Kur kanë ardhur hebrejtë në Shqipëri?

August 4, 2017 10:35

Kur kanë ardhur hebrejtë në Shqipëri?

E nderuar lexuese!

Kjo popullsi u shpërnda qysh në antikitetin e vonë në trevat e Perandorisë Romake.

Në mesjetë dokumentohen të paktën që nga shek. XIII në qytetet shqiptare, si në Durrës, Vlorë, ku dallohen nga tiparet e tyre etniko-fetare.

Në fund të shek. XV grupe hebrejsh të degës mesdhetare sefardine të ndjekur nga inkuizicioni spanjoll dhe portugez, u strehuan në Shqipëri, kryesisht në kohën e sulltan Bajazitit II. Ata krijuan në Vlorë, Artë dhe Prevezë bashkësitë e para e më vonë edhe në Berat, Janinë, Elbasan, Shkup, Prizren, Manastir etj.

Hebrejtë merreshin kryesisht me tregti dhe me dhënie faizi.

Bashkësitë e tyre në Shqipëri krijuan si kudo institucionet fetare e administrative-gjyqësore të veta. Në qytete jetonin në lagje të veçanta.

Në shtetin shqiptar nuk ka pasur diskriminim ndaj tyre, si ka ndodhur në shumë shtete të tjera të Ballkanit dhe të Evropës Perëndimore.

Gjatë Luftës II Botërore jo vetëm hebrejtë vendas, por edhe të huajt populli shqiptar i strehoi, i mbrojti dhe i shpëtoi nga shfarosja naziste.

August 4, 2017 10:35
Komento

4 Komente

 1. Arben August 4, 14:08

  HEBRENJTE ERDHEN NE TROJET E BALLKANIT

  DHE ATO SHQIPETARE, ME FTESEN E SULLTAN

  PAJAZITIT, I CILI U HAPI DYERT DHE I SHPETOI

  NGA INKUIZIOCIONI SPANJOLL, JO THJESHT

  ERDHEN NE KOHEN E SULLTAN PAJAZITIT.

  KETU E KA RRENJEN EDHE TOLERANCA JONE

  DHE NDIHMA QE U DHAME HEBRENJEVE

  GJATE LUFTES SE DYTE BOTERORE.

  KESHTU ESHTE MUHABETI.

  PIKERISHT NE KETE KOHE, U KRIJUAN NGULIMET

  E MEDHA TE HEBRENJEVE NE BALLKAN.

  PRURJET E MEPARSHME, QE SHPREHEN NE

  KETE ARTIKULL, JANE VETEM SA PER

  FOLKLOR.

  Reply to this comment
 2. Akilis August 5, 04:05

  Populli shqipetare diskriminoi dhe spiunoi njeri tjetrin jo me Ebrenjte.
  Ku ja mbante bytha Cifuteve te deklaroheshin te tille ne Albanistanin islamik.
  Une per vete nuk kam njihur ndonje cifut ne qytetin tim.megjithese nga vitet 70te kur kane patur mbeshtetjen e Amerikes dhe Stalini i la te shkojne ne Israel atehere kane nxjerre pak koken jo te gjithe.
  Mos genjeni veten se e pame “dashurine” per Cifutet ne ndeshjen qe u be jo ne Shkoder por ne Elbasan dhe me kamera dhe sigurim.

  Reply to this comment
 3. Guri i Kamjes August 5, 18:04

  Shpetimi i çifuteve gjate L.2.B. ka qene veper e Qeverise shqiptare te Kohes e cila kishte arritur nje marreveshje me Nojbaherin(perfaqesuesin gjerman per Shqiperine) per te mosprekur asnje te huaj per shkak te ndjenjes te hospitalitetit(respektimit te mikut) qe ishte tipar dallues i kombit shqiptar. Si rrjedhoje e kesaj marreveshje nuk u prek asnje çifut, kurbat(qe sot i quajne rome), armen apo sllav. Edhe znj Nexhmije Hoxha ka deklaruar ne shtyp se, lidhur me shpetimin e çifuteve, komunistet nuk kane asnje lidhje. Ata i shpetoi qeveria e kohes.

  Reply to this comment
 4. Lalai August 5, 19:50

  Miti Hebre eshte nje FALLCO…!!!!
  Kush beson ne kete Mit eshte per te ardhur keq.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*