Kur ndodhi ekspedita osmane kundër Kelmendit

May 23, 2020 07:12

Kur ndodhi ekspedita osmane kundër Kelmendit

Ekspedita osmane kundër Kelmendit ka ndodhur në vitin 1613.

Ajo ishte ekspedita e dytë osmane, e organizuar për të shtypur lëvizjen e armatosur në Kelmend, pas dështimit të ekspeditës kundër Malësisë së Madhe më 1612.

Morën pjesë forcat ushtarake të sanxhakbejlerëve të Shkodrës, të Dukagjinit, të Prizrenit dhe të Elbasanit.

Luftimet zgjatën rreth dy javë, por pa sukses, kryengritja nuk u shtyp.

Por ngjarja la pasoja të rënda pasi forcat ushtarake gjatë tërheqjes shkatërruan fshatrat e braktisura dhe morën rob gra dhe të mitur.

 

*****

Botuar në rubrikën Enciklopedi të gazetës DITA

May 23, 2020 07:12
Komento

1 Koment

  1. Toni May 24, 13:21

    I dine keto fakte ata qe sot ngrejne bythet perpjete nga turqia!!!!

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim