Kur Enver Hoxha u përpoq të ndikonte në zgjedhjet italiane të vitit 1948

March 4, 2018 12:28

Kur Enver Hoxha u përpoq të ndikonte në zgjedhjet italiane të vitit 1948

 

Nga Ruben Avxhiu

Zgjedhjet politike të vitit 1948 kanë qenë një nga më kyçet në historinë politike të Italisë. Ashtu si edhe sot, Moska financonte dhe mbështeste njërin krah politik.

Ndryshe nga sot, atëherë SHBA e kishte kuptuar lojën dhe financonte aktivisht krahun tjetër politik.

Pas Luftës së Dytë Botërore, Europa Lindore, ishte vendosur nën sferën sovjetike me garnizone të fuqishme të Ushtrisë së Kuqe, në shumicën e vendeve. Qeveri pro-sovjetike ishin vendosur në pushtet me zgjedhje gjysmë-demokratike apo drejtpërdrejt të pandershme.

Ndarja ishte nënkuptuar në një nga takimet e Aleatëve të mëdhenj në Jaltë, po Moska e kishte bërë shumë shpejt realitet dhe tani shpresonte që në sferën e saj të futej edhe Greqia në fund të luftës së saj civile, si dhe vende si Italia e pse jo edhe Franca, nëse partitë komuniste fitonin në këto vende.

Për Italinë, sfida e madhe ishte viti 1948.

Partia Komuniste pretendonte fitoren.

Ishte në këtë klimë që papritmas Shqipëria u bë temë debatesh elektorale. Më konkretisht tema ishte fati i italianëve të mbetur në Shqipëri. Pjesa më e madhe e tyre ishin kthyer, por ata që ishin specialist, sidomos në fushën e ndërtimeve dhe transportit, qeveria shqiptare refuzonte që t’i kthente.

Pesë vjet mbas kapitullimit të Italisë fashiste, këta njerëz që ishin sjellë si ushtarë ose si punonjës ëndërronin të ktheheshin në atdhe.

Dihet që shqiptarët i trajtuan njerëzisht italianët, ndonëse kishin ardhur si pushtues apo bashkë me pushtimin.

Njerëzisht, në kuptimin që nuk i vranë për hakmarrje; u dhanë strehë dhe i mbajtën me bukë. Nga ana tjetër, ata u përdorën nga shqiptarët si punëtorë pa pagesë në punët e shtëpive, të fermave, të firmave etj. Italianët ishin gjithsesi mirënjohës për këtë mundësi.

Në fund të luftës, ashtu si me shumë prona private, edhe italianët “u shtetëzuan”. Qeveria e komunistëve zbuloi se kishte nevojë të madhe për specialistët e sjellë gjatë luftës. Shtetit të ri ishte i mbushur me armëmbajtës, të gatshëm për të mbivendosur “vullnetin e popullit”, po nuk kishte njerëz që mund të hartonin planet e mëdha të rindërtimit të vendit, nga infrastruktura, te ndërtesat e pushtetit të ri.

Në fusha të ndryshme të prodhimit e të shërbimeve ekspertët italianë të sjellë nga fashizmi ishin një pasuri e madhe për komunistët. Ata i shfrytëzuan ata me zell, me të njëjtën mënyrë si përqafuan arkitekturën fashiste që kishte lënë Italia për të cilën ishin ankuar prej vitesh.

Kapitulli i parë i librit “From Stalin to Mao” e Elidor Mëhillit ka një përmbledhje të mirë të kësaj dukurie, të përshkruar më parë, në një sërë librash e studimesh italiane për atë kohë.

Vajtimi i familjeve në Itali që ishin ndarë për së gjalli, ishte bërë tashmë çështje publike. Nga një anë mund të fajësohej qeveria italiane dhe kryeministri i Demokracisë Kristiane, Alice de Gasperi që kishin dështuar të bindnin Shqipërinë që të kthente këta civilë të pafajshëm.

Nga ana tjetër, de Gasperi dinte ta kthente mbrapsht debatin, sepse në fund të fundit, ishin miqtë e komunistëve italianë, komunistët e Shqipërisë, ata që po i mbanin italianët si pengje kundër vullnetit të tyre.

Në fund, Partia Komuniste Italiane, që ashtu si ajo e Shqipërisë, po vepronte nën petkun e Frontit Demokratike (Popullor), vlerësoi se debati për këtë problem po ia dëmtonte imazhin në popull. Kështu që ndërhyri pranë komunistëve shqiptarë me lutjen që të lironte italianët të ktheheshin në atdhe.

Alice de Gasperi

Në këto kushte, Enver Hoxha vendosi të lironte një grup prej tyre, në shenjë simbolike, në mënyrë që pa e zgjidhur problemin, të ndihmonte gjithsesi në zgjedhjet italiane Partinë Komuniste fqinje. (Enver Hoxha në atë kohë, në bashkëpunim me jugosllavët e Titos dhe për kënaqësinë, por pastaj për bezdinë e Stalinit, ndihmonte edhe komunistët grekë në luftën e tyre civile përtej kufirit.)

Ishin kohë përmbysjesh të mëdha dhe nuk ishte hera e parë që Shqipëria e vogël do të përfshihej në to.

Nuk e di sesa italianë u liruan më në fund. Në shënimet në fund të librit të Mëhillit, përmendet një takim mes Eugenio Reales, të Partisë Komuniste, Italiane me Ambasadorin Shqiptar në Paris, për të diskutuar këtë temë. Po puna e italianëve të ngecur në Shqipëri nuk u zgjodh në atë vit.

Ajo që u zgjodh në atë vit ishte e ardhmja e Italisë që i shpëtoi sferës së Moskës dhe zgjodhi rrugën e demokracisë kristiane dhe kapitalizmit. Kjo rrugë do të sillte më vonë një bum ekonomik që do ta katapultonte ne grupin e shtatë ekonomive të më fuqishme të botës.

Në atë kohë, diskutimet ishin të ashpra e plot akuza të rënda mes të dy palëve. “Lajmet e rreme” të sotme s’janë asgjë përballë thashethemeve të tmerrshme lokale të kohës që sprovonin karakteret e politikanëve.

Batuta ime e preferuar e asaj fushate elektorale është: “Në kutinë e votimit, Stalini nuk të sheh se ç’po bën, por Zoti po”.

Frika nga Zoti e gërshetuar me frikën nga Stalini bënë që Demokracia Kristiane të fitonte zgjedhjet dhe pastaj të mbetej në pushtet në një mënyrë apo një tjetër, për gati gjysmëshekulli me radhë, bashkë me të këqiat që vijnë nga një qëndrim kaq i gjatë në pushtet.

Sot, kur bota po i afrohet përsëri një udhëkryqi tjetër të madh historik, të duket habi që iliberalizmi është përsëri në modë. Bota rrotullohet rreth diellit, kurse historia e njerëzimit mesa duket, rreth vetvetes. /Illyria Press

 

Në foto: Enver Hoxha duke shkuar në Kongresin e I-rë të PKSH, 8 Nëntor 1948

a.s/dita

March 4, 2018 12:28
Komento

22 Komente

 1. intelektuali March 4, 14:56

  FATIN PRO-BOLSHEVIK DHE ANTI-PERENDIMOR TE SHQYPNISE NUK E PERCAKTOI TAKIMI I BOSAVE TE BOTES NE JALTE NE VITIN 1945, POR MUKJA E VITIT 1943 KUR ENVERI I SHTI VATANIN DHE BYTHEN E TIJ JOSIP BROZ TITOS.

  Pse e them kete gje?

  sepse:

  Ne Konferencen e Jaltes ne Krime ku ishin mbledhur BOSAT pas Luftes per te ndare Boten si Byreku ne Tepsi ne Lindore dhe Perendimore, Shqypnia jone e vogel sa nje gogel nuk bente pjese ne llogarite e asnje BOSI, por ishte ne llogarite e Titos per Federaten e tij Ballkanike dhe prandaj dergoi qe ne fillim te vitit 1941 ne tirane Vukmanovic Tempon per te gjetur “Njeriun e Duhur” qe sic rezulton nga korespondenca midis te dyve del se Tempo kishte gjetur Enver Hoxhen si:

  “NJERIU QE PER PUSHTET SHET EDHE NENEN E VET”

  Koha tregoi se killeri i Titos per Ballkanin nuk kishte gabuar ne vleresimet e tij per Enverin, sepse Enver per pushtet vrau te gjithe ata qe i kishte me te afert dhe kjo kahsapane vrastari vazhdoi deri ne fund te jetes me likuidimin e Mehmetit dhe Kadriut,

  prandaj:

  Edhe llogjet qe tregohen ketu si perralla me mbret se Enveri ka dashur te ndikoje ne favor te komunistit te Internacionales se Moskes, Palmiro Togliattit ne nje kohe qe SHBA urdheroi Italine te ndalonte Partine Komuniste per te perfituar ndihmat nga Plani Marshall dhe kjo ishte arsyeja qe Italia t’i bashkohej Botes Perendimore

  PO KUSH PIRDHTE PER ENVER PEDERASTIN ATE KOHE NE ITALI?

  Reply to this comment
  • Grazie March 5, 05:46

   Po paska qene qe atehere lider boteror Enver Hoxha!
   Jo di keta zoraxhinjte r dotem qe deklarojne maredhenie te shkelqyera me nje shtet dhe paguajne lobiste me miliona dollare vetem sa te dalin ne foto me ate lider.
   Enver Hoxha is perplasi grushtin Hrushovit brenda ne Moske ,ndersa Mao Ce Duni e vleresonte si lider boteror.
   Cu En Lai kryemimister i Kined erdhi 3 here ne Shqiperi ,nferda veprat e 5 vjecareve kreditoheshim nga Kina qe ne fund ia falte te gjiyha kredite.
   Dini gje ju se ka ndertuar ndonje shtet mik nfonje fabrike,pallat,rruge etj pervec kishave e xhamive?
   Leshte e Curres!

   Reply to this comment
   • intelektuali March 5, 10:41

    Ore dallkauk,

    Po ha pyka llogjike ti more fanatik budalla, o gjidi majmun qe te mungon llogjika elementare?

    Keta ZORAXHINJTE e sotem i la dje Enver me Nexhmijen dhe Ramizin ne hije pas tyre per te mbrojtur familjen kriminale qe te mos perfundonte si Caushesku ne Rumani, apo ne burg te perjetshem si ne te gjitha vendet e tjera ish komuniste te Evropes Lindore

    SHIKOJE SA ME FANATIZEM E MBROJNE PIRAMIDEN REZIL TE ENVERIT NE MES TE TIRANES

    Dhe jo vetem kaq:

    Por keta ZORAXHINJ te Enverit hedhin badiava leka nga buxheti i shtetit per te Rilindur Enverin brenda Piramides se tij Famekeqe qe i kall daten edhe femijeve ne barkun e nenes.

    prandaj:

    O QYLAXHI i Enverit, nuk ka mbetur kush ne Bote te kreditoje me fabirka Vampiret qe la pas Enveri me Nexhmijen qe ti i quan ZORAXHINJ me te drejte

    sepse:

    keta ZORAXHINJ te Enverit ne paaftesi te sigurojne kredi per fabrika pa leka, falsa nga “Vellezerit Komuniste” si Enveri ne Kohen e Qepes te Partise se Punes, apo si Saliu ne Kohen e Preshit te Piramidave te Bodes dhe Sudes, tani keta ZORAXHINJ te pacipe dhe lakmitare i jane turur droges dhe kokaines si enverista te papare.

    Reply to this comment
 2. Më munde Enver, më munde! March 4, 15:30

  Ruben Hanxhiu jeon ne Amerike ne shtetin me armiqsor me Enver Hoxhen qe akoma mbahen me teorine e Makartizmit dhe eshte normale qe perpiqet ta munde Enverin dhe te vdekur dhe nuk ja arrijne qellimit.
  .
  Komentshkruesi ka qene antienverist i moderuar por me keqardhje them se Enverin e shenjteruan armiqte e tij te brendshem dhe te jashtem..
  .
  Shenjteria e tij u cfaq pas 1992-it dhe sidomos ne 1997 kur Shqiperia u shperbe si ne vitin ZERO
  /

  cfare bete ju ballistet-zogistet-ish fashistet-berishistet-terroristet e mynuhit-maltes-athines-beogradit pas 1992

  JU BETE NJE M..T TE MADH
  .

  dhe tani me plot gojen themi nga une antienveristi i hershem

  Më munde Enver, më munde!

