Kuptimi i “imamit të fshehur”

June 26, 2018 11:10

Kuptimi i “imamit të fshehur”

Mehdiu sipas besimtarëve shiitë është “imami i fshehur”.

Imami Mehdi sipas këtij degëzimi të rëndësishëm të muslimanizmit, gjendet i fshehur së bashku me Profetin dhe një ditë do të rishfaqet për të sjellë drejtësinë në botë.

Termi “imami Mehdi” u bë i njohur në botë, për shkak të një deklarate të ish-presidentit iranian Ahmadinejad me rastin e vdekjes së Chavezit.

Ahmadinejad postoi një mesazh online ku shkruante se ishte i sigurt se “Chavez do kthehej në tokë së bashku me Imamin Mehdi”.

Për këtë deklaratë ai mori kundërshtime të forta nga autoritetet fetare të vendit të tij.

b.m. / dita

June 26, 2018 11:10
Komento

1 Koment

 1. anticensurë25642654 June 27, 10:41

  “Ahmadinejad postoi një mesazh online ku shkruante se ishte i sigurt se “Chavez do kthehej në tokë së bashku me Imamin Mehdi”.
  pyteni një herë këtë bariun e dhive,se mos ka ndonjë vënd “imam Mediu” dhe për enverin!!
  se gjon bruçi e kërkon me ngulm!!
  çna mbytën dementët!!
  nuk duhrohen kur janë papushtet,përftyroni të drejtojnë shtete!!
  megjithëse shëmbuj ka boll!!tanët,trampët e afmakdinexhatët!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?