El Pais e tetorit ’83 shkruan për një rekord Guinnes të… Enver Hoxhës

August 6, 2018 20:30

El Pais e tetorit ’83 shkruan për një rekord Guinnes të… Enver Hoxhës

Ishin vitet e izolimit, por shumëkush mund të pyes:  Si e shihte bota Shqipërinë në vitet ’80?

DITA ka siguruar disa artikuj të mediave ndërkombëtare për vendin tonë prej vitit 1976 e këtej.

Mes raportimeve për Shqipërinë, bie në sy një shkrim që e përditshmja spanjolle “El Pais” ka botuar të mërkurën e 26 tetorit të vitit 1983.

Para një jave, Presidenti i Shqipërisë Enver Hoxha, ka shënuar rekord si diktatori që ka qëndruar më shumë në pushtet, duke fituar kështu me meritë (mes gjërave të tjerave për çfarë duhen gjykuar shqiptarët) një vend në librin Guinnes. Me këtë rekord botëror Hoxha mund gjeneralin Franco që me 39 vjet dhe 23 ditë në diktaturë, e mbajti rekordin deri në vdekjen e tij”.

k.a./ dita

 

August 6, 2018 20:30
Komento

40 Komente

 1. kush po i ngre lapidarin enver hoxhes prej diamanti ? September 8, 19:44

  refuzoj te komentoj

  pervec artikujve qe kane te bejne me profetin enver hoxha te gjithe artikujt e tjere nuk kane “lexueshmeri”..

  cfare do te thone spanjollet dhe pinjollet e fashizmit zogizmit dhe elezbiberismit…

  perderisa sa

  -te jete monstra berisha jashte burgut

  -te jete lapidari i zogut

  -per derisa donald luja te jete “mbreti ilegal”

  enver hoxha do ngelet profet e kaluar profeteve.

  ju lutem gazeta Dita mos u tallni me lexuesit tuaj qe jane vlera juaj me e madhe

  jemi ma fat qe enver hoxha nuk hodhi bomben atomike ne hiroshima dhe napalm ne vietnam & greqi

  Reply to this comment
 2. demo September 8, 19:48

  E vetmja gje e mbare e kesaj rrumpalle.qe quhet demokraci,ishte zvarritje e diktatorit neper rruget e Tiranes.Asgje tjeter!

  Reply to this comment
  • populli September 8, 21:37

   Monumentit prej bronxi… jo enverin se ai edhe kur vdiq e qane….e jo me ta terhiqnin zvarre..

   Reply to this comment
  • Babalja August 6, 22:03

   E terhoqen zvare? Ke? Nje cope metali? Ta terheqesh zvare do te thote te perfundonte si Gadafi.
   E mban mend ku perfundonte radha e njerzve qe peruleshin e qanin perpara trupit te Enverit o Demo?

   Reply to this comment
  • mirel August 7, 00:05

   pikerisht kjo e beri demokracine rrumpalle

   Reply to this comment
 3. berisha=franko....enveri =mandela September 8, 20:23

  Kjo eshte nje gafe e gazetes Dita dhe ndonje enverofagu ne kete medium.

  franko ka ngjashmeri me berishen..kurse enver hoxha me mandelen.

  por enver hoxha eshte rekord boteror per te gjitha kohrat qe eshte perndjekur dhe i gjalle nga 1943-1944 kur i dhene urdher mehmet shehut ta vriste e deri sot me keto artikuj terroriste mediatike tip andrea stefani.

  pse ka ngjashmeri enver hoxha me mandelen ??

  lexoni me poshte (na falni per materialin anglisht)

  From the White House to the halls of Congress, U.S. government officials have responded to the death of Nelson Mandela with a hail of testimonials to the late South African president’s leadership in the struggle for freedom and human rights.

  Until five years ago, however, the U.S. officially considered Mandela a terrorist. During the Cold War, both the State and Defense departments dubbed Mandela’s political party, the African National Congress, a terrorist group, and Mandela’s name remained on the U.S. terrorism watch list till 2008.

  Presidents Carter and Reagan and Congress had all instituted sanctions against the white minority South African government because of its policy of racial apartheid. But in 1986, Reagan condemned Mandela’s group, the ANC, which was leading the black struggle against the apartheid regime, saying it engaged in “calculated terror … the mining of roads, the bombings of public places, designed to bring about further repression.”

  After the apartheid regime in South Africa declared the ANC a terrorist group, the Reagan administration followed suit.

  In August of 1988, the State Department listed the ANC among “organizations that engage in terrorism.” It said the group ”disavows a strategy that deliberately targets civilians,” but noted that civilians had “been victims of incidents claimed by or attributed to the ANC.”

  Five months later, in January 1989, the Defense Department included the ANC in an official publication, “Terrorist Group Profiles,” with a foreword by President-elect George H.W. Bush. The ANC was listed among 52 of the “world’s more notorious terrorist groups.” (One of the others listed, Yasser Arafat’s Fatah, is now the ruling party in the West Bank.)

  The publication referred to Mandela, who had once led the ANC’s military wing, as part of the “leadership,” though by then he had spent more than a quarter century in prison. It also accepted the apartheid regime’s claim that “ANC’s operations — which heretofore had sought to avoid civilian casualties — abruptly changed. Attacks became more indiscriminate, resulting in both black and white civilian victims.” Five months before the report was issued, the ANC had taken responsibility for some attacks that resulted in civilian deaths but had pledged to prevent a recurrence.

  The report cited 13 attacks during the 1980s, many of which targeted government facilities, including a military command headquarters, an unfinished nuclear plant, a courthouse and SASOL, the government-owned coal-to-oil conversion facility. Of those incidents that resulted in deaths, the biggest was a car-bombing of the South African Air Force headquarters in Pretoria that killed 19 and wounded 200.

  The report also claimed significant links between the ANC and Communist countries, noting that the ANC “receives support from the Soviet bloc, Cuba and a number of African nations in addition to contributions from the West.” The DoD report added that the ANC received many of its weapons from the “Soviet Bloc” and listed among its “political objectives” the establishment of a “multiracial Socialist government in South Africa.”

  When the Defense Department’s report was issued, State quickly distanced itself from the harsh, Cold War rhetoric. Despite its own earlier dire characterization of the ANC, it called the group “a politically diverse organization, representing a range of views. It is the oldest black nationalist movement in South Africa.”

  But the Defense Department stood by its language, and Mandela and other ANC officials remained on the terror watch list even as President Bush welcomed Mandela, newly released from prison, to the White House in 1990. Because of what was described as a “bureaucratic snafu,” their names were kept on the list until 2008, 14 years after Mandela had been elected president and nine years after he had left power. He was 90 at the time.

  The terrorist designation finally proved too embarrassing for the U.S. government to ignore. In April 2008, during the last year of the George W. Bush administration, Secretary of State Condoleezza Rice told a Senate committee that her department had to issue waivers for ANC members to travel to the United States.

  “This is a country with which we now have excellent relations, South Africa, but it’s frankly a rather embarrassing matter that I still have to waive in my own counterpart, the foreign minister of South Africa, not to mention the great leader Nelson Mandela,” Rice said.

  Later that year, the terrorist designation was dropped after a bill, proposed by then-Senator now secretary of State John Kerry, passed both houses of Congress and was signed by President Bush.

  Mandela was imprisoned in 1964 after being arrested and charged with sabotage, specifically a campaign against the country’s power grid, and plotting to overthrow the government. No one was injured in the sabotage campaign. He was released in 1990, at age 71. He was elected president of South Africa in 1994, in the country’s first full and free elections, and served until 1999.

  megjithse shteti amerikan e quajti mandelen terrorist marksist ne varrimin e tij moren pjese 3.5 presidenta (dhe ish presidenta te amerikes

  pra te nderuar

  franko krahesohet me berishen pinocetin dhe papadhopulin e greqise..kurse enver hoxha ja ka kaluar dhe mandeles ne lidhje me persekutimine tij nga perendimi per 70 vjet qe eshte rekord boteror

  Reply to this comment
 4. anticensurë 25642654 September 8, 20:32

  e para-enveri nuk ka qënë asnjëherë president!!
  e dyta-enveri ka qënë për një kohë pak a shumë të shkurtër,kryeministër!
  e treta-gjatë gjithë kohës ka qënë “thjesht” kryetar partie!
  e katërta-mos qënja në pushtetin egzekutiv,de jura,ai ishte i larë,gjithnjë juridikisht, nga çdo gjë që kishte të bënte me egzekutivin!!

  Reply to this comment
 5. ShkoDrani September 8, 21:40

  Enver H. = Hale E.

  Reply to this comment
  • antifashisti September 8, 23:42

   Eh more shkodran,qe i ke ngrene mune Enver Hoxhes sa ishte gjalle!
   Tani shko futu edhe nje here andej nga ke dale,qe te mundesh te behesh trim mbi trimat,si ….ballist!

   Reply to this comment
 6. paci September 8, 22:38

  Per 25 vjet ky popull e hoqi merakun e madh per te pare boten dhe eshte i sterknaq , puna eshte se kur do te kthehet te shohe vendin e tije me ato fabrika , uzina me tokat e punuara te mire vaditura e me ato prodhime qe kishim ne kohen e Enverit , kur dote fuqizohet shteti te shpenzoje 15 perqid te buxhetit vetem per arsimin e sa e sa kure qe nuk marohen kurre i kishim e nuk do te i kemi me . Sa here qe te na kujtohen ato qe nuk i kemi marrim guximin dhe ngreme dy gishtat lat e me lart .

  Reply to this comment
 7. alphade September 9, 00:40

  Te krahasosh Sali Milloshevicin me Enverin eshte Turpi
  i Botes !!!
  Valle krahasohet mali i Tomorrit me ish-keneten e Ter-
  bufit !!!

  Reply to this comment
  • intelektuali August 7, 12:26

   Po ashtu eshte o alpahade:

   MILLOSHEVIQI VRAU POPUJT TE HUAJ, NDERSA ENVERI POPULLIN E VET

   dhe:

   Enveri pervecse ishte sadist i popullit te vet kishte lindur si pedereast HOMO qe e dininj te gjithe ne Gjirokaster, te medhenj dhe te vegjel.

   Reply to this comment
 8. Aqo September 9, 03:57

  ShkoDrani,malazez qe ke hequr prapashtesen “vic” ,as ti e as une,e asnjeri nga komentuesit nuk do t’a kemi mundesin te rrojme e te shohim shtatoren madheshtore qe brzat qe do vine do t’i ngrene legjendarit Enver Hoxha.Keshtu o shkDranovic.

  Reply to this comment
 9. enverdjali September 9, 09:24

  o Demo po me zvarritet vetem bustin e jo per se gjalli se te isha gjalle jo qe nuk me trehiqnit dot por as ju shkonte neper mendje nje gje e tille. Ju shtypja si pleshta sepse ashtu ishit te gjithe pervec atyre qe ishin burgjeve ata po ishin burra. Por une doja te isha gjalle atehere kur ju kerkonit demokracine se doja te shikoja ate morrin Sali se si do ta themelonta partine. hahahahaha Morra.

  Reply to this comment
 10. Mark uk September 9, 09:58

  Ata qe nderojn E.H nuk i fajsoj.Babajn duhet ta nderojn kushdo.Kta po nderojn babajn biologjik kjo dihet.

  Reply to this comment
 11. intelektuali September 9, 11:25

  ENVER HOXHA MUND TE KRAHASOHET ME HITLERIN, STALININ, MAON APO ME MIRE AKOMA MUND TE JETE NJE KOPJE SADISTE GJAKATARE SI ME POL POTI I KHMEREVE TE KUQ TE KAMBOXHIAS DHE ASPAK ME GJENERAL FRANKON SE SHPETOI SPANJEN NGA “MURTAJA” BOLSHEVIKE

  prandaj: Edhe keto krahasime dallkauke qe ben gazeta El Pais pa u njohur me pare me historine e ANTIKRISHTIT Enver Hoxha jane vetem per injorantet dru me pre si senzacione trashanike.

  ndryshe:

  ANTIKRISHTI ENVER HOXHA MESIGURI DUHE TE MBAJE REKORDIN E GUINNESS-IT PER PABESINE DHE EGERSINE MAKABER TE KRIMEVE TE TIJ KUNDRA BASHKEATDHETAREVE NGA SHQYPNIA DHE KOSOVA DHE NJEKOHESISHT ESHTE KAMPION BOTEROR I DIKTATOREVE QE KANE FALIMENTUAR EKONOMINE DHE KANE RENUAR SHTETET E TYRE.

  Reply to this comment
 12. Mission Impossible September 9, 19:14

  Jargavitjet ala-fashiste qe po na servir kohet e fundit gazeta “muzgu”, si dhe pasiviteti i kryeredaktorit, na bejne te mendojme se kjo gazete ose ka devijuar nga udha e zotit, ose mund te kete rene ne duar te dyshimta. Vertesine e ketij konstatimi qe eshte ende ne prove testimi e perforcojne akoma me shume sfidat qe po i bejne asaj disa atdhetare te njohur per kapacitetet dhe vlerat e tyre,

  Nese publikimi i te tilla zgerlaqjeve konsiderohet fyerje per lexuesit, dhe nese lexues te indinjuar nuk pajtohen absolutisht me deformimet qe i behen historise se LANC te shkruar me germa te arta nga studiues, bashkekohes, dhe figura te shquara te letersise dhe kombit, atehere ketu duhen rishikuar dhe shqyrtuar me vemendje interesat e disa prej bashkepunetoreve te kesaj gazete.

  Nuk eshte e re te thuhet, se dy nga komunistet e dikurshem pro-enveriste, kapter Andrea Stefani dhe mufkaxhiu i skeceve me balliste Pellumb Kulla, sot jo vetem jane kthyer ne kockebluajtes kadavrash, por si “kolaboracioniste” te kesaj gazete po perpiqen me lloj-lloj menyrash te perdhosin L2B me justifikime hajvanesh se gjoja lufte civile eshte ajo qe behet per liri e pavaresi, dhe jo kjo qe po perjetojme aktualisht, kur qysh nga fillimi i viteve 90 e deri sot shqiptaret jane zhdukur e po zhduken gati cdo dite nga paaftesia e shqiptareve per te krijuar nje shtet funksional.

  Reply to this comment
 13. Katharina die Große.Madona prej Sauku September 9, 21:22

  Enver Hoxha asht LEGJENDA e Kombit shqiptar.Sa ma shum kalojn vitet ma shum latrsohet emni dhe vepra e tij.Ai punoi per nje Shqypni te pavarun,ku shqiptaret te ishin zot te vendit te tyne.
  Tu ndriçoft emni Baca Enver.Akoma po ndriçohena me driten e Hidrocentraleve qi ndertove ti.

  Reply to this comment
 14. Lala August 6, 21:35

  Katharin Madon Sauku !
  Ua bere shurren ne surratin shemtuar te gjitheve , kane dhe fytyre te flasin per LEGJENDEN nuk vlejne as sa nje e fshire hunde e TIJE.

  Reply to this comment
 15. Zorro August 6, 21:54

  Cfare kane bere me te mire se Enver Hoxha keta kellirat e pas 90-tes per popullin fukara?
  Si rronte Enveri dhe femijte e tij dhe si rrojne sot e 28 vjet kellirat

  ne pushtet dhe pjellat e tyre?
  Ku shkuan miliardat e pasurise kombetare qe sot eshte zhdukur?
  Si nuk beri nje pyetje ne Kuvend qofte edhe nje deputet se ku shkuan miliardat e shitjes se armatimit te ushtrise dhe sa qindarka jane futur ne arken e shtetit?
  Ku keni turinj ju derra te mateni me Enver Hoxhen per derisa nuk keni bere asgje me te mire se si per fukarenjte?

  Reply to this comment
 16. Endri August 6, 23:31

  Edhe Skenderbeu diktator ishte.

  Fakti qe fitoret ndaj perandorise Osmane i njihen si merite Skenderbeut nenkupton qe ishte ai qe vendoste se cfare duhej bere dhe kur, pra Shqiptaret qe mposhten me sukses Turqit i bindeshin vendimeve qe ai merrte apo diktonte. Ky eshte perkufizimi i diktatorit – dikush qe dikton se cfare duhet bere.

  Eshte e vertete qe Skenderbeu ishte diktator vetem per 25 vjete, por nese nuk do kishte vdekur nga malarja apo nese nuk do priste sa te mbushte 38 vjec per ta braktisur ushtrine Otomane por do ishte kthyer me heret, edhe ai mund te kishte qene diktator per 45 vjet.

  A do ishte me keq nese Skenderbeu do e kishte braktisur ushtrine Otomane me heret apo do jetonte me gjate? Per c’do Shqiptar qe e konsideron Skenderbeun hero, pergjigja eshte jo.

  Te gjithe ata qe jane shquar si udheheqes, Enver Hoxha, Ali Pashe Tepelena, Skenderbeu, Pirroja, Aleksandri, etj. ka qene me perkufizim diktatore, dhe te gjithe e kane ushtruar diktatin e tyre deri diten kur vdiqen, sepse eshte e pamundur qe njerez me aftesi te rralla udheheqese te zevendesohen nga anonime.

  Reply to this comment
  • Taku August 7, 10:10

   Diktator do te thote te diktosh vullnetin tend me force.
   Skenderbeu ishte tribun popullor. Ishte prijes te cilin bashkeluftetaret e vlersonin dhe e ndiqnin pas.
   Mos ngatero mutin me kadaifin.

   Reply to this comment
   • Endri August 7, 11:10

    As Enveri nuk e diktoi vullnetin e tij me force. Perkundrazi, ndryshe nga Skenderbeu, Enveri shkroi reth 70 libra per te shpjeguar idete e tij, libra te cilet perbejne programet politike te disa dhjetera partive politike anembane botes
    https://en.wikipedia.org/wiki/Category:Hoxhaist_parties

    Ndersa Skenderbeu nuk kishte kohe te shkruante libra per te shpjeguar vullnetin e tij por thjeshte e diktonte, pra ishte nje shembull me klasik i diktatorit.

    Ata qe ja kishin friken Enverit, ja kishin akoma me shume friken Skenderbeut dhe per sa kohe ishte gjalle nuk guxuan tja shfaqin.
    Por mbasi Skenderbeu vdiq, duke marre zemer tek mbeshtetja e Turqve e zhvarrosen Skenderbeun (sic bene dhe me Enverin duke marre zemer tek mbeshtetja e Amerikaneve) dhe ne rastin e Skenderbeut nuk i lane as kockat sepse e urrenin edhe me shume sec urrenin Enverin.

    Reply to this comment
    • Neri August 7, 20:52

     Shume interesant keto gjetjet e tua per Skenderbeun o endri-mtar. Me sy mbyllur e sajove trillimin apo me sy hapur?

     Ne vitet e sundimit te perandorise osmane nuk behej fjale per diktatore, por per sundimtare. A e kupton ndryshimin, apo s’e kupton? Sundimtaret ishin akoma dhe me te eger keshtu qe ta cilesosh Skenderbeun diktator eshte njelloj sikur t’i thuash kolopuc.

     Skenderbeu te merrte gjak ne vetull o endri-mtar, ta hiqte skalpin dhe s’donte t’ja dinte se shkonte gjaku curk. Ishin kohe te tjera ato. Nqs. do ta dish ti, termi “diktator” shekullin e fundit morri tamam kuptim. Bile bile, Hitlerin, Stalinin, Enverin, etj me radhe pas “heroizmave” i deklaruan si te tille. Se pse ate po ta le ty ta hulumtosh, ndoshta ashtu e donte politika globale, a kush dreqin e di.

     Reply to this comment
     • . August 7, 23:17

      Fjala diktat do te thote urdher.
      Fjala diktator rrjedh nga fjala diktat dhe nenkupton dike qe jep urdhera apo dikton vullnetin e tij.

      Nese dikush jep keshilla, me perkufizim quhet keshilltar.
      Nese nuk jep keshilla por dikton, me perkufizim quhet diktator.

      Dje, sot, apo neser, kuptimi i fjaleve eshte po ai.
      Fjaleve nuk u ndryshon kuptimi me kalimin e kohes.

      Per t’ju pergjigjur pyetjes nese gjithe udheheqesit e shquar, perfshi ketu edhe Skenderbeun, kane qene apo jo diktator, mjafton t’i pergigjesh pyetjes nese idete e tyre i kane diktuar apo sugjeruar. Dhe pergjigja ne c’do rast eshte qe vendimet e tyre i kane diktuar, pra me perkufizim jane diktator.

      Nese nuk arrin te kuptosh se cfare nenkuptojne keto fjale, dhe enderon sikur kuptimet e tyre ndryshojne me kalimin e kohes, nuk me ben as mua as ty enderimtar. Thjesht tregon qe ke nje intelekt te ulet.

 17. mirel August 7, 00:11

  hajde Dita, si gazeta e Merzoit Baze
  Jeni kthyer si ata jeniceret e demokracise
  e vetmja gje e mbare e krimit qe u ngul ne kembe ne shqiperi pas 90es.
  Demo mavria e quan demokraci
  qe aty pordhi demokracia o demoo
  kush rrezon xhaxhin ja ka futur vetes..

  Reply to this comment
 18. Dhimbia e madhe Popull August 7, 03:36

  Enveri ishte ENVER dhe mbeti ENVER me Vitalitet e NDER. Kush do te cvleresoje veten e tij,sa ke perfaqeson te shaje Enver Hoxhen po dihet; I shari SHAN ! Sa llafzanet ate pune kane.
  Gazetes do i lutem, mos botoje “demot”me shoke, vec atyre qe argumentojne llogjikisht e ligjerisht.
  I marre kush mer neper goje; YLLIN e SHQIPTARIZMIT.
  Dhimbia e madhe popull.

  Reply to this comment
 19. Dhimbia e madhe Popull August 7, 03:37

  Enveri ishte ENVER dhe mbeti ENVER me Vitalitet e NDER. Kush do te cvleresoje veten e tij,sa ke perfaqeson te shaje Enver Hoxhen po dihet; I shari SHAN ! Sa llafzanet ate pune kane.
  Gazetes do i lutem, mos botoje “demot”me shoke, vec atyre qe argumentojne llogjikisht e ligjerisht.
  I marre kush mer neper goje; YLLIN e SHQIPTARIZMIT.
  Dhimbia e madhe popull.

  Reply to this comment
 20. GRANIT DRENICA August 7, 10:37

  Enver Hoxha hej, TUNGJATJETA -sa t’ka shqiptarë e sa të jetë jeta, se Ti shqiptarët N’DRITË i qite, Ti Shqipërinë e ngrite dhe e ndrite! VDEKJE antienveristëve/teve shqipfolës/lëse dhe LAVDI e përjetshme ENVER HOXHË-SHQIPOS!

  Reply to this comment
 21. MH August 7, 12:31

  Populli thote :
  Per njerzit e medhaj qe i ka dasht populli,kur vdesin vajton dhe moti me shi diten e vdekjes.
  Nga 11 prill pothuej afer 2 jave mbajti moti me shi ne te gjithe vendin.Pra e vajtoj edhe Zoti.
  Cfare mutin doni qe e kruani me E.Hoxhen.Aty ku i pushojn e shtrat i vdekur e ju gjalle ju mund ore e minut.Teper e cuditeshme per nji diktator.Ta marresh popullin nen nji milon banor dhe ta ngresh ne 3.4 milion banor me ushtrim te diktatures e pa mundur.Ai keshillonte:Mbushni oborret me kalaman.
  Ose kjo demokracia nuk asht demokraci mbasi nga 3,4 milion ka perfundue ne rreth afer 2 milion.U shuane si ti kishin gjuejt me cifte.Ku dhe pjellurshmenia ka ra,2 jane kjamet shume dhe nji pak,qe dhe ky njeshk asht shume mbasi ciftet gezojne modernizimin demokratik “Bashkejetesen” qe nuk pjellin sa ato Gay-t.
  Te jeshe ne demokraci qe nuk te mungon asgja ,me kushte teper te mrekullushme qe nuk krahasohen me ato te djehit e te mos ekzistoj pjellurshmeri nuk i thuhet demokraci.

  Reply to this comment
 22. intelektuali August 7, 12:34

  Po ashtu eshte o alpahade:

  MILLOSHEVIQI VRAU POPUJT TE HUAJ, NDERSA ENVERI POPULLIN E VET

  dhe:

  Enveri pervecse ishte sadist i popullit te vet kishte lindur si pedereast HOMO qe e dininj te gjithe ne Gjirokaster, te medhenj dhe te vegjel.

  Reply to this comment
 23. Berti August 7, 12:38

  Per mendimin tim, duke pare dhe vitet e dhjetokracise Ku mbas 90 u shkaterrua gjithçka dhe me tej, ai sistem duhej permiresuar , duke filluar me i dhene Lirine njerezve, po jo Lirine per te shkaterruar

  Reply to this comment
 24. intelektuali August 7, 12:56

  Homo Jam vete e di gjithe taiwani dhe parku rinia.

  Babai xhaja daja vellai Po ashtu.

  Se them te kish qene Enveri homo, cfare qene gjithe ATA burra shteti qe e respektonin si udheheqes te nje populli te vogel.

  Po CIA apo KGB apo Simi apo mi5-6

  Hahaha vetem keta kelyshet e koolaboraToreve vetem na e sajum dhe e gjetem qe Enveri ISH homo.

  Ne te gjithe b…q… Jemi vete.

  Dhe sot ne koherat moderne nje burre homo NUK respektohet dhe diskriminohet ne demokracite perendimore Pa Le ne nje shqypni tejet te prapambetur e patriarkale.

  Reply to this comment
 25. intelektuali August 7, 13:02

  Homo Jam vete e di gjithe taiwani dhe parku rinia.

  Babai xhaja daja vellai Po ashtu.

  Se them te kish qene Enveri homo, cfare qene gjithe ATA burra shteti qe e respektonin si udheheqes te nje populli te vogel.

  Po CIA apo KGB apo Simi apo mi5-6 NUK e zbulun dot Po na i kam ne e e fevziut apo kacpedhodervishit

  Hahaha vetem keta kelyshet e koolaboraToreve vetem na e sajum dhe e gjetem qe Enveri ISH homo.

  Ne te gjithe b…q… Jemi vete.

  Dhe sot ne koherat moderne nje burre homo NUK respektohet dhe diskriminohet ne demokracite perendimore Pa Le ne nje shqypni tejet te prapambetur e patriarkale.

  Une intelektuali U outa tashti.
  TA marrim vesh bota mbare se intelektuali shqyptar eshte homoar.

  Reply to this comment
  • intelektuali August 7, 18:23

   O Ilir Hoxha

   PO MBETE NE GAZETEN DITA DUKE IMITUAR INTELETKTUALIN O KOQE E ENVERIT?

   Po shko tek Edi Rama dhe lutju qe ta qise nga burgu djalin, adminitratorin e kokaines qe po kalbet ne qeli se fajin e ka Taulant Xibraka

   Lere intelektualin dhe gazeten DITA dhe shko e gjej ne Himare Edvin Drogen se mos mallengjehet nga keto shkrime dhe ta liron djalin qe te gezoje Nexhmijen para se te ngreje kembet perpjete dhe te shkoje ne Ferr tek Enveri ashtu sic e dekoroi me medalje trimerie per krimet e saj kunder njerezimit

   Reply to this comment
 26. sa gjyna qe je o i mjer August 8, 01:22

  O intelektual ti je nje cop malok po keshtu vetquhesh , por ty ta paska kaleru nonen keq ai sistem , por ta ka ber mir se qenke nje mut muti qe nuk i hyn ne pun as qenit , mos bej si gore kot o loqe se sa ishte gjall ai burr shteti ti o legen i felliqur dhe sera jote e degjenerume i bet duart gjak nga shuplakat per te , sot qe vdiq ste pushon goja , ai ta futi koken ne byth 50 vjet o dangall ,ti ben sot si gore zihesh me rrobet e trupit tat , ai nuk te degjon iku si zotni ne ate bot beri histori , kurse ti ne vend te shkosh ne pun te ushqehesh ,shqyesh duke shar ne hava kot , ik o mjeran i felliqur ,kur nuk kishe byth te merje hak sa ishe gjall se kishe lepurin ne bark ,pse zevendesove lepurin me gjinkallen ben tjetri si byth turtulli nga mengjesi ne dark duke shar e çin shan ate qe e trodhi 50 vjet rresht ,ku ishe me par .

  Reply to this comment
 27. demo August 8, 09:29

  Sa vjet burg beri Enveri,qe ma krahason me Mandelen?
  Enveri ka qene I LLASTUARI i te gjithe regjimeve.
  Eshte rekord i regjimit te Zogut,sepse nje nxenes ne nivelin: e KALON KLASEN,mori burse nga shteti per te vazhduar studimet e larta ne Monpelie,per Biologji.
  Eshte i llastuar nga regjimi i Zogut,sepse pas dy vjet deshtimi ne te gjitha lendet,ju akordua perseri Burse Shteti ne lenden Filozofi..
  Megjithese nuk shleu dot asnje provim,Filozofi i Ardhshem u emerua sekretar ambasade ne Bruksel,,megjithese nje ngeles i pa shkolle.Kishte nivelin e perfaqesimit te Hasan Lucit ne ambasaden franceze.
  Puna qe kryente,ishte te dergonte ne Ministrine e Brendeshme planet dhe bisedat e emigranteve politike Antizogiste ne Belgjike dhe France,ne rrethet ku mblidheshin Bahri Omari,Kole Tromara,Sheh Karbunara,Mustafa Kruja,Qazim Mulleti etj. Dmth spiunonte kunatin e vet tek Zogu.Pasi vodhi canten me para te vajzes se Konsullit cifut dhe nje seri aventurash ne oborrin mbreteror te Belgjikes,ku u paraqit njehere si i biri i Zogut, u largua vete.E caktuan mesues pa diplome ne Lyceun e Korces.
  Regjimi fashist italian me urdher te ministrise se brendshme fashiste,i akordoi 1 vit rroge te plote,megjithese nuk kishte qene ne pune.
  Ne vitet 1939-41-42 u mor me kontrabanden e duhanit dhe pijeve alkoolike me mallin e Ibrahim beut,frekuentes te dyqanit te tij ishin oficeret italiane.
  Ndersa me Mustafa Krujen(kryeminister),Bahri Omarin(minister i brendshem),Qazim Mulletin(prefekt i Tiranes),luante cdo mbremje POKER ne shtepine e Bariut.Se si ja hodhi kalamajve komuniste,diten porosiste pushkatime kuestoresh dhe naten luante poker me ministrat e kuestoreve,,ose anasjelltas,,Naten spiunonte komunistat e rrezikshem tek kuestoret,kurse diten luante strategun e komunistave.Rekord i ketyre ilegaleve komuniste eshte se te gjithe atentatoret komuniste qe vrisnin me porosi te partise,Misto Mame,Vojo Kushi,Perlat Rexhepi,Vasil Shanto,Kajo Karafili,,etj,te gjithe u egzekutua,nuk i kapi 29 nentori..I vetmi qe shpetoi ishte Lym Keta, E zhduku ne aksident rrugor ne 1965. Ky ka qene MANDELA i komunistave katundare shqiptare.Po te jete ky tip Mandele,hallall e paci.,enver hoxhen!
  E

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*