Dinjiteti vjen para jetës?

April 27, 2020 00:35

Dinjiteti vjen para jetës?

Jo çdo gjë i duhet nënshtruar shpëtimit të jetës njerëzore. Kështu mendon ish-ministri gjerman i Financave, aktualisht kryetar i Bundestagut gjerman, Wolfgang Schäuble. Në një intervistë për gazetën “Der Tagesspiegel”, ish-ministri mendon se vendimet në këtë situatë nuk duhen lënë ekskluzivisht në funksion të mendimit të virologëve.

Nëse ka një vlerë absolute të ankoruar në Kushtetutën tonë, kjo është dinjiteti i njeriut, që është i paprekshëm. Por kjo nuk përjashton se duhet të vdesim. Është shteti që duhet të sigurojë kushtet në të mira sanitare të mundshme, por për fat të keq njerëzit do të vazhdojnë të vdesin për shkak të CoVid-19. Sa më shumë të zgjasë kufizimi, aq më të rënda do të jenë pasojat

është shprehur ai.

Sipas tij dalja nga karantina është më e vështirë se hyrja në të dhe hapja duhet bërë me kujdes dhe hap pas hapi, pasi askush nuk mund të parashikojë pasojat psikologjike dhe sociale të saj.

Në Gjermani protestohet kundër masave kufizuese

Në Gjermani është prorestuar kundër karantinës së vendosur nga qeveria me rastin e pandemisë së CoVid-19. Në Berlin dhjetëra protestues dolën në shesh me thirrjen:

“Dua të më riktheni jetën time”, krahas pankartave të tilla si “Mbroni të drejtat kushtetuese”, “Liria nuk është gjithçka, por pa Lirinë gjithçka është asgjë”.

Sipas policisë gjermane janë arrestuar më shumë se 100 persona, ndërkohë që u verifikua se protestuesit mbanin distancë mes tyre duke respektuar paradoksalisht kërkesat e qeverisë për distancim social.

Gjermania konsiderohet si një vend që e ka menaxhuar shumë mirë pandeminë e koronavirusit me shumë pak vdekje dhe një kufizim relativ krahasuar p.sh me Italinë që nga 17 marsi.

Protestuesit mendojnë se koronavirusi përfaqëson një mundësi dhe përpjekje për të kapur më shumë pushtet përmes frikës.

e.k. / dita

April 27, 2020 00:35
Komento

33 Komente

 1. Fatto April 26, 18:41

  Nuk mund te flasesh per dinjitet o nazist kur behet fjale per jeten e te tjereve
  Fol per tenden

  Reply to this comment
  • Zigfrid April 26, 19:05

   O Fatto!
   Jeten e tij cdo njeri e ka ne dore vete dhe nuk do iu ruaje qeveria!
   Ne se do ishte ndryshe atehere pse shendetesia kudo ne bote te jete falas per te gjithe?
   Nga ana tjeter ne se jeta qenka e para,a eshtye kjo jete e garantuar vetem duke u ruajtur nga covid 19?
   Po ushqimi, shtepia,puna,veshmbathjet etj a nuk jane te rendesishme per jeten e njeriut?
   Po personat qe merren me droge,prostitucion,trafik qeniesh njerezore etj a nuk rrezikojne jeten e njeriut
   Po ata qe vrasin njerez a nuk duhet te vriten?

   Reply to this comment
  • Jani nga Berati April 26, 23:16

   Ca si ty Fatto jane kriminelet me te medhej te njerzimit. Ju radhiteni me Pol Potin, Bolsheviket e rusise, njeriu me fytyre Dose Curcilli e shume te tjere…… Qe vetem me luftra per pushtet Boteror dhe Genocide pa fund kundrejt races njerzore duke fajsuar viktimat per krimet qe ata vete kryejne dhe kmoplotojne ne erresira…..

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 April 27, 11:18

   Fatto
   ti e quan nazist,këtë që po të thotë të jesh i lirë!!
   bile dhe për të vendosur për jetën tënde!!
   fato njerëz si ti që e duan më shumë jetën se DINJITETIN,nuk ma merr mëndja se ja ke idenë se çdo të thotë,kanë qënë gjithnjë ata që kanë bërë gjithçka për të mbijetuar!!
   mbijetesa pa dinjitet të bën lypës,hajdut,shitës droge,kriminel!!
   ti ke mangësi në koncepte,ke shumë mangësi në njohjen e lirisë,prandaj je patericë diktaturash!!sot mbësthet ramën,por do ta kishe mbësthetur berishën,por të ishte ai në pushtet!
   qëllimi tënd o fat,është të mbijetosh!
   edhe në një gropë me mut!!

