Kur i ka fillimet e saj grafika në Shqipëri?

January 8, 2015 21:55

Kur i ka fillimet e saj grafika në Shqipëri?

I nderuar lexues! Grafika është lloj i arteve figurative, i cili e pasqyron realitetin kryesisht me linjën dhe sipërfaqen bardhë e zi, në plane të rrafshëta dhe me ngjyra të kufizuara. Përfshin vizatimin dhe gravurat e teknikave të ndryshme. Të natyrës së grafikës janë pikturat parahistorike të shpellave në Shqipëri të fundit të mijëvjeçarit III dhe fillimit të mijëvjeçarit II p.e.s. Të rralla janë dëshmitë e vizatimeve të miniaturave të kodikëve, si dhe ndonjë vizatim përgatitor që është gjetur i pikturave të murit dhe i ikonave mesjetare. Vizatimi i mirëfilltë figurativ nis të lëvrohet nga piktorët e Rilindjes. Pas viteve ’40 grafika u zhvillua krahas pikturës e skulpturës.

January 8, 2015 21:55
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin