Kur daton si qytet Durrësi?

July 4, 2014 09:17

Kur daton si qytet Durrësi?

I nderuar lexues! Durrësi është themeluar si qytet më 627 p.e.s. nga kolonistë korinthas e korkyras. Mbajti emrat Epidamn dhe Dyrrah (nga ky rrjedh emri i sotëm). Qyteti u zhvillua shpejt dhe që në shek.V p.e.s. kishte punishte punimi të metaleve, të qeramikës, të pëlhurave e lëkurëve dhe kantiere për ndërtim anijesh. Pas shek.V p.e.s. Durrësi zgjeroi marrëdhëniet me Atikën e Italinë e Jugut, me trevat e brendshme të Ballkanit dhe vuri në qarkullim monedhën e njohur, drahmën ilire. Në shek.I-III e.s. pati zhvillim të dukshëm dhe u bë qendra tregtare dhe porti kryesor i brigjeve lindore të Adriatikut.

July 4, 2014 09:17
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*