   Reply to this comment
  • Tomorri April 27, 19:40

   Ne Shqiperi ,ne emer te perballimit te covid-19,qeveria ka demonstruar nje vullnet kriminal kunder shumices se qytetareve te vet!
   Fakti me kokeforte eshte izolimi i tmerrshem qe u eshte bere 700 mije pensionisteve per gati 3 muak,duke i lene te gjithe pa asnje sherbim shendetesor!
   Pensionistet nuk jane lejuar te dalin nga shtepite e tyre as per te blere ushqime poshte pallatit te tyre dhe nuk u eshte dhene asnje alternative tjeter se si do t’i kryejne vizitat,analizat etj rek mjeku i familjes dhe ata te specialiteteve etj!
   Izolimi mund t’i ruaje nga infeksioni i covid-19,por nuk i ruan nga te gjitha semundjet e tjera te moshes,qe kane ne trup deri me sot ose qe mund tre shfaqen rast pas rasti!
   Atehere a nuk eshte ky qendrim i qeverise i pa pergjegjshem me pasoja vdekjen masive te te moshuarve?
   Eshte idiotesi te pranosh se qeveria i ka izoluar te moshuarit per t’i ruajtur nga infeksioni,por duke i lene pa kontrolle te vazhdueshme dhe analiza laboratorike sa here kane shqetesime ne qendrat shendetesore,llogjikisht dhe realisht i ka lene ata te vdesin!
   Se jeta e njeriut nuk duhet lene sa te shkoje ne buze te vdekjes qe te vije ambulanca e ta coje ne spital,por duhet bere kontroll i vazhdueshem per cdo shqetesim!
   Qeveria Rama po tenton te shfarose te moshuarit duke i lene pa sherbime mjekesore!
   Ju bej thirrje ,botuesve te tyre qe kane ndjenja humane,qe ta trajtojne seriozisht kete problem kaq te madh dhe te mos bien preh e propagandes anrinjerezore te kryeministrit Rama!
   Me cfare merret Komiteti Shqiptar i Helsinkit kur nuk merret me shkeljen e lirive dhe te drejtave te 700 mije pensionisteve?
   Po prokuroria pse hesht kur sheh se ndaj 700 mije te moshuarve qeveria po ben krim?

   Reply to this comment
 2. Arben April 26, 18:46

  Fat i keq për shqipëtarët, është e kundërta me kafshët, karantina nja 10 vende bosh, pastaj dinjiteti.

  Reply to this comment
 3. Pensionisti April 26, 20:44

  Edhe ne kohen e Hitlerit ,ne Gjermani pati kundershtare te tij qe u mbyllen ne kampet e perqendrimit apo u dogjen ne furrat e gazit!!

  Reply to this comment
 4. TURI EMIGR April 26, 21:54

  ZIGFRID, MROJTIA E DINJITETIT DERI NE VDEKJE NUK ME DUKET I DREJTE, ME DUKET CMENDURI.DHE KJO DUKET SHUME MIRE NE SHQIPERI KUR PER MBROJTJE DINJITETI TJETRI TE FUT PLUMBIN .MASA E KARANTINES QE MERET ESHTE NJE MBROJTJE QE ME JEP MUA SHTETI NGA TE CMENDUR QE NUK RESPEKTOJNE MASAT E SIGURISE DUKE REZIKUAR PERHAPJEN E SEMUNDJES..SHAUBLE PO TI DHIMSESH DINITETI I NJERIUT NUK DO TE MERTE ATO MASA QE MORI NE KOHEN E KRIZES NDAJ VENDEVE SI GREQIA E TE TJERA QE CUAN NE VETVRASJE TE QINDRA NJEREZVE E RENIMIN E MIJRAVE TE TJEREVE..KY ESHTE NJE HITLER I DYTE

  Reply to this comment
 5. Gzpklnmb April 26, 23:25

  Rrini o vasal te mjere, mos I jepni mend Gjermaneve, se nuk i lene popullin e tyre ata qeti trajtojne te tjeret si kavje.

  Reply to this comment
 6. Fisniku April 27, 07:52

  Per 3 muaj rresht,qe jemi te izoluar ne shtepi,shqiptaret jane trejtuar nga nje kryeminister jo si njerez me dinjitet,por si KAVIE eksperimentale!
  Cdo gje qe eshte bere ka dale vetem nga koka e nje njeriu te vetem,piktor nga zanati,por qe ky konsultohet vete me homologet e tjere,thjesht per te bashkerenduar masar shternguese policore dhe jo ato shendetesore etj!
  Kudo ne bote jane ngritur dhe funksionojne Komitete Teknike konsultative,me personalitete te shkences te disa ffushave qe i paraqesin rekomandime qeverive dhe keta njihen nga te gjithe,ndersa ne Shqiperi njihet vetem kryeministri,qe eshte bere mjek,polic,prokiro,psikolog, kujdestar kopshti ,mesues i klases se pare,prift,hoxhe etj!
  Kush tha se masat policore te tipit shterngo-liro,autoblindat me mitroliz ne rruge etj qenkan ato me te duhurat per te perballuar situaten?
  Po per infeksionin masiv ne fasonerite e Krujes ,qei lane te punojne kush do pergjigjet,pervec kryeministrit?
  Gjykoj se shqiptaret keto muaj karantine jane trajtuar nga nje kryeminister arrogant,delirant dhe shpirt katil,si njerez pa piken e dinjitetit njerezor!
  E keni pare se si kenaqej kur shikonte pensionistet ne liri-dalje te shtunen dhe nenat me femije te dielen?
  I gezohej vetes duke u ndjere si PADRON i jetes tone!
  Po oraret si i cakton ky njeri?
  Doemos sic i shkrepet!
  Dhe kulmi i shkeljes se dinjitetit dhe i lirive e te drejtave te njeriut ky arrogant i pa shpirt eshte treguar me pensionistet,qew i ka izoluar pa i dhene asnje sherbim shendetesor!
  Ne asnje vend te botes,nuk jane trajtuar njerezit,sec ka bere diktatori Rama,ky piktor harbut,qe as do t’ia dije se ankohen njerezit,se sic duket pret qe njerezit te shperthejne nje here e mire kunder tij!
  Shqiptaret jane nen depresion,o malukat!
  Shqiptaret ne shtepi po grinden,po rrihen,po egersohen e percahen me njeri tjetrin,por ti nuk do t’ia dish se i ke te gjitha kushtet!
  Mijra familje nuk kane asnje te ardhur,nuk kane ushqime,olace etj,se ua ke ndare ndihmat vetem per reklame!
  Mallkuar qofsh o kryeminister nazist!

  Reply to this comment
 7. Limani April 27, 10:11

  Nazist
  e quajnë , disa nga ne , kryetarin e parlamentit gjerman .
  O të varfërit ne, o të mjerët ne , sa gojë çthurur jemi , sa kokëbosh jemi .
  Nuk ka sot nazistë në Gjermani , më shumë nazistë se në ç’do vënd evropian ka në Shqipëri , biles , nazistin e vetdeklaruar , e kemi k/ministër !
  Gjermania e sotme është vëndi më demokratik evropian .
  Ata që shajnë , nuk arrijnë të kuptojnë pse shqetësohet ky gjerman .
  Shihni ç’vendim mori gjykata çeke !

  Reply to this comment
 8. Drino April 27, 12:55

  Per dinjitetin?
  Ja c’shkruante nje gazete gjermane
  ne vitin 1991, kur te rinjte shqiptare suleshin drejt Europes.
  Kur e pyesin njerini prej ketyre te rinjve i thote se po sillemi keshtu sepse “nje jete kemi”.
  Dhe pastaj i bene pyetjen “Po dinjitete sa ke?”

  Reply to this comment
 9. TURI EMIGR April 27, 14:07

  NAZIST ESHTE ESHTE PAK TI THUHET KETIJ NJERIUT. E THEKSOJ PRAPE KY ZOTERI QE I VJEN KEQ PER DINJITETIN GJERMAN NUK I ERDHI KEQ PER DINJITETIN E POPUJVE QE U FUTEN NE RECENSION DUKE SHTUAR NUMRIN E TE MJEREVE QE KERKONIN USHQIMIN E PERDITSHEM NE KAZANET E PLERAVE.SHQIPERIA E KAOI ME LEHTE KRIZEN. VETEM KY NJERI NUK DUHET TETE FLASE PER DINJITET, SE CFAR NJERIU ESHTE E TREGON DHE KARIKJA KU RI,NUK JA DHA ZOTI KETE CEN ,POR JA DHA NJERIU. PASTAJ KUR FLASIM PER DINJITET O SHQIPTARE ,QE NA FLISNI SOT ,PER 1,OSE 2 MUAJ IZOLIM,KU ISHIT JU NE KOHEN E SALI BERISHES , QE JU MORI ERZIN DINJITETIT TUAJ, DINJITETI.,.FJALE E MADHE,POR QE DUHET MBROJTUR. JO ME FJALE. O SHQIPTARE PO DURONI 2 MUAJ SE NUK U BE NAMI, DURUAT SALIUN KAQ VJET TE MOS HAROJME ENVERIN DEKADA ME RADHE QE JU VRANE E JU PRENE

  Reply to this comment
  • Ate thuaj ... April 27, 17:20

   TURI EMIGR,

   Shojle eshte po ne ate linjen e Baballarve te tij .

   Asgje s’ka ndryshuar pervece Luku-t dhe Formulimeve

   Dikur papi Hito ,gerthiste/ lehte “si Goffi” per Rracen Gjermane ,mbi Podiume ,

   sot meqe kta e kan te ndaluar me Kushtetute ,

   te flasin si dikur Prinderit e tyre hapur , kane zbutur fjalorin dhe thone jo Rraca si dikur
   por Dinjiteti lol !!!!!!!!!!!!!!

   Pra linja ka ngelur po ajo ,

   por natyrishte e maskuar

   nepermjet nji gjuhe te moderuar ,

   nderkohe qe U- Bot-et Nendeteset e ktyre shpartalluan BE- ne !

   ” Ishte nji gabim ne konstruksion ” !

   deklaroj kjo (ironike ne ni studio) ,

   mbasi Zetori Gjerman , rrafshoj ekonomite

   europiane por akush s’i tha ne kohe ksaj ,

   pervec Berluscon-it qe u tall (se as atij ‘i interesonte BE-ja madje as ekonomia Ita)

   i tha ; ” Cfryj pak Rrotat e Pasme ”

   se na bete pete fare ”

   Dhe kjo e kuptoj ironine e Cavaglier-it dhe ju pergjigj shkurt (ala Goff Kaltschnauze)
   Selber Schuld = jeni vete Fajtor !

   Pra ata qe kuptojne Debatin dhe deklaratat ,

   e kane te qarte ,se asgje nuk ndryshon nga Politika e Botes pervecse Maskave .
   ————-
   Pra eshte nji politike e rrezikehme e fshhte qe do

   finalizoj pikrishte ate ,qe frymoj dikur papa Hito .

   Duke frenuar te tjeret kta ,vet marrshojne drejt e behen te paarritshem me nga anji .pra realizojne endren e papit ,ne kte menyre ,duk mbajtur pjesen tjter pas

   ajo siedhe ballkani shndrohen automatikishte ne Skllever te Kombit me Dinjitoze ne Bote ,qe pr hir e vertetes e meritojne se jane me te zotet nga te gjithe

   e Pik.
   (profionet e skllevervee shqiptare do jet patrues WC.se)

   Reply to this comment
   • Tani April 27, 21:34

    Shqiptaret ne vendet gjermanofolse kane gjetur vetveten, pastures plakash Shqiptaret I ke ne greqi, itali dhe Amerike me shumice.

    Reply to this comment
    • Ate thuaj ... April 27, 22:21

     kjo eshte e vertete Tani ,

     ajo qe u shkruaj ne fund ka te bej me te ardhmen

     duke u nisur nga ajo se ne Shqiperi nuk i pregatit kush

     te mesojne Profesionet qe kerkon neser tregu i vedeve Gjermanfolese ku ka nji nivel relativishte te larte vs vvendeve te tjera europiane .
     kush mendon aq shume e Shqiperi .

     Imagjio duhet Gjuha e para ta ken patjeter mesuar ,
     pastaj edhe profesioni etj .
     Shqiperia eshte shtet qe s’ka asnji Prpgrame per te rinjte ;KULAIFIKIMIN E TE RINJVE me ate cfar do neser Tregu Perendimore.
     Imagjino Rilindasi i dhuroj nji Post te ri ishMin.Jashtem Bushati dhe Bregut te PD-´se ,(für nix)
     qe me paret qe financojn kto te dy ai shtet ,financohen

     4-5 te rinje te mesojne X profesion ,Dreher ,Zimmerer,Elektricist,Scweißser ,Vig/Mig/ Elektro etj etj
     Pra hidhet parja kot per qejf ,e miqesi ,(Blind ! Alles scheise)

     Reply to this comment
 10. Drino April 27, 14:39

  Per dinjitetin?
  Ja c’shkruante nje gazete gjermane
  ne vitin 1991, kur te rinjte shqiptare suleshin drejt Europes.
  Kur e pyesin njerini prej ketyre te rinjve i thote se po sillemi keshtu sepse “nje jete kemi”.
  Dhe pastaj i bene pyetjen “Po dinjitete sa ke?” Me shume se nje?

  Reply to this comment
 11. Petronis April 27, 14:51

  Po te mos ishte gjeniu Scheuble, qe po u sheben me perkushtim si minister i brendshem, minister i financave e tani si kryetar i Bundestagut gjerman, qeverive te Kohl-it e te Merkelit prej thuajse 30 vjetesh, sot euro do te ishte ulur ne nivelin e dhrahmise.
  Persa i perket vetevrasjeve ne Greqi pas vitit 2008, pergjegjesia per kete bie mbi qeverite greke qe, duke marre borxhe pa hesap e shpune vendn ne ate kolaps ekonomik e jo mbi Gjermanine. Pas luftes II Boterore Gjermania i ka dhene Greqise ndihma (jo kredi por ndihma) prej miliarda markash.

  Reply to this comment
 12. Adih April 27, 18:39

  Lani gojen me spaun o komentues ,para se te perfolni kete z Wolgang Schäuble . Ky ka qe ne kohen e Kohlit ne politike .Eshte nje nga me patriotet dhe shume principe per te ndihmuar popullin Gjerman ,eshte i rrangur te te ndjerit Straus .
  E nuk eshte hajdut si keta banditet tane ,qe tallen me ne kokpalaret e na vjedhin ne sot e tre dekata .Pse nuk pjell toka jone shqiptare nje si Z Schäuble o zot i madherishem ,se e kemi shume te domosdosheme e shume nevoje .

  Reply to this comment
  • Tani April 27, 21:31

   Fatekeqesisht jemi kthyer ne popull qe urrejme puntorin dhe njeriuni inteligjent. Gjermanet jane popull punetore dhe nuk jane pordhaca si picaxhijnt e evropes dhe te matane atlantikut..jo pet gje por i dallon qe nga menyra qe flasin.

   Reply to this comment
  • Tani April 27, 21:41

   Ne Shqiperi lartesohet, mashtrusi, hajduti, vrasesi, hipokriti, i paftyri,. Ne keto kategori nuk hyjne populli Gjerman.

   Reply to this comment
 13. Interesant qe Tema te tilla guxojn ti komentojne shqiptaret ! April 28, 17:55

  Eshte vertete qesharake,cfar i lejojn vehtes shqiptaret !

  Ja okay ,un e kuptoj ate se shqiptaret duan nji X teme

  me cfry frustrimin e dites ,me u marre me dicka ,

  por qe ti afrohen Tema te tilla , haha nuk e di ,

  guxim i tepruar !

  Do thote dikush nga ju , pse cfar ka ?

  S’do te pyesim ty etj mbi temat e Dites .

  #Ok, un ju njoh kush jeni ,

  por gjithcka dua te them ka Kufij !

  Qe te diskutosh mbi Gjermaine ,te pakten duhet te njohesh mire Kulturen dhe Historine e saj

  dhe kushti tjeter eshte te kesh jetuar ne mos ne Gjermani ,prane saj ne Europe ,

  duke kuptuar keshtu mir se si Tik- Gjermani .

  Gjermania eshte Lokomotiva e Botes sot per sot ,

  qe asnji nuk e ndal dot .

  Se fundmi , cdo popull ka mentalitetin e vet

  dhe Filozofine e tij ne raport me jeten e Boten qe e rrethon .


  Shikoni te beni dicka per vendin tuaj aty ,se ngelet ter jeten duke u kafshuar si qene kudo gjermaia eshte Ylli i
  ktij Planeti …