  Jam ai djali rebel i Tiranes, ai qe floket kerkonte t’i mbante te gjata, qe vishte xhinse kauboj dhe degjonte Beatles, Queen, Deep Purple, Scorpions.
  Jam ai djali qe emrin s’e kisha Muharrem, Beqir, Mahmut, Qirjako, pavaresisht se baben ma quanin Eqerem.
  Jam ai djali qe ironikisht perdorte epitetin “tirons” per te gjithe ata tip sekretaresh partie qe “Mirmengjes” t’u thoshe ”Te na rroje partia” te pergjigjeshin me dialekte gjithfaresh, teksa te binte rasti te ndesheshe me ta neper nderrmarrje apo lagje te Tiranes, ne universitete apo ne xhiron e madhe, qethur kinezçe dhe me ecje “rruli” (epitet ky per ushtaret e rinj), e që nuk ngurronin te te kritikonin “shfaqet e huaja”, ne publik, me ze paksa te larte, qe te ishin te sigurt qe edhe muret degjonin. Kane qene te neveritshem!
  Une jam ai djali qe nenqeshja sa here dilje ne tribuna rrethuar nga turma te ekzaltuara. Te kam urryer Enver, te kam urryer. Si nje i ri qe donte te ish i lire. I lire te blente nje makine, i lire te paguhej aq mire sa ne vendet perendimore; si une dhe te gjithe te tjeret. I lire te kendonte kenget e grupeve me te degjuara te kohes, i lire te bente c’te donte: i lire te shikoja me shume drita shumengjyreshe ne Tirane, me shume ndertesa moderne, veshje te kohes, pse jo? Edhe me shume shale femrash.
  Ndaj kur vdiqet ju, nuk derdha lot si qindra mijera te tjere, apo miliona. Por u talla nen ze.
  Kane kaluar shume vite qysh atehere. Jam bere prind, kam makine dhe shtepi, kam shume gjera, por edhe shume gjera me mungojne.
  E para me mungon siguria per te ardhmen e punes se femijes, pavaresisht pages qe me duhet te paguaj per arsimimin e saj. Me mungon siguria per jeten e saj, per veset qe mund te marre, si droga, bixhozi, apo prostitucioni, nga nevoja per te jetuar, ne pamundesi te gjetjes se nje pune qe t’i siguroje jetesen.
  E dyta me mungon siguria per punen. Me duhet te laj kredite bankare per borxhet qe kam marre, por kam friken edhe te shendetit. Nese semurem me duhen para: para per semundjen, para per edukimin e femijes, para per jetese. Ndaj me duhet te bej llogarine se cila kushton me pak: sherimi im, apo vdekja ime, pa marre mjekime.
  E treta me mungon siguria ne rruge: mund te behem pre e ndonje krimi, e ndonje krimineli. Ky i fundit mund te jete edhe nje prind si une, qe ka humbur punen, apo nje i ri qe ka mbaruar shkollen. Apo akoma me keq: nje njeri qe ka humb shpresen tek e ardhmja.
  E katerta me mungojne shoket, kusherinjete, komshinjte. Te gjithe kane ndryshuar, jane bere si ujqer. Cuditerisht kam degjuar se edhe ata kete mendim kane per mua.
  Me mungon Shqiperia. Ajo Shqiperi e bukur, e lulezuar me pyje dhe lumenj te kristalte, qe tashme duket e ndotur, e qethur, e rruar dhe e kafshuar kudo, me dhembe te deformuar betoni.
  Me mungon Tirana. E rregullt, me parqe dhe hapesira ku femijet loznin para pallateve. Vendin e tyre e kane zene ndertesa shumekateshe qe nderthuren me njera-tjeren si ne nje orgji nga ku lindin njerez te zymte dhe te shperfytyruar, me mendjen per te ikur diku larg, larg nga aty.
  Me mungon drejtesia. Te paudhet shiten gjithcka, vodhen gjithcka, dhe sot quhen politkane, ose VIP-a. Dhe femrat gjysme te zhveshura qe mbajne mikrofonin si penis ne dore po VIP-a quhen. Dhe gazetaret- sherbetore besnike te kujtdo qe paguan, pavaresisht cmimit qe sjellin ne jete njerezish si rrjedhoje e asaj qe shkruajne, quhen VIP-a.
  Ka qindra organizata ne mbrojtje te femrave, kunder dhunes ndaj tyre apo femijeve, luftes kunder droges, bixhozit. Ehhhh, sa shume organizata qe ka! E di, dikur s’i kemi pasur keto organizata. Por as problemet.
  Me munde Enver me munde! Dhe sa here te shikoj ne foto duke qeshur, me duket sikur me tall mua, brezin tim, sikur na ironizon dhe me dhemb shume. Do te doja te te mundja, te benim nje Shqiperi me te mire, me te bukur, me te jetueshme se ajo qe na le ti, per t’ua lene femijve tane.

  Dhe keshtu te vija prane varrit tend dhe te te thosha:

  Te munda Enver,te munda..!.

  .por te rruajtem bolet
  kur ishe gjalle
  dhe tani i vdekur tallesh
  me mua
  me Ruben Hallvaxhiun
  dhe kete Haleintelektualin
  e Toptanit tradhetarit d
  he zogkurvarit

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku March 4, 16:05

   Me hengre munë, Enver me hengre munë.

   Reply to this comment
  • info analitike March 4, 16:38

   Po c’merr persiper tu besh biografine njerezve pa i njohur fare o derezi. Merru me Shalsin e plehrave e lere Rubenin se vjen nga nje familje shume e nderuar qe ti nuk e njeh aspak.

   Reply to this comment
  • ELIOT March 5, 18:11

   MA RRUAJTE ENVER MA RRUAJTE ..SE JAM NE PARIS .. E PI CHMPANAJEN CDO NATE .. DHE KAM PER 20 VET PA HONGER BUKEN E ZEZE PREJ MUTI QE NA DETYROVE ME BOLSHEVIKET DES MERDES ….DHE PIJE VEREN NGA ME TE MIRAT ENVER ZGJEBSI .. DHE TE NGORDHTE RRACA DHE FEMIJET … .. ENVERI MUNDI DISA FSHATARE ANALFABETA ..POR TE ZGJUARVE JA HONGRI MUTIN SE JETOJNE NE AMERIKE NE GKERMANIE DHE NE FRANCE ITALIE .. PRANDAJ TI QE TE MUNDI LAJE DHEMBET ..DHE THITHJA RAMES BERISHES QE TE GJEJNE NJE VEND PUNE …SI SPIUN NDOSHTA …E KA AKOMA TESTEN E BYTHES SE PARTISE ..QE SHERBENTE PER TE SPIUNUAR POPULLIN…SI NE PARTINE E HITLERIT …QE KISHTE GESTAPON PER TE VRARE POPULLIN ..ENVERI JU KISHTE JU ZORAGJIJTE E QELBET .JU MORRAT E BOTES …

   Reply to this comment
 3. mirel March 4, 16:17

  Hajde Enver Hoxha legjende..
  Tani vetem hijes sende i aviten se sa ishe gjalle ishe Zot mbi toke.

