Historia e ndërtimit të Xhamisë dhe Sahatit në Tiranë

February 6, 2018 02:50

Historia e ndërtimit të Xhamisë dhe Sahatit në Tiranë

Kulla e Sahatit në qendër të Tiranës u fillua nga Haxhi Et’hem Beu rreth vitit 1821-1822 dhe u përfundua me ndihmat e familjeve të pasura të Tiranës.

Montimi i sahatit u bë nga familja Tufina.

Më 1928 u ble në Gjermani nga shteti shqiptar një Sahat modern dhe kulla u ngrit në lartësinë 35 m.

Gjatë Luftës së Dytë Botërore Sahati u dëmtua, por u rivu në punë në korrik të vitit 1946.

Kurse Xhamia në qendër të Tiranës, e quajtur Xhamia e Ethem Beut, filloi të ndërtohej më 1789 nga Molla beu i ardhur prej Petrelës dhe u përfundua më 1821 nga i biri, Haxhi Et’hem Beu, stërnipi i Sulejman Pashës.

Kulla e Sahatit të Tiranës është monument kulture i kategorisë së I, shpallur me Ligjin nr. 609, datë 24 maj 1948[1]. Ka 90 shkallë në formë spiraleje. Është 35 metra e lartë dhe deri në vitin 1970 ka qenë ndërtesa më e lartë e kryeqytetit.

n.s. / dita

 

February 6, 2018 02:50
Komento

3 Komente

 1. Paul Tedeschini February 8, 08:58

  Shume interesante:

  Ndersa ne vitin 1789 ne Tirane po ndertohej Xhamia e Ethem Beut, ne po ate u ba revolucioni francez qe hapi ide te reja perparimtare per boten.

  Bravo Tirane sepse keshtu po vazhdon edhe sot ne vitin 2018.

  Reply to this comment
 2. Paul Tedeschini February 8, 09:02

  Ndersa në vitin 1789 në Tirane po ndertohej Xhamia e Ethem Beut, në po atë vit u ba revolucioni francez që hapi ide të reja perparimtare per tanë boten.

  Bravo Tirana sepse kashtu po vazhdon edhe sot në vitin 2018 me ndertimin e xhamisë ma të madhe në Ballkan.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*