Kur paktet mes partive quhen pazare

April 8, 2015 15:37

Kur paktet mes partive quhen pazare

Arben Duka

 

 

Dihet që marrëveshjet,
lidhen në Tiranë,
dhe një pëlqim Baze,
asnjëherë s’e kanë!
 
Nëse bën marrëveshje,
njerëzit emërohen,
dhe shpesh emra-koti,
në Bazë imponohen!
 
S’po flas për marrëveshjet,
sot me LSI-në,
se tani asaj,
ja dimë fuqinë!
 
E dimë që e vetme,
s’fiton asnjëherë,
po kur e ke kundra,
hedh gjithçka në erë!
 
Nuk kam LSI-në,
për të diskutuar,
se ajo që thashë,
është e stërprovuar!
 
Në fakt për Idrizin,
jam në sëkëlldi,
se nuk mund t’i jepen,
pesë a gjashtë bashki!
 
Sepse po të shohim,
qytet e katund,
ai diferencën,
nuk e bën gjëkund!
 
Kaq xhymertë me të,
nuk duhet të jemi,
kur shumë nga të tijtë,
ne kundër i kemi!
 
Ai tek Rilindja,
s’i sjell dot të vetët,
kur nuk ka me vete,
as dhe deputetët!
 
Atij mund t’ia japin,
ato që i thanë,
por ata s’votojnë,
për ne në Tiranë!
 
Që vetë s’i merr dot,
jo-kurrën e kurrës,
po ata s’votojnë,
për ne as në Durrës!
 
Është e kotë t’i japësh,
Idrizit një dorë,
se të tijtë s’votojnë,
për ne as në Vlorë!
 
Edhe që ta bëjmë,
llogarinë tamam,
s’na votojnë në Fier,
as në Elbasan!
 
Me urdhër të peshkut,
s’kanë për të ndryshuar,
se gjithmonë djathtas,
i kanë orientuar!
 
Se janë të djathtë,
u është mbushur mëndja,
dhe nga një marrëveshje,
nuk ndryshon dot gjëndja!
 
Mbase dhe e di,
edhe Rama vetë,
se nga Sh.Idrizi,
e majta humbet!
 
As dhe një kutizë,
ata s’do na mbushin,
sillnin më shumë vota,
Milua me Gjinushin!
 
Vetëm për dy muaj,
por ju hëngër haka,
gat dhjetë mijë vota,
ju solli Dojaka!
 
Këto nuk i them,
veç nga mëndja ime,
se ende s’është vonë,
për ca rregullime!
 
S’di kush tek Rilindja,
bën sot llogari,
por votë e këtyre,
është një siguri!

April 8, 2015 15:37
Komento

9 Komente

 1. Kris 1 April 8, 16:24

  i kendon rilindjes
  more poetziu
  po rilindja jote
  eshte vet saliu
  i kendon ti Rozes
  te ardhshim per dreke
  se kjo Roza jote
  na don gjith pa breke
  U qame per Gerdec
  sa ngelem pa fryme
  kontrata e Nanos
  plasi ne marines
  Thame e uleritem ,
  Saliu,saliu,
  Rama vec me bordet
  gjithe buxhetin griu
  shihi si jan majmur
  gjithe horrat tane
  dhjame e pasuri
  cuditen dynjane

  Reply to this comment
 2. veri April 8, 18:39

  Votoni per te pavarurit,qe tu digjen prapaskenat ne dore.

  Reply to this comment
 3. SuloKapedani April 8, 19:27

  Kur pazaret i bèjne matrapazèt athere çdo gjè shkon nè drejtim te kundèrt,nè kèto raste fitojnè tè mèdhenjtè.Tè vegjlit do presin nga premtimet e …..kujt?…..

  Reply to this comment
 4. "Horri i Bulevardit" April 8, 20:42

  Kete rradhe je shume i sakte Arben Duka, idrizerat jane miell me krunde.

  Reply to this comment
 5. Lleshi April 8, 21:09

  Arben , dhe une dy fjale do shkruaja
  per partite kanakare
  dhe mllefin une ta shuaja
  por me iku muza fare

  Nuk i ze dot me goje
  se kam frike mos behem pis
  se asnje s’eshte e thate , por e njome
  jashteqitje e Ramiz Alise

  Dhe kur themi per Ramizin
  qe ishte M… mbi m..ter
  llogarit jashteqitje e tij
  qe jane dhe harbuter

  Prandaj fjalen po e mbyll
  gjakun per mos te prishur
  se derra nuk ka me ne pyll
  te gjithe kane zbritur !

  Dhe me derrin merresh vesh
  kur eshte gen derri vertete
  se kupton kafshe e gjore
  dhe nuk ben si do vete

  Por me keta derrat tane
  derr dhe njeri bashke
  eshte e veshtire ta gjesh fjale
  pa hedhur dorashke !
  sa per pershendetje

  Reply to this comment
 6. iliri April 9, 00:39

  Ti je I madh o bejtexhi, je shume I madh. Meqenese ti di te besh politike dhe marveshje parazgjedhore, atehere ne socialistet do heqim Ramen dhe do te ta veme ty si krytar I Partise Socialiste. Ta GEZOSH postin e larte te kryetarit!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim