Kur ishim një herë me shokun Enver…

Arben Duka August 10, 2016 11:09

Kur ishim një herë me shokun Enver…

 

Shqipëri-moj qyqe,
kaq keq ç’të dënoi,
u djegtë në Ferr,
kush të shkatërroi!

Bëre mirë që shkule,
me rrënjë komunizmin,
sa ai të zhduku,
analfabetizmin!

Poshtë Komunizmi,
që në ballë e vinim,
se ai na bëri,
elektrifikimin!

Poshtë dhe më poshtë,
në hon e greminë,
se falas për ty,
kishte shëndetësinë!

Se qe kaq i poshtër,
fare nuk e dinim,
se falas ta bënte,
të gjithë arsimimin!

Turp të ketë që hapi,
cep më cep spitalet,
dhe malet bashkoi,
për hidrocentralet!

Turp e turp të ketë,
që shokun Sali,
e shkuli nga shpellat,
ta bënte njeri.

Turp e turp të ketë,
Enver “zabërhani”,
me atë ushtri,
që dridhej Ballkani!

S’di si e duruam,
vërtetë “maskaranë”,
që e mbushi vendin,
plot me aropllanë!

Turp e turp të kenë,
gjithë ata zorzopa,
që e mbushën vendin,
me tanke e topa!

Neve mjaft i kishim,
pushkë e bajoneta,
Enver “faqeziu”,
pruri dhe raketa!

Pruri dhe raketa,
armë bashkëkohore,
edhe ca nëndetëse,
me armë bërthamore!

Ai paska qenë,
një “idiot” vërtet,
hapte një minierë,
ngrinte një qytet!

Gjithë Kuksin e vjetër,
e mbyti “jeziti”,
sa hap e mbyll sytë,
Kuksin e Ri ngriti!

Turp të ketë vërtet,
turp të ketë-or mik,
se këto të liga,
i bën një armik!

Një armik i madh,
për gjithë Shqipërinë,
mund të ndalojë drogën,
edhe kurvërinë!

Turp-o turp i madh,
përjetë do t’i mbetet,
që i ngriti radhë,
universitetet!

Me studentë e nxënës,
ngriti dy qytete,
dhe një majë thoi,
nuk mori për vete!

Turp të ketë që mbushi,
depo të mëdha,
se nga ato depo,
ende hanë këta!

Me dhjetëra tunele,
për ne kish vulosur,
këta shit e vidh,
e s’paskan të sosur!

Përse për Enverin,
këta nxjerrin vrer?
Se s’bëjnë dot vezën,
e shokut Enver!

Ende në fushata,
premtojnë të tërë,
ato që Enveri,
me kohë i kish bërë!

Tri punë Enveri,
Rilindja premtoi,
dhe zgjedhjet-pa mund,
fuqishëm fitoi!

Kohën e Enverit,
të gjithën s’e dua,
se mëndja akoma,
s’më ka ikur mua!

Ishte diktaturë,
kishte dhe zinxhira,
por po ta gjykojmë,
kish më shumë të mira.

Enveri e thoshte,
dhe jo prej inatit:
“Rroftë diktatura,
e Proletariatit!”

Për të parë se ç’ishte,
atëherë jeta,
kush është serioz,
i vë ca piketa.

Nëse do tamam,
t’i bësh vlerësimet,
duhet që patjetër,
të bësh krahasimet.

Nuk mund të gjykoj,
si një maskara,
kur e di çfarë gjeti,
kur e di çfarë la!

Tetëqind mijë e mori,
Shqipërinë tonë,
dhe shumë shpejt u bëmë,
ne katër milionë.

Rritje popullsisë,
me gati pesë herë,
është një mrekulli,
e shokut Enver.

Popullsia është,
tregues kryesor,
se këtu pushteti,
ka qenë popullor.

Sot brezi i ri,
duhet që ta dijë,
se vdekja foshnjore,
s’qe as një për mijë.

Ju them kritizerëve,
të zbresin nga kali,
se njeriu ishte,
krye kapitali!

Ka vështirë ta thotë,
tufa me idiotë,
se këtu ka pasur,
siguri të plotë!

Siguri të plotë,
edhe absolute,
kush rrojti aherë,
s’thotë dot: “Kot ja fute!”

Dhe mund ta shikoni,
vetëm nga kronika,
sa njerëz në ditë,
humb sot Republika!

Vetëm për një javë,
këtu rruga vret,
sa s’u vranë aherë,
në dyzetë vjet!

Ndaj po u them sot,
gojëve të liga,
nuk flitet me pordhë,
po me statistika.

Vërtet Shqipëria,
u bë pa zinxhirë,
por vallë a u bë,
një vend më i mirë?!

S’u bë më i mirë,
vendi i të parëve,
se e kanë braktisur,
gjysma e shqiptarëve!

Sot me mijëra ikin,
në vende të tjera,
ngjan sikur këtu,
të ketë rënë kolera!

Enveri ka ikur,
tridhjetë vjet më parë,
asnjë mrekulli,
këtu nuk ka ngjarë!

Këtë që do them,
nuk e them nga vapa:
Vendi s’shkoi përpara,
por ka bërë prapa!

 

(Vijon në një ditë tjetër)

Arben Duka August 10, 2016 11:09
Komento

46 Komente

  1. john August 10, 14:00

    Shume beri per cfare enderonim
    Ndaj na dha medaljet dhe tollonin.

    Reply to this comment
    • alphade August 10, 17:31

      John krici ! A jane te verteta keto qe shkruan zoti Duka ?
      Ato jane aq te verteta sa drita e diellit !

      Reply to this comment
    • antonio August 11, 00:41

      Po ti gjoni i kthyer ne “john” a mund te na tregosh se cfare mirash i solli kjo shkerdhatokracia jote, shumices se popullit keto 26 vjet?
      Nuk jane 26 dite,po….26 vjet,o kellire fashiste!
      Dhe ke surrat ti HALE te merresh me Enverin kollos!

      Reply to this comment
    • ortes August 11, 00:48

      Akoma nuk e kane kuptuar keta krricat e ballit e zogollit se sa me shume ta shajne Enver Hoxhen,aq me shume rritet respekti per kete BURRE TE MADH SHTETI,qe matet me kolloset e botes?
      Per me teper keta vertetojne ate se sa te drejte kishte Enver Hoxha qe u dha “gjysmen e lekut” ketyre kulisheve te tradhetise!

