Kur qeveria shqiptare ekzekutonte me varje Haxhi Qamilin (Fotot)

August 17, 2018 16:22

Kur qeveria shqiptare ekzekutonte me varje Haxhi Qamilin (Fotot)

Më 16 gusht të vitit 1915, qeveria shqiptare do të ekzekutonte Haxhi Qamilin, pas kryengritjeve të këtij të fundit. Qamil Zyber Xhameta nga fshati Sharrë i Tiranës, i njohur si Haxhi Qamili, ishte figura qendrore e kryengritjes së Shqipërisë së Mesme në vitet 1914-1915.

Parimet e Haxhi Qamilit dhe të kryengritësve që udhëhiqte ishin kundërshtimi i politikave pro-perëndimore të mbretit Wied dhe qeverisë së Esat Pashës, dhe bashkimi pa kushte me Portën e Lartë.

Duke qenë se kjo lëvizje kryengritëse u bë pengesë për zhvillimin e vendit, qeveria arrestoi udhëheqësin e saj bashkë me një tufë mbështetësish.

Xhelal bej Zogolli kryesoi gjyqin e kryengritësve, në përfundim të të cilit kryengritësit u dënuan me vdekje dhe u varën publikisht më 16 gusht 1915.

Foto nga dita e ekzekutimit të Haxhi Qamilit

Foto nga Kel Marubi dhe Qemal Kaçulini. Kopje nga Fototeka e AQSh

o.j/dita

August 17, 2018 16:22
Komento

3 Komente

 1. demo August 18, 07:50

  O Gzim Xhameta!Nuk e dija qe ishe nipi Haxhi Qamilit!
  Me teper i ngjan Sali Berisha,Lideri i rrugaceve,banditeve dhe malokeve, hajduteve te tokave tona.Ky Lideri i llumit te malokeve,,ky qe versuli mijra hajdute maloke,katunare mbi tokat dhe pronat tona,pesofte si Haxhi Qamili!

  Reply to this comment
 2. Epiriot me Zemer e Shpirt August 18, 12:44

  Car qeverie shqiptare e denoi ket mer?Ishte ushtria serbe qe maloket e prunen ketyre aneve.Krejt keto mercenaret maloke qe pruni austria knej poshte ,u rrafen keqaz nga katunaret e shqiperise mesme,edhe
  ja mbathen neper male me vrap.Pastaj prune ushtrine serbe qe shpartalloi kete grush burrash shqiptare edhe varen ket fare burri.
  Qeveria shqiptare athere ishte me shkerdhat kapterr vidushen.Nenshkroi marreveshjen famekeqe te Vorio Epirit ne Korfuz ,ku i njihej autonomia *minoritetit grek dmth coban vlleh) ne jugun e Shqiperise.Autonomi qe do ti printe idese per aneksim edhe bashkim me greqine.Marreveshje qe solli ketyre anve andartet grek(shumica turq krete ,edhe vlleh pindi) edhe kryen masakrat famekeqe ne jug te Shqiperise.
  Zogollet e leshit ishin boshnjake edhe me bajonetat serbe kane ardhur ne pushtet ,dmth me fuqi te huaj e dhune se nuk i kishte njeri ne refene kto maloket qe kishin frik te dilnin nga katuni tyre per qytet.As sot nuk i ka askush.
  Titulli i shkrimit krejt i pacip edhe i paturp ,ishte ushtria serbe qe beri kete poshtersi me ndihmen
  e kelyshve te saj qe flisnin shqip .

  Reply to this comment
 3. Moisi Golemi August 18, 18:10

  Haxhi Qamili u arrestua dhe ekzekutua prej serbeve, jo prej shqiptareve. Ishte kush ishte ky halldup, levizja e tij solli nje te mire. Pengesen e ekspansionit grek ne Jug te Shqiperise. Ku qeveria e Vidit, me iniciative te Mehdi Frasherit, firmosi Protokollin e Korfuzit.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?