Kur ka filluar nxjerrja e naftës në Shqipëri

April 27, 2018 07:30

Kur ka filluar nxjerrja e naftës në Shqipëri

Nxjerrja e naftës në shkallë industriale me puse në vendin tonë ka filluar në vitin 1934 me zbulimin dhe vënien në shfrytëzim të vendburimit në Kuçovë nga shoqëria italiane AIPA.

Nafta e parë nga ky vendburim është nxjerrë më 1929 (750 tonë), duke arritur më 1934 një prodhim vjetor prej 9240 tonë.

Në shtator 1946, vendburimi i Kuçovës u vu në shfrytëzim të rregullt, ndërsa më 1947 filloi shfrytëzimi i vendburimit të Patosit.

Më 1953 ka filluar eksperimentimi për përdorimin e metodave intensifikuese të nxjerrjes së naftës.

Në vitet ’80 u kalua në zbatimin praktik të metodave bashkëkohore për nxjerrjen e naftës, veçanërisht për injektimin e avullit në shtresë dhe atë të gazit karbonik në shtresat ranore.

n.s. / dita

April 27, 2018 07:30
Komento

5 Komente

 1. spata April 27, 10:09

  Ska rendesi fare ky artikull ku populli ska perfituar azgje nga thesaret e nentokes .

  Reply to this comment
 2. tv April 27, 18:17

  turp, te jesh kaq popull i varfer.

  Reply to this comment
 3. Tekiu April 28, 17:36

  Nje shkrim i varfer.Shqiperia ne vitet 1970 ka arritur deri edhe 2 milion ton nafte ne nje vit!!!

  Reply to this comment
 4. xixa April 29, 14:46

  NE VEMENDJE TE TEKIUT: I nderuar Teki ne nuk na intereson sa ka prodhuar ne vitet 60-70-80. Na intereson 50 fuqi ne vitin 1934 dhe 200 fuqi ne vitin 2017,pjesa e 45 viteve eshte inekzistente.???????

  Reply to this comment
 5. demo April 29, 19:16

  Shqiperia eshte Vrima e zeze e rruzullit.Uroni qe ky vend mos te kete asnje pike nafte,asnje lloj minerali,asnje lloj pasurie,sepse forca te erreta te padukshme e zhdukin kete pasuri..Prej naftes shkretetira te pabanueshme si Arabia,Dubai,Emiratet,u bene parajsa prrallore,.Ne shkretetire lulezoi Izraeli.Zvicra malore nuk ka as nafte,as hekur,as krom.
  Ne themi Turqia na la 500 vjet prapa.Ja ku eshte Turqia,nga vendet me te zhvilluar te rajonit.Sekreti eshte se keto vende NUK DREJTOHEN NGA SHQIPTARE.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*