  Reply to this comment
 4. gjermani i fundit March 4, 17:14

  Alcide De Gasperi quhej drejuesi i partise demokrisine, Aliçe eshte ajo vogelushja qe shkoi ne vendin e mrekullive. Po thate Enver ta dini se keni nastradinin me dy tragete koment, pastaj edhe xhuxhumaku me ndonje proverb nevojtoreje. Keta i dine mire problemet e medha,se nuk kane kohe per te voglat. Demokracia kristiane ka fituar ne Itali me ndihmen e ushrive aleate, me ndihmen e Kishes kaolike dhe madje ikur te mos mjafonin keo, edhe me ndihmen e Mafies. Jaen vrare sindikaliste e komuniste nga Mafia per llogari te poliikes se djathte dhe aleateve e Kishes bashke, ka pasur edhe bashkpunim midis mafies dhe agjencive te medha perendimore e ne vazhdim jane bere akte te mirefillta terrori per te mbajtur nen rysnine konstante popullaten nga gogoli i terrorit te kuq.

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku March 4, 18:26

   Uh shyqyr qe na sqarove o i ditshmi i ish-ushtarakeve te dhjere, po krenare shqiptare qe i dhane dermen armiqve imagjinare te fenerit ndricues ne buze te Adriatikut (ndriçues per aq sa pat vajguri). Per terrorin e kuq, verte e ke ti, qe ishte thjesht gogol dhe nuk ishte real? Meqe ra fjala e more asistencen sociale per kete muaj, nga armiqte e socializmit dhe Enver Bythos,
   apo akoma nuk te ka ardhur.

   Reply to this comment
   • Fuck Mark uk, Crusader, mirel, Coeur & LOVE + intelektual + BLACK SWAN March 4, 23:27

    Plaku Xhuxhumaku! Po si nuk e mbylle ate KAMERE TE BYTHES xhanem? Mire ne kohen e diktatures se te pelqente SAPUNI ne “shkollen e larte” dhe helbete ishe i ri e i BEJE BALL FURTUNAVE QIRSORE por edhe tani ne “pleqeri” i njejti avaz? A po. Norme jete per nje SHPELLAR te dalluar ashtu sikur info analitike apo ANAL-RAKITIKE. C’ka ju vjen nga bytha e nxirrni nga goja dhe c’ka ju deshiron goja e plotesoni me SHQYERJEN E BYTHES….. Nje takem si ju s’jeni gje tjeter vec MBETJE TEKNOLOGJIKE E BURGJREVE TE SE KALUARES qe kerkoni te modernizoheni me MESIMEVE SHPELLARO-VICIDOLJANE TE PLEHRES SALI…
    Ju kerkoj ndjese qe NUK ju kam bashkuar me “grupin ciftelia” te Nickname-it tim. Gjithesesi FU2

    Reply to this comment
    • info analitike March 5, 07:31

     Urdheroni lexoni se cili ishte produkti i “njeriut te ri” socialisto-enverist!

     Reply to this comment
    • intelektuali March 5, 08:05

     Ore ti goje-hale mos je Ilir Hoxha ti more mavri qe shkruan dacibao per BABAIN tend sadist, pederast dhe xhelat i shqyptareve, o Ilir Hoxha, cuni rrugac i Enverit, po mbylle HALEN e krimineleti se deri tani i ke shpetuar ndeshkimit dhe Drejtesise nga Vampiret qe la pas Nexhmija me Ramizin, mbylle HALEN qe hedh jashteqitje xhelatesh ne gazeten DITA se do te vijme t’i presim KOQET, njashtu sic ja preu Mehmet Poliagjenti katunareve te Lushnjes qe nuk deshen te behen pjese e krimeve te tij monstruoze kunder shqyptarise dhe kunder Vatanit kur ja kishin shitur Shqypnine krimineleve te Titos

     MBYLLE HALEN E KRIMINELIT SE DO TE PENDOHESH QE KE LINDUR NGA VAMPIRET E SHQYPNISE.

     Reply to this comment
    • Plaku Xhuxhumaku March 5, 17:39

     O ti me ate nikun me Fuck You and Fuck Him, ate punen e bythes ua mesoi juve komandanti i lavdishem beqir, prandaj nuk e harroni dot e kujtoni se edhe te tjeret punet i bejne me bythe si i beri komandanti gjithe jeten e vet deri sa na beri te gjitheve bythegrisur. Me nje fjale komandant pune bythe.

     Reply to this comment
  • info analitike March 5, 07:29

   O shoku enverist i fundit po pse enveri si e mori pushtetin me perkedhelje, po Stalini si e mori me pune bindese. Po purgat staliniste mos i valle i referohen ndjenjave te dashurise se Stalinit per mendimin ndryshe. Po vrasjet pa gjyq dhe internimet masive enveriste. Gogoli i terrorit te kuq!!! Jo ore jo nuk ishte aspak gogol por realitet sepse kishin shembullin e revolucionit rus. Kudo ku u vendos regjimi i kuq pati diktat, vrasje, dhune, shkaterrim e mbizoteroi prapambetja ne te gjitha fushat.
   Se cili u tregua nje sistem falimentar kete e tregoi koha dhe se njerezit iken nga syte kembet jo drejt vendeve socialiste po drejt atyre kapitaliste ashtu si zotrote qe ha buken e gjermanit e i ben dua enverit. Ore jeni te papare ju idhtaret e kumandarit se u struket ne vendet kapitaliste e beni propagande enveriste nga interneti.

   Reply to this comment
 5. fteri March 4, 18:06

  Më përpara në verën e vitit 1946,Italia votoi për republikën dhe perandori pa perandori Viktor Emanueli III,i dëbuar ,u detyrua të largohej në mërgim .Shkoi në Egjiptin e mbretit Faruk ,ku u takua me Zogollin .Përqafimi i të dy mbretërve pa kurorë ishte me të vërtet prekës:
  -Mos më mbaj mëri ,-i tha me lot në sy Viktori ,-pasi nuk të dëbova unë nga shqipria ,por Musolini i cili mua nuk më pyeste fare !
  Zogolli e fali menjëherë,pastaj mbretërit në mërgim janë shokë fatkeqësish.Më kot ky mbret ishte përpjekur t’ua shiste shqipërinë çifutëve.Por tani mjerisht ajo tokë i përkiste popullit shqipëtar që me Enver Hoxhën në krye luftoi nuk lejonte të fuste ,sadopak ,as edhe gishtin e këmbës në tokën shqiptare .Por ëndrrat për ripushtimin e kurorës mbeteshin të gjalla.
  Prandaj me lejnë e mbretit Faruk ,A.Zogu filloi tregëtinë e pambukut ,duke pasur ortak në këto matrapazëllëqe Auguste dhe mbretin Pjetër të jugosllavisë .Me ish-ministrin ministrin e brendëshëm të Egjiptit ,.Saranxhadin Pashën dhe me Ali Jahja Pashën ,si dhe me pashallarë të tjerë,ushtroi kondrabandën e floririt dhe të armve…

  Në këtë kohë bashkëpunonte ngusht me kolonelin anglez (i cili kishte qënë në shqipëri dhe emrin karakteristik i kujtonte vazhdimisht stëlinat ),dhe me kolonelin Hill .ish-instruktor i xhandarmarisë së Zogollit (tani i gatshëm për të qënë instruktor për diversantët në shërbim të tyre ,që do të hidhnin në shqipërinë e çliruar nga fashizmi e nazizmi dhe mbeturinat armiqësore brenda vendit .) Mbreti tradhëtar nuk bridhte vetë personalisht nëpër europë për kondrabandë e politikë e matrapazëllëqe ,por dërgonte Hysen Selmanin në Grqi ,kurse motrën Myzejenin në Francë dhe Itali.Ndodheshin mjaft të arratisur të shpërndarë nëpër botë dhe donte ti mblidhte Mbreti tradhëtar të hanin në një çanak ,për ripushtimin të shqiprisë socialiste …

  Dhe ja pikrisht kur në itali bëheshin zgjedhje ,me 12 gusht të po atijë viti 1948 Mbeti karton A.Zogolli kishte mbledhur në Kajro tërë “Ajkën e baballarëve të kombit “Pranë Zogut ,Abaz Kupi ,Hysen Selmani,erdhën Hiqmet Delvina dhe Sali Myftiu ,Mustafa Xhafer Deva,Abdurraman Krosi dhe Musa Juka dhe Abaz Ermeni,baballar e ,tradhëtar me dëmkë të komëbit ,besnik të dollarit ,të hurit e të litarit…..

  Zogolli i mallëngjyer dhe me modestinë e zakonshme ,i ftoi delegatët që ta nihnin për mbret.Ai do ta udhëhiqte ushtrinë duke pasur si shef shtatmadhorie Abaz Kupin të pushtoni shqipërinë e legjendarit Enver Hoxha !!
  Nuk harroi të shtonte në fund se do të përballonte vetë të gjitha shpenzimet .Valixhet me flori ,valixhet që i kishte vjedhur me 7 prill ,nuk ishin zbrazur akoma…

  Në fillim të v. 1952 ,Zogolli u detyrua të ndërpriste për disa ditë kontrabandën .Kapërceu Atlantikun ,gjoja për të blerë pasuri dhe në uashingëton u takua me personalitete më të njohura të Drejtorisë Qëndrore të zbulimit Amerikan.Për një kryengritje të armatosur ,ai bisedoi me gjenralin Mark Arthur dhe me senatorin Taft .Ipari sa ishte kthyer i dërrmuar nga Koreja .Idyti vazhdonte të hartonte ligje kundër punëtorëve.Të dy ishin të aftë për ti mësuar mbretit satrap A.Zogollit artin e pushtimit të shqipërisë .Zogolli i frymëzuar nga këto bisedime ,me tu kthyer në Kajro në fillim të marsit 1952,thirri adjutntin e tijë besnik kapitenin Zenel SHehu ,dhe Halil Brancka ishë oficerin e gardës mbretrore në pallat prej v. 1937 .

  Zogolli i vështroi në sy dhe ju tha :

  “Ju ka caktuar fati që të hyni në histori .Por më parë duhet të hyni në shqipëri .Tani ju do të punoni për zbulimin amerikan .Do të shkoni në Bulqizë ,dhe në Martansh do të zgjidhni nga 5 veta, njerëz të besuar do t’ja dërgoni zbulimit amerikan .Zoti qoftë me ju! ”

  Pasi ata u prekatitën në kurse të posaçëm në francë,itali,greqi ,angli me oficerët amerikan XHim,Majko dhe Çarli dhe si trima ,të sprovuar të mbretit në shumë krime dy dit më vonë arplanët amerikan u hodhën ” trimeve bandit “matërialet e kërkuara ushtarake me radiogram.Pastaj vazhduan plot 117 radiograme .Ato njoftonin njëri pas tjetrit për zgjerimin e brigadave dhe korporatave .Kërkonin armë,ushqime dhe dekorata për ata që do të pushtonin për së shpejti qytetet e rëndësishme të shqipërisë.

  Zogolli i kishta mbledhur valixhet .Ai priste vetëm lajmin për të hyrë në Tiranë.
  …….Nuk e dinte koloneli XHon i zbulimit amerikan se 117 radogramet transmetoheshin nga …..burgu i Tiranës ,ku ndodhej Zenel Shehu .
  Ata kishin kërkuar në radio Hamit Matjanin ,ata sollën nga aroplani drejt e në thes diversantë ,radiotransmetues ,pushkë,mitralozë ,dylbi,helme,fishekë,jorgan,batanije,flori në monedha dhe veshëmbathje.

