LETRA: Kur Enver Hoxha uronte Brazilin për triumfin në Botërorin e ’70

June 25, 2018 19:52

LETRA: Kur Enver Hoxha uronte Brazilin për triumfin në Botërorin e ’70

Një letër është bërë publike kohët e fundit ku ish-lideri i komunistëve i uron fitoren e Kampionatit Botëror të vitit 1970 që u mbajt në Meksikë.

Atë Botëror, Brazili i Pelesë arriti të triumfonte. Hoxha i dërgon një letër homologut të tij, Kryetarit të Partisë Komuniste të Brazilit, Joao Amazonas.

“Urime për fitoren e Kampionatit Botëror. Fitorja e këtyre djemve të thjeshtë të popullit brazilian është një fitore e të gjithë proletariatit botëror, kundër imperializmit dhe revizionizmit.

Populli shqiptar ka qenë me mish e me shpirt në këto ditë pranë popullit brazilian dhe kombëtares së tij të futbollit, Rroftë populli brazilian, Lavdi marksizëm-leninizmit”, – shkruan Enver Hoxha në letrën e nisur në 15.8.1970.

o.j/dita

June 25, 2018 19:52
Komento

31 Komente

 1. na ishte nje here nje shqiperi... June 25, 20:26

  urime gazeta dita !

  eshte hera pare pas 1992 qe ne gazete shkruhet LIDERI KOMUNIST…ne vend te dyfjaleshit diktator stalinist si duke jeni frymezuar nga trampi qe kimin e korese nga diktator atomik e beri djale te zgjuar…

  sa per dijeni te atyre qe tallin Enverin per kete urim dua ti them atyre qe nuk kane jetuar ate kohe se viti 1970 dhe disa vite aty afer nuk kishte asnje te papune dhe dyqanet ishin plot biles dhe qumesht dallendyshe gjeje e kam fjalen per qumesht panda bio..

  Reply to this comment
  • Albert June 26, 12:16

   Ky nuk eshte shkrimi i Enver Hoxhes!
   Pra eshte nje leter e fallcifikuar!
   Ndonje dite do na nxirrni edhe letren higjenike qe Enveri perdorte!
   E derrmuat Enverin,se sa ishte gjalle i hengret …mune!

   Reply to this comment
 2. demo June 25, 22:58

  Ooo copa idiotit,i shkonte mendja futbollisteve te Brazilit tek proletariati dhe marx-len!!!!.Ky klysh kurve,ky majmuni braziljan(Se si majmun Amazone ishte) e rropi popullin shqiptar.I bente qejfin Klasikut boteror te Marx-Len,i merrte qindra,mijra dollare.

  Reply to this comment
 3. Dhimbia e madhe Popull June 26, 01:08

  A te kthehej ajo kohe,me ate udheheqes se pari!
  Koha qe jetojme e THERRET !

  Po pse bije kaqe poshte, more zoti komentues “demo”(qe ta kam thene, as DEM parmende nuk je). Keq me vjen,qe ti ze ne goje Enver Hoxhen,sidomos te atyre viteve APONGJE, per ecien dhe njohien e shqiperise ne bote.Enver Hoxha, refren i Klases puntore
  boterore.
  Faleminderit Gazeta DITA,pa paragjykime levroni mendimet e njerezve te thjeshte.Pa qellime politike.

  Dhimbia e madhe Popull.

  Reply to this comment
  • Gazepi June 26, 14:58

   Vetem shkrimi i Enver trimit nuk eshte ky.
   Autoret e tij jane treguar aq budallenj se nuk kane pare ndonje leter te tij se di e ka patur shkrimin dhe sidomos firmen!
   I rekomandoj kryeredaktorit Thano te botoje ndonje leter tjeter te meparshme tr Enverit per krahasim ose te hiqet shkrimi di i fallcifikuar.

   Reply to this comment
 4. Intelektuali June 26, 06:21

  Demo Muti , leket i subvenciononte Kina lummadh e lumi qe Ste morri.

  Ai Copa e idiotit te beri Ty e sojit tend dhe timit, e mencur e te ditur rrupi supi 50 vjet.
  Hajde aferim ti kokkanacebush me bar shqypnie

  Reply to this comment
 5. Arben June 26, 08:17

  Normale, lidr botror, shqiperia nuk ka vetem.sot, kete

  Te gjatin, ka.patur edhe ne the kaluaren ate kriminelit.

  E perbashketa eshte qe pasi I zgjidhen hallet popullit

  Te Tyre, filluan te zgjidhnin hallet e popujve neper

  Bote. Vertete stature prej lidri botror.

  Reply to this comment
 6. O Enver te lumte bitha. June 26, 11:21

  Vitet 70 Ishin vitet e lulezimit te Shqiperise.
  Shqiperia komuniste nuk ishte ajo qe tregon Fevziu dhe genjen te rinjte me skamjen e viteve 80-90. Deri ne vitin 75 Shqiperia lulezonte ne kouptimin e plote te fjales. Gjithçka bijo.

  Reply to this comment
 7. Albert June 26, 12:18

  Ky nuk eshte shkrimi i Enver Hoxhes!
  Pra eshte nje leter e fallcifikuar!
  Ndonje dite do na nxirrni edhe letren higjenike qe Enveri perdorte!
  E derrmuat Enverin,se sa ishte gjalle i hengret …mune!

  Reply to this comment
 8. Rudi June 26, 12:29

  Ne gjithe historine e tyre shqiptaret kane rrojtur me nder vec njehere. Thoni cte doni po ja ktheu nderin shqiptareve,pune,qetesi.

  Reply to this comment
 9. demo June 26, 13:35

  Ketij fshatarit te Permetit Dhimitrit nuk i kthej dot torbat me mish qe merrte ne koop.e Shengjergjit,sa e nxorren deficit rrethin e Tiranes,vrau veten baftziu kryetar i Komitetit Egzekutiv.Ky ka per te falimentuar edhe Kanadane kapitaliste me propaganden enveriste.Po nuk moren masa autoritetet e emigracionit ne Kanada,ta debojne ne fshatin e origjines,,edhe Kanadaja do ta pesoje si kooperativa Shengjergjit.Enverizmi eshte si RERA E SHKRETETIRES.Perhapet cdo dite dhe nuk le fije bari te mbije.

  Reply to this comment
 10. Perti June 26, 14:21

  Krahasoni shkrimin e sotem me nje leter tjeter te firmosur nga Enver Hoxha dhe do kuptoni se kjo eshte e fallcifikuar.

  Reply to this comment
 11. Flutura June 26, 22:25

  Fallsifikim teper i rendomte.
  Por sidoqofte, ka intelektuhale qe tregojne veten si dallkauke.

  Reply to this comment
 12. Fruti June 26, 23:33

  Hs ha ha ha haaaaaaa ,leter e Enverit thone keta trapat!
  As te genjejne nuk dine.
  Po pse ky ishte shkrimi i Enverit o rrypat e kaishit?
  Po perzevativet e Enverit do t’i nxirrni?

  Reply to this comment
 13. Dhimiter M.Xhoga (Guri Naimit D) June 27, 01:47

  Nje koment i detyruar ne pergjigje”demo”komentues ne gazeten DITA.(ndiese gazes,zene faqen e saj).
  *
  O derezi “demo” qe me sa shkruan me vjen keq,qe ze faqet e kesaj gazete te nderuar, ku ti hiqesh i njohuri im,po dihet duhet te jesh nga ata,te 1000 lekshave.(qe trajtohen,ne sa e sa shkrime).Nga ata besoj je dhe Ti,(mos me keq, me vule ne ate sistem.ndaj po vuan vendi yne,nga te tillet). Sa per mua, gri sa te duash se me njeh;jo Tirana dhe Shqiperia, po mbare Toronto dhe Kanadaja,mos me tej. Dil balleperballe,se nuk dua te ta permend une emrin, (se dhe mund te gaboj).Mos qofsh Ai qe dyshoj.Mire qe kam shpetuar pa me perjashtuar nga Partia…te tillet si Ty, jo PARTIA e vertete sa shoket e mij qe kam patur nga 1973-shi pranuar KP.,pikerisht ne Zall-Dajt jo ne Shengjergj,(nga ruaj kujtimet me te mira,dy vjet punuar atje si pergjegjes kulture.1964-66) . me njohin deri me 1991 dale ne pesion,mbare tiranasit,(sot 82 vjecar),sa 25 vite aktiv, ani dhe ne emigracion,detyruar koha qe perjetoj vendi yne pas 90tes..Kush nuk e njeh kete c’na ndodhi.Krenohemi me atdhetarizmin qe manifestojne bashkeatdhetaret tane dhe femijet tane atdhetare, detyruar e marre ate rruge.
  I Pacim, -po i uroj si gjysh qe jam.-me ate DEVIZEN amanet:
  “Bjerini BOTES anembane po MOS e HARRONI VATANE”.
  **Do ju lutesha atyre banoreve te Shegjergjit,Zall-Dajtit, Zall-Mnerit, sa gjithe fshatrave te Tiranes qe me njohin si mesues, nje jete mes tyre,te te japin Ty pergjigjen.Pse jo, deri bashkeatdhetaret ketej nga Toronto e Kanadase,qe i marc te keqen,ketij shteti HUMAN, i rralle ne bote.
  *** Sa per figuren e Enver Hoxhes nuk je kopetent as Ti as Une,po HISTORIA me baze Popullin e thjeshte shqiptar do ia jape. .
  Do me…o keqdashesi”demo”!?. Vazhfo po deshe. ****Pergjigjen do te ta japi besoj,kush eshte vertet, gjithsa me njohin mua,pse jo dhe kopetentet ligjore.
  ***** Gjithe te mirat motra, vellezer sa bashkeatdhetare. -“Qen te tille”(po e fus ne thonjeza se mjeri eshte). le te lehin sa te duan..Karvani ne, te na eci perpara.
  Nuk kam asnje paragjykin per sotnine a ceshte. Mire do jeta te dalli palleperballe,ne ballafaqim,po deshi, derine organet e drejtesise.Se ashtu e ka bere veten.
  Po ja shkruaj te plote.kush eshte Dhimite Xhoga dhe fisi im.(jo per ate se ai si duket eshte nga ata ballistet) Jam Nipi Jano dhe biri Mihal Xhoga nga Zavalani,qe me kane djegur shtepine,(vellai 18 vjec dale Partizan,une 8 vjec), ne operacionin e Qershorit 1944.Sa hyri Gjermani ata trimeruar…
  Kush se di kete,ne Zavalanin tone emerdegjuar, per atdhetarizem.
  & Vellezer bashkefshatre kudo jeni ! Thoni c’te dini e doni per mua,(tregoini dhe “torbat me mish”ai akuzuar mua ,marre nga Shengjergji sipas tij) dhe fisni tim,qe na ben te jemi krenare;qe nga Gjyshi Jano P Xhoga Zvalani. Kapedani,rene me 1913-ten kunder pushtuesve te huaj,(atje tej Ura Dashit mbi Lengaricet te Dangelli- Shqerise.)krah tij Daja im Voso Dama”14 vjecar,qe ishin ne cete,ne mbrojtie te Shpalljes se Pavaresise, nga i Madhi Ismail Qemali me shoke,shteti fqinje e sulmoi.. Faleminderit organet kopetente te Permet-Gjirokastres, ne 100 vjetorin e Pv. Kapedanit Jano, i dhane titullin “MIRENJOHIE”me motivacionin:
  “Patriot,luftetar dhe komandante me cilesi te larta ne mbrojtie te trojeve shqiptare,ne vitet e para te Pavaresise Kombetare.”(leshuar me 10-12-2013,ne 100 vjetorin e renies “sa:
  Komiteti Pegjithshem i Veteraneve ne Tirane,i ka propozuar organeve kopetentem per ta shpallur “Deshmor te Atdheut”.me rastin e 25 Majit2018″Dites se Naimit”,dorezuar mua nipit sa te afermve,pas atij manifestimi te shkelqyer qe u be; ne Frasher dhe ne Permet.
  Nderimi te posacem, Pasardhesve te Pasardhesve te Kapedan Jano Xhoga,i beri , kryesina e Pegjitheshme te veteraneve ne Tirane,me 28 maj 2018.(Ne nderim te tij Botova Librin”Kubendim me TRIMAT e ZAVALANIT”ne 250 kopje,shpernare dashamiresve deri ne Toronto te Kanadase.(Jo per ti rene gjoksit)…
  Ju jemi mirenjohes te gjitheve, ne Pasuesit e Atij Kapedani,nipat dhe mbesat e tij,me pasardhesi e kohes qe e nderojne ate figure,sa emrin e fisit qe mbajne.
  Me falni te nderuar Miq e Dashamires,qe do lexoni kete(proteste po e quaj),si pergjigje, njerezve qe pergojojne pa pergjegjesi,kujdoqofshin si z.”demo”.
  Te tille dashakeqes,nuk ka vetem per fisin XHOGA.
  Pasuesi Vetereran 82 vjecar
  – Krenar per ate VIJIMESI, jo vetem une.
  Ndiese lexuesve…
  (Une ne shtypin e perditshem Guri Naimit D.etj.)
  )
  Toronto 26-06-2018 Dhimiter Mihal Xhoga.

  Reply to this comment
 14. Dhimiter M.Xhoga (Guri Naimit D) June 27, 02:24

  Nje koment i detyruar ne pergjigje”demo”komentues ne gazeten DITA.(ndiese gazes,zene faqen e saj).
  *
  O derezi “demo” qe me sa shkruan me vjen keq,qe ze faqet e kesaj gazete te nderuar, ku ti hiqesh i njohuri im,po dihet duhet te jesh nga ata,te 1000 lekshave.(qe trajtohen,ne sa e sa shkrime).Nga ata besoj je dhe Ti,(mos me keq, me vule ne ate sistem.ndaj po vuan vendi yne,nga te tillet). Sa per mua, gri sa te duash se me njeh;jo Tirana dhe Shqiperia, po mbare Toronto dhe Kanadaja,mos me tej. Dil balleperballe,se nuk dua te ta permend une emrin, (se dhe mund te gaboj).Mos qofsh Ai qe dyshoj.Mire qe kam shpetuar pa me perjashtuar nga Partia…te tillet si Ty, jo PARTIA e vertete sa shoket e mij qe kam patur nga 1973-shi pranuar KP.,pikerisht ne Zall-Dajt jo ne Shengjergj,(nga ruaj kujtimet me te mira,dy vjet punuar atje si pergjegjes kulture.1964-66) . me njohin deri me 1991 dale ne pesion,mbare tiranasit,(sot 82 vjecar),sa 25 vite aktiv, ani dhe ne emigracion,detyruar koha qe perjetoj vendi yne pas 90tes..Kush nuk e njeh kete c’na ndodhi.Krenohemi me atdhetarizmin qe manifestojne bashkeatdhetaret tane dhe femijet tane atdhetare, detyruar e marre ate rruge.
  I Pacim, -po i uroj si gjysh qe jam.-me ate DEVIZEN amanet:
  “Bjerini BOTES anembane po MOS e HARRONI VATANE”.
  **Do ju lutesha atyre banoreve te Shegjergjit,Zall-Dajtit, Zall-Mnerit, sa gjithe fshatrave te Tiranes qe me njohin si mesues, nje jete mes tyre,te te japin Ty pergjigjen.Pse jo, deri bashkeatdhetaret ketej nga Toronto e Kanadase,qe i marc te keqen,ketij shteti HUMAN, i rralle ne bote.
  *** Sa per figuren e Enver Hoxhes nuk je kopetent as Ti as Une,po HISTORIA me baze Popullin e thjeshte shqiptar do ia jape. .
  Do me…o keqdashesi”demo”!?. Vazhfo po deshe. ****Pergjigjen do te ta japi besoj,kush eshte vertet, gjithsa me njohin mua,pse jo dhe kopetentet ligjore.
  ***** Gjithe te mirat motra, vellezer sa bashkeatdhetare. -“Qen te tille”(po e fus ne thonjeza se mjeri eshte). le te lehin sa te duan..Karvani ne, te na eci perpara.
  Nuk kam asnje paragjykin per sotnine a ceshte. Mire do jeta te dalli palleperballe,ne ballafaqim,po deshi, derine organet e drejtesise.Se ashtu e ka bere veten.
  Po ja shkruaj te plote.kush eshte Dhimite Xhoga dhe fisi im.(jo per ate se ai si duket eshte nga ata ballistet) Jam Nipi Jano dhe biri Mihal Xhoga nga Zavalani,qe me kane djegur shtepine,(vellai 18 vjec dale Partizan,une 8 vjec), ne operacionin e Qershorit 1944.Sa hyri Gjermani ata trimeruar…
  Kush se di kete,ne Zavalanin tone emerdegjuar, per atdhetarizem.
  & Vellezer bashkefshatre kudo jeni ! Thoni c’te dini e doni per mua,(tregoini dhe “torbat me mish”ai akuzuar mua ,marre nga Shengjergji sipas tij) dhe fisni tim,qe na ben te jemi krenare;qe nga Gjyshi Jano P Xhoga Zvalani. Kapedani,rene me 1913-ten kunder pushtuesve te huaj,(atje tej Ura Dashit mbi Lengaricet te Dangelli- Shqerise.)krah tij Daja im Voso Dama”14 vjecar,qe ishin ne cete,ne mbrojtie te Shpalljes se Pavaresise, nga i Madhi Ismail Qemali me shoke,shteti fqinje e sulmoi.. Faleminderit organet kopetente te Permet-Gjirokastres, ne 100 vjetorin e Pv. Kapedanit Jano, i dhane titullin “MIRENJOHIE”me motivacionin:
  “Patriot,luftetar dhe komandante me cilesi te larta ne mbrojtie te trojeve shqiptare,ne vitet e para te Pavaresise Kombetare.”(leshuar me 10-12-2013,ne 100 vjetorin e renies “sa:
  Komiteti Pegjithshem i Veteraneve ne Tirane,i ka propozuar organeve kopetentem per ta shpallur “Deshmor te Atdheut”.me rastin e 25 Majit2018″Dites se Naimit”,dorezuar mua nipit sa te afermve,pas atij manifestimi te shkelqyer qe u be; ne Frasher dhe ne Permet.
  Nderimi te posacem, Pasardhesve te Pasardhesve te Kapedan Jano Xhoga,i beri , kryesina e Pegjitheshme te veteraneve ne Tirane,me 28 maj 2018.(Ne nderim te tij Botova Librin”Kubendim me TRIMAT e ZAVALANIT” ne 250 kopje,shpernare dashamiresve deri ne Toronto te Kanadase.(Jo per ti rene gjoksit)…
  Ju jemi mirenjohes te gjitheve, ne Pasuesit e Atij Kapedani,nipat dhe mbesat e tij,me pasardhesi e kohes qe e nderojne ate figure,sa emrin e fisit qe mbajne.
  Me falni te nderuar Miq e Dashamires,qe do lexoni kete(proteste po e quaj),si pergjigje, njerezve qe pergojojne pa pergjegjesi,kujdoqofshin si z.”demo”.
  Te tille dashakeqes,nuk ka vetem per fisin XHOGA.
  Pasuesi Vetereran 82 vjecar
  – Krenar per ate VIJIMESI, jo vetem une.
  Ndiese lexuesve…
  (Une ne shtypin e perditshem Guri Naimit D.etj.)
  )
  Toronto 26-06-2018 Dhimiter Mihal Xhoga.

  Reply to this comment
 15. Feniks June 27, 12:56

  Ke harxhuar kohe dhe nerva qe i ke replikuar me kete kelyshin ballist “demo” mavrine.
  Po keta e dine se jane pjella me e ndyre e kombit tone dhe kurre nuk do pranojne se jane antishqiptare,prandaj kete mut do hane tere jeten.
  Dhe qahen se na persekutoi Enveri.
  Hs ha haaaaaaaa!
  Po rraca e tyre e ndyre duhej zhdukur e tera dhe ky kellire qahet.
  Qofsh i nderuar,mesuesi patriot Dhimiter Zhoga dhe pac pleqeri te bardhe me gjithe te dashurit e tu!

  Reply to this comment
 16. Mira June 27, 12:59

  Akoma ju me kete leter fallco po e reklamoni si te Enverit?
  Po turp nuk keni?

  Reply to this comment
 17. Kris 1 June 27, 14:11

  Leter fallco e shkruar nga Luli ne zyren e Rames

  Reply to this comment
 18. demo June 27, 19:04

  Ke harxhuar shume biografi enveristi Dhimiter!Shtetet kapitaliste,Demokracite Perendimore duhet te kthejne ne vendet e origjines te gjithe komunistet dhe vecanerisht enveristet.Sepse duke ngrene te mirat materiale te kapitalizmit dhe duke bere propogande enveriste keta bejne dy krime.E para hane buken e kapitalizmit dhe bejne duane e enverizmit,e dyta ,keta falimentuan ekonomine shqiptare dhe perndoqen politikisht njerez te pafajshem,duke ushjtruar genocid.Te njejten gje do te bejne edhe ne vendet ku jane vendosur,sapo t`u ipet rasti.

  Reply to this comment
 19. Felci June 27, 19:07

  Bravo gazeta megjithese e kuptuat se eshte leter e fallcifikuar vazhdoni ta lini

  Reply to this comment
 20. Dhimiter M Xhoga.(Guri Naimit D.) June 27, 19:33

  “demo” komentuesi,do jete mir te me dalish acik balleparballe ne je burre jo “demo”dhe kjo me “D”te vogel.
  Dil e te shikojme sa je burre…me emer vene prindet, ne ke pasur te tille e jo, kopil…..
  E kusht te pyet Ty o i zi.Ti kujton se eshte ai KAPITALIZMI yt. Do te ta thone vete,aktualet e ideatore kapitalizmit te sotem,qe fatkeqesisht akoma jane ne pakice. Ligjet e historise jane ligje..Po e ke te flases…
  Ta dish mire une jan SHQIPETAR me germa kapitale.
  Une per te,ATDHEUN jam e,per atdheun punoj e jetoj,
  pa u marre me shpifie dhe pune armiqesore si ti me shoke,per atdheun.
  Verini gishtin kokes,ne jeni njerez. Shqip dhe i identifikuar po ju flas e si burre me RR te madhe shkruaj emrin, jo si ju “demo” ..(s’po jua ve epitetin qe ju takon…kjo, per edukaten time,sa burrerine).
  Dh Xhoga-.Guri Naimit D.

  Reply to this comment
 21. Dhimiter M Xhoga.(Guri Naimit D.) June 27, 19:52

  Falemindrit i nderuar “Feniks”per konsideraten,po i thone fjales kur te ze s’ke ci ben! megjithse populli thote-te marrit apo me keq idiotit hapi rrugen…
  Po duhet prere ajo gjuhe,jo thjesht per mua.
  Me falni;ju sugjeroj per mbiemrin jo Zhoga po Xhoga, mik i nderuar.
  Dh Xhoga (GuriNaimit D)

  Reply to this comment
 22. albany June 27, 20:42

  I nderuar Dhimiter Xhoga

  jeni shqiptar atdhetar i palodhur dhe i paepur…dhe hallall qumeshti i nenes biologjike por dhe zjarrmi i atdheut qe e keni marre me vehte ne Kanada dhe ja transmetoni gjenerateve te reja sic kane bere dhe para ardhesit me ty.
  .
  Ju lutem mos u shqetesoni nga “demonet” qe shkruajne ne Dita qe ose jane te paguar nga OJQ xhoxhsorriste & makartiste..ose jane te semure psiqike antikomuniste..qe ne fakt e theksoj ne fakt po ja rrisin lavdine Enverit qe ju shkerdhente me prag shtepie keta antishqiptare me te zinj se serbi dhe greku..
  .
  Komentoj rralle por ja vlen te theksoj se ky ‘DEMOJA” ne fakt eshte njeri i lexueshem qe duket se k abere shkolle te larte ne kohen e xhaxhit por dhe j akane futur shoket ne burg (dyshoj se “demo” eshte Visar Shiti qe u be minister ne kohen e Sales duke perdhosur shoket e burgut dhe perendia denoi te i biri “ne maje te motorrit” ne mes te nates me 120 km ne ore.
  .
  Aq i zi eshte demo sa qe ne nje debat per Xhaferr Deven me thote se Deva ishte mjeshter ne ndertimin e gradicelave ne Manhatten si inxhiner i talentuar…..I ktheva nje pergjigje qe te bente nje vizite te spitali me i afert psiqiatrik….Pra i nderuar zoti Xhoga ju uroj pleqeri te mbare dhe nje faleminderit me ‘F’ te madhe per komentet tuaj atdhetare

  Reply to this comment
 23. demo June 27, 22:22

  E formuan celulen morrat e kuq.

  Reply to this comment
 24. patrioti June 28, 06:40

  Pershendetje I nderuari Dhimiter M.Xhoga!
  Te pergezoj per burrerine dhe ndershmerine qe tregoni duke u dale hapur e balle per balle kelysheve te armiqeve te popullit.
  Te uroj jete te gjate me plote shendet !
  Mississauga ON. Kanada

  Reply to this comment
 25. Dh. M.Xhoga (Guri Naimit D) June 29, 02:18

  Mos u cudisni… miq e shoke:
  Jeten ma shpetuan mjeket kanadeze..,me ligjet humane ne fuqi.
  *
  Faleminderit per konsidaratat miq e shoke tenderuar atdhetare te vertete. Drejtesia ime,si duket,po dhe ligjet e shtet Kanadez,me shprtoi’ Nje “hemoragji cerebrale tranzitore”,(fatmiresisht e tille) Qe, perseritet,pas gati $0 vitesh,shpetuar atehere,mjeket e talenuar te Tiranes me te nderuarin,mjeshter i profesioni Pr Preza me Shoke.Ju jam mirenjohes nje jete. **Nje ngjashmei e dhimbeshm,pikerisht dje,( na toronto aktualisht pas femijeve emiruar),pas komentit me opozitarin “demo”,(Qe sjam i asaj kategorije, as profesionale as politike,)thesht si njeri,pa tjeter pa e ditur si thoni ju, se Ai, mund te jete,Vizar Xhiti,qe une skam anje relate me te,sa pertite e tij.Ai e paste per vete,po une po ju bej kete koment,se pikerisht dje, me ndodhi ajoembi 40 viteve me pare;”ishemi transitore”.qe ketu ne Toronto,mjeket, me shpetuam mua 82 vjecarin,jeten ju jam mirenjohes. Pas 24 oreve u ndergjegjesova.Me dhate dhe Ju, miqte e mij “trinitrine” shpetuese.Ju faleminderit.
  Nje shkrim te vecante meritojne ate mjeke dhe ai personel i spitalit, te lagjes sime ketu ne Toronto,per ate sherbim te shkelqyer, ne nje dhome te vecante,sa pesonel te zgedhur me sherbyen.Ju jam mirenjohe, sa dodesha te theksoj:-gjithe ai sherbim ciesor,falas.-ky eshte shteti HUMAM kanadez. Shyqyr qe nuk me ndodhi,ne atdhe, me mjekesine e sotme ne vendin tone,fatkeqesisht qe perjetojme.
  Po jua a shkruaj kete koment nga kati i shtate i ketij spitali, permiresuar cuditerisht.Kam mare ne dore,”My Guide for “STROKE Recovery”, dhene personeli shendetesor, qe me habit.Aty nje program pune i detajuar, ligje e vendieme qeverie per sherbim te popullit Kanadez dhe jo vetem atij. me cuditen.
  Une,”Pasues Veteran”,mare ate sherbim te shkjelqyer. Ju jam MIRENJOHES!.
  Vo.Faleminderit nje cupe shqiptare,aty punonjese, me berikete sherbim e ,i jam mrenjohese. Per cudi ajo cuoe mban emrine cupes sime..BIJE KOSOVE..(I bera mota,sipas tradites shqiptare.) I prifte e mira dhe nje fat ne jete si cuoe beqare e trevave te kosoves lindur ne Toronto….
  Faleminderit miq e shoke e do u lutesha,Mjaft me polemika cmirenjoze.Atdheu mbite gjitha,kudo te jemi.
  VO.ne oret e vona te kesaj mbremje une “rilindur” mjeket, me erkesen time, me nxoren nga spitali shendoshe e mire.

  Me Ju- Mesuesi “Pasyes veterani”-82 vjecar;
  Dhimiter M,Xhoga
  (mirenjohie LINDITES cupe kosovare ne kete mbremje,une rilindur,ne duart e mjekeve te talentuar, ) Toronto,(Spitali lagjes SKALBORE’

  Reply to this comment
  • Feniks June 29, 11:52

   I nderuari patriot i madh i Shqiperise,Dhimiter Xhoga!
   Se pari ju uroj shendet te plote dhe nderim per mjekesine kanadeze teper humane!
   Se dyti,ju falenderoj qe ne shpirtin dhe gjakun tuaj gjallon ideali i te pareve tane partizane qe dhane jeten per clirimin e atdheut nga nazifashizmi dhe bashkepuntoret e tyre ballisto-zogiste keta armiq te betuar te kombit shqiptar qe edhe sot jane po aq armiq sa gjate luftes.
   Une si bir i partizanit te Cetes se Pezes heroike te babe Myslimit ju uroj gjithe te mirat edhe familjes tuaj te nderuar.
   Kelyshet e atyre qe bashkepunuan me pushtuesit kurre nuk do pranojne tradhetine e te pareve te tyre edhe per faktin qe ata e kane ne gjsk antishqiptarizmin ndaj kishte shume te drejte qe pushteti i popullit u dha denimin e merituar!
   Me respekt,biri partizanit!

   Reply to this comment
 26. Guri Naimit D.(Dh.Xh) June 29, 18:36

  Trashegimia e BREZAVE atdhetare na ben KRENARE!
  Faleminderi “Fisnikut”PEZAK sa dashamiresve.

  Faleminderit PEZAKU “Feniks”per,urimin ngushellim ,qe me beni.
  Faleminderit Miqte e mij Pezake,vazhues te gjakut e zemrez te atij brezi,qe lartesoi dhe e beri PEZEN verte PEZE udherrefyase te mbrodhesise shqiptar,qe pasuan nga Lezha e Gjergj Kastriotit,Vlora e Ismail Qemalit, me Tiranen e Lushnjen e Kongrzeve ,me Prizrenin; “VULEN e UNITETIT Kombetar (1878) me PISHTAR te Madhin Abyl Frasherin krah Ymer Prizrenin legjendar,, mes vellezerve Kosovare e bij te mbare trojeve shqiptare. Pa tjeter,kryefitimtare;Luftetaret PARTIZANE ,qe na sollen fitoren historike te 29 nendorit 1944.
  LAVDI te gjithe brezave..
  * Me fal i nderuar “Feniks” qe kush jeni si individ e mar me mend,po e gjithe PEZA dhe shqiperia JENI, sa shprehi, jo per mua, po per ATDHEUN TONE-MBARESHIPERI.(Besoj kjo ju udhehoqi te me drejtoi..)
  Atdheut dhe te rreneve per TE,u jemi borclli gjithe jeten
  Mbrodhesi mbareatdhetare me UNITETIN KOMBETAR-baze.Keto jane fjale e mia,qe mos qofshin te fundit,pas atij rreziku kardiak,qe falenderoj; ate personel te shkelqyer mjekesh dhe punonjes me Torontos,mua rikthyer ne jeten normale.Plotesuar amanetin tim, me shpini te gjalle ne atdhe,Atje te me prehen eshterat, kraha te pareve te mij,ATDHETARE shekullore.
  Me fal se po fjas e shkruaj, me afsh malli atdhetar,nga Toronto e Kanadase;bere ATDHEU i DYTE.Mirenjohie ketij vendi SOCIAL i rralle per kohen qe jetojme..

  Toronto 29-06-2018 Pasyesi VETERANIT (rene me 1913)-Kapedanit Jano P Xhoga-udherrefyese vepra e tij sa pasuesve,per mua 82 vite jetuar,ne shqiperine e Gjergj Kastrioti-Skenderbe,Ismeal Qemalit-Flamurtar,
  sa pasuesit e viteve 1920, deri 1944,qe na sollen ngadhnjimin e Luftes Clirimtare,29 Nendorin,qe i kemi shume detyrime,te ruajme ate ngadhnjim atdhetar siguruar…- BURIMI SHQIPTAR i atdhetarizmit;ZOTI ne gen te TIJ.

  Faleminderi “Feniks”dhe Ti, me bere te gjalle…
  Mire JU gjeca,ne keto vite qe ngadhnjojme me shpresa Rikindase REAKIZUAR.
  Pasuesi Veteran(82 vjetorin festuar mes femijeve dhe bashkeatdhetareve,ani, tej oqeanit .
  Dh,M.Xhoga,perjetesuar: Guri Naimit D.qe pa mundohem ta mbaj me nder e dinjitet…
  Ndiese lexuesve sa gazetes, per sa e kam tepruar -“rene gjoksit”,po i detyruar nga ca; komentues te nxituar,s’po i quaj ndryshe….
  Guri Naimit D.

  Dh M ,Xhoga

  Reply to this comment
 27. demo June 30, 09:36

  Ju kelyshet e Haxhi babaes dhe Babe Myslymit,,ju e futet murtajen e Dushan ,Miladinit ne Shqipni te mesme,Me ju fillon katastrofa e tradites shqiptare,.Ordineri Myslym Peza nuk ka nevoje te shpallet kobure e Serbise,se vete e ka shkruar qe deri ne 42 bashke me Haxhi Lleshin merrnin pensionin e Pashicit.Vu ne dispozicion te Serbeo-malazezeve dumbabistat e Pezes,vrau prapa kraheve te vllain Shyqyriun,se i tregoi deren Urjahipit te gjirokastres.E shiti per gradat e gjeneralit djalin e vllamit prej Peqini,,Mustafa Gjinishin.Me vrasesen Liri Gegen ka dale fotografi ne kongresin e horrave te Permetit.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim