Kur lë cigaren, zemra kthehet njësoj si më parë

Redaksia Online September 2, 2013 11:35

Kur lë cigaren, zemra kthehet njësoj si më parë

Kur duhanpirësit e lënë cigaren, zemra mund të rikthehet njësoj si më përpara, por arteriet mbeten të dëmtuara.Një studim i kryer së fundmi argumenton se rreziku i atakut kardiak te personat që e kanë lënë cigaren është i njëjtë me ata që nuk e kanë konsumuar ndonjëherë atë.

Studimi është kryer me 13 mijë pacientë nga 9 vende të Europës, Amerikës së Veriut dhe Azisë. Pjesëmarrësist në studim ishin të ndarë në tre grupe: 3 mijë duhanpirës, 3 mijë ish-duhanpirës dhe pjesa tjetër persona që nuk e kishin pirë kurrë cigaren.

Studimi i kryer nga Weill Cornell Medical College është prezantuar në Kongresin Europian të Kardiologjisë.  / ANSA

Redaksia Online September 2, 2013 11:35
Komento

2 Komente

  1. Pellumb zaimi September 2, 12:18

    Puna eshte se ne duhanpirêsit i kuptojme mire rreziqet e duhanit sepse i ndjejme ne trupin tone. Por e keqja jone eshte se frikesohemi kur lexojme lajme si ky dhe i harrojme pas ,e shumta,njé ore!! Bëni ju shkencetaret nje studim qe te dale ne perfundime rreth asaj sesi te ‘mos harrojmë’shpejt rrezikun qe porsa kemi lexuar? Eh mor duhanxhinj? Ne jemi ajo rracé qe i bëjme gropen vehtes!

    Reply to this comment
  2. dru me pre September 2, 12:46

    Nqs arteret mbeten te demtuara per ata qe kane lene cigaren si eshte e mundur qe rreziku i atakut kardiak eshte i njejte me ata qe nuk e kane pire cigaren?? Pak kondradiktore apo vertet eshte keshtu??

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*