  Reply to this comment
 14. Un JAM EMANUEL April 30, 16:06

  Do te bien 14 muret qe ndajne boten.
  Diktatoret do te ikin shpejt e pa lavdi.
  Elitat e korruptuata do te humbin gjithe pushtetet e tyre djallezore te kontrollit mbi njerezit.
  Inteligjenca artificiale do te kete ngrirje perfundimtare.
  Boset qe financojne shkencen molekulare e gjenetike do te vdesin per buken e gojes .
  Jane krijuar njerez gjenetike dhe kane marre identitetin e te tjereve te zhdukur e te vdekur .Gjithe llogarite e lena te te tjereve perdoren per trafikun boteror.Kane krijuar shoqerine e fshehte.Po atje ne Sheshin e Izdraelit frati benediktin bjond eshte vetem,ne sheshin e zbrazur……..
  Kur te shpertheje ky skandal qe e dine te gjithe shtetet , Nasa,Cia ,dhe inteligjenca e atyre shteteve qe mbajne armet berthamore, do te bjere e bashke me to gjithe institucionet qe i financojne.
  Do te shkrihen gjithe partite dhe konceptet ideologjike qe i mbajne si ushujza.
  Nuk do te kete race te paster gjenetike,as race te zgjedhur.
  Njerezit do lidhen me Zotin .Te gjith krijesat do jetojne me dinjitet pa luftra,arme,konflikte interesash gjeostrategjike.
  Edhe ne shkreterire do jetohet me mire se ne Japoni.
  Arabia Saudite do te pesoje varferi per shkak te vrasjeve te pafajshemve.Po keshtu dite te zeza do te kete edhe per te tjere te pushtetshem te ngjashem qe kane vrare.
  Do kete ndryshime terreni .Asnje shtet sdo jete i pare.
  Me solidaritet te gjithe vellezer do respektojne e nderojne njeri tjetrin.
  Do kalohet epoka e njorances ,do hapet vetedija individuale e kolektive,dhe pergjegjesia individuale e kolektve per te ndertuar me bashkpergjegjesi ne emer te Zotit.
  Perparesi do te kete familja e shendetshme bashke te gjithe dhe me pavaresi e individualitet te shendetshem brenda familjes.
  Shendetsia do jete natyrale, kompanite e modes do zhduken.Ushqyrja natyrale dhe konsumi ne minimum.
  Virtyti ,vlera do marrin perparesi,jeta e zakonshme pa sterhollime mendje,adhurimi,meditimi praktikimi i fese ne shtepi e tempuj pa epersi vec te gjithe vellezer. Do kete qendra te sportit te argetimit te shendetshem te matur ne cdo lagje, rruge. Njerezit do clirohen nga mendjemadhesite,tkurrjet terheqjet ,luksi pompoziteti. .,ne ambjent te shendetshem me jete te shendetshme..Shkembimi ne natyre do marre perparesi.Demokracia do te jete vetem direkte.
  Njeriu me dinjitet Hyu …Feja e gjadhe sherbyese ne qender te jetes per te gjithe.
  Epoka EMANUEL: Te gjithe vellezer!
  Populli i Zotit ,Populli Im ne te gjithe planetin: Un po te them SHEROHU !

  Reply to this comment
 15. Fernando April 30, 16:49

  Ti nuk e kupton fare i Emanuel se je nje cope budalla e asgje me teper!
  E kush do t’i beje te gjitha keto ndryshime epokale ne boite?
  Zoti uy,sipas teje?
  Po deri tani ku ishte fshehur ky zoti yt apo ishte me pushime vjetore?
  Si nuk ka dhene deri tani qofte edhe nje shenje te vetme se ekziston ky ZOTI yt?
  Mire Zoti,qe qenka e zene me shume pune,po te derguarit e tij ne toke si Vatikani,Ortodoksia,Myslimanizmi,Budizmi etj,pse nuk klane dhene ASNJE NDIHME per sherimin nga covid-19-ta?
  Per kur i ruajne miliardat dhe lingotat e floririt keta derra?
  Ik ,o Emanuel dhe pij ilacet se do vazhdosh gjate te na rrefesh mbrockulla te tilla!

  Reply to this comment
 16. Fernando April 30, 17:17

  Ti nuk e kupton fare i Emanuel se je nje cope budalla e asgje me teper!
  E kush do t’i beje te gjitha keto ndryshime epokale ne bote?
  Zoti yt,sipas teje?
  Po deri tani ku ishte fshehur ky zoti yt apo ishte me pushime vjetore?
  Si nuk ka dhene deri tani qofte edhe nje shenje te vetme se ekziston ky ZOTI yt?
  Mire Zoti,qe qenka e zene me shume pune,po te derguarit e tij ne toke si Vatikani,Ortodoksia,Myslimanizmi,Budizmi etj,pse nuk klane dhene ASNJE NDIHME per sherimin nga covid-19-ta?
  Per kur i ruajne miliardat dhe lingotat e floririt keta derra?
  Ik ,o Emanuel dhe pij ilacet se do vazhdosh gjate te na rrefesh mbrockulla te tilla!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim