pakontrolluara nga Parlamenti Shqiptar do bijen ne duart e Institucioneve fetare Fanatike te Ballkanit dhe te Lindjes se Mesme

   Ndaj qe ti dalim perpara kesaj tragjedie qe mundohen te pregatisin Emisaret e huaj te Okupacioneve shpirterore te armatosur me kryqe e me gjysem hene , duhet
   qe patjeter ne Kushtetute te shkruhet se :

   ……….Institucionet fetare jane ne varesi te Parlamentit Shqiptar, dhe kryetaret e tyre
   miratohen Absolutisht vetem me vendim shumice 3/4 te Parlamentit shqiptar…..Pike.

   Vetem duke vendos kete nen ne Kushtetute ne i veme fre nderhyrjes se elementeve fanatike dhe integrealiste ne institucionet tona fetare qe pepriqen te minojne unitetin e kombit tone nepermjet besimit fetar

   Per te shtuar kete nen , le te behet Referendum–Ndryshimet e tjera te kushtetutes nuk kane asnje lloj rendesie,
   ndersa ky ndryshim per Institucionet fetare ka Rendesi jetike per te ardhmen e kombit shqiptar ….

   Reply to this comment
 2. Pëllumb zaimi November 25, 21:33

  Ndaj të njëjtin mendim me “arbri”. Po,zot i kushtetutës është populli dhe jo partitë. Kjo përcaktohet qysh në preambulën kushtetuese. Mjaft më me arnime kushtetuese jashte vullnetit,zërit,vendimit tê sovranit!???

  Reply to this comment
 3. Marin November 26, 01:47

  Kushtetuta ka nevoje per spastrime te nderhyrjeve te armikut te popullit shqiptar, ish-diktatorit postkomunist Sali Ram Berisha. Nuk mund te jete i vertete nje President, nje Kryetar ShIK-u, nje Kryeprokuror, nje Kryetar i Gjykates se Larte, I Gjykates Kushtetuese etj. pa nje shumice 3/4 te Parlamentit. Le t’i leme konstitucialistet tane te bejne korigjimet e nevojshme, pastakj flasim nese eshte i nevojshem referendumi.

  Reply to this comment
 4. prenge sherri November 26, 06:33

  kushtetuta duhet te ndryshohet menjehere ashtu si u be para 4/5 vjetesh ashtu te behet edhe sot une kam bindjen time per voten qe jap neser i zgjedhuri im ndryshon kurs kjo quhet me plot kuptimin e fjales prostuticion politik ju lutem ndryshimet duhen bere pa humbur kohe ndryshe keto lloj politikanesh qe kemi ne do te bredhin hu me hu se kurvat nuk rrine dot pa k…..

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*