  Zogolli që priste në Kajro ,me pa durim kthimin si mbret zaqe zi në Tiranë ,kur mori vesh radio lojnë “Liqeni i Vajkalit “ndjeu një thikë në zemër .Mjerisht as kapitenët e gardës mbrerore nuk kishin gjetur çelsat për t’i hapur dyert e pallatit mbreror në Tiranë ……Se ato i kishte marrë populli .Mbreti hajdut ,tradhëtar sa qe gjallë legjendari Enver Hoxha mbajti qelsat e kashtës.Këto jan skenat dhe prapaskenat që i jan bërë popullit shqipëtar.

  Reply to this comment
 6. fteri March 4, 18:17

  Më përpara në verën e vitit 1946,Italia votoi për republikën dhe perandori pa perandori Viktor Emanueli III,i dëbuar ,u detyrua të largohej në mërgim .

  Shkoi në Egjiptin e mbretit Faruk ,ku u takua me Zogollin .Përqafimi i të dy mbretërve pa kurorë ishte me të vërtet prekës:
  -Mos më mbaj mëri ,-i tha me lot në sy Viktori ,-pasi nuk të dëbova unë nga shqipria ,por Musolini i cili mua nuk më pyeste fare !
  Zogolli e fali menjëherë,pastaj mbretërit në mërgim janë shokë fatkeqësish.Më kot ky mbret ishte përpjekur t’ua shiste shqipërinë çifutëve.Por tani mjerisht ajo tokë i përkiste popullit shqipëtar që me Enver Hoxhën në krye luftoi nuk lejonte të fuste ,sadopak ,as edhe gishtin e këmbës në tokën shqiptare .Por ëndrrat për ripushtimin e kurorës mbeteshin të gjalla.
  Prandaj me lejnë e mbretit Faruk ,A.Zogu filloi tregëtinë e pambukut ,duke pasur ortak në këto matrapazëllëqe Auguste dhe mbretin Pjetër të jugosllavisë .Me ish-ministrin ministrin e brendëshëm të Egjiptit ,.Saranxhadin Pashën dhe me Ali Jahja Pashën ,si dhe me pashallarë të tjerë,ushtroi kondrabandën e floririt dhe të armve…

  Në këtë kohë bashkëpunonte ngusht me kolonelin anglez (i cili kishte qënë në shqipëri dhe emrin karakteristik i kujtonte vazhdimisht stëlinat ),dhe me kolonelin Hill .ish-instruktor i xhandarmarisë së Zogollit (tani i gatshëm për të qënë instruktor për diversantët në shërbim të tyre ,që do të hidhnin në shqipërinë e çliruar nga fashizmi e nazizmi dhe mbeturinat armiqësore brenda vendit .) Mbreti tradhëtar nuk bridhte vetë personalisht nëpër europë për kondrabandë e politikë e matrapazëllëqe ,por dërgonte Hysen Selmanin në Grqi ,kurse motrën Myzejenin në Francë dhe Itali.Ndodheshin mjaft të arratisur të shpërndarë nëpër botë dhe donte ti mblidhte Mbreti tradhëtar të hanin në një çanak ,për ripushtimin të shqiprisë socialiste …

  Dhe ja pikrisht kur në itali bëheshin zgjedhje ,me 12 gusht të po atijë viti 1948 Mbeti karton A.Zogolli kishte mbledhur në Kajro tërë “Ajkën e baballarëve të kombit “Pranë Zogut ,Abaz Kupi ,Hysen Selmani,erdhën Hiqmet Delvina dhe Sali Myftiu ,Mustafa Xhafer Deva,Abdurraman Krosi dhe Musa Juka dhe Abaz Ermeni,baballar e ,tradhëtar me dëmkë të komëbit ,besnik të dollarit ,të hurit e të litarit…..

  Zogolli i mallëngjyer dhe me modestinë e zakonshme ,i ftoi delegatët që ta nihnin për mbret.Ai do ta udhëhiqte ushtrinë duke pasur si shef shtatmadhorie Abaz Kupin të pushtoni shqipërinë e legjendarit Enver Hoxha !!
  Nuk harroi të shtonte në fund se do të përballonte vetë të gjitha shpenzimet .Valixhet me flori ,valixhet që i kishte vjedhur me 7 prill ,nuk ishin zbrazur akoma…

  Në fillim të v. 1952 ,Zogolli u detyrua të ndërpriste për disa ditë kontrabandën .Kapërceu Atlantikun ,gjoja për të blerë pasuri dhe në uashingëton u takua me personalitete më të njohura të Drejtorisë Qëndrore të zbulimit Amerikan.Për një kryengritje të armatosur ,ai bisedoi me gjenralin Mark Arthur dhe me senatorin Taft .Ipari sa ishte kthyer i dërrmuar nga Koreja .Idyti vazhdonte të hartonte ligje kundër punëtorëve.Të dy ishin të aftë për ti mësuar mbretit satrap A.Zogollit artin e pushtimit të shqipërisë .Zogolli i frymëzuar nga këto bisedime ,me tu kthyer në Kajro në fillim të marsit 1952,thirri adjutntin e tijë besnik kapitenin Zenel SHehu ,dhe Halil Brancka ishë oficerin e gardës mbretrore në pallat prej v. 1937 .

  Zogolli i vështroi në sy dhe ju tha :

  “Ju ka caktuar fati që të hyni në histori .Por më parë duhet të hyni në shqipëri .Tani ju do të punoni për zbulimin amerikan .Do të shkoni në Bulqizë ,dhe në Martansh do të zgjidhni nga 5 veta, njerëz të besuar do t’ja dërgoni zbulimit amerikan .Zoti qoftë me ju! ”

  Pasi ata u prekatitën në kurse të posaçëm në francë,itali,greqi ,angli me oficerët amerikan XHim,Majko dhe Çarli dhe si trima ,të sprovuar të mbretit në shumë krime dy dit më vonë arplanët amerikan u hodhën ” trimeve bandit “matërialet e kërkuara ushtarake me radiogram.Pastaj vazhduan plot 117 radiograme .Ato njoftonin njëri pas tjetrit për zgjerimin e brigadave dhe korporatave .Kërkonin armë,ushqime dhe dekorata për ata që do të pushtonin për së shpejti qytetet e rëndësishme të shqipërisë.

  Zogolli i kishta mbledhur valixhet .Ai priste vetëm lajmin për të hyrë në Tiranë.
  …….Nuk e dinte koloneli XHon i zbulimit amerikan se 117 radogramet transmetoheshin nga …..burgu i Tiranës ,ku ndodhej Zenel Shehu .
  Ata kishin kërkuar në radio Hamit Matjanin ,ata sollën nga aroplani drejt e në thes diversantë ,radiotransmetues ,pushkë,mitralozë ,dylbi,helme,fishekë,jorgan,batanije,flori në monedha dhe veshëmbathje.

  Zogolli që priste në Kajro ,me pa durim kthimin si mbret zaqe zi në Tiranë ,kur mori vesh radio lojnë “Liqeni i Vajkalit “ndjeu një thikë në zemër .Mjerisht as kapitenët e gardës mbrerore nuk kishin gjetur çelsat për t’i hapur dyert e pallatit mbreror në Tiranë ……Se ato i kishte marrë populli .Mbreti hajdut ,tradhëtar sa qe gjallë legjendari Enver Hoxha mbajti qelsat e kashtës.Këto jan skenat dhe prapaskenat që i jan bërë popullit shqipëtar.

  Reply to this comment
  • karta atllantikut March 4, 21:30

   Si nuk doli nje burre nga keto amerikaret si ky Ruben Hallvaxhia qe te ndaloje kanibalizmin cerek-shekullor. ndaj Enver Hoxhes i mire apo i keq nuk me intereson.

   Jam dakort qe ta shajme ta kritikojme ta denojme..por jo ta perdhosim figuren e tij.
   .
   Aq me shume qe ka fakte qe si ky i meposhtmi qe nje prokuror nderkombetar mund te ngreje akuze kunder
   Amerikes
   Anglise
   Gjermanise
   Greqise
   ish Jugosllavise
   qe te demshperblejne Republiken Shqiptare per Agersion Ilegal ndaj nje shteti te pavarur..dhe kete te kishte kerkuar Ramiz Alia ne 1990..

   Eshte fakt I pranuar edhe nga cija amerikane se amerikanet dhe anglezet deshtuan ne luften e gjate per te permbysur me force pushtetin popullor te E.Hoxhes.

   Ja nje extrat te marrjes ne pytje te Hajrulla Selim Murteziut spiunit – Amerikan qe pershkruan luften e cias amerikane dhe angleze te hedhjes parashutistve , grupeve ushtarake ne rruge toksore dhe detare per te permbysur regjimin popullor te E.H ,me çdo kusht ,dhe deshtimin perballe forcave te ushtrise sigurimit shqiptare me turp.
   .
   U hodha me parashut ne Librazhd me detyre nga amerikanet per te pregatit kushtet per pushtimin e shqiperise me 30.10.1951,ecem ne teren naten duke u orjentuar me harte dhe busull ecem vetem naten kaluam ne Elbasan ,Moker,Korçe,dhe deri ne kufi me grekun aty u ndeshem me forcat e mbrojtjes shqiptare ,besoji se ka patur nje te vrare ushtar shqiptar qe u kap ne befasi nga ne ,se nuk pranoji te na tregonte rrugen per greqi.
   .
   Mbasi u kthyem ne greqi ,mua amerikanet me ndane nga te tjert dhe me vendosen ne Athine ,ndersa dy te tjeret shok te mijet I nisen ne gjermani.Banoja ne hotelin “San Rival”,ne rrugen”Plate Javates”.Ne Athine amerikanet me jepnin 2 miljon dhrami ne muaj.Hotelin e paguaja 25.000 dhrami,ndersa ushqimin e merrja ku te doja.
   .
   Levizja lirisht deri ne maji te vitit 1953,kur u dorzuan amerikanet perball humbjeve ne luften me sigurimin shqiptar,dhe flamurin e luftes kunder E.Hoxhes e moren Anglezet .dhe ata me thirren ,kalova me Anglezet pa me thene asgje amerikanet ..erdhi nje shofer grek dhe me mori me makin dhe me qoji ne zyren e nje koloneli anglez quhej xhejmes me tha se tani do te kaloni me ne anglezet kemi biseduar me amerikanet dhe kemi nevoje per nje radiotelegrafist per ta kaluar me nje grup ne terrenin shqiptar pasi mungon radiotelegrafisti,ne kete grup ishin Haki Idrizi,Nuredin Nurçe ,Osman Karaj nga Tirana dhe Ibrahim Molla nga Devolli,

   .
   Na nisen ne oren 9 te mengjesit nga greqija me avjon dhe arritim ne angli ne oren 16.00,sa zbritem na moren me xhipse dhe na quan ne nje fortifikat nentoksore ,rrethe e qark nuk kishte asnje shtepi veçe fushave dhe detit qe dukej 10 km large neshe.Kishim dy instruktor anglez ,njeri quhej David dhe na mesonte radiotelegrafi ,tjetri Stefan dhe na mesonte leximin e hartave topografike dhe orjentimin me busull,ky fliste srbisht dhe pak shqip dhe merreshim veshe

   .
   .Kishim dhe officer te tjer qe na mesonin perdorimin e armet luftarake ,perpilimin e skicave te fabrikave , te rrugeve hekurudha dhe ura.duhej te interesoheshim ne teren kur te hidheshim ne shqiperi.Une mesova dhe telegrafin dhe shifren secrete.Punonim 8 ore ne dite 6 ore para dite 2 ore mbas dit.Na largonin me Gjip 10-15 km larg dhe duhet te ktheheshim ne baze me harte dhe busull.
   .

   Pas 10 ditesh na quan perseri ne selanik te greqise na veshen uniformat ushtarake dhe na nisen ne kembe per te hyre teritorin shqiptar nga korça u futem fshehur dhe fotografuam fshatin senishte ,fotografuam fabriken e sheqerit maliq ,qytetin e korçes,dhe disa kazerma ushtarake ne korqe nga larg,u ndeshem me forcat e kufirit vrame 8 civile dhe tre ushtar ,nga grupi yne u vrane dy ndersa ne tre antar te grupit kaluam ne greqi.Ishte e pa mundur te deportoje pa u diktuar kishim ne plen per te hedhur ne ere kombinatin e sheqerit ne maliq ,por kjo nuk u ralizua ,pasi kapeshe nga populli ose ushtrija.

   Ju lutem Ruben Hallvaxhinj..mos na I beni Enverin Perendi me kete menyre te shkruari si antishqiptare

   .
   Shqiperine e shiten te Stalini (tito) …Anglia dhe Amerika dhe kete nuk ka zog kurve ne bote ta mohoje
   ku eshte faji i Enverit ne kete mes ??
   .
   Jepini Cezarit ate qe I takon !!

   Reply to this comment
 7. intelektuali March 4, 23:27

  Ore ti MUT fanatik po ti je me siguri ndonje nga antaret e familjes kriminale Hoxha,

  Po kujt i shkruan ti o qelbesire keto dacibao te gjata idiote duke krahasuar me Cezarin me pederastin tend Enver Hoxha? Per ke Cezar e ke fjalen ti? Per Enverin e tollonave, apo te tufezimeve apo te bunkereve qe e bene shqypnine si nje Kamp Perqendrimi te rrethuar anembane me tela me gjemba dhe i izoluan shqyptaret per 50 vjet nga Bota.

  Po kujt ja shet ti propaganden e Nexhmijes o MUT me ere i familjes Hoxha? Me ke tallesh ti ne gazeten DITA o jashteqitje e MONSTRES sadiste dhe gjakatare qe nuk la shok pa vrare dhe e masakroi gjithe Shqypnine me sadizmin e tij patallogjik per te mbajtur pushtetin me cdo kusht?

  Kush eshte antishqyptare o Spiun i Enverit qe je kellire e gjalle e forcave me antishqyptare qe njeh historia?

  Cila Angli dhe SHBA e shiten tek Stalini Shqypnine e Enverit more KAFSHE antishqyptare?

  SHBA qe Presidentit Wilson qe shpetoi Vatanin nga coptimi ne 1913 apo Anglia e Mukjes e 1943 kur erdhi me nje oferte per bashkimin e trojeve tona, por ju spiunet e Beogradit dhe te Moskes e shitet Shqypnine per dy aspra dhe ja falet Titos Vatanin bashke me Kosoven ne kembim te pushtetit absolut te Enverit. Po si nuk te vjen pak turp o KAFSHE enveriste me rezilet qe shkruan ne gazeten DITA,

  PO KOSOVEN KUSH E SHPETOI NGA MASAKRA E MILLLOSHEVIQIT O SPIUN I ENVERIT?

  prandaj:

  Mbylle HALEN e qelbur enveriste se do te gjejme atje ku je fshehur ne brimen e miut dhe do te akuzojme si agjent te UDB-se dhe do t’i presim KOQET me keto antishqyptarizma monstruoze qe shkruan per te mbrojtur familjen tende kriminale gjakatare te vampireve te Enverit.

  Reply to this comment
 8. intelektuali March 5, 10:42

  Ore dallkauk,

  Po ha pyka llogjike ti more fanatik budalla, o gjidi majmun qe te mungon llogjika elementare?

  Keta ZORAXHINJTE e sotem i la dje Enveri me Nexhmijen dhe Ramizin ne hije pas tyre per te mbrojtur familjen kriminale qe te mos perfundonte si Caushesku ne Rumani, apo ne burg te perjetshem si ne te gjitha vendet e tjera ish komuniste te Evropes Lindore

  SHIKOJE SA ME FANATIZEM E MBROJNE PIRAMIDEN REZIL TE ENVERIT NE MES TE TIRANES

  Dhe jo vetem kaq:

  Por keta ZORAXHINJ te Enverit hedhin badiava leka nga buxheti i shtetit per te Rilindur Enverin brenda Piramides se tij Famekeqe qe i kall daten edhe femijeve ne barkun e nenes.

  prandaj:

  O QYLAXHI i Enverit, nuk ka mbetur kush ne Bote te kreditoje me fabirka Vampiret qe la pas Enveri me Nexhmijen qe ti i quan ZORAXHINJ me te drejte

  sepse:

  keta ZORAXHINJ te Enverit ne paaftesi te sigurojne kredi per fabrika pa leka, falsa nga “Vellezerit Komuniste” si Enveri ne Kohen e Qepes te Partise se Punes, apo si Saliu ne Kohen e Preshit te Piramidave te Bodes dhe Sudes, tani keta ZORAXHINJ te pacipe dhe lakmitare i jane turur droges dhe kokaines si enverista te papare.

  Reply to this comment
 9. fteri March 5, 19:16

  Sali Berisha ,udhëheqësi pa ide ,i pa skrupullt ,një rrumpallë patologjik !
  Përpara ndërtesës ishë stacioni trenit në Tiranë rrumpalla Sali Berisha ,inaguroi me cermoni shtatoren e ishë mbretit hajdut e tradhëtar -Ahmet Zogu .E cila sipas konstatimit të ekspertve psikologë , u shkakton kalimtarve sëmundje nervore .Për tu shfajsuar ,Saliu deklaroi :
  Nuk kam asnjë faj .Unë i ngre simbolet ,bustet e shtatoret e tradhëtarve të kombit kuturu me sy mbyllur .Se çfar del nuk përgjigjem .
  Kalimtarët që nuk dëshirojnë ta shikojnë Shtatoren e Zogut ,mund të kalojnë nga tortuari tjetër.

  Përderisa kjo u acaron nervat njerëzve ,ngritja e simboleve të tradhëtarve të vendit nuk qënka fare bosh…Me sa duket ,vlen për diçka ,për të më dhënë vota,kjo është sakrifica ime për ti ngritur në pejdestal figurat më të zeza ,antikombëtare !

  Reply to this comment
 10. i mjeri.. S.Berisha ! March 5, 19:19

  Sali Berisha ,udhëheqësi pa ide ,i pa skrupullt ,një rrumpallë patologjik !
  Përpara ndërtesës ishë stacioni trenit në Tiranë rrumpalla Sali Berisha ,inaguroi me cermoni shtatoren e ishë mbretit hajdut e tradhëtar -Ahmet Zogu .E cila sipas konstatimit të ekspertve psikologë , u shkakton kalimtarve sëmundje nervore .Për tu shfajsuar ,Saliu deklaroi :
  Nuk kam asnjë faj .Unë i ngre simbolet ,bustet e shtatoret e tradhëtarve të kombit kuturu me sy mbyllur .Se çfar del nuk përgjigjem .
  Kalimtarët që nuk dëshirojnë ta shikojnë Shtatoren e Zogut ,mund të kalojnë nga tortuari tjetër.

  Përderisa kjo u acaron nervat njerëzve ,ngritja e simboleve të tradhëtarve të vendit nuk qënka fare bosh…Me sa duket ,vlen për diçka ,për të më dhënë vota,kjo është sakrifica ime për ti ngritur në pejdestal figurat më të zeza ,antikombëtare !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*