Kur daton si qytet, Gjirokastra?

March 30, 2014 14:24

Kur daton si qytet, Gjirokastra?

I nderuar lexues! Gjirokastra është një nga qytetet e vjetra dhe më karakteristike të Shqipërisë jugore. Gjurmët e vendbanimit të hershëm u përkasin shekujve të parë të erës së re. Duke pasur një pozitë me rëndësi në rrugët nga brendësia e vendit dhe drejt jugut e drejt detit Jon, u kthye në një kështjellë, që u bë bërthama e zhvillimit të mëtejshëm. Mori pamjen e një qendre qytetare në shek.XIII dhe përmendet në kronikat bizantine më 1336 me emrin Argyropolihne (qyteza e Argjiros). Tiparet kryesore si qytet me rëndësi Gjirokastra i mori në shek.XVII dhe lulëzoi sidomos në vitet 1800-1830, me ndërtimin e grupeve të banesave.

March 30, 2014 14:24
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*