A MUND TË NDODHË NË TIRANË RASTI I PARISIT?

Koloreto Cukali November 20, 2015 20:07

A MUND TË NDODHË NË TIRANË RASTI I PARISIT?

Tek ne ka një hipokrizi shtetërore e mediatike: Askush nuk ka në plan të diskutojë problemet e islamit radikal, e aq më keq, të islamit politik. Një zonjë doli në Kosovë kundër shamive dhe e linçuan në rrjetet sociale. Një artist shprehu një opinion të vetin për muslimanët para ca kohësh në Tiranë, dhe e sulmuan të gjithë, dhe jo vetëm në rrjete sociale, por dhe njerëz me akses në media.

Hipokrizia e mediave dhe e politikës

Tek ne mund të ndodhë fare mirë ajo që ndodh në Francë, vetëm se te ne nuk ka liri e as hapësira mediatike për debat. Të tërë, media e qeveri, opozitë e artistë luajnë hipokrizinë e tolerancës fetare. Tashmë në faqet e shumta të internetit mblidhen radiklatë islamistë shqiptarë dhe duartrokasin makabritetet.

Ndërsa media raporton të plota, duke i lexuar rresht për rresht telegramet pa vlerë të Kryeministrit e Presidentit (qëkur telegramet e “qokës” janë bërë lajme?), askush nuk ngre një pyetje serioze: sa thellë ka depërtuar islami radikal në Shqipëri? Në sa shkolla private përçohet kjo ideologji? Në sa shkolla shtetërore bëhet kjo propagandë? Kush rekruton njerëz për në luftë? Nga vinë fondet?

Kush mban me para aradhën e blogaxhinjve që ndërsa ne të tjerëve na bie bretku në punë për të fituar jetesën, kanë kohë të mjaftueshme për të ndenjur online e për të bërë luftën e tyre fetare në blogje, forume e faqe gazetash?

Radikalët dhe të tjerët

Krimet në emër të Zotit i turpërojnë myslimanët që preferoj t’i konsideroj si myslimanët e vërtetë (edhe pse radikalët kanë të njëjtin mendim për veten, se janë ata “myslimanët e vërtetë”), por një fakt mbetet, ato bëhen në emër të Allahut.

Problemi nuk është më se disa njerëz janë budallenj, ose të ligj, ose të keqinformuar, ose të keqtrainuar, ose u është bërë “lavazh truri”. Problemi është kur një fe krijon bazat që njerëzit të shndrrohen në kriminelë në shërbim të një ideje që ata që quajnë “të shenjtë”.

Ajo që ndodhi në Paris, i dha shenjat që kur gjithë bota myslimane u ngrit kundër një filmi kontrovers për Profetin Muhamet dhe kërkonin autorin për ta vrarë. Në Tiranë pati deri dhe profesorë fakulteti (të punësuar në Universitetin laik shtetëror) që u pozicionuan kundër filmit (pa e parë) sepse sulmonte atë që është e “shenjtë” për një komunitet.

Ja ku jemi sot, ku ekzektohen njerëz në rrugë.

Fillon e gjitha duke sulmuar një film, duke ndezur ndjenjën e fyerjes fetare tek një shumicë, dhe përfundon me masakra në emër të asaj përkatësie fetare. Problemi pra, nuk është as tek një piktor që bën një karikaturë, as një artist që hedh fraza mbi rolin e myslimanëve, e as një regjisor që bën një film (pa shije). Problemi është kur feja e një komuniteti kërkon të imponohet në vend të shtetit (çka vlen dhe për modelin e “Kishës në funksion të pushtetit të Putinit”).

Problemi, është që myslimanët, ata të vërtetët sipas meje, duhet të bëjnë ndarjen e qartë me ata të “vërtetët” sipas vetes së tyre.

Armiku i vërtetë i qytetërimit lindor, perëndimor e shqiptar sot është islami politik.

Islami politik

Islami politik, është kjo që po ndodh. Janë këta njerëz që fenë nuk e kanë për veten e tyre, por duan ta imponojnë për të gjithë. Ata që “të shenjtën” nuk e kanë veç për veten e tyre, por duan t’ia detyrojnë kujtdo që jeton ndryshe. Ata që rregullat e zotit nuk i kuptojnë si rregulla për veten e tyre, por si ligj që duhet bërë i detyrueshëm për të tërë. Ky është Islami politik.

Ky është thelbi që nëse çdo mysliman do e kuptonte kështu siç është, nuk do flisnim për terrorizëm islamik, për ISIS e për #jesuisparis.

Në një koment në një faqe mediatike, para 1 viti e ca dikush më shkroi që “islami politik është këtu, e do jetë gjithmonë. Por, keni për ta parë shumë shpejt”. Nofka që ky komentues përdorte ishte emrin i një kryeqyteti europian. Më bëri përshtypje, sepse nuk doja ta besoja që ka njerëz në Perëndim që e marrin seriozisht islamin politik, por, një njohje e terrenit shqiptar më bën të kuptoj që ai komentues është pjesë e një komuniteti gjithnjë në rritje.

Nuk bëjnë atentate, se s’kanë kundër kujt t’i bëjnë, se askush nuk flet. Qameti dalin i fusin një dru Maks Velos që e tepron në intervista. Intoleranca e atyre që punojnë, organizojnë, mësojnë e propagandojnë islamin politik është thuajse e pakthyeshme. Është e pamundur që t’u shpjegosh që droga, prostitucioni, sionizmi, racizmi nuk luftohen me një gjë më të keqe. Sikurse fruthi nuk shërohet duke injektuar në trup murtajën. Thjesht trupi vdes.

Ata që punojnë për “islamin politik” sot nuk e kuptojnë që kjo nuk është më fe, as islam, as rregull. Është thjesht dëshira për pushtet e një grupi njerëzish (shpesh dhe të keqshkolluar) që përdorin islamin si ideologji për të lëvizur ushtrinë e skllevërve të terrorizmit.

Islamin politik mund ta luftojë vetëm shteti laik i mbështetur nga ata që unë i quaj myslimanët e vërtetë.

Dhe, mos na gënjejë mendja se janë pak. Futuni e shikoni faqet, blogjet, forumet dhe liket në FB e video në youtube. Vëreni sa radikalizëm ka aty. Janë qindra xhami jashtë kontrollit të Komunitetit Mysliman. Pakkush nuk e di ç’ushqim ideologjik gatuhet aty brenda.

Murtaja, sikurse ISIS dëshmoi ka vetinë që ushqehet me të keqen, bëhet më e madhe. Radikalizmi ushqehet me injorancë e intolerancë, por ç’rëndësi ka kjo pasi të na ketë mbërthyer komplet.

Një fjalë Kryeministrit

Islami politik është në të vërtetë një çështje madhore. I takon Kryeministrit që të marrë masa që grupimet që kërcënojnë rendin tonë kushtetues, të marrin përgjigjen jotolerante që u takon.

Islami politik nuk rrezikon 2 tendera, 2 miq e ca pallate. Islami politik kërcënon sistemin tonë perëndimor të të menduarit e jetuarit. Përndryshe, Zahoja i vogël do detyrohet ta veshë të shoqen me shami kur të rritet, edhe në s’do ai. Dhe jo vetëm kaq.

 

***************

*Botuar në DITA 09 Janar 2015

Koloreto Cukali November 20, 2015 20:07
Komento

107 Komente

 1. Christ January 8, 21:58

  Ne se Shqiperia do qe te shpetoje nga qelbesira islame,
  ajo duhet te ndertoje nje mur ne kufi me turko-shqiptare e Kosoves dhe Maqedonise.
  Si ai i qe ka ndertuar Izraeli me palestinezet.

  Reply to this comment
  • Opozitar i sfilitur January 8, 22:18

   Komentuesi me emrin Christ
   Nese nuk je nje provokator, je thjesht i ceket.
   Nuk zgjidhen gjerat me mure. Zgjidhen pikerisht duke rrezuar muret.
   Qe te shohim njeri tjetrin qarte sy me sy
   Dhe aty marrim vesh kush eshte thjesht nje vrases qe fshihet pas Muhamedit dhe kush eshte nje besimtar i genjyer nga ata qe duan te marrin pushtetin duke vrare.

   Reply to this comment
   • ilir tirane January 8, 22:20

    Autori ndoshta e ekzagjeron pak por per mua ka te drejte ne shqetesimin e tij.
    Nderkohe qe elita politike e Tiranes eshte izoluar ne ishullin e vet te luksit ku thjesht mbledhin miliona dhe bejne ballo, ne terren po zhvillohen lloj lloj virusesh te egra dhe shume shpejt vdekjeprurese.
    Me mire ta ngreme kete problem qe tani se sa kur te na vijne me kallash te koka horrat qe maskohen si besimtare

    Reply to this comment
    • red por jo i kuq January 8, 22:23

     Autori nuk e ekzagjeron.
     Fara e mbjelle qe pas 90-s po jep frutet e para.
     shume shpejt do shohim si do veje kjo pune, po situata eshte e frikshme dhe ne nuk kemi asnje mbrojtje.
     Klasa jone politike eshte thjesht nje grup bastardesh te korruptuar qe e kane mendjen vetem te paraja dhe qejfet personale

     Reply to this comment
     • raimond vlonjati January 9, 20:47

      Autori ben politken e esktremizmit ortodoks

      Ne Shqiperi jane myslymane tejet tolerante dhe aspak ekstremsite,
      te vetmit ekstremsite qe po shkojne dita dites drejt dhunes jane ortodkset te cilet udhehiqen nga Udhehqes shpirterore, te huaj dhe me backgruand armiqesor ndaj kombit shqiptar

      Ky qe ka bere kete artikull , eshte pikerisht nje produksion i politikes kriminale qe ndjekin prifterinjte ortodokse Greke ne Shqiper,i te cilet te
      injektuar nga Politka kriminale greke qe ka si lejtmotiv kryesor slloganin :..” me zorret e shqitpareve do bejme litare….”…kane si qellim te vetem Radikalizmin e shoqerise sone , e cial do te coje ne percarjen e unitetit tone kombetare

      Keta njerez , si puna e ketij qe ka bere shkrimi , i gjen kudo ne media, ne qeveri, ne ushtri, ,e kudo

      Keta kane perhapur “Janissaret” tyre ne cdo forum te mediave shqiptare dhe propagandojne urrjejten kunder races shqitpare ne pergjithesi
      dhe percarjen fetare ne vecanti duke fyer dhe ofenduar ne menyre kriminale, e permanenete cdo shqiptar qe nuk ka besimin e tyre ortodoks

      E pra, keta ortodokse me emsirat e tyre Greke te okupacioneve shpirterore , po na cojne drejt goditjes me njeri tejtrin
      sepse
      keta nuk ndalen ne strategjine e tyre per te shkateruar Kombin shqiptar….

      Keta bastarde te Kishes greke qe kane zaptuar Kishen tone
      , ndertojne per dite varreza fiktive te ‘gjasme ushtarve greke” ne tokat shqitpare, ndertojne kisha ne cdo cep te Shqiperise duke perdorur politken kundervepruese per te percare shqiptaret mbi baza fetare
      Pse them kudervepruese ?–Sepse keta sherbetoret e kishes greke , ndertojne kisha ne cdo cep dhe i japin sa me shume rendesi fese …
      ne menyre qe te shtyjne ne mekat edhe fetaret e feve te tjera , te cilet po ashtu do kerkonin , si reagim te ndertonin sa me shume xhami……dhe dihet qe kjo gje con ne radikalizim fetar te shoqerise -dhe direkt con ne prishje te kohezionit te shoqerise sone

      -Kur ne fakt, ne , myslymanet shqiptare jemi nje shoqeri laike, qe nuk e praktikon me devocion fene myslymane , krahasuar me ortodokset te cilet e praktikojne dhe e propagandojne fene e tyre ne menyra nga me te shumtat dhe me te ndryshmet

      Partia Socialiste duhet te marri masa qe kryesia e saj, qeveria e saj dhe te gjithe institucionet te paraqesin me besnikeri perqindjen tone fetare

      Sepse ne jemi 70% myslymane dhe kemi ne krye mbi 60% ortodokse ,te cilet ne 90% te rasteve bejne politke antishqitpare dhe ne favor te Greqise

      Duhet folur hapur , kur vjen puna tek keta kelyshet e grekut qe gelojne ne cdo cep te jetes sone, dhe qe perpiqen me te gjitha menyrat te helmojne jeten tone , duke na bere analogjizma te tilla kriminale , ne shoqerine tone, shqitpare, shoqeri te cilen per humanizmin e saj nderfetar e permendi edhe vete ambasadori frances ,
      por ja qe na del nja kaur ne kuptimin e mirefillte te kesaj fjale , si ky Koloreto dhe na ben te kunderten

      Ndaj keto gjera duhen pare, dhe ky artikull me tendenca antishqiptare qe ka si qellim te percaje shqitparet , nuk duhej botuar aspak, sepse ky e perdor lirine e fjales per te bere propagande anti-shqiptare , duke u bazuar ne dicka qe nuk ezkiston aspak ne shoqerine tone, Te pakten sic thone gjithe perendimoret , dhe sic e shofim edhe vete per dite

      Shume keq kryeredaktori qe e lejoi kete botim Propagandistik Gebelsian
      te ketyre Janissareve te Greqise

     • hizer January 10, 02:08

      pajtohem plotesisht.

     • Arber November 21, 21:35

      Ty rahman vlonjati do të kisha shumë dëshirë të të shpërbleja për turko-arabizmin tënd. Dhuratën do të mund ta shihje vetëm një herë; herën e parë dhe të fundit. E kupton, besoj.

    • Open your mind.. January 8, 23:03

     Turp kryeredaktori,qe lejon keto lloj artikujsh ne gazeten Dita.Keto çojne uje vetem ne mullirin e antishqiptareve,per te na prezantuar si terroriste.Persa i perket ketyre shqipfolesve me siper qe mbeshtesin kete sulm terrorist,vetem shqiptare nuk mund te jene.Mund te kene lindur ne trojet shqiptare,por jane thjesht mbetje turko-arabe,nga pushtimi otoman.Fatkeqesi per kombin shqiptar.

     Reply to this comment
     • besa bese January 8, 23:30

      Ti Open Your Mind duhet te zbatosh ate qe thote emri qe ke zgjedhur

    • N.VJOSA January 9, 08:58

     Shqiperia po korr frytet e nje Politikani Scharlatan qe erdhi ne krye te jetes politike ne kohe te turbullta!…
     Dhe ja Shqiperia po kthehet, nga nje vend ateist tek minaret e Turqis e Arabisch Saudite!
     Ndertoni o njerez Objekte per vende te reja pune!
     Ndertoni o njerez Shkolla , se edhe ato qe kemi jane jasht cdo Standarti!
     Nuk i afroheni Europes me Kisha e Xhamija!
     Lereni pershendetjet per Francen, por shihni shqiptaret qe po ja perdorin si mish per Top!…
     Shikoni mjekerrcjapet qe po u mbijne si kerpudha, po u helmojne te rinjt!…Nuk shkohet ne Europe me obskurantizmin e Turqis dhe Arabisch Saudite!!!!!….
     Boll me minaret e Saliut, eshte bere Shqiperia sikur eshte Arabia!!!!Shqiperia e ka vendin ne Europe dhe jo ne Turqi
     Me durim duhet sqaruar kjo dhe me Vellezrit tane te Kosoves!
     Mos u percani nga feja!
     Nje shekull me pare edhe Vaso Pasha e kuptonte kete rrezik, kur thosh se
     Feja
     E
     Shqiptarit
     Eshte
     S h q i p t a r i a !…

     Reply to this comment
     • albano January 9, 12:38

      vjosa ;;jama dakord me mendimet tuaja intiligente ;; por ne shqiperi e kane marre nedore ca katnare si BASHA BERISHA … DHE RAMA KA FRIKE DHE I LEJON KETO XHAMA SI NE TURQI … SI NE ARABII ..ORE SHQPTARE .. DONI TJU MARRI BOTA PER BUDALLENJ ? DONI TJU MARRI BOTA PER ANALFABETA … DONI TJU MARRI BOTA PER DEBILA …. JA CFARE BENI ME XHAMIJAT E SHEKULIT TE 13 TE … PRANDAJ ESHTE KOHA QE RAMA TE ANULLOJE XHAMINE DHE BASH KATNARI LE TA BEJE PER PLAKEN E VETE DHE BERISHEN ..NE BACENE VET …SE TIRONA NUK ESHTE BACE E KATUNAREVE …

     • Një kurvë November 21, 00:21

      Shqipëria e ka vendin këtu ku është, ashtu si edhe çdo shtet.
      Kujt s’i pëlqen miqësia apo mardhëniet që shteti shqiptar bën me vendet e tjera, përfshi Turqinë, kjo nuk përbën asnjë shqetësim. Në një shoqëri të hapur secili ushqen e argëton shije nga më të ndryshmet, që s’ka pse dhe nuk do mundë t’ua imponojë të tjerëve.
      Është evidente në Shqipëri, që askush nuk e ka detyrë shtëpie prej askujt të imponojë kënd në besimin islam.
      Përkundrazi, rrugët e plazhet tona janë mbushur me misionarë Mormonë të Amerikës apo dëshmitarë të Jehovait. Këta të fundit kanë seli të tyre, si në Vorë, ku përkthehen revista e libra rreth asaj feje, dhe shteti as nuk merret me ta. Kush i paguan, nga vijnë ato para, pra kush financon.
      Islami nuk po jeton ditët e tij më të mira, por kjo nuk është falë muslimanëve por qarqeve të caktuara perëndimore me synime tek Lindja e Mesme….
      Ajo që u lypset shqiptarëve është qartësim dhe distancim nga ato politika.
      Këtë në radhë të parë duhet ta ushtrojnë qeveritarët tanë dhe shërbimet informative.
      Ligjet tona janë të qarta dhe të rrepta ndaj çdo veprimtarie kriminale, përfshi edhe atë të nxitjes së urrejtjes featre.
      Artikulli i mësipërm duket qartë se autori ka konsumuar një vepër penale, pra, atë të nxitjes së urrejtjes dhe përçarjes kombëtare.
      Mjafton denoncimi.

  • ilir January 8, 22:33

   Na duhet nje lider qe te na udheheqe drejt krishterimit.Sa me shume qe islamizmi forcohet aq me shume i afrohemi fundit si komb.Duhet te ndjekim vellezerit evropiane dhe jo evgjitet turko-arab.

   Reply to this comment
   • Gjon Buzuku January 8, 22:38

    Ore komentuesi Ilir
    Po ti mendon qe kjo eshte nje lufte fetare?
    Thjesht ke rene en gracken e atyre qe vrasin ne emer te zotit per te marre pushtetin
    Jane thjesht vrases mor zotni.
    Per mua z.Cukali e sqaron bukur kete pjesen qe nuk sherohen te keqijat me nje te keqe me te madhe.
    Ata duan te na frikesojne te gjitheve, pse pune eshte kjo??
    Ti flet brockulla ketu me kristian e islamik.
    Eshte nesjoj si saliu qe i thote vetes antikomunist se ashtu i duhet per pushtetin.
    Por e dime sh mire cfare eshte.
    Keshtu qe mos u nxitoni ne thirrje te tilla lufterash fetare

    Reply to this comment
  • plaku January 9, 00:27

   Christ,
   Me vjen shume keq por nuk jam absolutisht dakord me idene e ngritjes se mureve. Sa per kujozitet tani ne programin italjan La 7 po shikoj programin “Servizio Publiko”te Santoros dhe ketu duke u nisur nga faktet se :
   – Kur hyne dy djemte vrases ne zyrat e redaksise, bashkepunetoret (mbi pese persona ) moren ne Telefon policine por ajo u vonua.
   – Kishte reth nje muaj qe masat e sigurise se redaksise ishin zvogeluar shume.
   – Shefi i radaksise para nje muaji kishte ne grupin e mbrojtjesse tij shoferin, dhe tre Bodyguard dhe se fundi vetem nje, i cili ne fakt edhe u vra se bashku me shefin.
   – Jane mbi 88mije punonjes te sigurimit dhe policise franceze dhe nuk po zene dot dy persona.
   – Ka informacjone shume te gabuara dhe kontradiktore ne lidhje me dy djemte. Nuk dihet ne se njeri ka qene ne Siri APO jo.
   – Lenja e pasaportes se njerit nga djemte na makine ishte rastesi APO dicka tjeter.

   Per aresyet e mesiperme gazetare italjane ne kete emisjon ngriten dyshimin se ne se e gjithe kjo histori eshte organizuar nga Segmente paralele te se djathtes franceze qe punon ne sherbimin sekret francez. E gjithe kjo per te rritur urrejtjen e popullit francez kunder fese myslimane me qellimin final qe e djathta franceze te fitoje zgjedhjet.

   Pra sic e shef, i dashur Christ, problemi nuk eshte kaq i thjeshte dhe nuk zgjidhet me ngritje murresh. Pra e djathta eurpjane dhe “fashizmi i bardhe” ( industria financjare ) eshte ndoshta ne veprim.

   Desha te te kujtoj se ne bote ka mbi 1,7 miljarde myslimane dhe nuk ka mundesi qe te gjithe keta te jene fondamentaliste dhe qelbesira siç mendon ti.
   Une vete jam ateist dhe mendoj se cdo fe ne bote eshte gje e mire per sa kohe qe ajo eshte e ndare nga shteti, nuk merret me politike dhe eshte nje çeshtje personale.

   Mendoj se ngritja e mureve eshte nje dobesi e shtetit qe e ben dhe nuk eshte zgjidhja. Zgjidhja eshte bashkebisedimi, njohja me e mire e njeri tjeterit dhe interesat e te dy paleve dhe mbi kete baze zgjidhja te jete dashuria dhe jo urrejta qe per mua eshte bija e frikes dhe inat i te dobteve.

   Pershendetje

   Reply to this comment
   • Don January 9, 11:19

    @Plaku
    E lexova me shume interes komentin tuaj, per mua eshte nje arsyetim shume i sakte. Te vetmit qe nuk kane asnje perfitim nga kjo histori jane myslimanet. Personalisht i perkas besimit Kristian, por respektoj gjithashtu dhe ate mysliman duke besuar se jane dy rruge qe te cojne te i njejti burim. Ajo qe me shqeteson eshte se shume komunitete myslimane ( komuniteti rinor mysliman i Prishtines) ne mbare boten duket sikur lozin lojen e ideatoreve te kesaj masakre (nese eshte e tille). Perse duhet te dalin keto komunitete dhe te denojne karikaturat e nje reviste? A nuk do te ishte me mire per islamin sikur te ishin pak me tolerante per gjera te tilla? Shikoj nje ndryshim shume te madh ne reagimin qe besimtaret kristian bene kur doli libri, dhe me pas filmi ‘Kodi Da Vinci’ qe pothuajse rrezonte besimin kristian. Duke pare Karikaturat e kesaj reviste ju garantoj se me provokuesja eshte ajo e (Atit,Birit dhe Shpirtit te Shenjte), por perseri ajo ngelet nje satire dhe asgje me shume. Cdo njeri eshte i lire te besoje ku te doje dhe nisur nga kjo si mund ti kerkosh nje ateisti te respektoje dicka qe ai nuk e beson?

    Reply to this comment
   • albano January 9, 12:54

    OR PLAK … TANI QE PO TE SHKRUAJ JAM DUKE PARE DIREKT SI I KANE BLLOKUAR 2 TERRORISTAT .. JAM NE PARIS DHETE SIGUROJE SE E DJTHTA FRANCEZE .MARINE LE PEN NUK KA TE BEJE FARE ME TO TERRORISTA … NE ITALIE MARRIN ILACE OSE NE TE DROGUAR… VELLEZERIT KOUASHI JANE PREGATITR QE ME KOHE PER KETE AKT TERRORIST..I MADHI SAID KA QENE KAMPET E AL KAIDES DHE ESHTE STERVITUR … ATJE … C I A E KISHTE NDALUAR TE FUTET NE AMERIKE ..DHE DJE NJE SHOK I KETYRE TERRSTAVE VRAU NJE POLICE TJETER DHE PLAGOSI NTJETER … PO TE SIGUROJE SE KETU NE FRANCE KA BANDA E TERRORISTE DH KANE NJE URREJTJE PER POPULLIN … PER CIVILIZIMIN .. POR DHE FRANCEZET NUK KANE NE ZEMER ….I URREJNE POR KANE FRIKE TA THONE PERBALLLE … ARABET NE FRANCE TREITOHEN SI JEVGJIT NE KOHEN E ENVERT TE KOMUNIZMIT ..BEJNE PUNET ME TE NDYRA .. DHE URREJTJ ESHTE RECIPROKE …E KUTPTON APO TE JAP SHPIEGIME TE TJERA …

    Reply to this comment
    • plaku January 9, 17:06

     albano,
     Shume faleminderit per spjegimet. Me vjen keq, por une mendoj se urrejtja nuk eshte zgjidhja e problemit. Mendoj se problem eshte DEMOGRAFIA, pra fakti qe grate arabe lindin shume femije ne krahasim me grate europjane. Ky faktor, nuk jam kunder lindjes se femijeve arabe ( perkundrazi ) ka bere qe me Europe eshe rritur shume popullsia e fese myslimane, e cila per mua ( feja myslimane ) si cdo fe eshte nje gje e mire per sa kohe qe nuk merret me politike, eshte e ndare nga shteti dhe eshte nje ceshtje personale.

     Mendoj se nje loje te ndyre ketu luajne Arabia Saudite, Katari dhe Irani te cilet me petrodollarin nxisin krahun politik te fese myslimane. Jam i bindur se vetem 2% jane islamiste. Ne bote ka me se 1,6miljarde myslimane dhe ne se keta te gjithe do te ishin islamiste do te kishim nje lufte te vertete boterore midis katolikeve dhe myslimaneve.

     Prandaj, une mendoj, se ketu nje loje jo te paster luajne edhe amerikanet dhe europjanet, te cilet nevojat per nafte te industrive te tyre i vene me lart se se investimet per nje bashkejetese paqesore midis europjaneve dhe arabeve qe jetojne ne Europe.
     Kuptohet, se denoj me force vrasjen e 12 gazetareve por nga ana tjeter denoj edhe ofendimet qe i behen Muhametit me karikatura. Kete mendim ka shprehur dje edhe gazeta me e rendesshme e botes “Financial Times”.
     Pse duhet qe karikaturistet te poshterojne dinjitetin e 1,6 miljarde banoreve myslimane ne bote. Sa per dijeni, une jam ateist por kam mendimin se fete jane nje gje e mire.

     Te uroj nje fund jave te kendeshme.

     Reply to this comment
   • Xhema nga Tirana January 13, 14:22

    Ku jeton Ti Plaku; në kozmos? ….

    Reply to this comment
  • emer January 9, 09:07

   ARTIKULL I TURPSHEM. Gazeta duhet te beje kujdes dhe te mos botoje artikuj antishqiptar dhe antinjerezor duke nxitur njerezit te urrejne dhe akuzojne PA TE DREJTE njeri tjetrin. Kjo tregon padije dhe mungese llogjike. Ka njerez qe vrasin dhe ka edhe FJALE QE INSPIROJNE PER VRASJE. KY ARTIKULL ESHTE NE KETE RRUGE. TURP

   Reply to this comment
  • SKORPION January 9, 10:47

   [email protected] Pikerisht ashtu ata terroristet duhet izoluar por bashke me tipat si qe je ti sepse jenei te njejte dhe ushqeni njer tjetrin.Andaj sa i perket mureve mendon se je ti cifut i ndihmuar nga perendimi dhe mund te ekuposh teritore dhe te vesh mure aty ku te teket ty?Sa per qelbesira edhe ti je shume komentues te llojit tend jeni qelbesira ose skaji tjeter i nje problemi te njejte.Ti do te pish raki ai nuk do,ti pi mariuhane ai jo,ty te terhjek materijalizmi ate e terhjeke shpirterorja,ti do te ecesh i cullakosur ai jo,car ka tani ketu te keqe,pse po i shan?Po i sheh minaret she te duken shume kurse kisha ka me shume per koke te krishteri,dhe tani pse jeni 10 a 20 % kush te ka faj?Tani ti apriori thua feja ime eshte me e mire andaj duhet te konvertohen te gjithe.pffffff Per te qene shqiptar duheshka te jesh i krishtere? Po gjuha shqipe e shqipetare nuk kishte para Krishtit?Mos hyn ne propaganden e misionareve pedofile qe erdhen ne demokraci.Kete qe thua ti eshte nazizem i paster.Vetem percjell bllogjet mund te lexosh 100:1 urrejtje e sharje te muslimaneve dhe ende je gjalle.Car mendon se nuk do dale ndonje budalla si ti dhe te fshin ,,rabushin,,? Nuk je ne rregull ti dhe te ketillet si puna jote.Pse shqiptaret jan me shumice te madhe mund te diskutohet por pa paragjykime.Mendesi te njejte keni si sllavet qe ne mungese tolerance e argumentesh flasin si ti.FFlm per mirekuptimin.

   Reply to this comment
   • Malesori i besese January 9, 16:52

    Le te respektojme njeri tjetrin, feja e shqiptarit eshte shqiptaria.Te paret na kane lene nje tradite,respektin per besimin e tjetrit.Ne fakte na intereson te themi qe jemi tolerante,por ne realisht jemi te nje gjaku,pavarsisht nga besimi qe kemi.Fyerjet per besimin e tjetrit jane jo ne interes te kombit, dhe ne interesin tone

    Reply to this comment
  • Arben Çokaj January 9, 11:32

   Turku na la të përçarë si popull me qëllim, na futi fenë islame për të narrënuar, e tani po dyuam me u nda me mur kinez përsëri ne shqiptarët, për shkak të islamit! Ne duhet të punojmë të gjithë bashkë për një rol të moderuar të islamit, që islami ndër shqiptarë të jetë vaksinë imune për shqiptarët e jo virus si Ebola shkatërrues për ne! Jo të ndahemi, por me vetëdije të mbrohemi nga shkatërrimi që vjen prej islamizmit terrorist!

   Reply to this comment
   • Një kurvë November 21, 00:34

    Ku, mer të la turku ty?
    Sa vjeç je ti mer, trap?
    Turqia ka mbi 100 vjet që nuk është këtu. Çfarë mutin shkruan, apo s’ke si e shpreh ndryshe urrejtjen.
    Këshillë miqësore:
    Nuk e do Islamin, mos u bëj musliman- KAQ!
    Njësoj si me ato që janë kundër abortit – MOS ABORTO!

    Reply to this comment
  • Epiriiii January 9, 23:59

   Nuk Besoj se ne Shqiperi mund te ndodh ajo qe ndodhi ne France. edhe a e dini PSE?????? Se pse keta Zotrinjte Ekstremiste Islamike e dine shume mire se po e bene 1 gje te till ne Tirane sdo tju mbetet me kembe Minareje dhe kembe Pantallona 3cerekshe me Mjekerr Leshqushke ne Shqiperi. Ata e Dine shume mire se Shqiptari nuk eshte Francez, Shqiptari nuk e Koncepton jeten si Francezi, i cili bene lufte me Pene e Grafite, dhe kur flas per Shqiptar nuk e kam fjalen per Shqiptar Kristjan, por per Mysliman e Kristjan e Bektashi BASHKE. Keta Mjekerrcjapet e parandijejne Rrezikun se po Mbollen Ere do gjejne Furtune.

   Reply to this comment
  • mali November 21, 09:07

   More spurdhjak e pegere e njerezimit.
   Sa krime jane bere ne emer te krishtit?? qelbesire! Kush ka thene qe te behet nje mur dhe te ndahen te krishteret ? Plehre!

   Nuk eshte teme per mendjet e shqiptareve, gjerat jane shume te thella se sa duken ne siperfaqe.
   Shqiptaret jane aq pa dinjitet sa u grabitet vatani dhe rrine si copa muti neper kafene dhe jo vetem nuk ngrihet kunder kesaj poshtersie, por as tru per ta marre vesh se cfare po ndodh nuk kane. Do diskutojne ata per muslimanizmin dhe krishterimin qe eshte nje teme per mendjet e ndritura.

   Reply to this comment
 2. KingBardhyl January 8, 22:10

  Eshte detyre patriotike qe gjithe keto postime te ketyre fondamentalisteve shqiptare perkrahes te dhunes e te terrorit ti raportohen, FBI-se,sherbimeve sekrete gjermane,dhe Interpolit. Meqe SHIK eshte i marre peng nga kelyshi serbo sllav Berisha na duhet ndihme nga perendimoret. Keta njerez qe postojne ne facebook mbeshtetjen per terroristet neser mund te bejne terror vete. Duhet qe ne shoqeria te jemi te kujdesshem e te mos presim gje nga shteti yne rrumpalle me ne krye Bujar Mehmetin.

  Reply to this comment
 3. January 8, 22:13

  Ça eshte kjo imagjinate e shthurur? Feja tek ne nuk ka rrenje te forta , perveç kesaj ne nuk jemi nje komb qe jemi ngritur mbi baza fetare , prandaj nuk shoh motiv per tu merakosur . Ne Shqiperi perveçse jemi tolerant dhe nuk na kerrcet per jevgjitet e arabise apo turqise por mbi te gjitha asnjeri nuk mund ta mendoje dhe jo me te guxoje qe te beje nje gomarllik te tille , se te paret do jemi ne myslimanet qe do ti shkerdhejme te 7.000.000 brezat dhe do ta shqyejme per bythe me gjithe soje e sorollop ate idiot qe do te merrte guximin e tille . Nese ndonjeri mendon se mund ta beje bujrum le te vije por mbas jo me shume se nje minuti fara e tij ka per tu sharosur komplet nga faqja e dheut. Respekte te gjithe Shqiptareve kudo qe ndodhen pavaresisht fese , races apo bindjeve te tije politike . Mbas Familjes , Atdheu eshte gjeja me e shtrenjte ne bote.

  Reply to this comment
  • Cœur January 8, 22:32

   Imagjinate e shthurur ??
   “Djalli e fitoi luften ,kur i bindi njerzit qe ai nuk ekzistonte ‘
   lexo pak komentet e cdo siti apo faqe fb sot
   dhe do te vij turp qe je shqiptar.

   Reply to this comment
  • anonim January 8, 22:38

   HC,nuk jam dakord me Juve….kembanat e alarmit duhet te bien fort…..Masakren ne Paris nuk e beri nje ushtri qindra apo mijera vetesh etj,etj…. vetem dy qenie kriminale te armatosur ( thuaj se nuk ka kallashnikov dhe bazuka ne shqiperi ?! ) Nderkohe qe komenti nga FB qe shoqeron foton ne krye te shkrimit,me tmerron….me tmerron mendesia e ketyre qenieve te quajtur njerez por qe jane edhe makina te fuqishme mishi e muskujsh qe me pak arme,pabesisht ( sepse jane te pabese ) ata mund te bejne masaker…dhe te mendoni apatine apo shkujdesjen e organeve tona te ruajtjes athere,masakra merr permasa te paimagjinueshme…. !! ndaj,absolutisht,asgje nuk duhet te nenvleftesohet,madje te mbivleresohet ne menyre qe masat parandaluese te jene ekstreme….Une i shoh me dyshim mjekroshet me benevreke etj,etj !

   Reply to this comment
  • D O K L E A T I January 8, 23:26

   Po zoteri. Ke te drejte. Po cka te bejme kur professor Milazim Krasniqi pohon se Turqia na shpetoj shqiptarine. Femija I rritur ne keto kushte a duhet te luftoj per ate qe na shpetoj. I beri shume dame Berisha kombit shqiptare.

   Reply to this comment
   • ermir January 8, 23:30

    Dokleati
    Hiqini nga mendja referimet me Fe dhe Shtete
    Nuk kane as Fe as Shtet keto lloj krimesh.
    Jane VRASES
    Vrases te fshehur pas nje petku fetar.
    Sepse perndryshe nuk do gjenin perkrahjen e njerezve te dobet e te paformuar.
    dhe te tille ka plot per fat te keq.
    Kjo eshte murtaja qe kishin parashikuar fiset maja qe do shkaterroje boten.

    Reply to this comment
    • D O K L E A T I January 11, 03:31

     E R M I R. PO POR AKTET E DHUNES TE SPONZORUARA NGA SHTETET QE GODASIN POPULLSINE CIVILE QE PER DIKEND JAN AKTE TERRORISTE E PER TE TJERET AKTE TE LUFTETAREVE PER LIRI, PA RESPEKTUA KERRFARE RREGULLA LOJE JANE TE RREZIKSHME. EDHE NE BOKS MUNT TE I MESHOJSH KUNDERSHTARIT POR DUHET RESPEKTUA SHUNE RREGULLA. PO ASHTU EDHE NE LUFTE. TERORISTET NUK RESPKTOJNE KURRFARE RREGULLASH. E KURE SPINZOROHET NGA SHTETI DHE PERDORET SO MJET RELIGJIONI ESHTE NJE AKT SHUME, SHUME I RREZIKSHEM. DEMET NUK KAN KUFI AS OER KOLEKTIVITET (KOMB) NESE PO I NJEJTI SHTET SPONZIRON EDUKIMIN E GJENERATAVE TE REJA NE SHKOLLA, SIKURESE VEPRPRON MILAZIM KRASNIQI ME SHOKE.

     Reply to this comment
 4. antikomunist January 8, 22:17

  ISLAMIZMI FANATIK SI KOMUNIZMI VRASTAR I ENVER HOXHES

  qe punon dhe vepron me te njejten metode staliniste apo hitleriste sipas motos:

  O JE ME MUA O TE VRAVA!

  Ketu lind pyetja: “Cfare duhet te beje Bota Demokratike ne pergjigje te terrorizmit fanatik islamik qe po perdor lloje-lloje metodash per te imponuar me dhune ideollogjine e tyre duke shfrytezuar me dinakeri HUMANIZMIN e kesaj Bote Demokratike per popujt e tjere? Pergjigja e pare qe te vjen ne mendje eshte:

  BOTA DEMOKRATIKE DUHET T’I PERGJIGJET ME TE NJEJTEN MONEDHE ISLAMIKEVE VRASTARE, BILE AKOMA ME ASHPER.

  Dhe historia njeh disa raste te kesaj natyre. Japonezet njihen per disiplinen e tyre dhe gjate Luftes se Dyte Boterore u bene te njohur si fanatike te persosur KAMIKAXE per te shkaterruar ushtrine amerikane ne Paqesor me ane te vetflijimit. Njihet historia e masakres dhe vrasjeve te ushtareve amerikane ne ishullin Perl Harbor nga japonezet, por dihet si u pergjegjen SHBA ne Hiroshima dhe Nagasaki per egersine dhe pabesine japoneze ne pellgun e Paqesorit dhe qe atehere japnezet morren nje mesim shume te cmuar dhe hoqen dore perfundimisht nga fanatizmi besimtar me sy mbyllur dhe ju futen ndertimit te nje shoqerie te zhvilluar dhe demokratike.

  Prandaj edhe po kjo Bote e Civilizuar duhet te mesoje nga e kaluara dhe te mos vajtoje si kukumjacke pylli alla John Kerry, Putini apo me pare Bushet Debile qe i kane leshuar islamiket dru me pre qe te marrin ZJARR si pushkat e jevgut per te vrare dhe terrorizuar gjithe Boten.

  Reply to this comment
  • Ballist i PENDUAR. January 8, 22:49

   Nasruddin Efendi

   çfare mendimi ke
   per Ateizmin e shqiperise nga Enveri ?

   Ishte i domosdoshem ?
   Apo ishte shume shpejt , per nje shoqeri te pa pregatitur ?

   Reply to this comment
  • plaku January 9, 00:33

   antikomunist,
   Mos valle vrasja e karikaturisteve u organizua nga segmentet paralele te se djathtes franceze qe kane depertuar ne kunderzbulimin francez. Ne se je i interesuar dhe ke kohe, lexo te lutem shkrimin tim siper.

   Pershendetje

   Reply to this comment
 5. cybalist January 8, 22:29

  Prapa kujdesit per te shpetueer Shqiperine ne kete shkrim une shoh me shqetesim nje synim per te percare shqiptaret.
  Ju mundoheni te perdhosni imazhin e shqiptareve qe e kane merituar veleresimin nga Europa dhe Amerika te modelit te harmonise fetare. Dhe kjo vlen jo vetem per Shqiperine, por edhe per Kosoven.
  Mjafton te permend ketu fjalet qe kongresmeni te shquar amerikan Elliot Engel (New York) i tha deputetes se Dumes Ruse kur ajo deklaroi se me Kosoven u krijua nje shtet islamik ne Europe. Pasi e pyeti deputeten ruse Naracinskaja ne se kishte qene ndonjehere ne Kosove dhe mori pergjigjen negative prej saj, kongresmeni amerikan shtoi:
  “Une kam qene disa here ne Kosove dhe te them me bindje se populli i Kosoves eshte populli me laik (secular) ne Europe”.
  Une nuk e di kombesine tende, zoteri Koloreto. Ti ke te drejte te shprehesh mendimin tend edhe ne qofte se ai bie ne kundershtim me pikpamjen mbizoteruese te Europes dhe Amerikes, te kongresmeneve amerikane e te vete Papes, por te siguroj se asnje shpifje ne shtypin shqiptar ose te venedeve fqinje, nuk do te mund ta fshije imazhin e tolerances se pashembullt fetare te shqiptareve. Europa dhe Amerika kane burime te te tjera jogazetareske por te sigurta per ta njohur mire kete situate te shendetshme te Shqiperise.
  Shqiptaret sot jane me te vetedishem se kurre per nevojen per bashkim mbi fene e madhe te tyre te shqiptarise. Cdo perpjekje per t’i percare sot, nje shekull pas pavaresise, eshte vetem nje ender ne diell dhe do te deshtoje me turp, sic kane deshtuar ato edhe ne periudha me te veshtira si 1912, 1914, 1918. Ne qofte se je shqiptar do te te keshilloja te merreshe me ndonje gje te dobishme, ne sherbim te bashkimit kombetar e te Shqiperise.

  Reply to this comment
  • Ndal Fese January 8, 22:56

   Shqetesimi eshte real, leri pallavrat qe thone politikanet, por shiko dhe lexo cfare thone praktikantet neper rrjetet sociale.
   Edhe pse zyrtarisht komunitetet muslimane ne Shqiperi dhe Kosove e kane denuar aktin e djeshem terrorist per sy e faqe, ne shpirt ata e perkrahin 100% sulmin vrastar mbi Charlie Hebdo, sepse fanatizmi i tyre ne ruajtjen e imazhit te Al Bagdadeve te viteve 600 dhe 2015 kalon cdo imagjinate besnikerie qe mund te kete njeriu.
   Po sa jane keta praktikante muslimane ne Shqiperi? Me mijera. Dhe nese do ta dish nje pjese e mire e tyre jane llum i shoqerise, me krime mbi supe qe vejne e falen ne xhami me pistoleta ne brez. Shko ne burgjet shqiptare, krye kriminelet falin 5 vakte dhe mbajne ramazan. Ata jane potencial per te bere nje Charlie Hebdo edhe ne Tirane thjesht per te mbjell terror.
   Por edhe ata qe kane mbaruar nje fakultet dhe jane te integruar ne shoqerine civile nese u prek figuren e Muhamedit ne moment behen egersira dhe jane gati te te godasin.
   Jane fakte te perditshme ne Shqiperi, lere c’jep media per tolerance fetare. Tolerancen e bejne ateistet qe kane mbiemer musliman apo te krishtere si llagap te trasheguar, pa po te jete per praktikantet fetare ne sot do ishim ndare ne fronte lufte.

   Reply to this comment
  • Thomaidha January 10, 00:48

   @cyballist!
   Nuk ka tolerance fetare ne Shqiperi!
   Me kete duan te mbulojne nxitjen e TERRORIZMIT ISLAMIK qe ne Kosove eshte bere rrezik i madh edhe perEuropen!!
   Shqiptaret jane te PERCARE aq shume me njeri tjetrin sa nuk kane qene ndonjehere!
   Vetem Enver Hoxha i beri shqiptaret te jetojne si NJEREZ TE LIRE!!
   Shikoni se cfare beri barbari Sali Berisha per 23 vjet duke e cuar ne ZERO Shqiperine!!!

   Reply to this comment
 6. inter January 8, 22:36

  Ky qe paska bere kete artikullin e paska kaluar klasen e pare. Pyetja eshte cfare abetare ka lexuar. Budallalleku ben karriere gazetareske.

  Reply to this comment
 7. Emigrant SHBA January 8, 22:42

  Autori i shkrimit nuk e tepron aspak per ate cfar shkruan duhet shume kujdes sepse shenja te radikalizmit islamik ne shqiperi ka pasur dhe ka por me shume ajo eshte ne Kosove Te ruhesh nga kjo murtaje eshte egje e mire Shprehjet se jemi per tu admiruar per tolerancen fetare nuk na sjellin asnje gje te mire perkundrazi na demtojne Kjo eshte nje murtaje e keqe qe ka filluar ne fillim te ketij shekulli dhe qe po perhapet me shpejtesi. Mero ne nje shkrim te tij e krahason me fashizmin ka shume te drejte.

  Reply to this comment
 8. gashi January 8, 23:32

  Detyra e nje shtypi te pergjegjshem eshte ti paraprije rreziqeve qe i vijne shoqerise.
  Ky eshte nje i tille.
  Ne kemi ne kufi sllave dhe greke qe investojne per te rritur radikalizimin islamik te shqiptareve aty ku gjejne terren.
  Dhe nuk kane gjetur pak.
  Ne Kosove e Maqedoni po behet nami.
  Po jo vetem aty.
  Shkoni ne Librazhd.
  As qe e keni idene cfare behet aty.
  As qe e keni idene…

  Reply to this comment
 9. elena bektashi January 8, 23:37

  une sinqerisht nuk e kam idene nese shkrimi e ekzagjeron situaten apo jo.
  Do doja shume mendimin e dikujt qe eshte afer ketyre ngjarjeve.
  Nuk di nese autori i Dites eshte nje i tille?
  Shpresoj qe jo.
  Shpresoj qe gjendja te mos jete kaq alarmante.
  por nuk e njoh kete pjese te shoqerise, sinqerisht

  Reply to this comment
 10. informatori January 8, 23:39

  Nuk e kuptoj se çfare nuk ju pelqen nja dy komentuesve ne shkrimin e Koloreto Cukalit ? Me habit edhe fakti qe dikush i kerkon edhe kombesine ?! Po ti more CYBALIST , çfare kombesie ke ? Ndersa ne emer te autorit te shkrimit , po te pergjigjem une : Koloreto eshte nje gazetar nder me te miret e Dites , shkodran nga familje e fis shume i nderuar dhe shqiptar brez pas brezi . Ndersa problemi qe ngre dhe e shtjellon ne menyren me te shkelqyer Cukali , duhet te na preokupoje te gjithe shqiptareve dhe te mos fleme mbi dafina , mbuluar me sloganin e neveritshem e tashme te dale boje te “tolerances mitike fetare shqiptare” . Shenjat e radikalizimit te myslymanizmit ne Shqiperi , jane te dukshme e te ndjeshme , vetem po te mos duash ti shikosh . Mbi 50 injorante mjeker qelbur , jane nisur per lufte ne Siri e luftojne ne emer te Allahut ne rradhet e ISIS , dhjete prej tyre jane vrare dhe asnje trup nuk eshte kthyer ne Shqiperi . Pesembedhjete veta jane te arrestuar dhe pritet te dalin ne gjyq per propagande terroriste e per rekrutim personash per ne Siri . Diten e premte , rruget e Tiranes mbushen me lugate mjeker palare qe ecin perpara dhe mbrapa i ndjekin femrat e familjes te mbuluara koke e kembe . Ne rrugen Ali Demi , afer motres sime , nje kat me poshte , banon nje lugat i ketij lloji qe ka dy vajza 8-9 vjeçe dhe gruan , qe dalin nga shtepia me thes ne koke vetem diten e premte per tek xhamia e Tabakeve . Vajzat e gjora , jane komplet analfabete , sepse nuk kane bere as nje dite shkolle ne jeten e tyre , pasi i jati idiot e injorant trushpelare , shkollen e konsideron “haram” . E kushedi sa te tjera raste te tilla ka ne tere Shqiperine . Pa folur per Kosoven , e aq me keq per shqiptaret e Maqedonise qe jetojne me Kuranin nen jastek .Nuk shikoni asnje rrezik nga keta bashibozuke ju 2-3 komentuesit e mesiperm ? Gaboheni rende !

  Reply to this comment
  • Cybalisti January 9, 15:15

   Ti informatori mund te pergjigjesh per ato qe un shkrova per mendimin e Evropes dhe te Amerikes per tolerancen fetare ne Shqiperi dhe jo te besh ketu biografine e artikullshkruesit , te familjeve te nderuara te Shkodres dhe te gazetareve te shkelqyer. Nuk mbrohet keshtu artikullshkruesi: “Carta canta” thoshte Latini dhe fshati qe duket nuk do kullauz” themi ne shqiptaret.
   Une nuk besoj se ti je vete Kolorato, por edhe ne qofsh, une pres te hedhesh poshte ato qe une kam shkruar.

   Reply to this comment
 11. Pirro January 8, 23:40

  Larg qofte,mos ndodhte kurre profecia jote(qe medoemos kerkon te ndodhe qe te kesh te drejte).Thjeshte nje hamendje sa naive dhe peverse dhe u derdh vreri.Kjo eshte nxitje,tja shtish nder mend ate qe nuk e kan.

  Reply to this comment
 12. Roni January 8, 23:41

  Fakti qe ne 90-en te gjithe komunistet fanatik apo spiunet dhe mekataret e regjimit u konvertuan ne demokrat te medhenj dhe ja dolen ta luajne kete loje per 24 vjet,nuk na cudit qe per vazhdimesi pushteti apo pasurie te konvertohen ne politikan Islamik.Keta e ken deklaruar,”pas meje u befte qameti”.Ata nuk po mbajne nen kontroll mosperhapjen e virusit Islamik ne hapsiren shqiptare por thjesht po mbajne nen kontroll harten e perhapjes dhe jan ne pritje te prishjes se ekuilibrave.Diten qe do konstatojne se ata jan perhapur ne ate far feje qe do jen faktor serioz ne vendimmarrje apo ekuilibra pushteti,ata do bejne konvertimin e rradhes. Keshtu qe nuk cuditem me parashikimin e artikllshkruesit se Zahoja do detyrohet nje dite te mbuloje me shami te shoqen!Kjo eshte nje arsye me teper per Lustracion apo Hapje Dosjesh.Pastroni shoqerin nga kameleonet.

  Reply to this comment
 13. pelivani January 9, 00:49

  “Fea e shqiptarit eshte shqiptaria…”

  CALLMAT E BARDHA + VELADONZEST…

  Per ju o, “Fetar” te mjer!
  Gjoja nga Zoti bekuar…
  C’kujtoni,se marki vlere,
  Nga qe rrini te pa rruar?!

  Cfar i dhat ju njerezise?,
  Ju qe nxit,cdo vend te bukur!
  Fol, o pjell’ e shterpesise..
  Ju qe s’lat, vende pa ndukur!

  Kush eshte sot realiteti,
  O, miljona parazit?!
  Me prona me shume nga shteti,
  Ha e pi, e vith, e vrit…

  Edhe Zoti del ne pune.
  Ndersa ju,s’ngulet nje hu!
  Ne darke, vjen e fle te une.
  Dreqi vjen e fle me ju.

  Ikni more pergjerata…
  O te verber ne dy syte!
  Se per ne mbeten urata,
  Tre vellezrit Frashellit.
  ………………………………

  Sos do Zoti dhe nje here
  Qe te ngjallej Ai Miku…
  Ai,qe te paskej ther,
  Me nje te mbyllur qerpiku!

  Ai,qe u pati thene,
  Bubuzhinave te Zeza:
  ” Ja shati,ja lopata…
  Dhe,m’i shkulni ato mjekra…

  Kaq do thoshte gjalmeziu,
  (Aq sa shkon e fryn nje ere…)
  Kush s’degjoj,edhe e piu…
  Se nje llaf,s’ta thosh dy here!

  Portokalle vjen kjo bote…
  N’dac me quaj,Enverist.
  Por,ai ka dash t’u thot:
  “Buka gjendet nden’ plis.

  Mbase imja ulerime,
  Ngjitet ne vesh te Allahut!
  Dhe u’a nis nje vetetime
  Qe t’ia shohen punen, Kaut…

  Ishallah,Zoti qe thone
  Nuses s’tij,i thot’ ne vesh:
  Sonte,do zem nje te njom…
  Qoft Islam, ky peshqesh…

  Reply to this comment
  • N.VJOSA January 9, 10:11

   Shume bukur Pelivan,
   Feja kudo ne Europe po merr tatpjet….
   Ne Shqiperi e kerkojne shpetimin nga Qielli!…
   Edhe ne kisha, gjithnje e me pak njerez po shkoje….sidomos te vjeter…
   Sepse shume thone me te qeshur:
   Ng Qielli vetem Shi bie…
   Nganjehere dhe b r e s h e r !
   Me vjen keq qe shqiptaret po perdoren
   M i s h
   P ë r
   T O P ! ….

   Reply to this comment
   • pelivani January 9, 16:31

    Te falenderoj N. Vjosa…

    Reply to this comment
    • Cœur January 9, 16:49

     duartrokitje per tellalin Pelivan te cirkut enverist
     Duartrokitje turma !
     duartrokiteni sepse po lufton nje perbindesh duke ringjallur nje moster
     jo sepse keshtu jemi edukuar “ne emer te popullit”
     nuk ka as edukim ,tolerance ,zhvillim ,Respekt
     RESPEKT NE KUPTIMIN E LIRISE TE CDOKUJT SEPSE ATY FILLON DHE LIRIA JOTE
     Jooooooooo ,ne kemi vetem xhaxhin envorrr
     dhe sot duhet te ngjallet dhe ti dergojme ne keneten e Maliqit ,ku enden akoma si kocka anonime
     si kocka qe varr nuk kane
     ky eshte shteti ,keshtu duhet …
     “nje llaf nuk ta thote dy her ”
     se ku eshte ndryshimi midis ketij dhe callamve te palara vrasese ….do e spjegoj pelivani i cirkut enverist
     ne bejtet e tjera .

     Reply to this comment
 14. lili January 9, 05:11

  Eshte shume cudi se sa shpejt disa artikelshkruese shfryetzojne rast edhe perdorin disa shkrime pa asnje kriter: ne kosove alma lama nuk u lincuar per asgje pos per ‘arrivizmin’ pa fre te saj e pa kurriz( Vete e deshmoj kurverine politike te saj pastaj)..edhe sa per ‘informatorin’ ne kosove gjithe vajzat shkojne ne shkolle,edhe pse Kane kuran ne shtepi! Pra shko nje here atje edhe fol pastaj:mos ngatero emancipimin intelektual me zveshjen çulak me vend e pa vend alla albanistani!
  Ne France asnje komentator nuk ka pasur Turpin te shkruaje nje artikl si ky!radikalizmin e yshen pikerisht njerezet si ky ,qe u bje ne qafe atyre qe respektojne fejen e tyre qetesisht!ky do me imponuar te tjereve si te sill en,ma shume se myslimanet e shqiperise edhe ky ‘ngateron’ qellimisht nje grusht njereze te keqinj me shumicen qe nuk ka asnje problèmes!pra ky nje ri ka nje problèmes,jo shoqeria shqiptare.
  Ne shqiperi ma i rezikshme eshte janullatosi ,’qe ka bâ aq shume per hellenizimin’sipas Vete nikolas cage se sa islami,zotni koloreto,
  Perversitet jeni ju,jo njerezet qe vazhdojne jeten e tyre me fene e tyre qetesisht,jeni ju qe nuk din as cka eshte feja,e doni me regullu punet e fese ne shqiperi,vetem me marr pak pushtet Duke shfrytesuar kishe rezikun e ‘radikalizmit’ siç deshti alma me marr pushtet ne Parti me kete teme ne Kosove!
  Jo zotni,keshillat qe disa ‘miqe’ po ju japim per me filluar kete kruzade ne shqiptarine kur nuk do ndezin,se shqiptaret e vertete kujdesen per Shqipnine e vertet edhe nuk shiten si disa alla alma and co…

  Reply to this comment
 15. "Horri i Bulevardit" January 9, 06:22

  Ngjarje me te medha kane ndodhur ne Tirane dhe per tre dite, jane harruar, se ka ndodhur rasti tjeter.
  Une do te konsideroja LAJM te DITES, por dhe te MUAJIT, per vitin qe sapo filloje, PRANIMIN e Altin Goxhaj, si PEDERAST.
  Vetdeklarimi nga ana e tij se polici donte ti fuste shkopin e gomes ne B..the, ishte nje ender e kahmotshme e Altines, qe te deklarohet me ne fund.
  I vinte inat qe Klodi i B.B. e tha hapur, por Altina priste nje rast, qe do tijepte kalimit te tij te YLBERIT, pamje dramatike dhe heroike njekohesisht.
  Prandaj them, se ngjarja e Parisit shume shpejt do te shuhet, ne Tirane kemi perjetuar edhe me keq, POR SHKOPI QE DESHTE TEHYNTE NE B..THEN E ALTINES, DO TE MBETET HISTORI E PASTER SINQERITETI E ALTINES, qe me ne fund arriti te deklarohet pederast.

  Reply to this comment
 16. edi January 9, 07:35

  Feja eshte besim dhe besimi eshte i lire per kedo .besimi eshte kulture
  Dikush po mundohet te krijoje nje hendek midis besimeve per te krijuar urrejtje dhe kaos.dikush thote se vras ne emer te hallaut ku e gjene te shkruar ne kuran dicka te tille kurani eshte nje enciklopedi qe misheron dashurine dhe jo urrejtjen keta trima qe dalin ne emer te hallaut.me falni sjane myslimane por njeres shejtane qe denigrojne figuren e profetit te tyre per fitime kudi une se cfare .ska se si te ngresh doren dhe te terrorizosh boten kjo seshte. Besim por krim terrorizem dhe skane te bejne as me islamin dhe as me myslimanet …sa per shqiperine kohet e fundit eshte rritur ekstremizmi kjo duhet te marre fund sherbeni dhe lutuni per paqen dhe mirqenien or te mjere jo per xhihadin seshte normale merrni familje femije dhe i coni ne lufte kur smbroni as familjen tuaj ju smbroni as fene tuaj.se po luftoni per dicka qe fyen besimin tone .urrejtjen..vete hoxhallaret duhet te mbrojne besimtaret nga rruga e krimit ne emer te hallaut kjo eshte genjeshter dhe e qellimshme per te dobesuar fene myslimane ky eshte denigrim nga ato qe na meson kurani .organizata kriminale po denigrojne fene dhe po e kriminalizojne gjithe besimtaret myslimane ….kam frike se gjerat po dalin jashte kontrollit dhe po vrapojme drejt nje perplasje perfundimtare me pasoja shkatarrimtare per gjithe boten moderne …i ktheni dinjitetin fese tuaj

  Reply to this comment
 17. xhelal January 9, 08:00

  nje shkrim qe nuk ja vlen.

  Reply to this comment
 18. beni January 9, 08:41

  Islami si fe nuk i perputhet civilizimit europian,sado te behen perpjekje per integrimin e shumices se shqiptarve ne kulturen e civilizimin europian perseri nje pjes e politikes,qe lufton per pushtet nuk i intereson ky lloj integrimi sepse do te humbasin karjeren ne te cilen i jan futur politikes per ti bere shumicen e shqiptarve sa me radikale,sepse keshtu mundet te mbajn pushtetin e karjeren ne te cilen luftohet per majat e pushtetit!
  Shumica e pd e republikanve e camve e kuq e zinjve te spahiut nuk jan tjetr pervecse ideatore te pushtimit turk e sundimit te gjate orjentalo otoman!

  Reply to this comment
 19. Sallakja January 9, 08:54

  Guinness dei primati.
  I vetmi vend ne bote ( gjate gjithe historise se njerezimit )
  qe ka hequr fene me ligj, eshte Shqiperia e Enver Hoxhes.
  Gjynah qe ai ligj rezultoje i perkohshem.
  Feja ka qene, eshte, e do jete nje e keqe e madhe qe
  njerzimi mban mbi shpine.
  Te vrasesh ne emer te zotit, eshte absurditeti me i madhe.
  Mos harroni !
  Ne rripat e mesit te cdo ushtari Gjerman qe digjte njerez te
  gjalle ne krematoret e kampeve te perqendrimit, ishte shkruar;
  Zoti eshte me ne.

  Reply to this comment
  • Cœur January 9, 13:19

   Sallakja
   te lutem ,mos na bej sallate
   xhaxhi envorri e hoqi fene me “ligj” ,[ne fakt e hoqi me vrasje ,varje dhe internime, po kto nje komunist si ty nuk i pranon 😛
   nejse ai e hoqi fene jo ne emer te kultures ,emancipimit …por ne emer te frikes
   ai ndihej Profeti i shqiptareve , dhe pas as me te voglin ndryshim nga keto callamt e palara sot ,dhe dje ne emrin e tij vriteshin , burgoseshin ,
   si cdo fanatizem qe ka baze injorancen dhe mostolerancen

   ja une psh nuk mund tu lexoj emrin as juve qe e permendni 🙂

   kujdes Sallake ,kujdes me kte “delikatesen” e ndonje lavderimi te terthorte
   per ate kohe ujqerish .Duhet denuar me vdekje dhe pas vdekjes !

   Reply to this comment
   • Sallakja January 9, 14:57

    ….te lutem mos na bej sallate….
    E nga ato je ti, qe bohesh sallate….
    Duhet tja njohesh kete merite. E pretendoje
    nga personat inteligjente. Se si e hoqi, ka pak rendesi.
    E rendesishme eshte qe hoqi: Un male assoluto.
    Ato qe thua ti per menyren se si e hoqi fene, jane te
    gjitha te diskutuehme. Por i diskutojme nje here tjeter.
    Kur te jeshe me pak kategorike. Natyrishte per te hequr
    fene duhej nje dore e hekurte, ndryshe eshte e pa mundur.
    Une komuniste ? A volte mi piacerebbe essere ma è il
    D.N.A. Che non me lo permette.

    Era meglio Sek. me keke te pa lare, s’ta nuova sa di
    adolecsenti appena innamorati.
    Ciao.
    E giuro su Dio che sei…..”cattiva”

    Reply to this comment
    • Cœur January 9, 16:38

     Pse jam dhe inteligjente dhe jo vetem cattiva
     nuk i njoh asnje merite .Nuk ka merite te duart e hekurta
     per asnje dhe asgje !
     qenkan te diskutueshme menyrat ??
     dmth paska ber mire qe njerzit e tu i ka zvarritur burgjeve dhe internimeve ? sepse pak faj do kene pasur ata ?
     Sallakeeeeeeeeeee
     kij kujdes se mos me del ndonjeher para
     mua me kto teorite
     genin ndoshta e ke antikomunist ,por pak lavazho te kane bere .me treguan nje barsolete te bukur te puna, ne fakt ishte nje kritike miqesore .une kam pak muaj ketu dhe ata mendojne se puna ime eshte perfekte por e kryer ne menyre te vrazhde.
     kemi nje dr qe e quajne ….komisar .diten e pare kur ma thane mendoja se do mbante dhe kapele me yll te kuq
     nejse ,barsoleta ishte keshtu [ frengjisht tingellon me mire ,por se di a e njeh kete gjuhe ]
     shkojne disa ebrej te vizitojne kampet shfarosese dhe i ze nata rruges .kthehen ne nje shtepi aty afer dhe i kerkojne strehim .Jemi hebrenj ,na ka zene nata rruges
     por une te keqen nena kam vetem nje furre te vogel / qe pergjigjia e plakes

     kjo eshte per llogjiken e “male assoluto”
     qe permend ti ….demet e saj i ben cdo propagande
     nejse je vete i zgjuar dhe kupton 🙂
     gjeje pse ma treguan mua kete ? [s’do shum mend]

     pra dhe emrin e kam nderruar se duhet te jemi me …pak te vrazhde ..ktu ka komisar pa yll 😛
     adolescente,divorziata, felice e …cattiva 🙂

     Reply to this comment
     • Sallakja January 9, 20:19

      Lavaggio a me ? E chi mi puo fare ?
      No. Non esiste.
      Non conosco il francese. “So tutto,
      quella mi manca”
      ….felice…
      Diceva un filosofo britannico:
      Chiediti se sei felice e cesserai di esserlo.
      Ma con questa non voglio ferire il tuo stato
      d’animo..
      Se la più simpatica,grintosa e “parzialmente
      scrematica” del blog è felice ? Allora
      significa che il mondo è perfetto.

 20. pro.... January 9, 08:55

  -..shoh Cukalin si prokuror te shoqerise shqiptare{ose si nje David Koperfild ne endrat e tij me te bukura} ne kete shkrim dhe me vjen keq.E keqja mendoj eshte ekonomia per boten ,jo aluçinacionet e tij.

  Reply to this comment
 21. ALBAN January 9, 09:06

  Nëse shumica myslimane ndjehet e kercenuar nga rradikalet apo nga terroriset, qe nuk kane asnje lidhje me Islamin, atehere te gjithe Shqipetaret duhet te presin qe nje dite e njejta gje te ndodhe edhe ketu ne Shqiperi. Kercenimi i pare ishte mbreme ne Opinion, ndaj politikanitdhe shkrimatrit Ben Blushi.Shteti yne ka struktuart e veta per te parandaluar keto veprime te ketyre njerezve qe vrasin njerez ne emere te zotit, por zoti nuk thot te vriten njereze perkundrazi. Sigurisht qe eshte e mundur kur dihet hapur se Binladeni ka qene ne Shkoder ne 1994. nga 90-ta e ketej kush nuk ka hyre ne Shqiperi lirshem. Sigurisht qe per brezin tone 35- vjeç e siper nuk ka vend te shqetesohemi por femijet po rriten me nje fryme te gabuar. Çdo gje fillon tek femijet, tek histaoria e Shqiperise qe ata mesojne ne shkolle, dhe tek komuniteti ku jetojme ç’do dite. Ne jemi ne kohe qe te marrim masa parandaluese pa prekur besimtaret e devotshem mysliman.

  Nuk duhet te presim çdo mendim ndryshe edhe nese eshte i gabuar , me sulme apo me arme ne dore, por ndryshe.

  Reply to this comment
 22. shpatar January 9, 09:51

  Z. Koloreto.Ti dhe gjithe komentuesit ,qe jane turrur pas kesaj ngjarje te ndodhur ne Paris, se mund te ndodhi dhe ne Shqiperi, ja kini futur kot nga qe nuk njihni kulturen fetare te shqiptarve.
  Nje popull qe s’ka patur fe por qe ua ka marr te tjerve nuk mund te demostroje pathos apo egoizem mbi bindjet e tije fetare .Kjo eshte dhe arsyeja qe shpesh themi se ne Shqiperi fete bashkjetojne .Supozimet per nje skenare ne Tirane, si ai i Parisit, eshte thjeshte nje alibi e qellimshme per te ndjellur destabilitet politike.Eshte njesoje sikur te themi: Po te kishte Halla ko….
  Gjithe kjo shterpsi publicitiste vjene nga mos thellimi e vlersimi i traditave e historise se popopullit tone. Me thoni zoterinje kur jane ndeshur ndonjehere fete ne vendin tone qe te parashikojme nje rindeshje ne kohet e sotme . Edhe ne kohen e Perandorise Otomane ,lexoni se ka shume materjale te shkruara ,shqiptaret asnjehere nuk kane dale te luftojne nen ndikimin e besimit Myslyman .Bile jeniceret shqiptare kane qene ata qe me ane te fese bektashjane donin te vendosnin nje paqe midis te krishterve e myslymanve . Si mund te themi sot qe keto perplasje do te ndodhin ne mes te Tiranes .
  Vendet qe kane patur e kane perplasje fetare nuk jane te tanishme por te hershme .Nuk cfaqen ne format e kryqzatave, por sot me ane te terrorit, jane shume te demshme per popujte qe diskriminojne njeri tjetrin .
  I lini keto brockulla dhe do te ishte me e llogjikshme te hidhni materjale qe tregojne pjekurin e respektin qe kane shqiptaret per fete e ndryshme .Pa me thoni sa shqiptare myslyman jane te kryqeruar me ata te krishter .Ne vendet e tjera te botes kur ka raste te tilla merren per studim ose perbuzje .Jane te nje kategorie kur martohen te bardhet me te zinjte. Ja pra se sa larte qendrojne shqiptaret .I harruat fjalet e vlersimet e Papa Franceskut gjate vizites ne Shqiperi ?????

  Reply to this comment
 23. ski January 9, 09:52

  klasa politike e korruptuar dhe e degjeneruar deri ne palce per te mbuluar krimet e tyre te vjedhjes,te vrasjes ,keta sharlatan qe jetoijne ne nje jete llukesi ndryshe nga 70 % te popullsise qe vuan ne mjerim qofte dhe deri mungesa e bukes gojse ,hedhin bomben tymuese per te zgjatur shfeytzimin barbar mbi kurrizin e popullit te thjeshte,ne vende te edukimit,te arsimimit,te punsimit,te ngritjes pagave dhe pensioneve,te zhvillimit te kultures ,dhe artit te shendoshe atdhetar etj.etj…,lulzoin kisha e gjamia ,lulzon injoranca e kultit ,lulzon krimi,vrasja vjedhja ,prostitucioni,lulzon droga ne shkolla lulzoin rrogat madheshtore qe marrin per vete deri15-fishi me teper se nje puntor qe merr 100$ ne muaj.rreziku nuk vjen nga myslimanizmi ne shqipri megjith se une jam katolik,por vjen nga partit politike qe bejne atentate,kush e hodhi ne ere gazeten koha jone myslimanet apo salii serbi??..kushe vrau ne Gerdec?? kush vrete me eksploziv??myslimanet ??jo, jo -PD-ja e Saliut??..terrorist jane partite qe kan kalbur sistemin e drejtesise.dhe bene syte qorre veshet shurdhe ,lulzon krimi.

  Reply to this comment
 24. BREGDETI January 9, 10:28

  Artikull shume i domosdoshem. Reflektimi duhet te jete jo vetem kunder kthimit te ideologjise fetare ne ligje per te gjithe popullin por mbi te gjitha per “SIKUR”-in, pra per hipokrizine. Eshte kjo nje nga te keqiat me te medhaja qe po na shkaterron dhe po na e merr frymen ne si shtet dhe si komb ne pergjithsi. Vazhdon te jete ne fuqi ne te gjitha fushat e jetes thenia: “Ne bejme sikur punojme- ata bejne sikur na paguajne”. Ne te gjithe bejme “SIKUR”.Kjo me kujton vazhdimisht “Panairin e kotesive”. Shkruar ne kohen kur ne si popull ndergjejgen kombetare e kishim hedhur ne plehra, pasqyron realitetin e sotem shqiptar. Shikoni pak se çndodh ne qender te Durresit. kane nisur punimet prej mbi dy muajsh per rikonstruksionin e qendres dhe ne tabelen treguese te ndertimeve mungon emri i “supervizorit” -ndjekesit dhe kontrollorit te punimeve- si edhe data e fillimit dhe mbarimit te tyre. Firma ndertuese ka fapur dy kantjere, ka mbyller njeren rruge dhe ka ngushtuar ne maksimum tjetren. Nuk egziston asnje kartele orientuese per qarkullimin e mjeteve. Qytetaret trajtohet si delet, shoferet bejne ligjinpolicia…. Mos harroni:Keto ndodhin perpara BASHKISE, (qe eshte investitore- pra me leket e qytetareve durrsake)PREFEKTURES, KESHILLIT TE QARKUT, PALLATIT TE KULTURES DHE TEATRIT. Ne keto ndertesa kane zyrat e tyre te gjithe korespondentet e televizioneve me te medhaja. Por asnje nuk e hap sqepin. Te gjithe bejne sikur nuk shikojne…Mjere ne!

  Reply to this comment
 25. dorela January 9, 11:31

  Po vendin se ne cilin institucion a mund tua sugjeroni per te kryer aktin, meqe e bete fakt te kryer?

  Reply to this comment
 26. beni January 9, 11:48

  Nuk do te jet e gjat dita kur radikale nga kosova e maqedonia kerkojn te vendosin shtetin e kalifatit me ndertimin e xhamis se madhe ne mes te kryeqytetit tirane e besimtaret ti radikalizojne me te ardhurat nga arabia saudite qender e terrorizmit islamik dhe miq e te aferm me amerikanet?

  Reply to this comment
 27. Elona, psikologe, specialiste arsimi January 9, 12:59

  Shkrim shume realist, qe duhet te na vere te gjitheve ne veprim; te rrisim vigjilencen ndaj shfrytezimin dashakeq, ne kete rast, te nje feje, te rrisim kontrollet se çfare mesohet ne shkollat private, sidomos ato fetare dhe te rrisim edukimin tolerant e te perpiqemi t’u hapim mendjet te rinjve!
  Bravo, Koloreto!

  Reply to this comment
 28. Pizza January 9, 13:05

  Kujdes nga pizzat hallall qe jane hap ne c’do lagje….

  Reply to this comment
 29. Vëzhguesi F. January 9, 13:38

  E lexova me vemendje kete shkrim te gazetarit Cukali.
  Te jem i sinqerte, qe ne titull, ky shkrim qe heq paralele sikur Shqiperia te jete province e Frances apo e dikujt tjeter, mu duk jo vetem ekzagjerues, por nje lloj sensasioni deri ne makth.
  Te kuptohemi.
  Çdo ngjarje qe ndodh qofte ne bote dhe qofte ketu tek ne duhet te vlersohet dhe te nxirren mesime per te paramndaluar nje lloj “infektimi” te mundshem, por jo alarm fals per nje lloj bombe qe nuk ekziston.
  Te pakten brenda kufijve te RSH.
  Shqiperia dhe Tirana zyrtare, gjithe populli dhe jo vetem ata te besimit te krishtere dhe vetem katolike, jo larg madje shume afer ne kohe, realizoi nje nder pritjet me te bujshme te nje prej klerikeve me ne ze ne bote qe perfaqson besimin krishter katolik, Papa Françeskun e Vatikanit.
  Nje pritje qe eshte jo vetem pike referimi dhe konkretizim i atyre qe jane thene per Shqiperine si vendi i harmonise dhe tolerances fetare , por dhe nje ngjarje qe mund te zbehe qofte hamendesite dhe qofte derdellitjet ne rrjete sociale te shqipfolesve qe nuk dihet se nga ç’kend i botes flasin.
  Une i perkas besimit ortodoks, pavarsisht se sa e praktikoj apo sa dhe kur shkoj ne kishe. Por kjo nuk me ka penguar qe te kem ndjeshmeri dhe respekt per besimtaret myslyman , ata qe shkojne ne xhami dhe ata qe shkojne ne tyrbe dhe teqe.
  Madje kete lloj sjellje e kam konstatuar tek mjaft bashkeqytretar te mij, miq dhe shoke, ku e vetmja gje qe mund te na parcelizoje jane “parcelat politiko-partiake”, ku ne ndonje rast nga muhabeti kalohet ne sherr. Ne Shqiperi, ne gjykimin tim, qofte ne zonat urbane dhe qofte ne zonat rurale, “islami politik” eshte nje lloj mulliri pa uje por dhe pa gure.
  Natyrisht dhe une si mjaft qytetar te tjere, nuk na vjen mire qe ca praktikane myslyman, qofte meshkuj dhe qofte femra, mbulohen me mjeker apo me shami. Por ajo eshte zgjedhja e tyre private e motivuar ose jo.
  Nuk ka pse trembemi dhe fantazojme nga mjekrrat e disa besimtarve apo shamite e ca besimtareve., duke bere pyetje si kjo e shkrimit te mesiperm , se “Kur do te ndodhe ne Tirane rasti i Parisit?”

  Reply to this comment
 30. Ermali January 9, 13:48

  Nuk e kuptova fare ku qendron ideja e ketij shkrimi!!!
  Ose Gazetari kerkon me cdo kusht te nxjerre dicka nga asgje ose ka rrjedhur dhe sduhet ti japim kaq shum interes.

  E para,
  Nuk ka musliman ne bote qe te mos e denole kete akte te shemtuar diabolik.

  E dyta,
  Nuk duhet me cdo kusht ta kthejme gishtin nga nje sekt i caktuar fetar per te gjetur fajtorin. Per mendimin tim keta dy persona dhe cdo organizate terroriste ne bote si ISIS, Al Qaeda, Boko Haram, ose Anders Behring Breivik i cili vrau afro 100 persona ne Norvegji ne emer te Kryqezatave nuk kane lidhje me ate qe Fete e ndryshme predikojne. Por ndoshta ata mbrojne me se miri idene se djalli eshte egzistent ne toke dhe mjaft i pa parashikueshem.

  Gjeja me e mire ne keto raste eshte qe te mos predikojme urrejtje dhe te ruajme ate qe trashegojme me se miri “Bashkejetesen Fetare”, pasi ne kete forme ne jemi ne gjendje tju tregojme Botes se Paqja mes njerezve eshte e mundur dhe mos ti sherbejme qarqeve te caktuara per te krijuar destabilitet dhe per te nxitur nje dhune e cila ne Shqiperi nuk ka vend.

  Ndaj do ti lutesha Zoterise i cili ka botuar kete shkrim qe here tjeter mos te dale si nje kopje e shemtuar e njerezve te cilet i kane sherbyer me se miri Fjales se Lire, por te perpiqet te kete nje identitet te tijin dhe te kontribuoje me mire sa i perket qetesimit dhe jo nxitjes se urrejtjes mes besimtareve te ndryshem.

  Pena shkruan, jep mesazhe por kurrsesi nuk duhet ti marrim si te mirqena cdo mesazh qe pena transmeton se ndonjehere ajo pene kthehet ne nje arme vdekjeprurese.

  Le te jemi me pozitiv per nje bote me te paqte!

  Reply to this comment
 31. vetem arber January 9, 14:20

  Vertet te vin te ulerish kur shef shkrime te tilla te atyre qe me te vertet iu eshte mbushur mendja se jane transformuar ne gazetare(artikullshkruesi) Cfar shprehet te krijohet pershtypja se artikullshkruesi eshte ne edhe dhe mezi pret qe ngjarje te tilla te ndodhin ne Shqiperi.Dhe duhet te ndodhin me doemos per ti dhene te drejte artikullshkruesit me komentet qe ben ne shkrimin e mesiperm.Plerulina gazetare qe nuk lancojne vlerat e kombit shqiptar por i hyjne fantazize se prallave.

  Reply to this comment
 32. gjermani i fundit January 9, 15:37

  Titulli i gazetes “A mund te ndodhe….?”nuk perkon me titullin e artikullit”Kur do ndodhe?”, gje per te cilen s’ka faj Koloreto, se jane dy gjera te ndryshme.Por shqetesimi qendron dhe e ka nje baze.Varferia, pasiguria e sidomos mungesa e normalitetit e kane kthyer shoqerine tone ne intolerante edhe ne ate fushe qe kishim harruar se ekzistonte.Njehere me qelloi te marr me autostop ne nje rruge dytesore andej nga Lushnja nje djalosh me mjekerr qe cdo gjeje ia gjente shpjegimin sipas fese dhe dogmave.Sikur ti thosha qe Honda ka shpikur robotin Asimo do ma gjente domethenien tek ndonje postulat i profetit.Dhe nuk mu duk i shkolluar, fakt ky qe tregon se feja sistematike te mpin nga trute e kokes, te ben fanatik dhe te tjeterson. Sidoqofte, edhe une si “plaku” me lart sikur kam nje dyshim se segmente terrori te veshura si manekinet me petkun e islamit radikal ndofta sponsorizohen ne sherbim te nje loje te madhe, ne sherbim te luftes”Infinite”, sic u quajt fillimisht operacioni militar ne vendin e mullaheve.Kurse pjesa e dyte e insinuates se Koloretos(islami politik). gjer tash nuk ka perfaqesim,sic psh “partite e Nardndokes”

  Reply to this comment
 33. seferi January 9, 15:55

  Nje shembull i tipik i mjerimit te gazetarise shqiptare. Argumentim shume i dobet.
  Nga fusha e shkences analogun ky artikull e ka ne alkimine mesjetare, qe me menyra joshkencore synonte te shnderronte metalet e thjeshta ne ar.
  Duke “krijuar” dicka nga hici, megjithate, ka nje merite se u krijon mundesi disave (bregdeti, beni, etj.) te shfryjne ndjenjat e tyre antishqiptare

  Reply to this comment
 34. informatori January 9, 15:59

  Juve “analisteve” e komentuesve te mesiperm , qe deklaroni me pompozitet se shqiptaret myslymane dhe gjithe Bota islame , e kane denuar terrorin islamik ne Paris dhe se Shqiperia nuk ka asnje rrezik ne kete drejtim , ju rekomandoj te lexoni sot tek Dita nje tjeter artikull , ku jepet e plote deklarata e te rinjve Myslumane te Kosoves , qe kane publikuar ne emer te rinise kosovare , ku perkrahet e justifikohet terrori i dy krimineleve dhe faji i hidhet francezeve . A ka te drejte Koloreto Cukali , une dhe plot te tjere si ne , qe e quajme te mundur te ndodhe edhe ne Tirane krimi i Parisit . Franca eshte 10% me emigrante myslymane , po Shqiperia me 60% myslymane ?

  Reply to this comment
  • denny January 9, 16:03

   ?Informatori i Janullatosit/

   Reply to this comment
  • bertrand January 9, 16:17

   Kater pese muaj pasi Papa Francesku ben viziten e tij te pare jashte vendit ne Shqiperi, duke u bazuar ne namin e mire te Shqiperise si vendi model i tolerances fetare, ky gazetar na plasi bomben! Disa muaj me pare, nga po ky Kolorato kam lexuar, po ketu ne Dita, edhe nje shkrim tjeter teper te dyshimte.
   Qofsha i gabuar te dyshoj ndaj nje bashkatdhetari tim.

   Reply to this comment
  • antikomunist January 9, 16:25

   SHQYPNIA DHE KOSOVA JANE “PETLLA” TAZE PER TERRORISTET ISLAMIKE.

   Ashtu sic ishin edhe per terrorizmin bolshevik te Enver Hoxhes. Prandaj edhe debilet dhe dallkauket e politikes sone kombetare qe kujtojne se shqyptaret nuk mund te indoktrinohen nga islami fanatik gabojne rende dhe duhet te lexojne me vemendje kete shkrim ne DITA te gazetarit Cukali sa nuk eshte vone sepse REZILI albanez nuk do te shfaqet vetem me video seksi spitalore apo me prerrje kokash ne Siri, por sipas gjasave ka rrezik ta beje Vatanin si nje SHKEMB GRANITI islamik, si nje Keshtjelle e Al Kaedes ne Europe pak a shume sic ishte ne Kohen e Qepes te Enver Hoxhes, si nje Keshtjelle Marksiste-Leniniste dhe Gjakatare Islamike.

   Reply to this comment
 35. blackwater January 9, 16:42

  NJE ARTIKULL SHUME I DREJTE, DHE PLOT INVESTIGATIV.

  Reply to this comment
 36. lili January 9, 17:35

  Artikuli me kujton tash rastin e atij serbi qe u kap me dinamit ne dore:e kishte sipas tij per Tiranen e jo per attentat kunder katedralese ne Prishtine siç u pretenduar nga shtypi. Ndoshta per zotni kolareton e ka pasur ate dinamit?…
  Po shqiptaret duhet te nene te kujdeshme po jo nga myslimanet shqiptare po nga njereze te infiltruar ne shqiperi qe tash e sa vjet mundohen per te na krijuar nje luften nderfetare ne Shqiperi..

  Reply to this comment
 37. toni January 9, 17:38

  z Cukali te jesh i sigurte se ate ne France me shume duan keta arabet se ne Shqiptaret,per te tjerat ja ke fut kot.Franca eshte nje vend shume here me i myslymanizuar se Shqiperia,Franca po korr ato qe ka mbkell vete.Nga menyra e shkrimit duket se nuk ke dale me larg se te sheshi skenderbeg.

  Reply to this comment
 38. M A R K O January 9, 17:52

  Tema aktuale… Ne Tirane. e gjithe Shqiperine ka struktura a “celula” xhihadiste si te duani quajini.. veprojne me nje rregull strikt.. pergatitin elementete e perspektives per XHIHAD…rreziku eshte aktual.. Agjensite ligjzbatuese flene gjume.. sa vete drejtues xhamish.. te sekteve te ndryshme deklarojne se njohin agjentet qe vine falen ne xhami.. ja pra SHISH i kaubojsit Ajazi qe reklamon veten para deres se ambasdes Frances..thjesht protokoll dhe terroristet… xhihadistet.. i ka ne çdo lagje te Tiranes… nje rrezok real.. ndoshta mund tje kalojne dhe Frances..

  Reply to this comment
 39. Ladi January 9, 18:42

  Po duhet te rrespektohet besimi Islam dhe vendet perendimore te mos nderhyjne ne punet e tyre. Ne Paris te fusin ne burg po I the Zezakut, Zezak edhe pse eshte I Zi, Homos, Homo ose Çifutit, Çifut. Ne emer te shtypit te lire nuk duhet te ofendohen mbi Nje Miliard Musliman te mbare Botes.

  Reply to this comment
  • Cœur January 9, 21:39

   aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
   nuk ju pelqen qe “nderhyjme” ne punet tuaja ??????????
   te vetmit qe nderhyjne ne vendet perendimore jeni ju .
   merri punet tuaja , callmat tuaj ,ato riprodhueset te mbuluara koke e kembe
   si skiftera te zinj , dhe shkoni ne Meke te Muhamuti
   ai do ju ushqeje ,dhe do beni ate qe dini te beni me mire
   te vrisni !!!!!!!!!!!!!!
   te riprodhoheni si fare e keqe !!!!!

   Askush ju ftoi ne Perendim , erdhet ju ….se Muhamuti ju mesoi si te vrisni
   por nuk ju mesoi si te ushqeheni .

   edhe dicka ti Landi me lart
   Respekti fitohet ,me pune dhe edukate
   nqs mendon se kjo qe u be dmth “respekt” dale se nuk ke pare gje akoma
   do e kuptosh tani e tutje cfare eshte islamofobia .

   Reply to this comment
   • Pellazgu January 10, 13:06

    @Cœur

    Shqiptimi i fjalës zemër në frëngjisht, që përdor si nofkë, pra “kœʀ”, i gërshetuar me brendinë e përgjigjes tënde ndaj @Ladi, më bën të mendoj se ti i përket asaj bashkësie që në jugun e Shqipërisë, dhe jo vetëm, e quajnë “kaure” ose ortodokse.
    Në parantezë nuk bashkohem me komentin e këtij @Ladi, por përgjigjja jote është e njëjtë me reagimin e atyre kriminelëve të Parisit, me ndryshimin se t’i vret me fjalë një bashkësi të tërë që numëron gati 70% të shqiptarëve.
    Së pari, ti nuk përfaqëson as një e as të gjitha vendet perëndimore, që të ngrehesh si gjeli majë plehut. Ti je vetëm një spurdhjak që ushqehesh me fendët e Anusit dhe kaq.
    Së dyti, ku e gjen të drejtën ti mor legen t’u thuash shqiptarëve myslimanë “askush nuk ju ftoi në Perëndim”!
    Deklarata më antishqiptare nuk bëjnë as armiqtë e deklaruar të shqiptarëve (kurse ti je i maskuar, sepse fshihesh pas desktopit). Shqiptarët, të çdo feje qofshin, kanë qenë këtu qysh në gjenezë të kontinentit plak dhe të vetmit joevropianë në trojet ballkanike janë ato hordhitë afro-aziatike që mësynë Pellazgjinë, duke ndryshuar substraktin racor të trojeve ku sot shtrihet Greqia jote (e megjithatë ata janë evropianë po aq sa raca e lashtë shqiptare), në përzierje me racën vendase që sot përfaqësohet denjësisht nga ata që ti kërkon t’i zbosh larg në Lindjen e Mesme, madje më mirë përfaqësohet nga pjesa myslimane e këtij populli, pasi është 70% e tij.
    Së treti, islamofobia është e dënueshme kudo në vendet perëndimore, por veçanërisht është e dënueshme në Shqipëri, ligjërisht dhe moralisht, pasi jo vetëm që myslimanët zënë 2/3 e popullsisë, por sepse në këtë vend zbatohet harmonia fetare si askund tjetër. Nuk thashë tolerancë fetare, por “harmoni”, sepse ky është togfjalëshi më i abuzuar në këtë vend. Toleranca ka kuptim kur palët i lëshojnë pe njëra-tjetrës, larg çdo konflikti verbal, çka në Shqipëri kjo nuk ekziston. Nuk mund të ketë tolerancë në një vend ku gjallojnë qenie të denja për kopshtin zoologjik, si ty, që jo vetëm nuk je tolerant, por kërkon të prishësh dhe harmoninë fetare në popullatë.
    Së katërti, pa bëhu burrë dhe këtë “islamofobinë” verbale që po tregon këtu, i fshehur në skuta të errësuara nga propaganda antishqiptare e qarqeve greke dhe Anusiane, ta tregosh edhe në forma të tjera. Jepi, ta shohim sesi paske kurajë të shkelësh ligjet dhe të cenosh demokracinë! Jam kureshtar të di se ç’do të thuash me “dale se nuk ke pare gje akoma do e kuptosh tani e tutje cfare eshte islamofobia”.

    Reply to this comment
    • Avni January 10, 18:12

     Pellazg.ti je shum i squt.

     Reply to this comment
    • Arber November 21, 22:00

     Emri “Pellazg” ka një kontrast të fortë me identitetin që ti shpreh… Thënë shqip: nuk të shkon!
     Sepse, ky vlim gjaku në çdo koment tëndin kur “sulmohen” turqit,arabët,orientalët…; kjo urrejtje që shpreh ndaj ortodoksisë (dhe krishtërimit në përgjithësi) tregon se ti thjesht je shqipfolës – një mbetje osmane në trojet arbnore.
     Ti bashkë me ata treçerekshët dhe ato ferexheshat jeni pisllëku i mbetur në këto troje të lashta të pellazgëve të vërtetë.
     Ironi e fatit!

     Reply to this comment
 40. Ditrih January 9, 22:16

  Sikur te kishim nja 100 Koloreto ne ja kishim kalue edhe Amerikes! Pthu idiot gazetar qe fut poshtersi fetare nder shqiptare. Pthu rrace papagallesh! Mos i degjoni keto sorra o vellezer shqiptare! Kemi shqiperine per ta bere qe te jetojme normale e jo mjekrat e myslimaneve , e te popave se dreqi apo katolike. Kolorato mjaft me uren e zjarrit ne dore o i paguem prej dreqit! Kurre nuk ndodh ne shqiperi ajo qe thrret ti me ate mendjen tende te coroditur. Shqiptaret (myslimane, ortodokese , katolike, bektashinj etj) nuk vrasin njeriotjetrin per pacavure qe kane zane myk ne tempuj dhe ne mendjet e cave si ti!

  Reply to this comment
 41. nendetsja 105 January 9, 23:59

  Koloreto ka te drejte, madje gjendja eshte edhe me e rende se kaq sa shkruan Koloreto. ne misin e viteve 90 ( 20 vjet me pare) ne cerrik ishte nje bicim shkolle myslymane e quajtur institutti AL AGRI. Sot fidanet e helmuar te atij institutit kane dhene fryte. Shqiptaret debile, qe luftojne ne Siri dhe irak se do u japin skllave seksi kristiane dhe Jazzide, se do u japin vila me pishina te qafireve kristiane, jazzide dhe shiite si placke lufte apo se kur te shkojne ne parjase do bejne seks me 30-40 virgjeresha (hyri) jane maja e dukshme e ajsbergut terrorirst.
  Besoj se neser (te djelen) edhe ne mediat shqiptare do depertoje lajmi per nje celule ekstremiste myslymane me minimumi 10 shqiptare ketej e pertej kufirit, qe ka hedhur rrenje ne bregsdetin e Ligurise ne Itali, qw nga La Spezia e deri ne Ventimiglia fare afer kufirit francez. Me qe jemi ketu kallashnikovi i perdorurnga terroristet e ngujuar ne shtypshkronje eshte prodhim i Cekinit te Gramshit dhe bota e njeh me siglen ASH 82. Kaq per sonte neser lexoni neper gazeta per celulen ekstremiste-terroriste me 10 shqiptare e kacafiu buze kufirit italo-francez!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 42. Bukoshi January 10, 01:04

  Thuhet, tanime eshte me se e provuar, se historia qe nuk mesohet perseritet, Nuk ishin te bollshme vetem dyzet vjet qemesimet e ENVERIT te Madh, ta pstrojne dryshkun e trurit shqiptar te trashur neper mote prej pushtueseve te llojllojshem. Prandaj, besojme e urojme qe te na mbije edhe njehere nje Enver!!! Ne, disa shqiptare ne Njujork e kemi hapur nje fnon per grumbullimin e mjeteve finaciare me qellim qe ta klonojme EVER HOXHEN!!!

  Reply to this comment
 43. Emro January 10, 07:24

  Kolor katoliku paska vendosur te na behet hoxhe e te na japi mend edhe per Islamin politik he? Do ta bejme nje parti islamike dhe pellcit o kaur i derrit!

  Reply to this comment
 44. Flamur January 10, 16:16

  Edhe un mendoj se keta bukshkelur Greko ortodoks mbjellin percarje shqiptaresh muslimanet shqiptare jane ato qe mendojn per shqiptarine ata Jane shumice qe gjithmone votojn ne mynyre te drejt jo ne baze fetare keshtu ca mother fucker qe ko mendojn qe dduhet mbyllur kufiri me vllezerit tane kosovar u keshilloj te zhduken nga trojet shqiptare flm

  Reply to this comment
 45. Lion January 11, 09:56

  Nje shkrim i gabuar qe i hedh benzine zjarrit. Kur do te ndodhe ne Tirane ajo qe ndodhi ne Paris. Kurre! Sigurisht nje i cmendur mund te vrase kudo ku ndodhet! A e kujtoni se cfare beri Beverik ne Norvegji para tre vjeteve qe masakroi mbi 90 vete!? Lufta e vazhdueshme dhe efektive kunder ISIS do t’ja prese hovin ekstremisteve te cdo lloj feje ne shkalle boterore. E vleresoj shume pozitiv faktin qe kreu i Komunitetit Myslyman ne Shqiperi mbajti menjehere nje qendrim shume te drejte e te matur, duke denuar prere aktin barbar te tre krimineleve ne Paris.

  Reply to this comment
 46. Lek Dukagjini. January 13, 11:38

  ZOTI nuk ka nevoje per mbrojtje me akte antinjerezore me perhapje te urrejtjes me perbuzje ndaj njeri tjerit .Perkundrazi ZOTI mbrohet me ate qfare dha per popullin e TIJ me falje me dashuri me solidaritet qe sa me pak njerez te mbesin ne erresire.. qe e mira te triumfoje mbi te keqen qe njerezit te gezojne sa me shume te mira nga ZOTI .Rrofte jeta.

  Reply to this comment
 47. XUME PROTOPAPA January 13, 12:16

  PELTJA E XHELIL GJONIT

  Duke lexuar rrefimin e Xhelilit, ndesha ne shprehjen krahasuese per “dhjetoristet” e 91-shit, se na qenkeshin aso kohe si “pelte – nje ushqim i lehte veror”!
  Po te dilte andej nga Surreli, e te pyeste jabanxheshkat per “pelten” nuk do e quante me ushqim, por nje embelsire te lehte dhe te shpejte, me pak nisheste, qumesht, sheqer e nje dorez zjarri me shkurre, qe di ta gatuaje edhe Endrina Fuga e fotove te Edi Rames me “kater te shkulurit per veshi” te sjelle ne Paris, si ornamente skenike, te nje farse qe vetem qorlleku mund ta pranoje.

  Edhe idea e Koloretos ben pjese ne “pelte-n” e Xhelilit, e lehte, e sheqerosur dhe vetem cipembuluar.

  Shovinisti nazifashist italian i “M-5-S”, Beppe Grillo, foli per “una manina” (nje dorushke) ne ngjarjet e Parisit… Ja t’ju tregoj nje ngjarje me te njejtin motiv makiavelist “qellimi justifikon mjetet” te ndodhur ne Brindizi te Italise.

  Ne 19 majin e 2012-tes, ne afersi te nje shkolle profesionale brindizine, rreth 7 e 42 minuta te mengjezit ndodhi nje shperthim i fuqishem i telekomanduar, ku vdiq studentja 17 vjeçare Melissa Bassi dhe u plagosen me dhjetra te tjere. Pas shume ditesh u arrestua 68 vjerçari Giovanni Vantaggiato, i datelindjes 1944, banues ne Kopertino, si autor i krimit. Pensionist, rrites ullinjsh per te kaluar kohen dhe me nje “hobi” te çuditeshme: pergatitja e bombave te telekomanduara me baze bombola gazi e ekslpoziv e dispozitiv telekomandues. Per te pergatitur nje bombe te tille, ne te gjithe detajet dhe provat qe kishte bere, i kish ardhur ne ndihme kultura e fituar me vetem pese klase shkolle fillore dhe aq !!!

  Kur e arrestuan, shkruajne gazetat, pyeti hetuesit “sa dite do me mbani brenda”, duke qene i bindur se “una manina” qe e kish rekrutuar do e linte te lire shume shpejt.

  Pa permendur kryeprokurorin e Brindizit qe shkembeu nje kafe para ca kohesh me Llallen ne Tirane, beri “te pa munduren” te inkriminoje Vantaggiato-n dhe vetem ate per kete krim monstruoz.

  Njera nga dy vajzat e tij, Vantaggiato-s, bashkejetonte me nje pilot te aviacionit italian te F16 me baze ne Pize, i cili ne faqen e FB-kut te tij shprehej se: i pelqente te ishte Darkman (njeriu i zi), i pelqente aviomodelizmi, etj…

  Ky zoteria kishte marre edhe nje trajnim disa mujor ne nje nga poligonet ushtarake ne Nevada te USA-s, pak vite me pare. Ne emrin e se bijes se Vantaggiato-s, perdoronte nje membership ne nje grupim online te quajtur “PETNET” (eshte akoma ne funksion) qe trajtonte mbrojtjen e maceve, daceve, zagareve e zagaricave ne te kater anet e Italise. Shume jane dashamires te vertete te kafsheve shtepiake, nje pjese tjeter jo: e perdorin si forum-bythembulues per poshtersite si kjo e Vantaggiato-s.

  Me fantastikja e kesaj historie te trishte vjen kur njeri nga forumistet qe quhet (mbase akoma nuk ka ngordhur) James Cyril Fitzpatrick, nje kolonel ne pension i US Navy i datelindjes 1945, i hyn ne shpirt deshira per te mbrojtur felinet shtepiake dhe behet anetar i forumit. Vjen ne Brindizi dhe merr me qera nje apartament, pranohet edhe si “Anetar i Nderit” i nje grupi nazifashist ne Brescia, te perbere nga mbeturinat e fashisteve qe njihen me emrin e “republikineve” te atyre qe pas renjes se Musolinit krijuan Republiken e Salo-se, e fameshme per krimet ndaj popullsise se pafajeshme italiane.

  Ne kete periudhe shume parlamentare italiane te se majtes dhe organizata te rendesishme italiane kundershtonin blerjen e 131 aeroplaneve super moderne gjuejtes “F35 – Joint Fight Striker” me vlere fillestare per Italine mbi 17 miliard dollare nga arme-lufte-prodhuesit e Pentagonit amerikan, kerkonin anullimin e kesaj kontrate te pa sens me pasoja per buxhetin e semure italian.

  Stato capo-progetto di F-35 (numero)

  U.S.A 2.443
  Primo livello di partecipazione 10% di partecipazione finanziaria
  Gran Bretagna 138
  Secondo livello di partecipazione 5% di partecipazione finanziaria
  Italia 131
  Paesi Bassi 85
  Terzo livello di partecipazione 1% o 2% di partecipazione finanziaria
  Australia 100
  Canada 80
  Turchia 100
  Norvegia 48
  Danimarca 48
  TOTALE 3.173

  Dhe ja Fitzpatrick-u me pilotin qe do ngelej pa avion F18, Alessandro Distante, dhendri i Vantaggiato-s, qe i dhane “una manina” pensionistit 68 vjeçar te dergonte ne ate bote studenten 17 vjeçare Melissa, nga Kopertino e Brindizit, te plagoste dhjetra te tjere e te krijonte terror jo vetem ne Brindizi por ne gjithe Italine.

  “Perse me mbani akoma ne burg” – gerthiste Vantaggiato muaj me vone.

  Avionet u blene nga gjeneralet italiane, natyrisht, tani per tani nje pjese e tyre. Vantaggiato eshte denuar me burg te perjetshem, piloti dhender drejton avionet e rinj F-35, Fitzpatrick i eshte rikthyer jetes se tij ne nje nga shtepite per ushtaraket pensioniste ne rrethinat e Washington D.C.-se, me detyren e kryer.

  Kush gezon per krimet e Parisit, pyet Koloreto Cukali ne kete shkrim: prit Koloreto edhe pak kur te shohesh dy tre fishimin e shpenzimeve ushtarake te Frances “me patjeter” blerje armatimesh e F18-tesh nga amerika e Obames qe nuk denjoi te mirrte pjese ne marshimin e se Djeles.

  Dhe po ti hudhesh nje sy tabeles se mesiperme, mungon pikerisht Franca, qe pesoi sulmin kriminal. Mungojne edhe Gjermania, Austria dhe Spanja: shenjestra per tu ndeshkuar me te njejtin agresivitet si Franca….

  Jane djelmosha te zgjuar kriminelet e CIA-s.

  Reply to this comment
 48. katarakti November 20, 20:43

  Shqiperia e sotme mua me duket edhe me e prapambetur, e perçare dhe e rrezikuar se edhe ajo e vitit 1915. Dhe them me bindje te plote se Shqiperia e vitit 1965 ishte ku e ku me e perparuar se kjo e sotmja. Une nuk e kuptoj se perse disa ketu jane hedhur perpjete sikur i ka pickuar gjarperi. Koloreto Cukal paralajmeron te ruhemi nga islami politik. Jo nga myslimanet! Dhe ka plotesisht te drejte. Se islami politik po kthehet ne nje ideologji qe po perpiqet te shtrihet edhe ne Europe. Perfaqesues te tij nuk jane vetem ISIS, por edhe Erdogani. pa folur ketu per sheiket e Arabise Saudite, Katarrit etj etj. Atehere ku eshte e keqja?! Disa thone: Mbylleni; Gjithçka po shkon si duhet! Mos nxit perçarje! etj etj. Per mua Koloreto Cukali nuk po ben asgje nga keto. Ai veç po thote qe islami politik perben nje rrezik per shoqerine shqiptare dhe vete ekzistencen e Shqiperise. Sepse ky lloj islami sapo e ndjen veten te fuqishem imponon rregullat e tij me force dhe dhune. Lufta kunder islamit politike eshte detyre patriotike per çdo shqiptar, pavaresisht se kujt feje i takon. Se ky lloj islami, kjo lloj ideologjie, nuk njeh shtete dhe kombe. Siç thoshte sot edhe nje fare Fuati nga Kosova se ai e ndjente veten me pare mysliman dhe pastaj shqiptar! Ky eshte gjithe problemi dhe shqetesimi i Koloreto Cukalit. Se po shtohen pak e nga pak pantallona treçerekeshit dhe mjekercjapet qe do ta kthejne Shqiperine 500 vjet prapa. Dhe kundershtimet dhe sharjet ndaj Koloretos une i konsideroj thjesht si vertetim i tezave te tij mbi rrezikun qe i kanoset Shqiperise nga forcimi i fese arabo -turke ne trojet e Gjergj Kastriotit.

  Reply to this comment
 49. mustafa November 20, 22:20

  Z. Gazetar i madh! Jam i mahnitur me shkrimet e analistëve e gazetarëve. Nuk ka motiv të quani terroristët ” islamikë “! Janë thjesht terroristë. Nuk kanë as fe e as besë. Nuk mbaj mënd të quheshin nazistët ” protestantë” e as fashistët ” katolikë “. Për të zhdukur terrorizmin duhet të luftohet shkaku e jo pasoja. Sterilizohet vatra e infeksionit. Ti ke gjetur që kjo gjë u intereson shkatërrimi i perëndimit myslymanëve. Si arrite në këtë përfundim? Besoj kur ishte ora e historisë do kesh qënë duke lozur me raqi- raqi. Ti do të thuash që të paktën këto 70 vitet e fundit vëndet arabe me popullsi myslymane kanë sulmuar perëndimin e këputur nga lufta e dytë botërore. Pushtuan Francën, Italinë, Spanjën …tërë Europën. Po mirë që i pushtuan por u grabitën edhe pasuritë kombëtare Europianëve. Pastaj i hodhën në luftë kundër njëri tjetrit. Pastaj filluan të ndikonin se cilin të vinin në krye të shteteve europiane. Pastaj tentuan tu çonin me dhunë fenë islame. E kur europianët refuzuan të bëhen qeveri kukulla të islamit, të jepnin falas pasuritë e tyre ath filloi lufta. Thanë se Franca kishte armë kimike e shkelte të drejtat e sheriatit. Ndaj filluan bombardime masive. Rrafshuan Italinë, Gjermaninë e tërë Europën. !!! Mos e thuaj prapë që kush ka interes se bie brënda me këmbët e tua. Dëno terroristët e terrorizmin por mos i fut ata fatkeqë që i përzuri nga vatrat e tyre një luftë që nuk e nisën e nuk e donin ata. Nuk ka asnjë fe të mësojë njerëzit të vrasin e të hidhen në erë. Nëse doni të luftoni fenomenin e mjekëroshëve e keni aty gjyshin. E çuat në Sharrë. Pyeteni e i bën ai karagjozët të hanë mish derri brenda 5 minutash.

  Reply to this comment
 50. mirel November 21, 22:35

  cthoni per Zajednicen o loloreto
  po per detin qe ende e mban pezull qeveria e Rames?

  Reply to this comment
 51. Z/Kallami November 22, 01:02

  Une edhe pse nuk shkoj mire me tjetrin.Jam shume i denje te mos shkoj keqe.Asht praktike e jete sime.
  Nese do mendojme paster ne kuptimin e termit shok,shoqe,shoqeri.
  Duhet te shkojme mire ndervedi.
  E nese nuk shkojme mire pse duhet te shkojme keq.
  Mjafton kryesore qe te mos shkojme keq.
  Kjo do bante qe shoqeria do ishte ne nivel pozitive.

  Reply to this comment
 52. demo November 22, 16:55

  Nuk eshte as e re ,as e papritur pamja qe kam perpara sysh- tha Skanderbegu.Kjo re e zeze islamike,qe po vjen nga Arabia,nuk eshte gje e re.Pat vershuar 1500 vjet me pare nga beduinet arabike,per perhapjan e Islamizmit,ne Afriken veriore,Europe dhe Bizant,Vala u kthye ne formen e kryqezatave 1000 vjet me pare,po ne ato vende.E kamufluar si ideologji komuniste,kjo vale perfshiu Rusine dhe Europen 100 vjet me pare,U kthye ne formen e fashizmit,20 vjet me pas..Vershimi i islamizmit dhe perfshirja e Europes ne akte terroriste tregon se bota nuk eshte pjekur akoma.Profetet e rremme,Krishti,Muhameti,Marxi,vazhdojne te ngaterrojne boten.Ne vend qe ti cojne ne estrade,i marrin seriozisht keto plehra mesjatare.Ne Shqiperi vazhdojne te ndertojne xhami ne mes te Tiranes.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim