“Kundër ushtrisë ruse nuk kemi asnjë shans”

August 11, 2016 11:07

“Kundër ushtrisë ruse nuk kemi asnjë shans”

Tek drejtuesit më të lartë të ushtrisë britanike mbizotëron alarmi.

Kështu raporton e përditshmja gjermane, Bild.

Një dokument sekret thekson se në rast lufte kundër Rusisë, ata nuk kanë asnjë shans.

Publikimi i dokumentit sekret nga “The Times” vjen në një kohë kur Rusia ka rikthyer tensionet me Ukrainën për çështjen e Krimesë.

“Ushtria ruse është superiore në fushën e betejës përballë trupave britanike,” thuhet në raport.

Për më tepër, rusët mendohet se kanë përparësi edhe në luftën teknologjike, përplasjet e hakerave në internet dhe propagandën psikologjike.

Edhe pse Britania po investon rreth 4 miliardë euro për një flotë me mjete të blinduara lehtë, në dokument thuhet se ata janë të pambrojtur në mënyrë disproporcionale ndaj raketave dhe predhave ruse.

Në dokument theksohet se metodat e reja të luftës po testohen në Ukrainë, duke nisur që nga artileria e duke përfunduar tek lufta kibernetike.

Rusët janë në gjendje të dëmtojnë sinjalet e transmetimit dhe të nxjerrin dronët jashtë funksionit.

Edhe propaganda ruse është përmirësuar ndjeshëm.

Ndërkohë vetëm para pak ditësh, presidenti rus, Vladimir Putin u takua me presidentin turk, Erdogan.

Kjo ka shtuar frikën për një aleancë mes tyre, që do e spostonte qendrën e ndikimit në lindje./MAPO

 

August 11, 2016 11:07
Komento

12 Komente

 1. fteri August 11, 11:32

  *****Kjo është rraca bukuria e elitës e ushtrisë Ruse ,si të themi bjelloruse or bab, me kostum të bardhë e shirita ngjyrë floriri në gjokës,që u kallë datën e u futë frikën Anglezve.!
  ****ZOTI U RUAJTË MENTË E KOKËS.!

  Reply to this comment
 2. anticensurë 25642654 August 11, 11:38

  “Tek drejtuesit më të lartë të ushtrisë britanike mbizotëron alarmi……Një dokument sekret thekson se në rast lufte kundër Rusisë, ata nuk kanë asnjë shans.”
  ju po investoni 4 miliardë për lojra luftash,po ne që duam dy vjet të prodhojmë 4 miliardë?!prodhimi bruto,ë!!
  kështu që nuk kemi asnjë lloj shansi!!prandaj mor tutkun britanik,ke krijuar nato-n!!për të qënë në grup,skuadër kundër kujtdo!!
  për teke tek vetëm amerika mund të matet me ta!ndoshta dhe kina!
  në rast të një aleance ruso-turke,është e pamundur,atëherë ju ainglizët duhet të mendoni mirë dhe njëherë atë breksitin!!jo vetëm të këtheheni në BE por dhe të përdorni të gjitha mënyrat për të krijuar një shtet europian me ushtri e gjithçka si një shtet i vetëm!!
  kështu nuk do të keni më frikë na askush!!do të jemi shteti më i fuqishëm!!

  Reply to this comment
 3. nje lexues i zakonshem August 11, 11:48

  Ketu nuk ka asnje gje te re . Rusia , eshte superfuqi dhe krahesim me te , mund te behet vetem me USA , asnje vend tjeter . Pse , a ka pasur ndonjehere dyshime , qe Rusia eshte shume me superiore nga Anglia dhe çdo vend tjeter ?

  Reply to this comment
 4. publik frend August 11, 11:49

  E sa letra “sekrete” do dalin.Indrustria e armeve ben te sajen.
  Nder me sot me historine qe njohim..anglia nuk ka humbur asnje luft!Tani sesi do fuftoj anglia me rusine e per c’fare do luftoj…edhe pse keto shtete nuk lidhen me kufinj..vetem disa mendje gazetaresh mund ta mendojne.

  Reply to this comment
 5. Shushica August 11, 11:57

  Propogandë idiote për prodhuesit e armëve .Vetëm të çmëndurit më të famshëm do të uronin një luftë ruse me NATO ..ose Europën , ku të dy palët do të përfundonin në shkretëtirën më të tmerrëshme …Mjaft me këto deklarata idiote

  Reply to this comment
 6. demo August 11, 12:45

  Ukraina eshte po aq antishqiptare dhe antikosovare sa Rusia.Media shqiptare eshte investuar totalisht ne favor te Ukraines,kunder Rusise.Nje politike driteshkurter ne favor te nje armiku me te cilin nuk na lidh kurrgje.Nuk zume mend me popullin “vella” palestinez,qe i konsideron shqiptaret pushtues te Kosoves dhe lobon kunder njohjes se Kosoves ne OKB..Sa kenge jane kenduar,sa arme jane derguar,sa jevgjeri jane stervitur ne Tirane,sa protesta kemi uluritur ne OKB,callmaxhijt allahu-hyqber te Palestines jane me serbet kunder shqiptareve.Prandaj ju dhjevsha Krimene dhe Ukrainen.

  Reply to this comment
 7. Zagari albanez August 11, 12:56

  Ja dhe morracaket shqiptare prorus qe bejne qebap apo grabisin pleqte ne Britani me pordhet e tyre te yndyrosura me vodke, nga ajo e lira.

  Reply to this comment
  • bayoneta August 11, 16:43

   O Zagar po ngateron ruset me polaket apo ish rep e balltikut.Ruset nuk bejne qebap ne Londer ,ndoshta shqiptaret po.Gabim e ke,Nuk di gje ku jeton ti po une jam ne Londer qe nga 92 dhe nuk kam pare Rus te beje qebap.Ti nuk ja ke idene Anglise.Ushtria angleze ka disa kompani te forta me mercenare qe paguhen mire qe quhen paras ,dhe royal marine,per punet e pista,Ka nje divizion me Gurka nga nepali dhe ushtrine e ka me 16-20 vjecare qe paguhen 500-1000 max sterline ne muaj me femije bythe.Me rusin nuk i shikoj te fitojne gje se edhe ne pije i ve perpara.Ruset nuk i kane bere asgje te keqe shqiperise.Politika jone eshte kurve,here ne lindje ehere ne arabi,here ne perendim.Ruset jane shtet me bole or Mik.Kush i ve ne dyshim dhe ta mesyj mosken dhe te shikojme se si do ngriset dita.Deri tani nuk ka dale burre ne kete toke ti afrohet moskes.Anglezet jane popull kurve dhe ushtri kurve nuk ka mbetur vend ne bote qe nuk kane bere lufte me cdo shtet.Anglia e viteve 1800 qe behej lufta me anije druri ka mbaruar.Sot jane amerika,rusi,kina ,india ,anglia eshte nje ishull qe ben zhurme te degjojne te medhenjte.

   Reply to this comment
 8. nje ish myslyman August 11, 14:04

  Shikojini vajzat qe parakalojne , o Dio , yje , yje te rena nga qielli , nuk thone kot , “sllavet , e sidomos ruset , raca me e bukur ne planet” …..

  Reply to this comment
 9. Mark ramy uk scotland irland August 11, 14:08

  Sa te keni ramyn ne angli mos e rrunibtrapin fare. Ohu. Di ramy plot marifete. Eshte birbkurvet.

  Reply to this comment
 10. Asnjeansi August 11, 15:55

  Sa mire te shkon nick-name qe i ke vene vehtes , more ZAGAR . Po pse , te thuash qe Rusia eshte superfuqi ushtarake , qe krahesoet vetem me USA , na qenke pro rus ? Po kete po e thote raporti britanik , apo edhe ata jane pro ruse ?

  Reply to this comment
 11. N August 12, 00:40

  Britania nuk pat shanse as perballe gjermanise ne WWII por te gjithe e dime se si perfundoi lufta. Kur vjen puna per lufte anglezet jane te pamposhtur ruset nuk ja ka idene se cfare jane te afte anglezet.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*