Kur do kemi më në fund ngrohje në klasa?

January 24, 2016 11:20

Kur do kemi më në fund ngrohje në klasa?

Letër e nënshkruar

Renato Shkulaku, maturant

 

Me fillimin e dimrit, nis edhe sfida e nxënësve ndaj të ftohtit. Në shumë shkolla publike mungojnë mjetet ngrohëse si kaldaja apo kondicionerë dhe nxënësit detyrohen t’i zhvillojnë orët e mësimit në të ftohtë. Por ka edhe nga ato shkolla, ku megjithëse ka kaldaja, ato nuk ndizen rregullisht, si në shkollën “Kolë Koçi” në Pogradec. Shumë fëmijë i sjellin mjetet ngrohëse nga shtëpitë e tyre. Ka edhe shkolla të cilat si mjet ngrohës përdorin sobën e drurit, por nxënësit duhet t’i gjejnë vetë drutë. Si rrugëzgjidhje, Ministria e Arsimit ka gjetur shkurtimin e orëve të mësimit. Kështu shumë nxënës ngelen mbrapa me mësime. Ka edhe nga ata të cilët me të drejtë nuk shkojnë në shkollë në ditët e ftohta sepse nuk munden. Një problem akoma edhe më shqetësues, sidomos në shumë zona rurale mbetet transportimi i nxënësve në kushte të vështira të motit. Këto janë probleme që duhen marrë seriozisht, po kur?

January 24, 2016 11:20
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*