Kur është koha e duhur për të ngrënë mëngjes? Ja si përgjigjen nutricionistët

September 6, 2018 15:20

Kur është koha e duhur për të ngrënë mëngjes? Ja si përgjigjen nutricionistët

Dëgjojmë thuajse përditë se mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës, por a është vërtetë? A ka ndonjë problem nëse nuk ha mëngjesin derisa të shkoj në punë?

Nëse fle të shtunën më shumë, a kam humbur disi kohën optimale të mëngjesit? Dhe nëse unë jam një person i stërvitjes në mëngjes, kur mund të ha? (Nuk dua të ha as vezë dhe as proshutë para se të shkoj në punë.)

Ohh …Kam kaq shumë pyetje…

 1. Pra, a është rëndësishme koha kur e ha mëngjesin?

Po. “Kur hani është po aq e rëndësishme sa ajo që ju jeni duke ngrënë”- thotë dietologia Theresa Shank. Ajo rekomandon që të hahet brenda dy orëve nga kur zgjoheni.

“Ushqimi brenda kësaj dritare përcakton ritmin për një oreks të shëndetshëm dhe stabilizon sheqernat e gjakut gjatë gjithë ditës”- shpjegon Shank. Kur sheqeri i gjakut del jashtë grumbullimit, shpesh shkakton varësinë, dëshirat dhe mbingrënien, gjë që duhet të shmangur me çdo kusht.

Dhe me mëngjesin në fakt fillon metabolizmin tuaj.

 1. Çfarë të bëj nëse dua të shkoj në palestër

Çështja nëse duhet të hani para se të shkoni në palestër apo jo ka të bëjë me mënyrën se si reagon trupi juaj gjatë stërvitjes pas të ngrënit.

“Nëse planifikoni të stërviteni në mëngjes, ju duhet të dini si ushtroheni më mirë, kur jeni të ushqyer apo jo? “- thotë Feller.

Për shembull, nëse hani vetëm një copë të vogël ushqimi para stërvitjeje dhe stomaku tuaj mund të trazohet, atëherë është më mirë të prisni derisa të mbaroni.

Nëse të stërviteni me stomakun bosh ju trullos dhe ju bën të ndiheni keq, atëherë do të keni nevojë për ushqim para se të shkoni në palestër.

Në përgjithësi është një ide e mirë  të hani brenda një deri në dy orë para ose pas stërvitjes, thotë Shank.

 1. Por unë urrej të ha mëngjes…

Duhet të hani diçka. (Na vjen keq!)Neglizhimi i vaktit të mëngjesit shoqërohet me një rrezik në rritje të diabetit të tipit 2. Dhe kapërcimi i një vakti në përgjithësi mund të shkaktojë mjegull të trurit, nivel më të ulët të sheqerit në gjak dhe një metabolizëm të ngadalshëm.

Askush nuk ju kërkon që të uleni  dhe të hani domosdoshmërisht vezë, proshutë apo pancakes,  vetëm diçka e vogël është e rëndësishme.

Pini një gotë ujë kur të zgjoheni që të hidratoheni, thotë Shank. Pastaj merrni diçka të lehtë si një filxhan kos grek, vezë të ziera ose një copë frut. Ushqimi i diçkaje të vogël do të ndihmojë trupin tuaj të përshtatet me idenë e të ngrënit.

 

September 6, 2018 15:20
Komento

2 Komente

 1. MH September 6, 21:45

  Nji Rast i vecant.
  Nji njeri qe jetoj mbi 100 vjec hante vetem njihere ne dite,ushqimin e derekes.Pothuaj ne 40 vitet e fundjetes se Tije.
  Cfare do propogandonte shkenca per kete rast.

  Reply to this comment
 2. Onkezmi September 7, 03:48

  Humbi apo shteroj kosi shqiptar,qe te marri kosin grek.Ju jeni te gjithe te cpuar nga trute e kokes…!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*