      Reply to this comment
    • Gerti August 11, 15:34

      Tek qendrimi ndaj Enverit ndahen Shqiptaret nga sllavet Shqipfoles, pasardhes sklleverish sjelle nga Afrika veriore qe ne antikitet, sic e tregojne te gjitha testet gjenetike

      http://britam.org/Haplogroup-E1b1b.jpg
      http://cdn.eupedia.com/images/content/Haplogroup-E1b1b.jpg
      http://blog.23andme.com/wp-content/uploads/2008/09/novembreblogpostfig.jpg
      http://www.archeolog-home.com/medias/images/sobpc.jpg

      Reply to this comment
    • Gerti August 11, 15:55

      Ne kohen e Enverit popullsia u trefishua, ndersa ne kete cerek shekulli jo vetem eshte zvogeluar, por po t’i deboje Italia dhe Greqia ato nje milion e kusur emigrante, pa remitancat qe ata dergojne dhe me nje milion goje ekstra per te ushqyer, nje pjese e mire e Shqiptareve do duhej te ngordhnin nga uria.

      Reply to this comment
      • Mission Impossible August 11, 19:59

        Ke thene nje te vertete te hidhur, e cila do t’i kallte tmerrin cdo tradhetari te shitur, cdo krimineli, dhe cdo hajduti ordiner te veshur me pushtet.

        Nje vend qe prodhon vetem tulla, llac dhe thashetheme eshte i destinuar te kapitulloje ekonomikisht, dhe jo vetem. Pasojat negative, duke filluar nga zhytja ne borxhe, shitja e pasurive natyrore, e deri tek nxjerrja e vendit ne ankand, qe bart me vete dhe rrezikun e humbjes se sovranitetit, do te ishin pothuajse te pashmangshme, nese nuk do te perdoreshin politika te tilla kundervepruese e njekohesisht dhe shtrenguese, te cilat kane si qellim perngadalesimin e krizes ekonomike me ane te shpernguljes se popullsise nga trojet. Emigracioni masiv i popullsise, ose shkurt eksodi, eshte shprehje e qarte e kesaj te fundit.

        Reply to this comment
      • Plaku Xhuxhumaku August 11, 20:09

        Edhe macet, edhe qente shtohen ne menyren me te natyrshme, mjafton te mos i ndalosh te q…

        Reply to this comment
  2. vjola August 10, 14:25

    I ke thene te gjitha .Te lumte

    Reply to this comment
  3. Mark uk August 10, 15:04

    Dhe ju beri ju spiun si qindra te tjer.Shko beri homazhe fuksi i deges.

    Reply to this comment
    • ai August 10, 17:24

      nderime Mark uk.

      besoj se dhe ti je nje nga margaritaret qe I ngre lavdine enverit.

      sinqerisht: nuk kam qene dhe nuk do jem enverist..thjesht jam atdhetar por per kohen e koleres qe jetojme sot ai ishte vite drite larg per kohen qe jetoi..

      do thuash ti ishte dictator…..ok por nese u be dictator ai u be ngaqe qe ne 1943 dhe deri ne 1983 spiunazhi I huaj po nxjerr dokumente qe donin ta vrisnin…pra ke ndegjuar ti kur njeri duan ta vrasin..ai te jape lule..per ato si puna jote qe e duan ne lule te ballit ?

      FJALIMI KARADUZIT GJIROKASTRES
      http://www.youtube.com/watch?v=alDazjHfi3Y

      Celsat e Otrantos I kemi Ne …

      Ne ju themi serbo medhenjeve
      miqeve te sigurte e te fshehte te russeve. qe
      dy rruge ka. Revizionistet russo-bullgare
      qe te sulmojne shqiperine per te dalur ne pjesen
      e adriatikut tone.

      Njera eshte rruga e vardarit e e kosoves.
      e tjetra eshte kanali i Otrantos.

      gjith populli shqiptar qe jeton ne kosove dhe viset
      e tjera te jugosllavise, qe nga shkupi
      e kacaniku, nga tetova e gostivari
      nga llapi plava e gucia do te ngihet ne kembe
      DO TI PRESE AGRESORET ME PUSHKE!!!!!!!
      ZJARR DO TE NDIZET GJITH JUGOSLLAVIA.
      DHE INVADORET REVIZIONISTE RUSO BULLGARE
      PO TE ARRIJNE NE ALPET TONA DO TE VIJNE
      SI NAZISTET GJERMANE KUR DOLLEN NGA STALINGRADI.

      ne rastin e dyte, CELSIN E OTRANTOS E KEMI NE…shqiptaret
      SAZANI DHE KARABURUNI, pa pasur frige se them ndonje sekret,
      JANE SHKEMBINJ TE VESHUR ME HEKUR E BETON KU
      S’KALON DOT FLOTA SOVJETIKE!!!!!

      ne te tilla aventura ne rast se deshirojne te futen
      armiqet russo bullgare e te tjere duhet te
      dine qe SHQIPTARET NUK JANE NJE SHTET PREJ
      TRE MILJONESH POR NJE KOMB PREJ 6 MILJONESH!!!!

      Komb i vogel ishte ky i joni ne luften e dyte boterore
      dhe i paarmatosur por vetem per vetem likujdoi nje numer te konsiderueshem diviznionesh fashiste italiane e naziste
      gjermane por tani kohet kane
      ndryshuar ne favor te republikes socialiste te shqiperise
      prandaj LARG DUART NGA SHQIPERIA.

      Shqiperia nuk kercenon kerkend ajo deshiron te rroje
      ne miqesi me te tjeret por po ti preken te drejtat dhe
      kufinjet e saj do ti pergjigjet cilitdo
      po me ate violence. Po keshtu do ti pergjigjet
      ne menyren me te rrepte padrejtesive
      dhe ofezave qe mund te perdore ndokush ndaj saj.

      pra ky ishte ai karaduzi qe I kinte nonen armiqve…jo si keta te sotmit qe po lene te huajt tja kajne nonen te huajt bashke me tet eme

      Reply to this comment
      • Plaku Xhuxhumaku August 11, 20:15

        Nuk e ke kuptuar mire or taj. Ky i hante mutin armiqve, puna eshte se asnje armik nuk ia vari e nuk u mor me llogjet qe leshonte ky per popullin e vet idiot. Po pse o rrote ti kujton se po t’i duhej ky katundi ketu ruseve apo amerikaneve nuk e merrnin dot apo si? Puna eshte se askujt nuk i rruhej per keta katunaret e buze Adriatikut dhe ai cifligari nuk i kinte nonen armiqve, ai ia kisht ki nonen tane ktij mileti, qe prandaj vazhdon ta quaje babe edhe sot e kesaj dite 30 vjet mbasi ka ngordhur muti.

        Reply to this comment
        • Xhuxhumak plaku August 12, 00:59

          Ky “Plaku xhuxhumaku” qenka nje koqe gpmarr kolaboracionisti dhe si i tille vetem gomarlleqe mund te thote, se gomari mbetet gomar. Ashtu i gjeti italia fashiste e Gjermania naziste ashtunjane edhe sot, por per fat te keq keta lloj xhuxhumakesh kane pushtetin keto 26 vite prandaj e kane cuar Shqiperine ne gremine. Kete dine ta bejne mire.

          Reply to this comment
          • Plaku Xhuxhumaku August 12, 13:31

            Ju te gjithe enveristat mendje koqe te ketij forumit ketu, hajde me hani m_tin e me rruani bolet. Ti or trap ketu me lart akoma nuk e ke marre vesh qe e gjithe kjo pacavure prej 26 vjetesh me Sali Berishe e Fatos Nano e me Ilir Meta e me Lul Basha e me Edvin Bythaman Rama, e gjithe skota, eshte produkti i Enver B*Qire Gjirokastres. Hani, hani mut akoma e pirdhni per Enverin.

  4. demo August 10, 15:39

    Me shkolla fabrika,spitale kudo,
    Parti nena ime,parti zemer-o

    Shoku Enver,
    I ke duart me sheqer
    Me sheqer e me hurma
    lum partia qe te ka!

    Reply to this comment
  5. nina August 10, 17:19

    o maskarenj ju qe shkruani per Enverin dhe ju qe e perkrahni njeriun e till…. po pse more muta.. cfar po perjetoni sot, mos eshte me mire se sa dje Shqiperia??? ok Enveri kishte ca gabime.. por per njeriun e varfer e te mesem ka menduar o horra… cdo njeri ishte ne pune, cdo femije deri ne moshen 18 vjec merte para prinderi per te, cdo njeri u shkollua, edhe pse kishte dallime, kushte energji drita ne cdo skaj.. ekzistonte mbi te gjitha edukata , rrespekti o kriminele , qe ju e shkatrruar Shqiperine dhe po e shkatrroni… te ishte Shqiperia me mire nga dje.. duartrokitja dhe une me ju.. o legena te Saliut….

    Reply to this comment
  6. alphade August 10, 17:41

    Vetem horrat, delikuentet, kontrabandistet,hajnat, vrase-
    sit , bakabondet dhe disa ,vetem disa , nje kontigjent shu-
    me i vogel si opozitaret politike,kulaket ,armiqt , vetem ke-
    ta kane te gjithe te drejten e zotit ta urrejne Enverin dhe
    kjo shtrese shoqerore qe ka qene e deklasuar nuk ze me
    shume se 10-15 perqind te shoqerise se dikurshme
    shqiptare , ndersa Enverin e kane dashur dhe vazhdojne
    ta duan pjesa derrmuese e popullsise !
    Nje gabim te vetem ka bere Enveri : Luften e klasave qe
    e coi deri ne ekstrem ,sipas shembullit rus dhe kinez .
    Por kjo ishte nje semundje e sistemit , nje sistem qe per-
    mbysi vetveten sidomos ne fushen ekonomike ku degra-
    doi me sistemin ekonomik burokratik…!!

    Reply to this comment
  7. intelektuali August 10, 18:58

    PO VETE E THUA O DUKE BEJTEXHIU
    QE ENVERI PERGATITI DEMONE SI SALIU
    PO TOLLONET I HARROVE O FANATIK DITEZIU
    QE SHQYPTARIN E BENE ME BISHT NE BYTHE NJESOJ SI MIU

    Reply to this comment
  8. Realisti August 10, 20:12

    O.alphade trapi. Po nqs ti quan te verteta cfare shkruan Duka, po ato dy rrjeshta nga John nuk jane te verteta?

    Reply to this comment
  9. Mark uk August 10, 21:54

    ai:Me te than te drejten habitem se si ka mundesi qe la ala njers nese mund ti quaj se kan ne zemer E.Hoxhen.Ai na shpertifilloj si njers.Po pse nuk nderhyri ne 81 kunder Jugosllavis kur tanket jugosllave u futen ne Kosove.Derisa sipas tejet e ati diktatorit Shqiperia mund te sulmonte edhe NATO edhe traktatin e Varshaves.Ju kerkoj te falur edhe persa shkrova se ju ala shifni anrra me komunista,dhe ashte kohe e humbur te merresh me ata tipa si puna jote qe gjithcka mund te jen po njers kurrsesi.

    Reply to this comment
    • kelmendasi August 11, 00:07

      o markujk

      kaq “deleted” je kur thua u futen tanket serbe ne kosove ne 81 ??

      alla hile a mund me na tregue se jot moter i kendonte keshtu atij xhaxhit :

      Jam nji çikë nga Dragobija
      Hije m’ka sot çiftelia

      Vetë e gdhena me nji dru mali
      Dern’e shpellës bac’Bajramit

      Vetë e thura o kangen time
      Enver Hoxhës me gjith’ urime

      O vetim (vetetime) o qe shkrep n’mes reve
      Lavdi venit ku ti leve

      Pyet Evropa e pyet Bállkani
      Kush po i prin ktij karvani

      Nji parti trimneshe e rrallë e
      Enver Hoxha gjithmon n’ball e

      O vrulli ynë o nuk mund të nálet
      Sup me sup jem lidh si malet

      Per rrethimin n’katër anet
      Kemi zemrat bashë si t’parëve

      E leta dinë mirë tradhëtia
      O pushken top e ka Shqipnija.

      O-hej.

      kqyre mark sa femra si puna e kesaj motres tende me siper jane ne semaforet e europes ?!

      Reply to this comment
  10. gjermani i fundit August 10, 23:39

    Qe shkuar armikut
    O Duka vertete,
    I hoqi karriket
    Neper kafenete.

    Tani, ohoho,
    Rrime si na do xhani,
    Pime kafe gjithe diten
    Ulur tek Tajvani.

    Bekuar kjo kohe,
    Lum kush na e solli,
    Jemi plot e plot
    Me dembele Stambolli.

    Do bejme si Evropa…
    Vargmale me llafe,
    Te rroje Tajvani
    Qe sherben me kafe.

    Reply to this comment
    • Kali Tropojes August 12, 07:35

      Karriget ua hoqi,
      vertet nga kafeneja,
      qe aty mos ngulej,
      “Intelekt-haleja”.

      Dje “Shahisti” ndynte,
      Parqe dhe bodrume,
      kurse sot vec tyre,
      qelb edhe forume.

      Qe pa gdhire “Poeti”,
      Tastjeres i meshon,
      Enverit edhe kockat,
      Ne google ja kerkon.

      I dalin vec ne enderr,
      mekatet e Enverit,
      sikur t’i kish futur,
      hurin “Pejkamerit”.

      Hellin s’eshte cudi,
      Ta kete ngrene “Plaku”,
      Se ndryshe s’ka se pse,
      Ta vjelle nga uturaku.

      Folene “Xhuxhumaku”
      e ka thone ke Tajvani,
      aty bashke ku piqet,
      dreqi dhe shejtani.

      Aty ku kafen pine,
      pseudo-politikane,
      aty sak Enveri,
      Ua bente mamane.

      Koqet ua tridhte,
      Dulle cakacuku,
      ja pse sot ankohet,
      “Nastradin” bishtuku.

      I fundit – me thua je,
      o gjerman i mire,
      ama “Ballisti” i fundit
      qenka koqe me brire.

      Reply to this comment
      • Kali Tropojes August 12, 12:33

        Ku vate poezia,
        o te krypsha mendte,
        a thua se gjith’ fjalet
        i kafshuan qente.

        Zgjohu o gjumash,
        dhe leri selektet,
        ne kohe reale,
        publiko komentet.

        Ne te dhimsen “Xumet”,
        ata te “Protopapes”,
        kjo nuk e mbron dot,
        nga gjemimi fjales.

        Reply to this comment
  11. Andrea (jo Stefan trapi) August 11, 01:03

    Mark je gjeni ne te tera komentet qe ben edhe Lek Dukagjini po te qe gjalle do ta digjte Kanunin para ketyre ideve apo komenteve qe benti.Po tu be nje jete ne UK o thi e nuk u bere dot njeri.Acka hequr ky popull me trapa si puna tende.Futi nje pergjigje komentit tashti………E o sekretar partie me kater klase …….sigurims etj etj.Mos fli po ruaj si qen per te nderhyre me komentet e tua te cmuara(idiot i lindur)

    Reply to this comment
  12. [email protected] August 11, 02:11

    PSE DUHET SHENJTERUAR ENVER HOXHA ??

    Në Arkivin Kombëtar Amerikan në Avenunë Pensilvania, Washington D.C. gjendet tashmë i deklasifikuar për studiuesit një prej thesareve me të rëndësishme të historisë Shqiptare të Luftës së Ftohtë.

    Gjithsesi, operacionet sekrete amerikane duhen parë sipas kohes. Jo më larg se 5 vite nga fillimi i Operacioneve klandestine kundrejt Shqipërisë, oficerët e OSS-së, pararendësja e CIA-s, ishin përkrah Enver Hoxhës në marshimin e fitores në bulevardin e Tiranës.

    Brigadat partizane e marshonin në këtë paradë të armatosur nga forcat aleate dhe të trajnuar nga një sërë oficerësh të shërbimeve sekrete britanike dhe amerikane. Flamuri sovjetik qëndronte në krah të flamurëve amerikanë dhe atij britanik në marshimin e madh, ndërsa avionët amerikanë “Halifax” fluturonin mbi Tiranë duke shpërndarë fletushka në mbështetje të çlirimtarëve.

    projekti i CIA në 1949: Si do ndërhyhej në Tiranë

    TOP SEKRET
    21 mars, 1949
    Për: PILIGRIM
    Nga: CICERO
    OPERACIONI SHQIPTAR
    Për të rrëzuar qeverinë aktuale dhe zëvendësimin e saj me një qeveri të pëlqyer prej nesh,
    mbetet shumë për t’u bërë në terren, përpara se ne të ndërmarrim hapa konkretë. Ne duhet
    të koordinojmë veprimet tona në momentin kur Ushtria kombëtare greke është fitimtare
    në Epir

    Dosja e panjohur e operacioneve sekrete
    Autorët e projektit: Frank Wisner, drejtues i Drejtorisë Sekrete, dhe James Angelton,
    s
    hefi i Kundërzbulimit.
    Ndërhyrja ushtarake që parashikonin amerikanët në Shqipëri
    Në Arkivin Kombëtar Amerikan në Avenunë Pensilvania, Washington D.C. gjendet
    tashmë i deklasifikuar për studiuesit një prej thesareve me të rëndësishme të historisë
    shqiptare
    të Luftës së Ftohtë. Prej vitit të kaluar, rreth 10 mijë dokumente të
    deklasifikuara hedhin dritë për herë të parë mbi operacionet e Shërbimeve Sekrete
    Amerikane ndaj regjimit komunist të Enver Hoxhës. Dokumentet në fjalë i përkasin
    periudhës kohore 1949 -1955, periudhë kur një prej shërbimeve sekrete më të fuqishme të
    botës përgatiste në fshehtësi të plotë operacionet klandestine ndaj vendit më të vogël dhe më të varfër të Ballkanit, Shqipërisë. Gjithsesi, operacionet sekrete amerikane duhen parë në kontekstin e tyre historik dhe politik

    USHTRIA ENVER HOXHES
    “Provokacioni” grek i 2 gushtit 1949, agresion luftarak për pushtim
    Sipas dokumenteve faktike, në sulmin e 2 gushtit 1949, grekët përdorën kundër Shqipërisë ushtrinë me topa, avionë, ushtri tokësore e gjithçka që përdor çdo ushtri që synon të pushtoj një vend tjetër. Ushtria shqiptare, madje edhe populli i cili në regjimin “hoxhist” quhej “popull ushtar e kufitar vigjilent”, iu kundërpërgjigj sulmit pushtues grek, me luftë të armatosur, në mbrojtje të kufijve e trojeve që u sulmuan. Ishte një luftë e përmasave dramatike. Ndërsa Greqia vërsuli drejt Shqipërisë mbi 70 mijë forca të armatosura, mbi 50 avionë, 80 tanke dhe një skalion artilerie me afro 400 gjuajtës, kryesisht topa, shteti shqiptar mobilizoi dhe futi në luftën mbrojtëse 10 mijë ushtarë, ndërkohë që po mbante në gatishmëri edhe 30 mijë trupa të tjerë pranë zonës së sulmuar. Siç dihet, Greqia ka pasur historikisht pretendime e synime për rrëmbim territoresh shqiptare, të cilat në 100 vitet e fundit i ka manifestuar edhe me provokacione e diversione ushtarake, duke tentuar të zaptoj forcërisht trojet shqiptare. Këto diversione e sulme ushtarake, kanë qenë sistematike veçanërisht pas shpalljes së pavarësisë në vitit 1912 dhe sidomos pas vitit 1913, kur “Konferenca e Londrës”, caktoi kufijtë zyrtar shqiptar, duke mbyllur kapitullin e kufijve mes Greqisë e Shqipërisë. Një nga aktet më famëkeqe luftarake greke kundër Shqipërisë, ka qenë sulmi ushtarak i nisur në 2 gusht 1949 në jug të vendit, me objektiv pushtimin dhe aneksimin me forcë të asaj toke shqiptare, që grekët e quajnë “Vorio-Epir”.

    KARNAVALET E SALI BYTHISHES

    Me 10 prill te 1994 i realizua masakra e pergjakur nga skuadro komanda “Pirro 1” Komando përbëhej nga 7 persona te armatosur me armatim te ushtrisë greke Pjesa tjeter qëndroi ne greke.Ne mesnatë u bë krimi, kunder një reparti me 130 rekrute te rinj dhe te parmatosur.Më 10 prill, në orën 02:40 një komando greke prej 8 personash me uniforma të ushtrisë greke hynë në territorin shqiptar, në afërsi të fshatit Peshkëpi pranë një reparti ushtarak. Komandoja vret në befasi ushtarin Arsen Gjini, kapitenin Fatmir Shehu dhe plagos tre shqiptarë. “Këto i keni për Vorio Epirin”, kanë thirrur ndërsa gjuanin. Gazeta “Elefterotipia” publikon lajmin se vrasja është marrë përsipër nga grupi terrorist “MAVI” (Fronti për Çlirimin e Epirit”. Nata e 10 prillit 1994 do të mbahet mend nga të gjithë shqiptarët. Vendi ynë atëherë u gjend përballë një sulmi ushtarak. Një repart komando hyri nga Greqia 4 kilometra në tokën shqiptare. Pasi kishte studiuar më parë planin, njerëzit që mbanin veshur uniforma ushtarake, sulmuan postën kufitare të Peshkëpisë. Bilanci dy të vrarë, tre të plagosur dhe disa dhjetra ushtarë të traumatizuar. Komandoja greke kishte zgjedhur si moment të duhur për të sulmuar, kohën kur i gjithë reparti kishte rënë në gjumë. Dy persona me uniformë dhe maska hynë në korridorin e kazermës. Komandanti i stërvitjes, Fatmir Shehu, u foli të panjohurve, duke u kërkuar të kursenin ushtarët, por ata e qëlluan me armë duke e lënë të vdekur. Më parë maskat kishin ekzekutuar edhe ushtarin Arsen Gjini. Tre rekrutë të tjerë mbetën të plagosur gjithashtu. Nën këcënimin e armëve maskat që flisnin greqisht duke përmendur Vorio Epirin, i mbyllën 130 ushtarët në një dhomë, ndërsa dy oficerë të tjerë i izoluan në një zyrë tjetër. Ky ishte versioni zyrtar i shtetit shqiptar, porse në traktin e organizatës “MAVI” i botuar edhe nga shtypi grek, shkruhej: “Organizata patriotike MAVI, pasi studioi me kujdes kushtet dhe operacionin që do të kryente në janar 1994, i dha urdhër njërës prej skuadrave të saj të armatosura që të godiste një repart ushtarak shqiptar, pranë vijës kufitare. Në orët e para të datës 10 prill, ditë e diel, në bazë të informatave të dhëna nga “Seksioni i mbledhjes së informatave”, skuadra PIRRO-l, e përbërë nga një grusht luftëtarësh, gjendjej në pozicionin e vrojtimit të objektit, në një kodër aty pranë. Sulmi filloi me kapjen e rojes dhe brenda dy minutash, godina dykatëshe e stërvitjes në Peshkëpi ishte në duart e luftëtarëve tanë. Skuadra e mbajti repartin për 20 minuta. Duke ikur, mori me vete 15 automatikë tip Kallashnikov të prodhimit kinez, dy arka me municion, si dhe oficerin e SHIK-ut,

    Reply to this comment
  13. Niko August 11, 03:57

    I nderuar qofsh gjithmone z. Duka!

    Reply to this comment
  14. Aqo August 11, 06:35

    O Mark zhit je tuj than or taj.
    Meso nje here gjuhen shqipe pastaj katranos cfare te duash.Shikoje vete sa ndryshe je nga te gjithe komentuesit(e kam fjalen per gjuhen e shkruar,se per bindjet kjo eshte personale dhe nuk te ve faj).

    Reply to this comment
  15. AM August 11, 10:12

    E verteta e gjith asaj kohe nuk mund te permblidhet ne nje bejte poezi. Por fakt eshte qe per fat te keq pas asaj periudhe nuk kane ardhur akoma politikane apo qeveri te afta qe ti bejne njerrzit te binden qe ajo qeverisje ne diktature nuk ishte dicka e mire. Kjo do te thote qe ne teresi c’fare erdhi me pas komunizmit nuk pati as merita as vizione. Berisha me shoke rane mbi shtetin shqiptar si hienat mbas kermave. Komunizmi ra vete dhe jo per arsye se è rrezoi Berisha me planet e tin per te ardhmen. Per kete fakt eshte realiteti.

    Reply to this comment
  16. Plaku Xhuxhumaku August 11, 13:14

    Me ato berthamoret na dhjeve gazit fare o bejtexhi.

    Shume poete Enveri pati
    Nga qyteti e nga fshati
    Plot fatosa, pioniere
    Ca te dhjere, ca te permjere

    Ca i kenduan lavdine
    Ca i levduan shtepine
    Shume vargje per te u thurren
    Me ne fund I beme shurren

    Reply to this comment
  17. mal August 11, 15:12

    O Marka hej njesh , shoket pa mend e pa atdhetarizem si ti e kane nen drejtim Shqiprine tash 25 vjet , lidhu me Fevziun , me Stefanin e shum tjere se jeni dora me sharlatane qe nuk besoni as vetveten ne komentet e shkrimet tuaja , Aferim ju qofte se po mundoheni te ulni malet dhe te ngrini halet me ju ne mesin e tyre .

    Reply to this comment
  18. Mark uk August 11, 15:20

    kelmendasi:Nese je vertet nga ke vene nickun nuk ju fajsoj.Si puna jote ka pas shume nga jeni faktikisht qe motrat i conin te kuadrat.Sot me lehtesi i coni rrugve te Europes.Pse je djegur ti me motren tane nuk ju ka njeri faj se vete e ke cuar ne ate rruge

    Reply to this comment
  19. Mark uk August 11, 15:25

    Aqo:Paske marr emrin e qenit tim o burr.Besoj e kupton se cfar te shkrova.

    Reply to this comment
  20. Guri Naimit D. August 11, 16:15

    Ne jete te jeteve ENVER HOXHA do te NDEROHET !

    Se pari faleminderit Arben Duka, Arben Shqiptar e kryeshqitari,qe na ben se jemi kush jemi, dhe ne zemer dy emra kemi: SHQIPERI dhe ENVERIN. Pwr sa flasin; dashakeqet le te lehin.
    Se dyti qe duhej e para, faleminderit gazeta “DITA” qe na hape kete DRITE.qe ndricon e ngoh nje popull te tere; leri ata qe koha prapa i ka lene.

    Per ty Aben ca rjeshta si gjysh pi ti shpreh:

    Ne jete te jeteve, Arben Duka do nderohet,
    Si kryeatdhetar, keto vite aritie perjetuar,
    Te tera Ajo pene i thote si duhet,
    “Dakatase” pene, me mendim e pervoje.

    “Pushke top”fjala yte tabanin taban,
    Ata qe jane koke mushke,ta dine,
    Po ju themi si te pareve e tyre:
    “Prit gomar te mbije Bar…

    S’gjej fjale per komentet atdhetare
    Ti pershendes jo vetem per vete,
    Me telefonojne, bij e bija atdhetare
    Keto shkrime sot, bere kryefjale

    Faleminderit te gjitheve dhe mirenjohie:

    Tre te pavdekshem:
    Krye Heroin Gjergj Kastrioti Skenderbe;
    Isamail Qemali,krye Popullit shqiptar kur duhej,
    Perjetesisht;Komandanti-komisar,
    ENVER HOXHA do NDEROHET.

    Ajo fotografi “gjume gju me popullin”
    Mes Tropojes- flet vete
    Faleminderit “Dita” qe na sjell DRITE.

    Toronto 11-08-2016 Guri Naimit D.

    Reply to this comment
  21. SS August 11, 17:29

    Me Enverin vertet ka perse te mburret historia Vertet nga hici na beri njerez Kurrse keta legena nga njerez na kethyhen ne ic Te mendosh si eshte katandisur shqiperia me intelektualin te goditur ne tru dhe Mark ukun qe i ka ngrene gomarri abetaren

    Reply to this comment
  22. legjenda e enverit = mos denimi i monstresali serbit August 11, 17:53

    per komentuesin XHUXHMAXHIXH( alias (mark ujku)

    Ju i nderuar me kulturen qe tregoni ne komentet tuaja duket se vuani nga psikoza vampiroide karshi enver hoxhes dhe sistemit te Edhe une deri ne mars 1997 kam qene nje kundershtar modest qe kam dhene nje kontribut jo te vogel per ndryshim te atij sistemi ne vitet 90 por jo per hakmarrje dhe gjueti shtrigesh ku ish komunistet u bene me antikomuniste se dhe te burgosurit te Spacit.

    Nga 1997 e deri ne dite e sotme kur shteti shqiptar ka shkuar ne ….cdo sulm dhe denigrim ndaj tij eshte nje nder qe i behet Enver Hoxhes.

    Viktime e kesaj propogande eshte brezi i ri qe po bombardohet non stop 24 ore ne dite me nje rrjet shume te gjere dhe te sofistikuar duke i trullosur deri ne shplarje truri permanente.

    Por vepra e Enverit nuk mund te zbehet pamvaresisht shume gabimeve te ndodhura ne kohen e tij qofte nga eksperianca,qofte nga nje rrethim 40 vjecar nga athina dhe beogradi te ndihmuar ne ate kohe nga perendimi.

    1-DEKORATE ATDHETARIE
    Mbrojtja hyjnore qe i beri kombit Enver Hoxha ne konferencen e paqes ne Paris kur i tha botes se:
    SHQIPTARET KANE ARDHUR NE PARIS JO PER TE DHENE LLOGARI POR PER TE KERKUAR LLOGARI qe i la me goje hapur udheheqsit boterore me frengjishten e tij perfekte .

    2-DEKORATE TRIMERIE
    Mbrojtja e shkelqyer qe i beri monarko-fashisteve greke ne 1949 qe i …..Kurse nen regjimin e talebanit Berishe ne 1994 komando greke shpartalloi dhe poshtroi maksimalisht duke vrare disa ushtarake shqiptare dhe duke i lidhur si bageti efektivin e nje njesie luftarake te mender berishes.

    3-DEKORATE GUXIMI
    Debimi spektakular qe i beri fllotes ruse ne Pashaliman qe shume stratege e cilesojne si nje nga veprimet me te guximshe ne historine e njerzimit.Ishen vitet 60′ kur Ruset ishin fuqia me e madhe boterore ushtarake derisa ne krizen e karaibeve ne 60′ Hryshovi i trembi amerikanet te cilet deshtuan ne ngjarjen e Gjirit te derrave ne Kube.

    4-DEKORATE LARGPAMESIE
    Trim u tregua dhe ne daljen nga traktati i Varshaves ne shenje proteste kunder pushtimit Cekosllovakise qe mbahet si dita kur u be komunist plehu Sali Birishi nga “mallengjimi” i ketij akti heroik .

    4-DEKORATE INTELIGJENCE
    Enver Trimi drejtoi vendin qe e mori absolutisht te shkaterruar dhe pa asnje kokerr leku ne arken e shtetit.Ai drejtoi dhe luftoi balle per balle me Titon per 30 vjet qe dihet se ishte nje figurat boterore me finoke dhe i mbeshtetur fuqimisht per te shkaterruar shqiperine.

    5-DEKORATE PER DIZINFEKTIM TE TURKOSHAKEVE
    Kjo eshte vepra e tij madheshtore qe vuri si Pashko Vaso ne zbatim moton :feja e shqiptarit eshte shqiptaria.Si rrjedhoje ekesaj politike kemi me mijra familje shqiptare me besim miks qe i ben me teper shqiptare se fetare.Eshte kriminale sot te shohes sumat perpjete te disa besimtareve dallkauke perpara gjergj kastriotit ne Tirane dhe kjo mjafton per kete supermedalje
    Jane shume aspekte qe flasin ne favor te ketij legjendari por pa harruar shume bema te keqia te tij qe nqs do ishte gjalle do ti kerkonte ndjese shqipatreve.
    Ishte sistemi i Enver Hoxhes qe mori Sali morracakun nga vicidoli nga nje familje ekstremisht analfabete ,i dha shkolle e futi ne gjirin e famijes deri te oxhaku i tij dhe pastaj ky gjarper kafshoi te zotin..
    Nuk dua te mbroj Enver Hoxha sepse ka qene ne nje fare menyre i para denuar nga koha qe jetoi dhe ideologjia qe perfaqsoi por Ate KOLLOS NUK MUND TA ZHDUKIN AS UFO-T nqs do vijne nje dite sepse ishte nje ZEUS qe historia e ka futur ne arkivat e saj.

    Ne ditet e sotme kur shqiperia eshte kthyer ne shprehje gjeografike nen ombrellen e Natos dhe klasa politike nuk eshte e afte jo vetem te vere ne funksion shtetin shqiptar por e ka shkaterruar ate perfundimisht duke e lene ne dore te ca ambasdoreve low life figura e tij eshte ne rritje progresive….

    Vetem nje referendum popullor per Enver Hoxhen do ju mbylli gojen reaksionareve dhe tradhetareve te vendit te cilet ai I lufjtoi per 40 vjet dhe nuk jane pak

    Reply to this comment
    • Plaku Xhuxhumaku August 11, 20:07

      6-DEKORATE PER ZHDUKJEN E SHOKEVE
      7-DEKORATE PER URINE QE SHKAKTOI
      8-DEKORATE PER SPIUNET QE PERGATITI
      9-DEKORATE PER FAMILJET QE SHKATERROI SE ASHTU I DESH BYTHA E TIJ E SHPUAR
      10-DEKORATE PER SHQIPERINE QE IA SHITI JUGOSLLAVISE, POR KUR MORI VESH QE TITOJA NUK E PIRDHTE, PO DONTE TA ZEVENDSONTE ME KOCI XOXEN, IU LUT STALINIT QE T SHPETONTE
      11-DEKORATE EDHE PER TRUTE E GOMARIT QE JU HODHI SHUMICES SE SHQIPTAREVE
      ETJ. ETJ. DEKORATA QE VINE ERA KAKE.

      Reply to this comment
  23. na ishte nje here gospodin berishoviq... August 11, 20:35

    Kondrabanda e naftës Berisha-Millosheviç, ja si funksionoi firma ,Shqiponja-PD, në vitet 1993-1996
    Kondrabanda e naftës Berisha-Millosheviç, ja si funksionoi firma ,

    PD dhe pushteti ,??Berisha,?? ka si aktivitet historik antishqiptar trafikun e karburanteve dhe armëve me Serbinë

    Nëse ka një ,??damkë,?? që nuk mund të ,??pastrohet,?? kurrë në historinë politike e qeverisëse të PD, të Sali Berishës dhe pushtetit të tij të viteve 1992-1996, kjo është shkelja e embargos së OKB ndaj Serbisë së Millosheviçit, me urdhër të Sali Berishës, në lidhje me furnizimin e Serbisë me karburante, municion e armë, në vitet kur ky shtet ushtronte gjenocid barabar kundër popujve të federatës, veçanërisht kundër popullit shqiptar të Kosovës. Me këtë akt anti ligjor, anti-OKB e antikombëtar, Sali Berisha dëshmoi përfundimisht me prova konkrete se si dhëndër serb, ishte edhe një misionar pro serb.

    Ndërkohë që regjimi i Millosheviçit vazhdonte të derdhte gjak shqiptarësh në Kosovë, Sali Berisha, nëpërmjet SHIK dhe mafies rajonale, kishte angazhuar dhe aktivizuar gjithë struktura e shtetit që komandonte, për të furnizuar regjimin e Millosheviçit me karburante, armë e municione, ndërkohë që OKB, NATO e SHBA i kishin vendosur regjimit gjakatar serb, embargo edhe për furnizim me ,??ujë,??.

    Berisha krijoi firmën trafikuese ,??Shqiponja,??, ja stafi i kupolës së PD

    Për të kryer këtë shërbim ndaj Serbisë e kundër OKB dhe NATO-s dhe për të maskuar krimin e trafikut të armëve e kontrabandës së karburanteve, antishqiptari Sali Berisha, krijoi një firmë tregtare import-eksporti, të quajtur ,??Shqiponja-PD,??, me pronare PD.

    Thyerja e embargos së OKB, në harkun kohor të viteve ,??93-,??96, mes Shqipërisë dhe Malit të Zi, me bekimin e ish-Presidentit Sali Berisha, ishte një moment i artë i cili nuk u shfrytëzua vetëm nga trafikantët tregtarë privatë në fushën e kontrabandës së karburanteve, por masivisht nga vetë Partia Demokratike, nëpërmjet firmës së saj tregtare ,??Shqiponja-PD,??.

    Partia Demokratike kishte 100% të aksioneve të kësaj firme. Zyrtarisht, Drejtor i Përgjithshëm i firmës trafikuese ,??Shqiponja-PD,??, u emërua kreu i PD Tritan Shehu. Administrator u emërua Genc Pollo. Kryetar bordi ishte Sali Berisha. Drejtor Ekonomik ishte Blerim Çela. Drejtor marketingu ishin Ali Spahia e Ali Kazazi. Koordinator me tregun Serb për eksportin e karburanteve, armëve e municioneve ishte Pjetër Arbnori.
    Drejtues ushtarak i kësaj firme, që siguronte ecurinë e trafikut ishte Safet Zhulali.
    Drejtor finance ishte Genc Ruli.
    Drejtues i sigurisë rrugore të mjeteve që trafikonin, ishte Agim Shehu.

    Shef auditi ishte Ritvan Bode, njëherazi edhe ish-drejtor i Përgjithshëm i Doganave e më pas ministër i Financave.

    Ndërsa Drejtor i Përgjithshëm i stafit të firmës ,??Shqiponja-PD,?? që kontrollonte dhe menaxhonte veprimtarinë e kësaj firme ishte shefi i SHIK, Bashkim Gazidede. Kjo firmë u ngrit dhe nisi aktivitetin me urgjencë, pikërisht në momentin kur Serbia u izolua nga SHBA, OKB e NATO, për shkak të krimit njerëzor e gjenocidit masiv, që nisi dhe po vazhdonte kundër popujve federativ që përbënin ish-Jugosllavinë. Firma ,??Shqiponja,?? Me rritjen e kërkesës për naftë në tregun shqiptarë, duke qenë se sasia dërrmuese e saj shitej kontrabandë në Mal të Zi, drejtuesit më të lartë të PD në vitin ,??93 vendosën të themelojnë firmën ,??Shqiponja,??, e cila fillimisht, sipas akt-themelimit kishte si objekt vetëm eksportin e naftës drejt ish-Jugosllavisë, me afat nisje vitin 1993 dhe për një periudhë mbi 10 vjet. Por që aktiviteti i saj u ndërpre në dhjetor 1996, për shkak të rënies së PD nga pushteti i piramidave.

    na ihste nje here berishoviq qe I conte arme dhe nafte gospodin milloshevic dhe ai popull nuk mban hic

    or ju hongret mortja qe ju vrau ju vodhi ju tradhetoi nje kriminel si bershoviqi dhe nuk ja u mban bytha ti qini none atij..por ai po ju shkerdhen para mbrapa dhe po I thoni faleminderit duke u marre me kockat e enverit

    Reply to this comment
  24. belba August 11, 23:11

    tani per te gjithe pithucat qe nuk kane kellqe per ta pa te verteten ne sy….. Xhaxhi ishte xhaxh dhe me xh te madhe te gjithe mrapa atij jon pithuca legena dhe palaco qe kan bo mo shume keq se ai ne vazhdojne shajne ate…….
    from the thelb of the hart fuck u momfloksa qe hiqni si demokrata vdekshi e ju vofte shpirti ne hale

    Reply to this comment
  25. SKENDER-BEU August 12, 00:50

    JOHNI DHE MARK UKU,
    JANE DISA GOMARE ,
    QE KOHEN E ENVERIT,
    NUK E KANE PARE.

    SE KETA KERICA
    KETA TRUSHPELARE,
    NETE SEMES PICKA
    ISHIN VETEM FARE.

    ISHIN VETEM FARE ,
    E NJE SOJ TRADHTARI
    NGA FARA E GOMERVE
    DEL VEC SOJ GOMARI.

    Reply to this comment
  26. NjeQytetarOptimist August 12, 07:22

    E ke thare o Arben Duka…

    Reply to this comment
  27. MeteH August 12, 08:40

    Z.DUKA,ju lumt.Poezit tuaja jane frymzim per njerzit e ditur e jo per injorantet qe dolen pas ’91si kerpudhat pas shihut e shpifin e shpifin per ENVERIN qe u dha DRITE,ARSIM,SHENDETESI,SHERBIME KOMUNALE,MBROJTJEN E VENDIT…ETj, FALAS.Dhe flasin keta zullumqar qe shkaterruan çdo gje qe ndertoi Enveri ku punonin i madh e i vogel dhe tashme kerkojne pune nga RAMA.Poezit tuaja fshikullojne sidomos RININE e afte per pune qe rri gjithe diten ne kafene duke pire KAFE,CIGARE,KONJAK,DROGE dhe mandej vrasin njeri-tjetrin per 5 leke qe lene ne kumar,apo qe ju shkel syri prostitutes te vene ne gare kush-e-kush me pare.E ne kohen e xhaxhit nuk kishte nga keto,ndaj ata qe shajne Enverin jane prostituta,burgaxhinj ordiner e hiqe b.politik dhe u pagua qeveria dinimin per vrasje e vjedhje me paret e popullit.Por,duhet thene se disa marin shkas edhe nga tmerri qe futi ANGLOAMERIKANIZMI te masa e popullit per te urryer Enverin ne emer te KOMUNIZMIT,te cilet nuk lane gure pa levizur per ta rrezuar e vrare ate me agjenturat e tmerrshme si HAMIT MATJANI,XHEVDET MUSTAFA,etj,qe tashme po dalin ne drite pretendimet e tyre.Salie i cytur nga Jaersoni i SHBA i bene nje dem te madh vendit tone hallemadh,ku per 26 vjet po ham njeri-tjeterin duke bere ate qe ben SALI BERISHA NE FOLTOREN E KUVENDIT.Ky eshte turpi i tij dhe i atyre qe e pasojne ate.E.L-Fier,apasionant i DITES

    Reply to this comment
  28. ardi mamurrzaku August 12, 13:21

    Komplimenti Z.Duka,…
    ENVERI ESHTE NJE NGA FIGURAT ME TE SHQUARA EVROPIANE QE KA BERE VETEM PER POPULLIN E TIJ.

    Reply to this comment
  29. mal August 12, 17:19

    Te lumte Duka , Enveri ishte pejkameri i shqiptarve , Ai e pastroj e rriti e qiti ne drite qe ta shofe bota pasi e shendoshi e arsimij dhe e shumfishoj rracen shqiptare , ato qe se kuptuan qendruan ne hije jo per fajin e Enverit por per fajin e tyre , se dihet se edhe Dielli nuk i ngroh te gjithe jo per fajin e Tije .

    Reply to this comment
  30. fraza August 13, 15:09

    Cfare shkruan i madhi Arben Duka, eshte absolutisht e vertete. Mirenjohje dhe nderime pafund shkojne tek ky personalitet nga tere populli dhe njerezit e ndershem, qe jetojne dhe punojne me sakrifica per te perballuar kushtet mizerabel te kohes.
    Ata qe shajne, qe ofendojne, kritikojna dhe mallkojne me padurim jane nje perqindje e vogel, te cilet kurre nuk kane qene, nuk jane dhe nuk do te jene shqiptare. Ata jane vetem shqipfoles dhe u lutem e pergjerohem te gjithe komentuesve te mencur ne kete forum te mos bien ne nivelin e tyre. Tashme ata njihen si delja e zeze ne tufen e te bardhave, dhe misioni i tyre eshte te ndotin. Mos te merremi me ndotesit se ata vec te ndotin dine.
    Nderime edhe nje here per te madhin Arben Duka!

    Reply to this comment
  31. Atros October 31, 22:20

    Poezite e tua
    i lexoj me kenaqesi
    po kesaj here
    nuk jam dakort me ty

    Per 50 vite
    Enveri beri ato qe the ti
    Per 50 vjet
    Enveri e la Atdheun ne mjerim

    Mos harro tollonat
    dhe luften e klasave
    po infrastukturen
    8 ore benim per te ardhur ne Tirane

    Bota u zhvillua
    beri gradacela
    beri rruge e autostrada
    deri ne maje te malit

    Nderkohe ne me tollona
    bota hante e pinte
    shpiku teknollogji
    e ngriti sh te reja

    ne ishim te varfer
    ishim te paditur
    por eshte e vertete
    qe sigurine e kishim

    Sot jetoj ne Europe
    dhe jam vertet i lumtur
    nuk me mungon xhaxhi
    as ajo kohe
    po ti shkruaj si te duash
    une prap te lexoj

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*