Kur i ka fillesat atletika në Shqipëri?

September 4, 2013 13:43

Kur i ka fillesat atletika në Shqipëri?

I nderuar lexues!

Atletika, si sport që përfshin vrapimet, ecjen, kërcimet dhe hedhjen e veglave sportive, dëshmohet që në periudhën ilire. Stadiumi i Plloçës së Vlorës shërbente për atletikë. Veprimtaria e parë e organizuar është vrapimi në Shkodër më 1920. Kampionati i parë kombëtar për meshkuj u bë më 1929 në Tiranë. Pas çlirimit të vendit, atletika u bë sport masiv, ushtrimet e atletikës u futën në edukimin fizik në shkolla. Kishte një calendar vjetor që përmbante veprimtari kombëtare, që drejtoheshin nga Federata Shqiptare e Atletikës.

September 4, 2013 13:43
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*