Kur kemi pasur farmaceutikë shqiptare

March 11, 2020 16:22

Kur kemi pasur farmaceutikë shqiptare

Sipas dëshmive historike ilirët kanë ditur të dallojnë e të përdorin në forma të ndryshme për mjekimin e sëmundjeve shumë bimë mjekësore, lëndë minerale etj.

Farmacitë e para në Shqipëri u hapën nga mesi i shek.XIX në Shkodër, Durrës, Vlorë, Elbasan, Gjirokastër, Korçë etj.

Farmacitë e spitaleve ngrihen në fillim në Korçë në vitin 1917.

Pas Çlirimit të Shqipërisë, me shtetëzimin e tyre në vitin 1946, farmaceutika u organizua si shërbim institucional shtetëror dhe hyri në rrugën e zgjerimit për të plotësuar kërkesat e shëndetësisë në popullatë.

Shërbimi farmaceutik u shtri deri në zonat më të thella me një sistem shtetëror ndërmarrjesh farmaceutike.

Sot, ky shërbim është privat.

 

****

Botuar në rubrikën Enciklopedia në Dita

March 11, 2020 16:22
Komento

10 Komente

 1. Kritiku March 16, 20:21

  Pse nuk thuhet se krahas sherbimit farmaceutik ne Shqiperine diktatoriale kishte edhe ndermarrje qe prodhonin ilace.Sot nuk prodhojme asgje dhe jemi ne dore te ilaceve te skaduara qe me shume vrasin se sherojne “Ceku i bardhe” nuk pruri asgje edhe per shendetin .

  Reply to this comment
  • lexuesi March 19, 15:25

   Ju thahet fyti po te pohojne qe ProFarma prodhionte pjesen me te made te ilaçeve dhe qe aspirinat shqiptare ishin nr. 1 ne bote …

   Reply to this comment
  • Fadil April 5, 03:15

   Pse në Shqipërinë diktatoriale kur i kishit të gjitha: barnat nga natyra dhe fabrikat për prodhimin e tyre?!!!

   Reply to this comment
 2. A March 20, 12:11

  Para shume viteve kam bere nje udhetim ne Kroaci dhe ata me kerkuan, kroatet, na sill disa kutija me Aspirina shqiptare

  Reply to this comment
 3. labi March 20, 15:13

  Tashti na i ben Tom Doshi,

  Reply to this comment
 4. Lala March 23, 11:16

  Nje penecilinë kuronte tërë fshatin.Tani në rastin më të mir sa të mban gjallë ,sepse po u kurove nuk duhen ilaçet, bie prodhimi ,bie ekonomia. Njeriu në të sëmës.

  Reply to this comment
 5. Pellazgos March 24, 02:24

  Ilyret me y Greke adhuronin Perendite Greke ne gjithe siperfaqen e tyre dhe nuk kane lidhje me islamiket e Allahut apo Papucin e Romes.
  Kishin Theatro dhe shkruanin Greqisht,por sipas turkoallvanosave mendonin “shqip”.
  As emertimin e sakte te Ilyreve nuk doni ta shprehni se kini ne gjak antigreqizimin,anti Epirotizmin.

  Reply to this comment
  • Tarras Ilria si ta dush March 24, 18:03

   Hajd robt ti Grek sumqim kur thu qe flisnin Greqisht.
   Dihet qe greket flasin mire dhe me bythen,ndaj kjo ju djeg edhe gjuhen juve baxhellave te reja.Po ju jeni rrac jevgu mer moter qira,ku u bote ju per me dhone men !!??.Robt me gjith ca ke mrapa,rrace muti.

   Reply to this comment
  • KORÇARI March 29, 15:56

   Ti koqja me pseudonim pellazgu.
   Mëso se grekët ishin Ilirë dhe se perënditë e tyre ishin Ilire dhe se gjuha që flisnin ishte një dialekt i gjuhës PELLAZGO-ILIRE e cila akoma dhe sot ka ngjashmëri të madhe me Shqipen e Sotme ,dhe pak lidhje ka me greqishten e sotme.
   More vesh o PALLA..S..N.GOJA

   Reply to this comment
 6. EO April 1, 20:32

  Mos beni pyetje te kota.Kur kemi pasur kete kur kemi pasur ate se te gjithe e dine vetem ne kohen e “diktatorit”.Me mire pyesni a do ti kemi ndonjehere prape

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim