Kur Enveri kërcënonte Jugosllavinë: Do shpoj tunel dhe do të thaj Ohrin

August 24, 2018 21:41

Kur Enveri kërcënonte Jugosllavinë: Do shpoj tunel dhe do të thaj Ohrin

Marrëdhëniet e Enver Hoxhës me udhëheqjen jugosllave kanë qenë nga më të çuditshmet. Gjatë Luftës Nacional Çlirimtare, Partia Komuniste e Jugosllavisë dërgoi përfaqësuesit e saj në Shqipëri dhe tashmë është i njohur fakti se ata ndihmuan në krijimin e PKSH-së dhe në vendosjen në krye të saj Enver Hoxhën.

Këto marrëdhënie vazhduan edhe pas luftës e madje u shtrinë edhe në sektorin e ekonomisë. Por qëllimi i PKJ ishte që ta kthente ekonominë shqiptare në varësinë e saj e përfundimisht edhe Shqipërinë në një nga republikat e federatës jugosllave.

Prishja e marrëdhënieve shqiptaro-jugosllave u shoqëruan edhe me arrestime, vrasje e pushkatime. Këto marrëdhënie nuk njohën më përmirësim pasi përfundimisht Enver Hoxha u lidh me BRSS dhe vendosi kontakte të ngushta miqësore me Stalinin. Pas kësaj periudhe Jugosllavia u shpall armike e Shqipërisë.

Por vendet fqinjë kanë edhe lidhje territoriale mes tyre. Nëse ndarjet territoriale nuk administrohen si duhet, atëherë paraqesin probleme…

Aktualisht Shqipëria po vuan një nga periudhat më të vështira në sistemin hidroenergjetik. Për shkak të verës së thatë, me temperatura të larta dhe pa reshje, niveli i liqeneve të kaskadës së Drinit që sigurojnë energjinë në vend, ka rënë shumë.

Vite të tilla të thata janë konstatuar edhe gjatë diktaturës. Në verën e një prej viteve më të thata Jugosllavia vendosi të mbyllë portat e liqenit të Ohrit nga i cili furnizohet lumi Drin. Por përgjigja e udhëheqjes komuniste shqiptare ishte i menjëhershëm.

“Nëse Tito mbyll portat e Ohrit për Drinin atëherë unë do të shpoj një tunel në Qafëthanë dhe do ta thaj fare Ohrin”, ka kërcënuar Enver Hoxha.

Ky deklarim nuk ishte i rastësishëm. Burime nga arkivat bëjnë me dije se për këtë qëllim u thirr një grup i specialistëve më të njohur në vend të kësaj fushe të cilëve iu kërkua një studim. Ky studim u përgatit në kohë rekord dhe iu paraqit diktatorit. Sipas këtij studimi, nëse shpohej një tunel në pjesën fundore të Qafëthanës, atëherë ai mund të thante krejtësisht ujin e Ohrit. Uji do të drejtohej për në shtratin e lumit Shkumbin.

Ky kërcënim iu bë me dije qeverisë së Beogradit dhe që nga ai moment Tito as që e çoi nëpër mend që të urdhëronte mbylljen e portave të Ohrit./konica.al

l.h/ dita

August 24, 2018 21:41
Komento

27 Komente

 1. intelektuali August 24, 22:13

  Niveli i Liqenit te Ohrit rregullohet denbabaden dhe vazhdimisht me ane te portave te lumit Drini i Zi qe ndodhen ne Struge dhe pakesimi i prurjes ne periudha te thata prek zonat e banuara me shqyptare ne Maqedoni dhe Kosove qe e perdorin ujin e Drinit vetem per vaditje,

  prandaj:

  TITO KA QENE AQ I FRIKESUAR NGA ENVERI ME BRIMEN QE DO TE HAPTE NE QAFTHANE SA EDHE IMPERIALIZMI AMERIKAN NGA BUNKERET E ENVERIT.

  dhe:

  E gjithe kjo histori qe del ne gazeten DITA pa autor dhe pa kurfare dokumentash zyrtare duket si dacibaot e fanatikeve enveriste ne kete forum te nderuar qe tregojne per trimerite e partizaneve qe u kishin futur aq shume friken ne bark gjermaneve te Hitlerit saqe edhe sot ministrat e Merkelit u tregojne kalamajve per trimerine e LANC-it jugosllav te Enverit.

  Reply to this comment
  • Montro August 25, 00:20

   Sot thote ky haleja intelektu HALE,se Enveri vrau njerezit me te zgjuar!
   Po ja boll i zgjuar duket ky plehu HALE,por a nuk duhej varur ne mes te Tiranes ky anti shqiptar i poshter?
   A ka me KERME se ky ketu?
   Ti,more HALE i hengre mune Enverit sa ishte gjalle se te futi 7 pash nen dhe,por ti me shume po ha mut edhe sot o derdimen me boje?

   Reply to this comment
  • Ylli August 25, 16:19

   Intelektual…..mos ja u prish endrrat.Sheeeesht Enveri do thante liqenin e Ohrit ?????
   Keta e besojne.Mos i ngacmo se me kanake vaditese dhe kullitese u kane gjithe endrrat.
   I have a dream tha Enveri para fshataro-komunisteve….e keta akoma presin zbardhjen e endrres.Komuniste hesapi !!!

   Reply to this comment
  • ! August 27, 18:21

   Sado qe te mbahesh per in telektual , ti je nje muuuuut , por kurrsesi shqiptar !

   Reply to this comment
 2. KORÇARI August 24, 22:14

  ENVERI ISHTE POLITIKAN ME BOLE DHE JO BOLE POLITIKAN SI KËTA TË SOTMIT.

  Reply to this comment
 3. demo August 24, 22:41

  Keshtu i tregojne katundaret perrallat qe kane me te degjuar.Jane te pakulturuar,nuk njohin traditen,historine,maredheniet e konfliktet e politikes ballkanike dhe leshojne te tilla gafa,
  Shoke katundare,Enverit i shpetonte shurra ne breke nga Tito.Ngjarja qe e permendni si fakt,eshte vetem nje hipoteze,qe ka ndodhur pas vdekjes se Titos.Behet fjale per nje kercenim te enver hoxhes drejtuar qeverise se republikes se Maqedonise,qe kercenonte te devijonte lumin Drin,i cili furnizon liqenet ehidrocentraleve .Me gjere ngjarja eshte bere e njohur ne shtyp nga specialiste te fushes .Por ky qe e ka degjuar si perralle qe mbyllet me fundin e lumtur:-Dhe qe atehere Tito nuk e ngau me shokun Enver,qy(qo),gjynah te humbe neper gazeta.Dergojeni te argetoje femijet parashkollore me perralla nga e kaluara e lavdishme.

  Reply to this comment
 4. mirel August 24, 22:46

  Ja, ky ishte burre shteti, dhe jo pis mut tradhetari si keta qelbesirat qe kemi.
  I falen Radiken Maqedonise dhe me pas detin Greqise
  Delimitim, korrigjim, demarkacion
  Te gjithe bajga spiune te srbeve e grekeve.
  Rrofte xhaxhi. Kishte inxhiniera dhe jo plera

  Reply to this comment
 5. likaderte August 25, 09:14

  More intelektual, qe ne te vertete nuk je i tille, akoma nuk e di se drini i zi, i cili buron nga ohri, nuk e prek fare kosoven. Apo fjale te kundershtuar cdo gje. Tuneli i qaf thanes per marrjen e ujit te ohrit eshte diskutuar edhe ne forume zyrtare, por sigurisht mendja jote nuk i kap disa gjera.

  Reply to this comment
  • intelektuali August 25, 18:56

   Nuk e ke lexuar intelektualin drejte, fjala eshte sic e ka thene intelektuali:

   “…ne Maqedoni dhe Kosove qe e perdorin ujin e Drinit vetem per vaditje…”

   Qe do te thote fjala eshte per Drinin e Bardhe qe fillon nga mali Zhleb dhe kalon ne veri te Pejes ne Kosove dhe bashkohet me Drinin e Zi, dhe te dy formojne lumin Drin ne Shqypni, perfundon me Bunen dhe derdhet ne Detin Adriatik.

   Jo Tyneli i Qafthanes por as Brima e Enverit nuk mund te hapte ujrat e Liqenit te Ohrit te nderronin drejtimin e tyre per t’u derdhur ne Adriatik jo sepse kjo do te ishte nje katastrofe ekologjike per vendin tone,

   por:

   Sepse Shqypnia ishte antare e OKB dhe ne te gjitha ligjet e vendimet e kesaj organizate nderkombetare e ndalojne rigorozisht dhe kategorikisht nderhyrjen ne basenet ujore naturale te shteve te vecanta pa mareveshje dhe studime te hollesishme paraprake, nga ana tjeter Liqeni i Ohrit eshte objekt ne ruajtje i UNESKO-s dhe prekja e tij vandale nga regjimi komunist ne vdekje i Enverit do te kishte pasoja shume te renda per Shqypnine mjerane ne Dimrin e Vetmise se Madhe.

   Besoj se kam qene i dobishem per saqrimin teknik.

   Reply to this comment
  • intelektuali August 25, 18:58

   Nuk e ke lexuar intelektualin drejte, fjala eshte sic e ka thene intelektuali:

   “…ne Maqedoni dhe Kosove qe e perdorin ujin e Drinit vetem per vaditje…”

   Qe do te thote fjala eshte per Drinin e Bardhe qe fillon nga mali Zhleb dhe kalon ne veri te Pejes ne Kosove dhe bashkohet me Drinin e Zi, dhe te dy formojne lumin Drin ne Shqypni, perfundon me Bunen dhe derdhet ne Detin Adriatik.

   Jo Tyneli i Qafthanes por as Brima e Enverit nuk mund te hapte ujrat e Liqenit te Ohrit te nderronin drejtimin e tyre per t’u derdhur ne Adriatik jo sepse kjo do te ishte nje katastrofe ekologjike per vendin tone,

   por:

   Sepse Shqypnia ishte antare e OKB dhe ne te gjitha ligjet e vendimet e kesaj organizate nderkombetare e ndalojne rigorozisht dhe kategorikisht nderhyrjen ne basenet ujore naturale te shteteve te vecanta pa mareveshje dhe studime te hollesishme paraprake, nga ana tjeter Liqeni i Ohrit eshte objekt ne ruajtje i UNESKO-s dhe prekja e tij vandale nga regjimi komunist ne vdekje i Enverit do te kishte pasoja shume te renda per Shqypnine mjerane ne Dimrin e Vetmise se Madhe.

   Besoj se kam qene i dobishem per saqrimin teknik.

   Reply to this comment
 6. GRANIT DRENICA August 25, 10:28

  ENVER HOXHA rrofshsa malet shqiptare
  se, mos të ishe Ti, s’do t’ishte as Shqipëria, fare!
  ENVER HOXHA rrofsh sa të rrojë populli shqiptar
  se mos të ishe TI,shqiptarët SOT do kishin ecur N’DUAR e NË KËMBË!
  ENVER HOXHA -O “SHPATA E DAMOKLEUT”
  -se mos të ishe TI, shqiptarët SOT
  do ishin M A J M U N Ë të vërtetë!
  ENVER HOXHA -tungjatjeta PRORE
  se mos të ishe Ti, mbase, s’do kishte
  -as Shqipëri dhe as shqiptarë FARE !
  ENVER HOXHA he, TUNGJATJETA
  sa t’ka shqiptarë e sa t’jetë JETA
  se, Ti shqiptarët n’dritë i qite!
  Ti, Shqiperinë e ngrite dhe e NDRITE !!!

  Reply to this comment
 7. Lumi August 25, 13:15

  Vertet I hani keto brockulla? Ja e hapi tunelin po ku do e conte gjithe ate uje, apo do mbyste Elbasanin? Ai s’kishte leke per te blere Kafe e sheqer per lokalet e jo te shtratifikonte shkumbinin dhe myzeqen. Keto shprehje jane tipike per diktatoret qe dobsine e shesin per force. Enveri ishte krejt I izoluar, pa kontakte dhe njohje nderkombetare, I interesonte gjendja brenda vendit, thjesht karrikja.

  Reply to this comment
 8. kasem gahinji August 25, 15:20

  behej fjale per ndertimin e hidroenergj.te ferzes. per te ulur prurjet jugosllavet bene kete deklarate. pergjigja ishte sic eshte thene. por duke shtuar se nuk u kercenua per te thare liqenin,por “do shpoj tynelin ne qafthane dhe do ndertoj hec ne shkembim. “kjo,sipas studimit ul nivelin e liqenit duke nxjerre jashte loje portat ne struge. nuk ka te beje fare me kosoven.hane shan hane Bagdad.

  Reply to this comment
 9. Arben August 25, 17:46

  Leshoni komentet shoket e dites.

  E ricikkoni muaj per muaj kete lajm per te justifikuar krimet

  e enver serbit.

  Reply to this comment
 10. info analitike August 25, 18:19

  Hahahahahaha oh sa kom qesh me kete barcaleten e treguar tek Dita!
  Kjo ia kaloka Shqiperise shkemb graniti plot me barkthare e “cajme bllokaden me forcat tona” apo “fanarit ndricues”.
  Akoma sot paska enveriste qe e marrin te vertete kete marrezine e kumandarit ashtu si me 28 000 deshmoret. E po e kishte kollaj kumandari me gjithe ata injorante qe e rrethonin e qe i merrnin per te mireqene cdo idiotesi qe nxirrte nga goja. Te paharruara mbeten qyfyret e tij per nxjerrjen e naftes a thua se sasia e naftes nxirrej me urdher partie. Fatkeqesisht per ato marrezi u vrane inxhinieret me te mire. Lexoni kete ekzemplarin nga Drenica se ky qeka m’autobuz fare!

  Reply to this comment
 11. intelektuali August 25, 18:59

  ATA inxhinjeret e tu te maliqit qe dhe me hak hengren Kokren e plumbit ishin si inxhinjeret e lulushes sot qe bene rrugen e kombit me miiliona, qe rruget e urat U prishen Pa U Vene ne Pune mire.

  He Info haleja.
  Shyqyr qe U vrane ATA inxhinjeret e tu “me te mire” se vetem keshtu U BE e mundur te thahej maliqit e terbufi, te ndertoheshin hidrocentralet qe bejne te mundur qe Infoanalbithyku te perdore PC e te kete korrent te shkruaj komente.

  Per ndryshe do kish akoma bishtukun Öse shume shume do kish gjenerator me nafte si ne kohen e mender zogjit.

  Reply to this comment
 12. intelektuali August 25, 19:00

  Infobithanalqimja
  ATA inxhinjeret e tu te maliqit qe dhe me hak hengren Kokren e plumbit ishin si inxhinjeret e lulushes sot qe bene rrugen e kombit me miiliona, qe rruget e urat U prishen Pa U Vene ne Pune mire.

  He Info haleja.
  Shyqyr qe U vrane ATA inxhinjeret e tu “me te mire” se vetem keshtu U BE e mundur te thahej maliqit e terbufi, te ndertoheshin hidrocentralet qe bejne te mundur qe Infoanalbithyku te perdore PC e te kete korrent te shkruaj komente.

  Per ndryshe do kish akoma bishtukun Öse shume shume do kish gjenerator me nafte si ne kohen e mender zogjit.

  Reply to this comment
 13. intelektuali August 25, 19:02

  Infobithanalqimja

  Hahaha keni ca. 30 vjet e skemi ndeertuar dot nje veper madhore
  Po Hani temu qe nga mengjezi e deri ne darke Duke pastruar ricikluar leket e droges e kurverise.

  ATA inxhinjeret e tu te maliqit qe dhe me hak hengren Kokren e plumbit ishin si inxhinjeret e lulushes sot qe bene rrugen e kombit me miiliona, qe rruget e urat U prishen Pa U Vene ne Pune mire.

  He Info haleja.
  Shyqyr qe U vrane ATA inxhinjeret e tu “me te mire” se vetem keshtu U BE e mundur te thahej maliqit e terbufi, te ndertoheshin hidrocentralet qe bejne te mundur qe Infoanalbithyku te perdore PC e te kete korrent te shkruaj komente.

  Per ndryshe do kish akoma bishtukun Öse shume shume do kish gjenerator me nafte si ne kohen e mender zogjit.

  Reply to this comment
  • intelektuali August 26, 19:12

   Beji te fala Nexhmijes o Ilir Hoxha dhe kujdesu per cunin qe ta morri ne qfe Taulant Xibraka, se le nam duke kopjuar intelektualin

   Reply to this comment
 14. Fadil August 25, 19:21

  Enver Hoxha burre shteti i pashoq.Askush si ai nuk njeh historia qe te ndeshet me fuqi te medha ti mposhte ushtarakisht dhe politikisht dhe te ikin me bisht nder shale te turperuara.Sot flasin e sterflasin langaraqet,por historia eshte me Enver Hoxhen.

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku August 26, 18:57

   O Fadil, pash Zotin cilen fuqi te madhe mposhti Enveri ushtarakisht? Or po kaq ua kishte hedhur trute e gomarit ai Enver Bytheqiri sa edhe sot mbas 30 e kusur vitesh qe ka shkuar ne te Anese i besoni perrallat qe tregonte i biri i xhaxhait te vet?

   Reply to this comment
 15. Plaku Xhuxhumaku August 26, 09:36

  Me cfare do ta shponte tunelin Enveri me pordhet e Anese?

  Reply to this comment
 16. Mark .U.K August 26, 11:42

  Mos u habisni se ka ala idiot si ky qe ka shkrue ket artikull qe e besojn.Sikur te thoshte DULLA se me ket emer qe quanin ne heshtje dikur diktatorin:Polli mushka kale kta do shtonin edhe me yll ne balle.Per ujrat ka ligje nderkomtare more kokshkret.Ai na thoshte se ne mundin NATO e traktatin e Varshaves,po sa besohej veten nga kta sekretart e partive ne fshat qe kishin kater klas shkoll te marrur me veze pulet.

  Reply to this comment
  • Bardhi Tolabi August 27, 00:53

   Eshte e vertete se ka ligje nderkombetare,o Marku i U.K.-ve,po per te mbyllur portat e ndalimin e rrjedhjes te ujrave natyrale te Drinit te Zi para se te vendoseshin portat a nuk eshte i vlefshem njesoj ligji nderkombetar?.
   Ja qe dhe ti nje gomar ke qene ,e gomar paske mbetur Akoma a derezi e punezi,qe i bashkohesh nje idioti si intelektuali…

   Reply to this comment
 17. atdhetari August 27, 01:07

  Doken bq balliste zogiste pederaste legena sherbetor te te huajve por xhaxhai im ka qene pjese e atij ekipi inxhinierash o morramane zorranik.Ky shkrim eshte i vertete

  Reply to this comment
 18. Bardhi Tolabi August 27, 15:48

  Moderator i “Dita”-s!
  Nuk me keni botuar komentin e derguar,ku mbroja faktin se kercenimi ishte i vertete dhe kritikoja gazetarin idiot,per thatesiren e sivjetme se nuk eshte e vertete…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*